Köpek Saldırılarını Savuşturma Teknigi

Konu, 'Motosiklet ve Trafik' kısmında Goktug Uguz tarafından paylaşıldı.

1. Goktug Uguz

Goktug Uguz Site Müdavimi

Motosiklet:
    BMW
    Ufak bir detaydır ama bazen gercekten gerekli olabilir diye dusundum..

Bu başlık altında yolda karşılaşılacak köpeklerden bahsedeceğiz. Issız bir yolda araba ile seyahat ederken köpek yada köpek sürüsü tarafından tacize uğramak biraz ürkütücü olabilir ama psikolojik rahatsızlıktan öteye geçmez. O da köpekleri ezmekten korkulduğu içindir. Ama motosiklette bu durumla yüzleşmek sizi öldürebilir. Bu yüzden köpek sahiplerinin köpeklerini bağlı tutmaları, başı boş ortaya salıvermemeleri ve de onları kimseyi kovalamamaları yönünde eğitmeleri gerekmektedir. Eğitimli köpeklerin sahipleri sorumluluk duygusuna sahip insanlardır. Saldırgan köpeklerin sahipleri genellikle kötü tabiatlı yada köpekleri ile ilgilenmeyen insanlardır. Köpeğe eziyet edilmiştir, aşırı şiddete maruz bırakılarak bilinçli olarak vahşileştirilmiştir. Tabi bazı cinslerin(pitbul, rothweiler, doberman) yapılarındaki vahşilikte ehlileştiklerine tam güvenilemeyecek türdendir. Bunun dışında cinsi ne olursa olsun patolojik olarak köpeklerinde delisi, psikopatı vardır.

Köpeklerin saldırıları genelde ön tekeredir. Küçük bir köpek dahi motorunuzun dengesini bozup sizin düşmenize sebep olabilir. Bu vahşi hayvanların avlanırken(geyik, antilop vs) hayvanı yere indirme içgüdüsünden kaynaklanmaktadır ve size saldıran evcil bir köpeğin bu temel av içgüdüsünün dürtüsüyle altında kalmak pahasına amacı motoru yere indirmek olabilir. Köpeğin niyeti öğlen yemeği olabilir.! Şaka bir yana 250-300kg bir motorun altında kalmanız hoş değildir.

Bazı köpekler bilhassa motorları tercih ederler. Bazıları itfaiye araçlarını yada postacıyı tercih edebilir. Eski motorcular köpeklerin ön tekere yaklaştırılmaması gerektiğini bilirler. Köpeklerin nasıl düşündüğünü bilemeyiz fakat davranışlarını gözleyip bunların avantajlarını kullanabiliriz.

Köpeklerin arasındaki büyük farklılıklar gibi elbette sürücüler arasındaki farklarda büyüktür. Bazı köpekler oyuncu olduklarından yada bölgelerini savunma güdüsüyle böyle davranırlar. Bazıları kötü muameleden yada eğitim eksikliğinden saldırganlaşmışlardır ama gelip geçenler içi tehlike arz ederler. Vahşi bir köpek ise dişlerini öne çıkarır ve karnından hırlar. Gerçek tehlike budur. Ciddi yaralar açabildikleri gibi kuduz mikrobu taşımaları tehlikesi de mevcuttur.

Saldırgan köpekler genellikle sahiplerinin köpeklerine yeterli ilgiyi göstermeyip başıboş saldığı eğitimsiz köpeklerdir. Zamanla çoğalarak sürüler oluşturlar. Başıboş köpek sürüleriyle karşılaşıldığında ise yaklaşmalarına izin vermeden, onlarla temasa girmeden uzaktan geri dönmenizi ivedilikle tavsiye ederiz.

Köpeklerin motora olan ilgilerini veya hamlelerini hangi psikoloji ile yaptıklarını onların beden duruşlarına bakarak anlayabiliriz. Buna göre de hangi taktikleri uygulamamız gerektiğine karar verebiliriz.

