Korkunç kaza

Konu, 'Motosiklet Kaza Haberleri' kısmında Şenol SEL tarafından paylaşıldı.

1. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
  2. o.somuncu

o.somuncu Organizatör

Motosiklet:
    Yamaha
    Kaza yapan arkadaşa Allah'dan rahmet,yakınlarına sabır dilerim..

Önüne aniden çıkan herhangi bir hayvan veya insan için, kendi sürüş güvenliğini kesin tehlikeye atacak şekilde manevra(kıvırtma) yapılmaz!..
    Güvenli kontra mesafesi yoksa sadece fren yapılabilir...Ancak bu şekilde çarpılacak nesneye olan darbeyi azaltma yoluna gidebiliriz..Çarpınca düşeceksek de düşüş hızını azaltabiliriz..

Son günlerde kedi-köpek çıkmasından bir hayli kazalar oldu...Ön tekeri 18-19-21 jant olan 200kg üzeri bir motosiklet, her çeşit kedi ve köpeğin üzerinden geçer!..Eğer bu çarpmaya hazırlıklı isek düşme oranı %20-25 tir..(Tabii viraj esnasında olursa, bir de ön lastik ebadı küçüldükçe,motorun ağırlığı azaldıkça, bu oran daha yüksek olur.)

Yazdıklarım sadece kendi tecrübemdir,eğitim veren hocaların da farklı düşüneceğini sanmıyorum ama Erol hocam da düşüncesini yazarsa çok iyi olur..

Ethem Doğru bunu beğendi.
  3. Gökhan Yasdal

Gökhan Yasdal Site Bağımlısı

Motosiklet:
    Suzuki
    Osman Abi bu mevzu benim de kafamı çok kurcalıyor son günlerde. Özellikle bizim Cruiser motorların egzoz çalışma frekansı köpeklerde çok garip bir etki yapıyor. Benim tecrübeme göre farklı desibellerde farklı tepki veriyor köpekler. 3 motosiklet kullandım. İlk kullandığım motosikletimin egzozu sessizdi ama yine de nerede bir sokak köpeği görsem paçama yapışıverirdi. 2. motorum biraz daha gürültülüydü ama köpekler hiç oralı olmuyorlardı. Şimdi ki motorda yarım açık bir egzozum var gürüldemesem de güçlü bir sesle geziyorum diyebiliriz. Şimdi özellikle sokak köpekleri beni 100 m öteden görünce kenarda mevzi alıyor. Vitesi ve konumumu ayarlıyorum. Adım gibi biliyorum artık nasıl gelecek nereden saldıracak :) Ya araya bir otomobil alıp ekarte ediyorum veya yanlarına kadar yavaş gelip birden gazlayarak savuşturuyorum. (2 pantolon paçası zaiyatım var) Eve KAyışdağı üzerinden orman yolundan gidiyorum genelde. Standart saldıran bir köpek var artık ona alıştım o da bana alıştı nasıl saldıracağı çok belli olduğundan sıkıntı olmuyor. Önce sağ kenardan koşup önümden sola geçiyor sonra soldan botumun topuk kısmına hamle yapıyor. Bu köpek dışında önümden geçene denk gelmedim daha. Ama yine de çok tehlikeli oluyorlar bazen. Önümden geçeceğini kestiremediğim bir tanesine çarpıp dengemi kaybetmem işten bile değil.

Son zamanlardaki vefat haberleri beni de çok etkiledi. Yolda hayvan ölüsü ve diğer kaygan unsurlar için önlem almak kolay, bakışı düşürmedikçe yolda sürprizler olmaz ama canlı hayvan çok tehlikeli. Manevra yapmak tamamen şans işi. Hayvan durup geldiği yöne de kaçabilir ileri de gidebilir. O yüzden benim de önerim panik fren ile bertaraf etmeye çalışmak.

Yolda hayatta kalma şansımızı artırmak riskleri iyi tanımlamak ile alakalıdır. Bu da teorik ve uygulama eğitimlerine sıklıkla katılarak bilgileri taze tutmakla gerçekleşebilir. Yollarda karşınıza çıkabilecek hayvanları risk algınızın üst kademelerine koymanızı tavsiye ederim.

Vefat eden arkadaşımıza Allah'tan rahmet dilerim.

o.somuncu bunu beğendi.
  4. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Ben bu konuda Balaban kamp dönüşünde sıkıntı yaşadım.Önüme aniden ormanlık alandan çıkan köpeğe arkasından çarptım ve yoluma devam ettim.
    Benim ve artçımın hayatı o köpeğin hayatından çok çok daha değerli.
    Buna benzer çok olay yaşadım ve hiç birinde paniklemedim ve yoluma devam ettim.
    Aslolan İnsandır gerisi hikaye.Ama bilerek isteyerek zevk için çarpan şerrefsiz lerede çok gıcık oluyorum o da ayrı.
    Bazen yollarda köpek saldırıları oluyormuş artçım söyledi Ama ben kulak tıkacı taktığımdan havlamaları hırlamaları duymadığımdan tedirginliğim olmadığından yoluma devam ediyorum.Size de tavise ederim.

Ethem Doğru ve o.somuncu bunu beğendi.
  5. Gökhan Yasdal

Gökhan Yasdal Site Bağımlısı

Motosiklet:
    Suzuki
    Abi köpek hadisesinde enduro kullananlar daha şanslı, motor yüksek olduğundan köpek genelde gözüne kestirip saldırmıyor. Ben Cruiserla yere yakın gittiğimden midir nedir ilgi odağı oluyorum it cemaatinde.

6. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Yere yakınlıktan ziyade sesten kaynaklanıyor sanırım.Bana da saldırıyorlar ama ben oralı olmuyorum artık Eskiden önce yavaşlar sonra yanına gelince hızlanır kaçardım.Çok çok sararsa duruyorum üstüne yürüyorum tabii elimde biber gazı ile.Geçen yıl bana sık sık saran bir ite uyguladım şimdi beni görünce kuyruğunu ayaklarının arasına kalıp gıyk gıyk diyerek kaçıyor.

7. Berkay Ömür

Berkay Ömür Kıdemli Üye

Motosiklet:
    Kawasaki
    tüylerim diken diken oldu yahu, Allah rahmet eylesin.