koruma ekipmanları, yaza hazırlık ve transalp...

Konu, 'Motosiklet Koruyucu Ekipmanları' kısmında Ali Emre Sakarya tarafından paylaşıldı.

1. Ali Emre Sakarya

Ali Emre Sakarya Kıdemli Üye

Motosiklet:
    Honda
    üç senelik ybr maceramdan sonra hayırlısıyla artık bir transalp 650 sahibiyim (henüz sürücüsü değilim, sadece sahibiyim! :))

dolayısıyla uzun muhakemelerden sonra ve yaşadığım coğrafyanın hava durumu nedeniyle koruyucu aksesuarlarımı değiştirme, eksiklerimi giderme kararı aldım.

bu nedenle forum kurallarına bir nebze ters düşmeyi de göze alarak tek bir başlık altında tam bir koruma aksesuarları (full koruma) alışveriş listesi çıkarmak için sizden yardım almaya karar verdim.

ybr ile şehir içi ve kısa menzilli şehirler arası mesafelerde (trabzon ve civarı, bursa ve civarı, istanbul ve civarı); ls2 tam kapalı kask, çift katlı deri mont, korumalı bez eldiven, kot pantolon, dizlik ve askeri postallarla(yazlık ve kışlık) bugüne kadar kazasız belasız gelebildim. ancak artık daha güçlü ve daha tehlikeli bir motosiklet ile çok farklı bir coğrafyada motosiklet süreceğim.

forumda kıyafetler ve korumalı aksesuarlar hakkında birçok başlık var, ancak ne yazık ki birçoğu doğrudan benim işime yara(ya)mıyor. nedeni de şu anda yaşadığım ve önümüzdeki en az üç sene daha yaşamaya devam edeceğim coğrafyada, yaz sıcaklıklarının gölgede kırk dereceye ulaşması.

transalpimi şehir içinde pek kullanma ihtiyacım olmayacak (en uzak mesafeye 15 dakikada yürüyebildiğim düşünülürse!) ancak en yakın şehir merkezinin 90 km uzaklıkta olduğu ve kullanmam gereken yolun, her gün yüzlerce tırın geçtiği "ipek yolu" olduğu düşünülürse; beni, kırk derecelik bir sıcaklıkta (allah korusun) asfalt üzerinde sürünme, sürtünme, kayma, düşme vb. olumsuz durumlardan koruyacak ama sıcaktan bayılmama da neden olmayacak tam koruma aksesuarlarına ihtiyacım var.

bu tür sıcaklıklarda motosiklet kullanmış olan tecrübeli abilerin, benden deneyimli arkadaşların ve katkıda bulunmak isteyen herkesin yardımını bekliyorum. :)

kıyafet ve aksesuarlar için şu şekilde bir alışveriş listesi yaptım:

- kask (ls2 den bir üst kalite kasklara geçmek istiyorum, aklımda nolan var. yansıtıcı özelliğinden dolayı beyaz renk tercih nedenidir)

- mont (fileli sadece kol, sırt koruması sağlayan montlar varmış, ne kadar kullanışlıdır bilemiyorum. şu anda sahip olduğum deri mont, çift katlı 25 senelik ve usta bir motorcu abimin bana hediyesidir. hemen hemen her hava koşulunda giyilebiliyor ancak buranın sıcağında biraz kalın gelecektir.)

- çizme (yazın sıcağına rağmen korumaları için giyilmesi gerek, peki hangisi?)

- eldiven (bir senedir aklıma revit monster eldiven var)

- pantolon (kevlar ve diz korumalı kot pantolon düşünüyorum, motosikletle gittiğim yerlerde rahat rahat gezebilmem gerekiyor. sıcaktan pişirmeyecek ve değiştirmeden gezilebilecek başka ne önerirsiniz?)

son olarak da eğer kıyafetlerin kendisinde yoksa ek koruma ekipmanları.

biraz uzun ve karmaşık oldu, farkındayım, tek bir başlık altında halletmeye çalıştım her şeyi. kusuruma bakmayın.

son bir ek: viranşehirde motosiklet çok yaygın bir araç. ancak bırakın tam koruma giymeyi, kafasına kask takan insan sayısı birkaçı geçmiyor. bu nedenle insanlardan "deli" "bu sıcakta bunlar giyilir mi" "acemisin sen herhalde" gibi laflar duymayı göze alarak (hayatım duyacağım saçmalıklardan önemli olduğu için!) adam gibi giyinmeden motosikletin üstüne çıkmaya hiç niyetim yok. hem kimbilir belki "öğretmen"liğimiz bir işe yarar da insanlar, motosiklet sürerken neler giyilmesi gerekir, bir iki şey öğrenirler! :)

2. Enes ŞİMŞEK

Enes ŞİMŞEK Kıdemli Üye

Motosiklet:
    Honda
    Hocama yardımcı olalım günceli.

