Kocaeliden merhabalar herkese

Konu, 'Marmara Bölgesi' kısmında Enes.Ergul tarafından paylaşıldı.

1. Enes.Ergul

Enes.Ergul Üye

merhaba arkadaşlar ..
    izmit merkezde oturuyorum..buralıyım..
    92 doğumluyum..öğrenciyim..istanbul yolcusuyum :)

aslında ben çok uzun süredir arabalarla ilgilenen biriyim..yaklaşık bir saat öncesinde bir motorsiklet fotosunu görüpde kafama dank edene kadardı herşey.
    açıkcası almak istediğim aracı alana kadar motorsiklet ile ilgilenmeyi düşünüyorum..
    fakat iyi bir motor kaç ps olmalı motor hacmi ne olmalı kaç nm torka sahip olmalı hiç biri hakkında fikrim yok..
    zaten işe koyulduğumda motorsiklet markası dahi bilmediğimi farkettim..bu işte yeni olan herkesin yaptığı gibi honda ducati kawasaki yamaha markalarının resmi sitelerini inceledim..bu sorularımın her birinin cevaplarının forumda illa ki yer aldığını biliyorum fakat henüz incelemeye vaktim olmadı..

hatta benim scooter motor dışında herhangi bir motor tecrübem yok :)
    benim sorum alacağım motorun 600 cc olması başıma dert açarmı .. ufak motordan falan başlamak tabikide en doğrusudur ama benim o kadar zamanım yok :) kendimi de kontrol edebilirim..bilmediğimden ve kendime güvenmediğimden :)

birde bir kaç model tavsiyesinde bulunursanız harika olur .. 2008 model Citroen C3 aracım var..onu satıp motor almayı planlıyorum..yani yaklaşık 18000-23000 TL arası bütçem var..sıfır almayı düşünüyorum.. ayrıca istediğim motor; biraz yapılı, kaslı, iri yarı, kalın lastikli bir motor..

saygılar sevgiler

2. Adnan Cemre AKSOY

Adnan Cemre AKSOY Yeni Üye

Motosiklet:
    Ducati
    Hoşgeldin Enes ilk olarak keyifli forumlar.

Motor güzel şey,öyle güzelki onun üzerindeyken sadece onu düşünürüz,çok mutluyuzdur ama aslında hayatımızı ellerimizle ayaklarımızla kontrol ederiz:) ben motor sürücüsü olmak istiyorum diyorsan ilk olarak güvenli sürüş eğitimi alman şart A2 ehliyeti unutmayalım:) Sitede bu eğitime kolayca ulaşabileceğin abilerimiz var.Bana göre senin ilk alacağın motor 125-150 cc olmalı..bir sürü alternatifin var.ASLA ve asla 600 cc lik bir motor düşünme.
    Sonuçta bu oyun tek jeton bir ikincisi sana verilmiyor. Bilmem anlatabildim mi :) Bir çok tavsiye geleceğinden eminim tekrardan hoşgeldin:)

3. ö. faruk

ö. faruk Aktif Üye

Motosiklet:
    Honda
    foruma hoşgeldin enes. başlangıç için racinglerden uzak dur manevra kabiliyeti zor motorlardır cünkü dışardan göründüğü kadar kolay diğil kullanımı öğrenmesi cok zaman alır ve kullanım yeri kısıtlıdır şehir içinde zorluk cıkarır.motor büyüklüğünü takıntı haline getirmediysen forumda herkezin aynı fikirde olduğu 125-250 cc arasında bir motor tercihi yap.emin ol sitede kimse sana 4 silindirli 600cc bir motoru tavsiye etmez.

4. Enes ŞİMŞEK

Enes ŞİMŞEK Kıdemli Üye

Motosiklet:
    Honda
    Beyefendi hoşgeldin (adaşım), vaktin yokmuş bir yerlere mi yetişecen sorması ayıp?!?

Şu konuyu bi zahmet oku da ne-nedir-nasıl yapılır bir gör bakalım, 9 fırın ekmek ye de; ondan sonra 600cc türküsü çağır bakalım...

http://www.motosikletforum.com/showthread.php?t=4759

5. Ekrem Kalafatoglu

Ekrem Kalafatoglu Moderator Yetkili Kişi

Motosiklet:
    Honda
    Öncelikle MF ye hoşgeldınız Umarım kalıcı ve katılımcı olursunuz

Motorda acele ecele gider :)
    600cc başlangıç için kesınlıkle cok yanlıs motoru kontrol edemessın
    ılk olarak tavsıye edılecek motorlar sana ybr 125 yada cbf 150 olacaktır kesınlıkle
    ama anladıgım kadarıyla sen bırazda gosterış olsun dıosun cbr 125 alabılırsın

