koruyucu ekipman ömrü var mı ??

Konu, 'Motosiklet Koruyucu Ekipmanları' kısmında Onur Filiz tarafından paylaşıldı.

1. Onur Filiz

Onur Filiz Moderator Yetkili Kişi

Motosiklet:
    Hyosung, Mondial
    merhabalar,

Benim aklıma takılan bir durum söz konusu ve sizden bu konu hakkında bilgi ve tecrübelerinizi paylaşmanızı rica ediyorum :)

sorum şu:

koruyucu ekipmanlarında örn:kask gb. raf ömrü denilen bir kullanım süreleri mevcutmudur..dizlik,dirseklik,sırtlık,bellik gibi ekipmanların..

2. DEMİRAT

DEMİRAT Üyeliği İptal Edildi

onurcum ben koruma ekipmanlarını kırılana,yırtılana kadar kullanılıyodu sanıyodum,:D:Dsenol hocanın bir konusunda bu vardı,kaskın ömrü 5yıl sanırım hiç bişey olmasada, kaza filan

Onur Filiz bunu beğendi.
  3. Özgür

Özgür Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    kaskın ömrünü biliyoruz yaklaşık 4 hadi 5 olsun en fazla. ama diğer ekipmanlar konusunda benim de merakım oldu şimdi.

Onur Filiz bunu beğendi.
  4. Onur Filiz

Motosiklet:
    Hyosung, Mondial
    kask ömrünü daha önceden duymuştum foruma kayıt olmadan daha..ama bu konu hakkında(koruyucu ekipmanlar) pek bir bilgide bulamadım internet ortamında :( ama şu anda da araştırıyorum eğer elime her hangi bir döküman geçerse paylaşıcam

5. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Kaskın koruyuculık ömrü 3 yıl olarak alın.Kazza bela düşme olmasa bile aldığınız tarihten itibaren 3 yıl sonunda emekliye ayırın derim.Sizde takdir edersiniz ki lazım olduğunda kafamıızı koruması için alıyoruz.
    Riske girmeye gerek yok.
    Bellik sırtlık belli bir miyadı yok.Dizlik takmayın kullanmayın.Mümkün olduğunca Motosiklet pantolonu kullanın.Dizlik dizinizden çok kolayca sıyrılmakta.Tecrübeyle sabittir.Bir kaza yaptım ve dizimden çok kolay sıydırıldı ve çok acı çektim.Kesinlikle dıştan takma dizlik tavsiye etmem.
    Body Armor denilen sistemi kullanın derim ama ama piyasada var olan naylondan yapılma olanları değil tabii.Kaliteli ABS veya muadili malzemeden yapılanları tercih edin.
    Motosiklet eldiveni Çizmesinin belli bir miyadı yok.Yıprandığı zaman değiştirebilirsiniz.
    Motosikletinizin lastiklerinin bir miyadı var.Motosikletine göre yıla ve km ye göre değişiklik arz etmekte.
    Ama lastik için öngörülen 2 yıl veya 10 bin km dir.Hangisi daha önce gelirse.Unutmayın Motosiklette lastik çok önemli.Bizi hayata bağlayan en önemli bir parça.O yüzden bu konuda taviz vermeyin.
    Geçen yıl bir arkladaşa 85 model motosiklet aldık.İnanın lastikleri 85 model.Ve sahibi olacak süper geri taş gibi lastikleriyle övünüyordu.Sakın bu süper gerinin aklına uymayın.Lastiğin ömrü takılıp kullanılmaya başladıktan sonra en fazla 2 yıl veya 10 bin km.Hangisi önce gelirse.

6. Onur Filiz

Motosiklet:
    Hyosung, Mondial
    bilgilendirdiğin için teşekkür ederim şenol abi...

Şenol SEL bunu beğendi.
  7. uguripek

uguripek Üye

Motosiklet:
    Yamaha
    Korumalar üzerinde kullanılan kumaşlas latex ağırlıklı yada lastik çekmeli kumaşlar oluyor genelde havayla temas eden bu tür kumaşların ve lastiğin raf ömrü maksimum 5 yılı geçmez. Bu nedenle benim şahsi fikrim maksimum 5 yılda bir tüm malzemeler değişmeli sadece mantık yürüterek böyle bir tezde bulunuyorum keza kişisel ve sevdiklerinizin korunması bence herşeyden önemlidir. Bu mazemelerin ABS, polyproplen, N66, polyüretan takviyeli olması sadece malzemenin kullanıldığı bölümlerin ömrünü uzatacaktır tekstil ve lastik kullanılan diğer bölümlerse ozon etkisi ile mutlak surette bir çürümeye tabi olacaktır.

Onur Filiz bunu beğendi.