Her şeyden önce köpekler kendi bölgelerinin sınırları konusunda çok hassastırlar. Burada köpeklerde mantık olamayacağı için içgüdüler devrededir. Başı boş bir köpek 7 metrelik bir alanı kendine bölge seçerse bunun kritik merkezi 2-3 metredir. Köpekler kendi aralarında birbirlerine karşı baş kaldıran, teslim olan, saldırgan, korkan şekillerde davranışlar geliştirirler. İşte biz bu beden dillerini okuyarak onların niyetlerini tahmin edebiliriz.

. Köpek dikleşmiş bir duruşla devamlı kuyruğunu sallayarak havlıyorsa oynamak istiyordur.

. Başını gözleri başka tarafa çevrili vaziyette yere doğru düşürüp, kulakları arkaya doğru ve kuyruğu yerde ise teslimiyet göstermektedir. Ama kritik bölgesinin merkezine girerseniz korkarak saldırganlaşabilir. Isırabilir. Bunu işareti de kulaklarını geri itmek ve kuyruğunu bacakları arasına almaktır.

.Baskın köpek ise, çayırını korumak maksadıyla gövdesinin ön kısmını yukarı kaldırır, kulakları ileri doğrudur ve kuyruğu havadadır. Otoritesine dikkat etmeniz maksadıyla gözleri hiç kırpılmadan sizi süzer ve derin göğüs hırlamasıyla ciddiyeti konusunda sizi uyarır.

. Saldırgan bir köpeğin bölgesi tehdit altına girerse ön patilerini toprağa sağlamca yerleştirir, üst dudağını kaldırarak dişlerini sergiler, kulak ve burnunu bariz bir şekilde ileri çıkarır. Ensesindeki tüyleri kaldırır, kabartır. Gözlerini çevirir işte o an sizin bölgesinden çıkmanız için iyi bir fırsattır aksi takdirde ciddi sorunlar yaşarsınız. Bölgesini derhal terk ediniz hatta görüntü alanını terk ediniz. Eğer cadde de saldırgan bir köpekle karşı karşıya gelirseniz göz temasından kaçınınız, sessiz kalın ve mümkünse başınızı eğerek sessizce geri çekilin ama kaçmayın. Korktuğunuzu belli etmeyin ancak küçük diye de köpeklerle yüzleşmeye girmeye kalkmayınız. Tabi yaralarınızı yalamak niyetinde değilseniz.

Köpeklerin görme ve duyma duyguları çok iyidir. Bu yüzden oyun amacındaki bir köpek genellikle bir aracın yada çalının araksına saklanarak son deparını attığında sizinle teması sağlayacak hesaplamalarını kendince yapar. Oyunun kuralı gelen vasıtanın süratini hesaplamaktır. Yayalarla ilgilenmezler çünkü yavaş şeyleri yakalamak eğlenceli değildir. Yakalama anında şansınız varsa tekmeleyebilirsiniz ama unutmayın köpeklerin refleksleri de sizden iyidir. Ve eğer bu köpek bölgesini koruyan bir köpekse ona etinizden sunmuş olursunuz. Deri giysilerinizin köpeğin çenesiyle baş edemeyeceğini bilmenizde fayda vardır.

Yapmanız gereken süratinizi düşürmek yada en azından muhafaza etmek, köpeğin hareketlerini peri ferik bakışlarınızla takip ederek tam ön tekere hamle yapacağı anda gazlamaktır.

Bunun için:

. Köpeği önceden görmeniz gerekir. Çalılara, gölge alanlara dikkat edin.
    . Gurup sürüşü yapıyorsanız bu yavaşlama/hızlanma problem olacaktır.
    . Her gün yolunuzun üstündeki aynı köpeğe aynı taktiği uygulamak zamanla bu köpeğin kendini bu taktiğe uyarlaması demektir. Bu durumda o bölgeden geçmeyin, ilgililere yada sahibi varsa sahibine konuyu iletin.
    . Yavaşladığınızda motoru bağırtmadan vites düşürünüz ve pozitif gazlama noktasına kadar gazın boşunu alınız çünkü gazladığınız anda motor gerekli deparı atmazsa, teklerse hele motoru stop ettirirseniz kötü olur. Boşta yada vites de ama gaz kesilmiş motor kendi süratiyle yol alır şekilde asla köpekle temas noktasına doğru yaklaşmayınız.