6. Hakan Çıtır

Hakan Çıtır Site Bağımlısı

Motosiklet:
    Kanuni
    Aramıza hoş geldin 125 cc 150 cc den başla vaktin olur meraklanma

7. Ethem Doğru

Ethem Doğru Site Bağımlısı

Motosiklet:
    BMW
    Mf 'a hoşgeldin, keyifli forumlar. bence sana gerekli tevsiyeler verilmiş. otomobilde 1400cc den 2500cc ye geçmek çok birşey ifade etmez. ama motosiklette 125cc den 600cc 'ye geçmek riskleri ciddi anlamda arttırır. hele 600 cc kaslı bir motosiklele başlamak çok kötü bir seçim olur.

8. Ali Emre Sakarya

Ali Emre Sakarya Kıdemli Üye

Motosiklet:
    Honda
    öncelikle hoşgeldin, sevgili enes. burada motosiklet konusunda bir hayli tecrübeli abilerin var. onların sözünü dinlemen yararına olur. söylenmesi gerekenleri arkadaşlarım sağolsun söylemişler. bir ek yapmak istedim: zamanım yok diyorsun, daha çok gençsin ve önünde uzun bir yaşam var. bugün en küçükten ve en temelden başlaman lazım ki, hayatın boyunca motosiklet sürmenin keyfine varabilesin. emeklemeden koşmaya başlarsan (allah korusun) koşacak mecalin de kalmayabilir... motosiklet şakaya ve aceleye gelmez. ayrıca merak etme, ilk defa sürdüğün için rakam kulağa küçük gelse de 125 (ya da 150cc) bile sana çok büyük ve keyifli gelecektir. :)

9. Enes.Ergul

Enes.Ergul Üye

doğru söylüyorsunuz ben olayı biraz basit görüyorum aslında..600 cc aşar diyosunuz..
    açıkçası ben biraz gösterişin peşindeyim.. 0-100 km den sonrasıyla pek ilgilenmiyorum aslında :) gösteriş istediğim için 150 cc ler basit geliyor gözüme..
    a2 ehliyet problem değil kesinlikle zaten..
    bu arada acelemden kastım şu .. ben 2 gün önceye kadar motora hevesi olan biri değildim..daha çok arabalarla ilgileniyorum fakat almak istediğim aracı alana kadar motorla ilgileneyim dedim..bi heves yani sanırım bu motoru alınca ya ona aşık olucam 1000cc bir motor alacağım(4-5 senelik bir süreçten bahsediyorum) yada bir süre devam edip paramı ayarlayıp motoru satıp almak istediğim arabayı alacağım..
    motor konusunda tecrübeli birkaç arkadaşım bana motora bir kere bin araba almassın falan deselerde bana pek inandırıcı gelmiyor..
    birde ben altımdaki arabamı sattığımda elime geçen paranın hepsini motora vermessem o para çar çur olur yazık olur..
    gerekirse 125lik olsun problem değil ama o bisiklet lastiklerini istemiyorum beeen :)

bu arada herkese tavsiyeleri ve yorumları için çok teşekkürler..çok kararsız kaldım..

10. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Hoş geldiniz sefalar getirdiniz.
    Eğitimlerimize ve Gezilerimize de bekleriz.,

Yeni başlayacaksanız size bir kaç nacizane tavsiyem olacak.
    1-Kesinlikle ybr 125 en ideal seçim olur.Tecrübe ile sabittir.165 bin km lik bir tecrübe.:)
    2- Full korumalı kıyafet ekipman ve kafanızı koruyacak kalitede KASK alın ve kafanızda kullanın.Mevsim itibariyle bazı maymunlar gibi kolunuzu korumak için değil kafanızı korumak için KASK alın ve kafanızda kullanın.Bazı maymunlar dirseklerini korumak için kaskları oraya takarlar.
    3- Motosiklet kullanmak basit bir eylem değildir.Siz onu basite alırsanız o size daha da basite alır ve basitçe telef olursunuz.
    Bu yüzden trafiğe çıkmadan önce mutlaka "Güvenli Sürüş Teknikleri" eğitimlerini alınız.
    Bakınız:http://www.rahmibarutcu.com bu adresi inceleyiniz ve iletişim bölümünden Rahmi Hocamızın telefonuna ulaşıp eğitim için randevu alın.

Ve imzamdakileri okuyup bilinç altınıza kazıyın.