Kontra Tekniği

Konu, 'Motosiklet Şürüş Eğitimi ve Dersleri' kısmında Ekrem Kalafatoglu tarafından paylaşıldı.

1. Ekrem Kalafatoglu

Ekrem Kalafatoglu Moderator Yetkili Kişi

Motosiklet:
    Honda
  2. Fatih Genç

Fatih Genç Aktif Üye

Motosiklet:
    Kanuni
    abi bnm kafa bunu almıyor saga doncegimiz zaman sola mı kırın dıo?:) ölürüm ben buna bu mantıkla yaklaşırsam aydınlatın beni:)

3. Ekrem Kalafatoglu

Motosiklet:
    Honda
    Bak şimdi bende ilk semınerde duydugumda bende ınanamamıstım Nasıl sağ elimle ıtecemde motorun dıreksıon sola donmesı halınde sağa gıdecek dıe ama deneyınce oyle oldugunu gordum
    tabi bu 5 km hızla olmaz 10 15 km hızdan fazla hızlarda oluor
    birgun boş bir arazıde az hız yap çok yapmana gerek yok sağ elınle yawasca dıreksıonu it bak motor hangı tarafa gıdıo :)
    (dedıgın gıbı sağa gıtmek için sola kırıosun ama sol elınle kırma sağ elınle iterek kır o da bırden deıl yawasça :) )

4. Fatih Genç

Fatih Genç Aktif Üye

Motosiklet:
    Kanuni
    uçmim sonra döncem diye :)

5. Ekrem Kalafatoglu

Motosiklet:
    Honda
    uçmassın :D bende acemıyım geçenn gun denedım gerçekten oluor hemde kafamda düşündüğüm kadar zor olmadıgını gordum

6. Fatih Genç

Fatih Genç Aktif Üye

Motosiklet:
    Kanuni
    vala yarın foruma gelemessem rep puanlarımı sana bırakıorum :D

7. Ekrem Kalafatoglu

Motosiklet:
    Honda
    :D
    denedıkten sonra deneyımlerını aktarırsan ıyı olur :)

8. Fatih Genç

Fatih Genç Aktif Üye

Motosiklet:
    Kanuni
    hala işyerindeyim :) ilk işim onu denemek olucak :)

9. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Kontra tekniği olmadan zaten dönüş yapılamaz ki.
    Bütün motosiklet kullancısı ve sürücüleri bunu zaten yapıyor ama kimileri eğitimle öğrendikleri için bilinçli yapıyor kimileride eğitimsiz abiden babadan dayıoğlundan veya yolda ki apaçilerden gördüğü aldığı bilgilerle sürüş yaptığı için bilinçsizce yapıyor.
    Kontra tekniğini ancak 25-30 km hızlarda deneyiniz.
    Ama gelin siz bunun eğitimini alın.Kontra tekniğine gelene dek başka evreler var.Bunları aşmadan direkt kontradan başlarsanız çok üzülebilirsiniz.
    Ve sonucunda çok ciddi acılar yaşama riskiniz çok yüksek.

Bizler eğitimlerde bunları anlattığımızda çok kişinin aklı karışır.Mantık kabul etmez.Ama bizde şöyle cevap veririz.
    Sizler cep telefonu kullanırken birini aradığınızda tuşlara basıyorum burdan giden baskı ile elektronik devrelere giden sinyaller anten vasıtasıyla uzaya ordan aktarıcılara oradan uydulara oradan da yerel aktarıcılara oradan da aradığınız kişinin cep telefonuna gidiyor diyerek mi düşünür ve uygularsınız yoksa sadece tuşlara basıp görüşmek istediğiniz kişi ile telefon görüşmesi mi yaparsınız.
    Tabii ki tuşlara basar yada telefon rehberinizden kayıtlı kişinin telefon kaydına basar görüşmenizi yaparsınız deriz.
    Bu işte böyle.Siz yaparsınız ama nasıl olduğuna kafa almıyor demeyin.Yapınca oluyor.Amerikayı yeniden keşfetmeyin.Biri bizim için keşfetmiş siz keyfiniz zevkini çıkarın.
    Ama illaki akredite bir eğitmenden eğitim alarak öğrenin onun gözlemi ile öğrenin ancak akredite bir eğitimci sizin hatalarını görebilir ve düzeltmeniz konusunda size yardımcı olabailir.
    Yoksa yollarda gördüğünüz bazıları apaçi olan size göre iyi sürücülerden öğrenmeniz İMKANSIZ dır.

Fatih Genç bunu beğendi.
  10. Fatih Genç

Fatih Genç Aktif Üye

Motosiklet:
    Kanuni
    Şenol abi sana katılıyorum.birlikte ilk fırsatta eğitimi almaya çalışacağım.

11. Fatih Genç

Fatih Genç Aktif Üye

Motosiklet:
    Kanuni
    Ama denedim akşam çok komiğime gitti kaskın altından sırıtıodum :)çok değişik bi teknik.çok rahatlattı dönüşlerde beni.kulağa mantıklı gelmesede ilk duyduğumda deneyince çok faydalı olduğunu söyleyebilirim:)
    birine bu tekniği anlatmakta zor:
    Bak şimdi sağa dönceğin zaman aslında sola kırıosun gidonu filan:D

12. Hakan.Ulukavak

Hakan.Ulukavak Moderator Yetkili Kişi

Motosiklet:
    Honda
    Basit olarak dönmek istediğin tarafa itiyosun gidonu.

Deneyimim sınırlı ama dönerken virajın içine değil (çok yanlış) dışına yani çıkışa bakmak da çok önemli: burdaki altın kural : nereye bakarsan oraya gidersin. Hızı uygun bi şekilde ayarlayıp, sabit bi hızda ve uygun vitesde viraja girip, hiç korkmadan sadece çıkışa bakmak lazım.

Ekstra etki olarak (gerekirse) vücut ağırlığını dönülen tarafa vermek ve hafif arka frene dokunmak faydalı savrulmamak için.

Fatih Genç bunu beğendi.