Yaşadığınız toplumda çok köpek varsa üzerinizde köpek kaçırıcı sprey taşıyın. Elektronik köpek kaçırıcı aletlerde vardır. Bunu en iyi postacılar bilir. Onlara sorun. Sulandırılmış amonyaklı sularda işe yarayabilir. Hatta köpeğin idrar bıraktığı yerlere amonyaklı su dökerseniz onun kokusunu yok ederek köpeğin bölgeyi kendi bölgesi olarak algılamasını sağlayan koku işaretini ortadan yok kaldırabilirsiniz. Ama amonyaklı suyunuzun üzerine idrarını tekrar bırakarak sizinle iddialaşacak köpeklerde olacaktır.

Köpek tarafından ısırıldığınızda kuduz tehlikesi olabileceği ihtimalini göz ardı etmeden bir hastaneye başvurarak gerekli tedavileri mutlaka yaptırınız. Isıran köpeğinde karantina altına alınıp kuduz testleri bitene kadar gözlem altında tutulmasını sağlamak için ilgili mercilere durumu derhal rapor ediniz. Bekli de köpekli bölgelere sürücüleri ikaz levhaları konması güvenlik açısından yerinde bir davranış olur.

Tercüme edenin notu: Yaya durumda iseniz kaçmak yanlıştır. Köpek insandan hızlıdır. Korktuğunuzu belli ederseniz köpek daha çok saldırır. Göz göze bakmadan yere çömelip, yerden taş alıp atıyormuş gibi davranmak genellikle köpeği kaçırabilir. Ama sadece şehirdeki köpeklerde denenmiştir. Kırsal alanlardaki çoban köpekleri veya mecralardaki başıboş köpeklerde denenmemiştir. Oralarda kuvvetli bir hisle bence işe yaramaz. Ben şahsen denemem. Hatta bölgelerini koruyan çoban köpeklerine başlarında çobanları yoksa yaklaşmadan geri dönün derim. Yüz yüze saldırıya maruz kalırsanız el ve kollarınızla hayati yerlerinizi kapatın.

2. Omer

Omer Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Hehehe çok güzel yavv :) Teşekkürler...

3. Turgay

Turgay Site Müdavimi

Motosiklet:
    Regal Raptor
    Harbiden anlam veremiyorum, bütün köpekler neden motorlardan nefret ediyorlar.. Sanki çocuğunu motorcu ezmiş gibi olanca hırsıyla kovalıyor deli bunlar ya :D

4. oguzhan

oguzhan Kıdemli Üye

allahım koru yarabbim:( hayatta ki tek korkum diyebilirim defalarca köpek kovalamasına maruz kaldım bu yazıyı okurkende tüğlerim diken diken oldu:(
    size bir anımı anlatayım tekirdağdayım motosikletimle arka caddede dolaşıyorum sonra yanıma bir arkadaşım geldi beraber motosiklet sürüyoruz caddedede de ağaçlar bahçeler filan var biraz hızlandık derken ön tekerde dev gibi bi köpek alllahtan ellerim her zamanda frende durur hemen frene yapıştım köpek baya büyük olduğu için vurdum fırladı köpek köpek kendine gelmeden kaçtım gittim...
    istanbula döndüğümde başka bir arkadaşımızın komada olduğunu duydum. kendi aralarında o yolda yarışırken benim önüme atlayan köpek onunda önüne atlamış tabi bu hızlı olduğu için defalarca takla atmış çok şükür kurtuldu çocuk... işte böyle çok dikkatli olmak lazım özellikle köpeğin çıkabileceği yerlerde...