Ali Emre Sakarya bunu beğendi.
  3. Hakan.Ulukavak

Hakan.Ulukavak Moderator Yetkili Kişi

Motosiklet:
    Honda
    Hayırlı olsun.

4. Serkan 06

Serkan 06 Aktif Üye

Motosiklet:
    Suzuki
    Hayırlı olsun, tez zamanda kazasız belasız motorunu memleketine götürürsün inşallah

5. Ali Emre Sakarya

Motosiklet:
    Honda
    çok teşekkür ederim. aslında memleketimden yaşadığım yere götürmüş olacağım! :D

6. Ethem Doğru

Ethem Doğru Site Bağımlısı

Motosiklet:
    BMW
    hocam, memleket doğduğumuz yer değil; doyduğumuz yerdir.:D:D:D:D
    ah şimdi memleketimde olabilsem...

7. Metin

Metin Site Müdavimi

Motosiklet:
    Honda
    Hayırlı uğurlu olsun,güzel günlerde kullan...Ama o botlar ile yağmurda ne yapıcaksın...? :) Ayakkabı kılıfı aldın mı...? Birde balaklava şart...;)

8. Hakan Çıtır

Hakan Çıtır Site Bağımlısı

Motosiklet:
    Kanuni
    Hayırlı olsun güzel seçimler

9. Ali Emre Sakarya

Motosiklet:
    Honda
    ben de viranşehirdeyken öyle avutuyorum kendimi. :) ama insan özlüyor hakikaten memleketini...

metin hocam, bu ay sonundan sonra urfada yağmur görme ihtimalim çok düşük. yağsa bile yaz sıcağında ancak birkaç saat yağıyor. şimdilik yaz sezonunun ekipmanlarını tamamladım. balaklavayı unutmuştum! :) iyi ki hatırlattınız. teşekkür ederim.

temmuz ayında hayırlı bir iş için kısa bir süre de olsa istanbul'a gideceğim bir aksilik olmazsa. motosiklet pantolonumu ve eğer bütçeyi ayarlayabilirsem kışlıkları hallederim diyorum....

Ethem Doğru bunu beğendi.
  10. Ali Emre Sakarya

Motosiklet:
    Honda
    ya arkadaşlar, bot konusunda sıkıntı çıktı. 43 numara bulamıyorum. 42 ya da 44 olacak! büyük oranda 43 numara giyiyorum. bazen 42 numara da oluyor (malum ayakkabı, bot, spor ayakkabı gibi türlerde kalıp farkediyor). bu tür botlarda durum nasıldır sizce? 42 ya da 44 olabilir mi bana?

11. Metin

Metin Site Müdavimi

Motosiklet:
    Honda
    Botu denemeden alma derim...;) Yada garanti olsun diye 44 al...

12. Ali Emre Sakarya

Motosiklet:
    Honda
    metin hocam tavsiyenize uyup, biraz geciktirerek urfa ve antepde bot bakıcam. çok ümitli değilim bulabileceğim konusunda ama hayırlısı diyelim...

13. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Bende 43 kullanıyorum ama motomaxta baktığım ve bir süre dükkan içinde ayağımda gezindiğim zaman canımı acıttığı için 44 no ile değiştirdim.Şu anda memnunum ama bazı sorunlar ortaya çıkmaya başladı.
    Ben işim gereği Çizmemi sabah 10 da ayağıma giyiyor ve gece 24 de ayağımdan çıkarıyorum.Bu zaman zarfında haliyle çizme içinde ayaklar birazcık şişiyor ve çokça terliyor.Terde de malum tuz var ve ayaklar hafif tahrişten dolayı yanmaya başlıyor.Birde çizme içindeki bez zamanla aşınıyor ve çizmenin deri kısmı ile çoraplıda olsa ayaklar tanışıyor ve malum sürtünme olan yerde ısı ve aşınma olur benimde ayaklarımda su toplamaya başladı.
    Bu bilgiler ışığında çizmenizi alın derim.
    Gerçi benimkiler çok extrem durum ama paylaşayım istedim.

