Kiminle Motor Sürülür ?

Konu, 'Motosiklet Şürüş Eğitimi ve Dersleri' kısmında Şenol SEL tarafından paylaşıldı.

 1. Şenol SEL

  Şenol SEL Site Müdavimi

  Kayıt:
  27 Şubat 2009
  Mesajlar:
  9.460
  Beğeniler:
  9.028
  Şehir:
  Altıntaş Mudanya - Bursa
  Motosiklet:
  Yamaha
  Başka bir forumdan bir alıntı.

  beğendiğim için sizlerle paylaşmak istedim.

  "Motor sürerken seçtiğimiz arkadaşlar, trajedi ile mutluluk arasındaki farka neden olabilir.

  Bir çoğumuz yapmışızdır. Birkaç arkadaş, motorla yola çıkıp, biraz sonra, farkında olarak veya olmayarak sürüşümüz ufak bir kapışmaya (yarışa) dönüşür. Rezil olmamak adına, grupla beraber, ya da başta kalabilmek için, rahat ettiğimiz tempodan çok daha hızlı sürmeye başlarız. Kavşaklarda durmayıp, kör virajlarda ve dönüşlerde kendi başımıza sürerken gideceğimizden çok daha hızlı süreriz. Bu tempoyla baş edecek tekniğimiz ya da motora hakimiyetimiz de olabilir, hatta pistte, bundan çok daha hızlı sürüyor olabiliriz. Fakat beklenmedik durumlar için, her zaman bıraktığımız güvenlik payını bırakmamaya başlarız. Misal: bakmadan önümüze kıracak otomobil, duvarın arkasına park etmiş müşteri bekleyen minibüs, bir sonraki viraja saçılmış mıcır, ya da yola dökülmüş mazot gibi. Böyle bir grupla sürmek, heyecanlı, fakat aptalcadır. İşte bu yüzden, beraber sürdüğümüz kişi ya da kişileri seçerken dikkatli olmalıyız.

  KÖTÜ

  Beraber motor sürülebilecek en kötü arkadaşlar, kendine veya başkasına bir şeyler ispatlama derdinde olanlardır. Öncelikle, bu tipler daima sizi “yenmeye”, geçmeye ya da fark açmaya çalışırlar. Ayrıca, bunun onlar için çok önemli olduğunu bildiğinizden ve sizi her yendiklerini hissettiklerinde bunu size defalarca hatırlatarak baydıkları için, kendimizi yarışmaya mecbur hissediyor olabiliriz. Eğer onlardan daha iyi bir sürücü olduğumuzu biliyorsak, bu durum daha da rahatsızlık vericidir. Onlar, tam bir salak gibi sürerlerken, geçilirsek, sonrasında gelebilecek dırdırdan kurtulmak için, biz daha da salak gibi sürüyor olabiliriz. Eğer oyuna gelmezsek, yaşayabileceğimiz sahne şöyledir: Aptal bir ifadeyle, “Ne oldu sana” diye sorarlar. Sakin bir şekilde, “Salak gibi sürüyordun, hayatta olduğun için şanslısın ve ben de sana uymadım” diye cevap veririz. “Yetişemiyordum desen daha doğru olur!” şeklinde gelir zafer dolu çığlıklar. Ve buna inanırlar da. Sakin kalmaya, bulaşmamaya çalışırız ama, olmadığı halde daha iyi bir sürücü olduğundan dem vurması bizi rahatsız eder. En iyisi bu modellerle sürmemektir.

  İYİ

  Biraz evvel anlattıklarımdan yanlış anlaşılmalar da çıkabilir. Birilerini takip etmeye çalışmak daima kötü değildir. İyi bir sürücüyü takip ederek çok şey öğrenebiliriz. Misal, motoru düşündüğümüzden çok daha fazla yatırabileceğimizi görebiliriz ya da viraj çizgimizi iyileştirmemize yardımı dokunabilir. Ya da, viraj girişinde, daha fazla görüş elde edebilmek için farklı konumlanma olabilir, veya kafaya koyduğumuzda aslında ne kadar sert fren yapabileceğimizi görmek olabilir.
  Ancak göz önüne almak gereken iki konu vardır:

  1.si, takip etmeye çalıştığımız kişi iyi bir sürücü mü yoksa deli midir?

  2.si ise, sürdüğümüz motor, takip ettiğimiz kişinin motoruyla aşık atabilecek bir makine midir?

  Eğer bu sorulara tatminkâr cevaplar verebiliyorsak, takip edelim ve öğrenelim. Kendi kararlarımızı verelim ve geride kalmaktan çekinmeyelim.

  ÇİRKİN

  Başka bir açıdan olaya bakalım. Eğer biri bizi takip ediyor ve yetişmeye çalışıyorsa, sürüşümüzün onu nasıl etkilediğini düşünelim. Takip eden kişi, açıkça kendini zorluyorsa birkaç tercihimiz vardır:

  1. Arkadakinin durumuna bakmadan devam edelim. Herkes kendinden sorumludur. Eh evet fakat, kaza yaparlarsa bu insanları sonlarına götürdüğümüz için suçluluk ve vicdan azabı duyarız. Bizim kabahatimiz olmasa da biz de işin içindeydik.

  2. Durun. Onları da kenara çekin. Onlar için endişelendiğinizi açıklayın. Bu, büyük ihtimalle en sorumlu davranıştır ancak, kulağa çok küstahça gelecektir ve büyük ihtimalle bu söylediklerimiz için bize kimse teşekkür etmeyecektir.

  3. Daha hızlı gidelim ki kaza yaptıklarını görmeden uzaklaşalım. Gözden ırak akıldan ırak.

  4. Onların baş edebileceği bir tempoya düşelim. Onları geride tutacak kadar hızlı, imha olmalarını engelleyecek kadar yavaş. Bu, tutulabilecek en güzel/en olgun yoldur.

  Her kimle sürersek sürelim, onların sürüşümüzü nasıl etkilediğini ve bizim onların sürüşünü nasıl etkilediğimizi düşünelim. Eğer durumdan mutlu değilsek motor sürmek için başka arkadaş(lar) seçelim."
   
 2. o.somuncu

  o.somuncu Organizatör

  Kayıt:
  6 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  1.258
  Beğeniler:
  846
  Şehir:
  Dikili - İZMİR
  Motosiklet:
  Yamaha
  Paylaşım için teşekkürler Şenol Bey...
  Bu doğru tesbitlere ancak şapka çıkarılır!..Bunları uygulıyan sürücüye ben her zaman usta ve kişiliği oturmuş gözüyle bakarım!..
   
  Şenol SEL bunu beğendi.