Omer bunu beğendi.
  5. Omer

Omer Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha

Süper bir yazı... :) Nerden buldun dostum bunu ?Bayıldım :)

6. Omer

Omer Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Doğru söylüyorsun.Köpekler hiç beklemediğiniz anda ecelimiz olabilir...Bunu genç arkadaşlar özellikle akıllarından çıkarmasınlar.

Çevre yolu,çöplük gibi alanlarda başı boş çok köpek vardır.Ve her an bilinçli veya bilinçsiz olarak önünüze çıkabilir..!

oguzhan bunu beğendi.
  7. Goktug Uguz

Motosiklet:
    BMW
    daha motorum yok ama artık okumaktan buralara kadar geldik. gunde abartmak istemiyorum ama bir kitap yapacak kadar makale ve yazı okuyorum ... :)

Elimde inanılmaz bir yazı arsivi oldu konu farketmez isteyin yeter :)

8. Erol

Erol Admin Yetkili Kişi

Motosiklet:
    BMW
    Ben yazları şilede kalıyorum. Bizim iki sokak arkamızda bir köpek var ama sürekli bağlı dev gibi bişey. Ne zaman motorla geçsem zincirlerini parçalayacak gibi saldırıyor. Bende onu uyuz etmek için arada bi geçiyorum ordan. Bi gün bağlı olmadığı bir zamana denk gelirsem hiç şansım yok valla :):):)

Turgay bunu beğendi.
  9. Baris Coskun

Baris Coskun Kıdemli Üye

Motosiklet:
    Honda
    Bence korktukca kopek daha cok agresiflesiyor.
    Motoruma bir kopek havlayarak yaklasiyorsa kenarda durup kafasini oksarim.
    Ama motora bindigim gibi tekrar havlamaya basliyorlar. Yani bize degil motorumuza uyuz oluyor kopekler.

Ben boyle dedim diye gidip kopek sevmeye kalkmazsiniz umarim. Genel bir sey vardir; kopekler bazi insanlari sever, bazilarina gorur gormez saldirir.
    Yolda havlayan kopeklerle ilgili soyle de bir saptmama var;
    Boylari kuculdukce agresiflikleri artiyor.
    Boyumuzla korkutamadik bari sesimizle korkutalim diye bir mantiklari var heralde.

10. Goktug Uguz

Motosiklet:
    BMW
    Bu soyledigine dayanarak acaba kopekler motoru mu kıskanıyor? O zaman bir arkadasımız bir gun motordan inip kopege binsinler sonucları gozlemleyip bizimle paylaşsınlar bizde bu kopeklerin motorcularla ne alıp veremedigini anlamıs oluruz. :D:D:D:D:D:D:D

11. Omer

Omer Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha

İlginç bir yorum olmuş abi :)

Sen öyle dedin diye tabiki kalkıp sevmeye çalışmayız :):):):) En son başıma gelen olaydaki köpeğin dişleri hala gözlerimin önüne geliyor... :)

12. Turgay

Turgay Site Müdavimi

Motosiklet:
    Regal Raptor
    Ya geçen mecidiye köy arasokaklarında dolaşıyorum 3,4 köpek sıkıştırdı. Nasıl havlıyorlar anlatamam, neredeyse bacağımdan tutuverecekler. Trafik de var gidemiyorum. Donakaldım.. Ne yapacağımı bilemedim, en son çare yüksek devirli bir ara gazı çektim. ahahah ortada ne köpek var ne kedi :) Çok cani'ce oldu biliyorum ama başka çarem kalmamıştı :):)

Ara gazı çektiğimde arabaların alarmları devreye girdiğine göre düşünün köpek neye uğradı eheheh

13. Omer

Omer Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Yazıda da bahsediyor ya buna benzer bir şeyden .Yazıda yerden taş alıyormuş gibi yapma şehir köpeklerini korkutur fakat dağdaki vahşi köpekler üzerinde denenmemiştir diyor :) O bölüme kopmuştum zaten...Birazda espirili güzel bir yazı olmuş.Bu yüzden de zevkle okudum :)