14. Ali Emre Sakarya

Motosiklet:
    Honda
    şenol hocam, benzer bir mantıkla ve 44 giydiğim botlar var diye (tabii forma air flow'un 43 ü olmadığı için de) 44 numara aldım. ön kısımlar güzel olurdu hatta 43 muhtemelen sıkıntı yaratırdı ancak arka ve boğaz kısmı çok geniş kaldı. ayrıca çizmenin üst ve yanları boş kaldı, öyle ki çizmenin kenar kısımlarını parmaklarımla kıstırarak tutabiliyordum. geri yolladım (mecbur kargo ücretini karşılayarak). internetten almak zorunda kalıyorum ne yazık ki. adam gibi bir çizme bulmak için gaziantep'e gitmem lazım ki o da garanti değil. 300 km lik bir yolu da çizmesiz gitmek istemiyorum. netten alsam iyi olurdu. ama anlaşılan en sağlıklısı deneyip almak, sıcak yazlar ve kış için bir tavsiyeniz olur mu? son olarak teşekkür ederim cevaplarınız ve tecrübenizi paylaştığınız için...

15. Doğan Sezen

Doğan Sezen Yeni Üye

Motosiklet:
    Honda
    [ali arkadaş eger başarıpta sizin oralara ulaşabilirsem. senin bahsettiğin çeketle gelecegim. yorumlarını dinlemek isterim...QUOTE=Ali Emre Sakarya;109533]üç senelik ybr maceramdan sonra hayırlısıyla artık bir transalp 650 sahibiyim (henüz sürücüsü değilim, sadece sahibiyim! :))

dolayısıyla uzun muhakemelerden sonra ve yaşadığım coğrafyanın hava durumu nedeniyle koruyucu aksesuarlarımı değiştirme, eksiklerimi giderme kararı aldım.

bu nedenle forum kurallarına bir nebze ters düşmeyi de göze alarak tek bir başlık altında tam bir koruma aksesuarları (full koruma) alışveriş listesi çıkarmak için sizden yardım almaya karar verdim.

ybr ile şehir içi ve kısa menzilli şehirler arası mesafelerde (trabzon ve civarı, bursa ve civarı, istanbul ve civarı); ls2 tam kapalı kask, çift katlı deri mont, korumalı bez eldiven, kot pantolon, dizlik ve askeri postallarla(yazlık ve kışlık) bugüne kadar kazasız belasız gelebildim. ancak artık daha güçlü ve daha tehlikeli bir motosiklet ile çok farklı bir coğrafyada motosiklet süreceğim.

forumda kıyafetler ve korumalı aksesuarlar hakkında birçok başlık var, ancak ne yazık ki birçoğu doğrudan benim işime yara(ya)mıyor. nedeni de şu anda yaşadığım ve önümüzdeki en az üç sene daha yaşamaya devam edeceğim coğrafyada, yaz sıcaklıklarının gölgede kırk dereceye ulaşması.

transalpimi şehir içinde pek kullanma ihtiyacım olmayacak (en uzak mesafeye 15 dakikada yürüyebildiğim düşünülürse!) ancak en yakın şehir merkezinin 90 km uzaklıkta olduğu ve kullanmam gereken yolun, her gün yüzlerce tırın geçtiği "ipek yolu" olduğu düşünülürse; beni, kırk derecelik bir sıcaklıkta (allah korusun) asfalt üzerinde sürünme, sürtünme, kayma, düşme vb. olumsuz durumlardan koruyacak ama sıcaktan bayılmama da neden olmayacak tam koruma aksesuarlarına ihtiyacım var.

bu tür sıcaklıklarda motosiklet kullanmış olan tecrübeli abilerin, benden deneyimli arkadaşların ve katkıda bulunmak isteyen herkesin yardımını bekliyorum. :)

- kask (ls2 den bir üst kalite kasklara geçmek istiyorum, aklımda nolan var. yansıtıcı özelliğinden dolayı beyaz renk tercih nedenidir)

- mont (fileli sadece kol, sırt koruması sağlayan montlar varmış, ne kadar kullanışlıdır bilemiyorum. şu anda sahip olduğum deri mont, çift katlı 25 senelik ve usta bir motorcu abimin bana hediyesidir. hemen hemen her hava koşulunda giyilebiliyor ancak buranın sıcağında biraz kalın gelecektir.)

