Konya Seydişehirden Selamlar ..

Konu, 'İç Anadolu Bölgesi' kısmında Sinan Ayten tarafından paylaşıldı.

1. Sinan Ayten

Sinan Ayten Üye

Motosiklet:
    Yamaha
    Yaklaşık bir ay önce üye oldum ama yeni üye sayılırım.Bi tanışmanın vakti geldi artık.Yamaha cryptonr 2002 model bir cup um var . 0 aldım çok memnnum çokta temiz bindim.Bugün castrol 10w40 yarı sentetik yağ koyduk motora.Favorit markada çekostovak zincir taktırdım.Zincir çok hoşuma gitti fakat bu castrol yağ motorda sesini değiştirme gibi yada ne bileyim bi değikiklik hissedemedim.Varmı çok kaliteli bir yağ öneriniz.Şimdiden teşekkürler :)) lsdasld.jpg

2. Bilgin Turan

Bilgin Turan Site Bağımlısı

Motosiklet:
    Suzuki
    Hoş geldiniz. Castrol yag iyidir. Ipone diyenlerde olacaktir. Onun da iyiligi tartisilmaz tercihen daha iyidir

Sinan Ayten bunu beğendi.
  3. Sinan Ayten

Sinan Ayten Üye

Motosiklet:
    Yamaha
    Hoşbulduk abi . Abi ipone nin 10w40 yarı sentetiki yok bildiğim kadarıyla tam sentetik koysam ne gibi bir farkı olabilir bilgilerini paylaşırsan sevinirim.Haftada bir mutlaka seydişehir konya yapıyorum (100km mesafe).git gel 200 km eğer tam sentetik daha iyiyse ondan da koyabilirim maddiyat açısından sıkıntı yok motoruma can feda :)

4. İsmail

İsmail Site Müdavimi

Motosiklet:
    BMW
    Yamaha motorşar için yamaluga (yamahanın orjinal yağı) tavsiyedir.

5. Sinan Ayten

Sinan Ayten Üye

Motosiklet:
    Yamaha
    yorumlarını okudum abide yamalubwnın vıtes gecişleri sertleşiyormuş

6. İsmail

İsmail Site Müdavimi

Motosiklet:
    BMW
    Bilmiyorum yamahacı değilim. Ama erhan doğan yavuz ve mustafa abiler motorlarında yamalub kullanıyorlar :)

7. muhammedknc

muhammedknc Üye

Hocam oncelikle iyi aksamlar.ben bi tamirci olarak size şunu soyliyeyim bence: yazin castrol actevo 20 40 kisin ise magnetek 10 40 kullanin sicak havalrda ince yag viteslere sert ve sesli geçiş sağlar bilginize...

8. Sinan Ayten

Sinan Ayten Üye

Motosiklet:
    Yamaha
    Teşekkürler kardeşim

9. Aylin Onal

Aylin Onal Üye

Motosiklet:
    Honda
    Hoşgeldiniz , haftada bir motorun ile 100 km gidiş yapıyorsunuz öyle yazmışsiniz, yarim saat ara ile dinlene dinlene,motoruda dinlendire dinlendire mi devam ediyorsunuz ? Sizce su an kullandığınız motor ile maximum kac km daha yol yapabilirsiniz ?

10. İsmail

İsmail Site Müdavimi

Motosiklet:
    BMW
    Aylin Hanım

Deponuz kaç lt yakıt alabiliyor?

Dinlenme süreleri bence size kalmış. Yani yorgunluk hava vb önemli etkenler. Ortalama 100-150km de bir 15-20 dk sigara içecek molası yeterli gibidir. Eğer motorun bakımlarını iyi yaparsanız çoğu motor binlerce km yol yapabilir.

Gerçi sinan beye sormuşunuz ama araya girdim :)

11. goksel ozdogru

goksel ozdogru Site Müdavimi

Motosiklet:
    Honda
    Arkadaşlar, bende şu yağ meselesine bir açıklık getireyim.
    Tam sentetik yağlar çok devirli makinalar için kullanılması daha uygun yağlardır. Fark diğer yağlara oranla yüksek fiyatı. Yani gereksiz para ödemeye gerek yok. Heleki bir cub kullanıyorsanız.
    Diğer mesele numaraları: 10 40 ile 5 50 . aralarında ki fark yaz ve kış kullanım değerleridir. İlk rakam ile son rakam önce soğuk sonra da sıcak degerleri. Yani yağın kullanıma uygun en düşük ve yüksek değerleri. Türkiye de 10 40 yağların karşılayamayacağı hava şartları pek yok. Eğer Ağrı zirvelerinde gezmeyeceksen 5 30 yağa gerek yok mesela. Yada ekvatorda değilsen 15 50 yağa. Yada abartirsan 5 50 kullanarak bir dağ bir ekvator değeri. Bunlar yağın vizikozite değerleridir. Daha yüksek değerlerde yağ almak keseye dokunur. Daha düşük değerler ise motora zarar verir, yani isindikca yağ özelliğini kaybeder. Uygun değerleri internette bulabilirsiniz.

Sinan Ayten ve Aylin Onal bunu beğendi.
  12. Aylin Onal

Aylin Onal Üye

Motosiklet:
    Honda
    242 kmlik bir rota söz konusu,Sinan beye sormuştum çünkü haftada bir kez 100 km cub motoru ile yaptığı için merak ettim :)

İsmail bunu beğendi.
  13. Sinan Ayten

Sinan Ayten Üye

Motosiklet:
    Yamaha
    Aylin hanım kusura bakmayın biraz geç yanıt veriyorum ama.Ben 100 kmlik yolda hiç mola vermeden gidiyorum çoğu zaman aşırı ısınma şişme gibi durumlarla karşılaşmadım.
    ayrıca 70-80 km/h geçmiyorum.gazı meyilli yerlerde açtıgım zaman 120 km/h çıkablıyorum ama tavsiye etmem tehlikeli oluyor.3gün önce seydişehir-ısparta yaptım 220 km mesafe sadece 3 kere 10 dklık molalar verdim(sigara molası).Motorum gayet güzel performans verdi fakat büyük araçlar(tır-kamyon) sollamaya cıktıgı zaman rüzgarı çok etkiliyor dikkatli olun.Depom max 4.7 lt.hesaplamama göre 5 tl benzin ile 47 km yapıyorum.Çıkacağınız yolda motora sakın iki kişi binmeyin tamamen hüsran olur yolunuz.Mutlaka sırt çantası alın içine pompa-su-özellikle sigara :)-Yerine göre yedek benzin alınız.Diyeceklerim bu kadar herkese kazasız belasız cezasız günler ..

Göksel bey tavsiyelerinize şiddetle katılıyorum.10w40 ipone kullanacagım bir dahaki sefere.

Sedat Karaer ve İsmail bunu beğendi.
  14. İsmail

İsmail Site Müdavimi

Motosiklet:
    BMW
    Sinan Bey Aylin Hanım forumdan ayrılmış :)

15. Sinan Ayten

Sinan Ayten Üye

Motosiklet:
    Yamaha
    Canı sağolsun :)