Seninkide o hesap Turgaycım.Ama bence böyle bir durumda kalırsan sen boşda gazlama 5.vitesde gazla :)

14. Turgay

Turgay Site Müdavimi

Motosiklet:
    Regal Raptor
    Sen mecidiye köyün trafiğini bilmezsin Ömer kardeşim, nereye kaçayım heryanım araba milim yer kalmamış motorumla bilr aralardan geçemiyorum o hadde yani düşün :)

15. Omer

Omer Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Turgaycım İstanbulda çok dolaştım.Mecidiye köyede 1-2 kere geldim.Hatta swiis otel de dahi işe girip çıktım :) Ve bunu kötü niyetle söylemediğine adım kadar eminim...Nereden bilebilirdinki...Ama ara sokakları vs. bilmediğim doğru... :)

Ben zaten şehir içinden bahsetmedin.Misal Tekirdağ'a doğru bir tura çıktın.Issız bir çftliğin önünden geçiyorsun ve tam bu sırada kapıdan 2 tane sivs kangal 2 tanede adam boyunda alman kurdu sana doğru koşuyor... :) Ben bunu demek istedim :):):):)

16. Turgay

Turgay Site Müdavimi

Motosiklet:
    Regal Raptor
    O tip durumlarda direk depara geçiyorum Ömer kardeşim, allahtan motorumun deparı sağlam. Yoksa benim bacakları kapacaklar bu meret köpeciklerler eheheheh

17. Goktug Uguz

Motosiklet:
    BMW
    motorum yok ama bir kere kopekten kacma tecrubesini bisikletle yasamıstım :) inanılmaz kotu bir an anlatamayacam bile :)

18. Omer

Omer Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    En güzeli dostum.Ama zaten köpek yazıdada belirttiği gibi duruşundan,bakışından kendini belli ediyor...Özellikle şehir içlerindeki köpeklerin %90 oranında zararsız olduğunu düşünüyorum.Sokak hayvancıkların tek derdi karınlarını doyurabilmek ve insanlar tarafından zulme uğrarmamak...!

Fakat şehir dışında özellikle köy ve mezraların bulunduğu yerlerde çok dikkatli olmak lazım...Sırf bu yüzden yolumuzu çok değiştirdik :)

Turgay bunu beğendi.
  19. Turgay

Turgay Site Müdavimi

Motosiklet:
    Regal Raptor
    Küçükken bizim köye arabayla ziyarete giderdik, her köyde eskiden adetten di. Köye gelenleri ilk koca koca Çoban köpekleri, kangallar karşılardı.. Ve bu karşılama pek bir saldırgan olurdu ki, arabanın içinde dahi korkudan ne yapacağımızı şaşırırdık.

Bunu motosiklet ile yaşamayı düşünmek dahi istemiyorum. Hayvan sevgim maksimum düzeydedir benim fakat motorlara harbiden gıcığı var bu köpeklerin :)

Bir keresinde de MZ 251 'im ile 30 km hızla ara sokakta ilerliyorum okadar ani bir şekilde önüme kedi fırladı ki, düm düz bir şekilde ön freni kökledim motorun arkası havaya kalktı, takla atıyordum neredeyse.. Gerçekten kedi ve köpekler motorları yoktan mı sayıyor. flaş flaş flaşşş yoksa bu hayvancıklar, minibüs ve taksi şöförü abilerinden mi öğreniyorlar bunları :):) eheheh saygılar....

20. Baris Coskun

Baris Coskun Kıdemli Üye

Motosiklet:
    Honda
    Şehir köpekleri baya korkak oluyor cidden, iyi güldüm hikayene :D
    Köy yerinde olsa iyicene çıldırırdı hayvanlar.
    Bu arada benim köpeğim kask takınca bana bile havlıyor. Bere, türban farketmiyor. Kafası kapalı herkese uyuz oluyor hayvan. Hele koyu renkse kafayı kapatan şey, iyicene deliriyor, dişler çıkıyor direk.