- pantolon (kevlar ve diz korumalı kot pantolon düşünüyorum, motosikletle gittiğim yerlerde rahat rahat gezebilmem gerekiyor. sıcaktan pişirmeyecek ve değiştirmeden gezilebilecek başka ne önerirsiniz?)

biraz uzun ve karmaşık oldu, farkındayım, tek bir başlık altında halletmeye çalıştım her şeyi. kusuruma bakmayın.

son bir ek: viranşehirde motosiklet çok yaygın bir araç. ancak bırakın tam koruma giymeyi, kafasına kask takan insan sayısı birkaçı geçmiyor. bu nedenle insanlardan "deli" "bu sıcakta bunlar giyilir mi" "acemisin sen herhalde" gibi laflar duymayı göze alarak (hayatım duyacağım saçmalıklardan önemli olduğu için!) adam gibi giyinmeden motosikletin üstüne çıkmaya hiç niyetim yok. hem kimbilir belki "öğretmen"liğimiz bir işe yarar da insanlar, motosiklet sürerken neler giyilmesi gerekir, bir iki şey öğrenirler! :)[/QUOTE]

16. Doğan Sezen

Doğan Sezen Yeni Üye

Motosiklet:
    Honda
    hiç karışık degil...aradıgın cevapları bende aradım bulamadım. galiba herkez kendi deneyimeri ile buluyor galiba.

eger sizin oralara ulaşabilirsem,merak ettigin ceketle gelecegim.ancak ,bende,oralarda böylesine sıcak oluyorsa ,ben de çuvallıyacağım galiba...gözümü korkuttun..hadi hayırlısı....doğan sezen
    :(

[aaQUOTE=Doğan Sezen;116916][ali arkadaş eger başarıpta sizin oralara ulaşabilirsem. senin bahsettiğin çeketle gelecegim. yorumlarını dinlemek isterim...QUOTE=Ali Emre Sakarya;109533]üç senelik ybr maceramdan sonra hayırlısıyla artık bir transalp 650 sahibiyim (henüz sürücüsü değilim, sadece sahibiyim! :))

son bir ek: viranşehirde motosiklet çok yaygın bir araç. ancak bırakın tam koruma giymeyi, kafasına kask takan insan sayısı birkaçı geçmiyor. bu nedenle insanlardan "deli" "bu sıcakta bunlar giyilir mi" "acemisin sen herhalde" gibi laflar duymayı göze alarak (hayatım duyacağım saçmalıklardan önemli olduğu için!) adam gibi giyinmeden motosikletin üstüne çıkmaya hiç niyetim yok. hem kimbilir belki "öğretmen"liğimiz bir işe yarar da insanlar, motosiklet sürerken neler giyilmesi gerekir, bir iki şey öğrenirler! :)[/QUOTE][/QUOTE]

17. Ali Emre Sakarya

Motosiklet:
    Honda
    dört günlük 19 mayıs tatilinde (aslında tatil değildi ama çaktırmayın! :D), istanbul ziyareti yapıp eksiklerimi gidermiş oldum.

kask:
    nolan n85 monza n-com flat black

yeni montum:
    (zandona montu ayırtmıştım ama almamıştım, pantolon-mont takımı yapmak için almaktan vazgeçtim.)
    revit air

yeni pantolonum:
    revit rotor

yeni botlarım:
    (çizme aradım, bulamadım, sonunda rahatlığı ve goretex olması nedeniyle bu botları tercih ettim. 43 numara cuk oturdu.)

eldivenlerim:
    Revit Monster Yazlık Eldiven

el altında bulunması gereken malzemeleri koymak için, navigasyonu kapatmayacak büyüklükte depo üstü çantamı da aldım:

bunların yanında revit windstopper alt-üst içliklerimi aldım. polar içliklerim, venom yağmurluğum da olduğu düşünülürse, bahar ve yaz aylarında hemen her hava koşuluna hazır durumdayım artık... :D

kızıltoprak ve hasanpaşada bulunan hemen her motosikletçiye uğradım! delta bisiklete de uğrayıp bir göz attım, çok güzel bir dükkanmış. özellikle katlanabilir bir bisiklet vardı ona hasta oldum! :D dönüp dolaşıp malzemeleri özen motordan aldım (oradaki halil kardeşimin yardımları ve ilgisiyle benim açımdan keyifli bir alışveriş oldu, buradan da kendisine çok teşekkür ediyorum).

buff denilen her şekle giren ve her işe yarayan şeyden (http://www.gaskrank.tv/tv/motorrad-schule/was-ist-ein-buff-1070.htm :)D), zincir temizleyici, yağ vb. diğer ıvır zıvır aksesuarları da tamamladım. son olarak da hondanın yedek parça fiyatlarının inanılmaz yüksek olduğunu ve istesem de birçok şeyi "orjinal" almanın çok zor olduğunu öğrenmiş oldum.

bu sezonluk (hatta gelecek sezonluk) motosiklet alışverişim tamamlandı. bundan sonra bakım ve zaruri değişiklikler dışında bir şey almama gerek kalmayacak inşallah...

18. Ethem Doğru

Ethem Doğru Site Bağımlısı

Motosiklet:
    BMW
    haydi hayırlısı hocam. güzel seçimler olmuş.