KTM 125 duke'yi nasıl bilirsiniz ?

Konu, 'Naked Motosiklet Kullanıcıları' kısmında Volkan tarafından paylaşıldı.

1. Volkan

Volkan Yeni Üye

Selamlar herkese, biliyorsunuz foruma yeni katıldım ve bir çok tecrübeli motorsiklet sürücüleri bana ybr alman faydanadır şeklinde telkinlerde bulundular.

Fakat birazcıkta yakışıklı bir motor almak istediğimden dolayı (katılıyorum zevkler görecelidir.) ktm 125 duke'yi araştırmaya koyuldum, fiyatı 2 ybr parası bu biraz düşünceli ama taş gibi makine diyorlar. yedek servis konusunda ne derece yaygın bunu bilmiyorum.

Sizlerde bana yardımcı olursanız çok sevinirim.

Saygılar,Sevgiler.

2. Omer

Omer Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Biz YBR yi hem ekonomik hemde sorunsuz bir makina olmasından dolayı tavsiye ediyoruz.Eğer durumunuz müsayit ise bence ktm duke çok ama çok güzel bir alet.
    Hiç bir 125 cc aletde olmayan yol bilgisayarı gibi bir özellik var bildiğim kadarı ile.Yakıt miktarı,ortalama,tüketim gibi.
    Fren sistemi brembo ile geliştirilmiş.15 hp gücünde ,tasarım harikası bir alet.
    KTM sağlamlığını ispatlamış bir marka.

Eğer İstanbul'da oturuyorsanız servis gibi bir derdiniz de yok.Yamaha YBR nin hava filtresi 15-20 TL. KTM Duke'nin olsunda 2 katı 40 TL. olsun.Eğer bu şartlar size uyuyorsa bence düşünün.

2. elide var piyasada az km. 1-2 yıl sonra değiştiririm diyorsanız 7-8 bin liraya düşük kilometrede alın derim.

Ayrıca eğer 250 cc ye kadar olan motosikletlere kdv indirimi uygulanmasaydı bu motor şuan 12-13 bin tl lerden satılıyor olurdu.Buda bir +. Tek kötü yanı

Euro 2,4 gibi gereksiz yüksek.Eğer Euro 1,6-1,7 TL. düzeyinde olsa 4.000 Euro'ya güzel bir motora binmiş olurduk.

125 cc 'lik bir motosiklet için 4000 Euro biraz yüksek gibi görünsede KTM kalitesi ve donanımındaki bir alet için bence makul.

Okuduğuma göre aynı kasa üzerinde KTM Hindistanda bir markaya 250cc ni yaptırıyor.Ama sadece pazı pazarlar için.350 cc lik modelininde yolda olduğu gibi dedikodularda var. :)

Son olarak YBR ile KTM 125 arasındaki en önemli farklar şunlar diyebiliriz.

Motor Gücü

Yamaha YBR 2011 model

Motor tipi Tek silindir, hava soğutmalı, 4-zamanlı, SOHC

Maksimum güç 7,3 kW 7.800 dev/dk. 11-12 Hp !
    Maksimum tork 9,5 Nm @ 6.000 dev/dk. !

Ön fren Hidrolik tek disk, Ø 220 mm
    Arka fren Kampana , Ø 130 mm

Yakıt sistemi Mikuni BS25 Karbüratör

Şanzıman Sıralı, 5-vitesli

Debriyaj tipi Islak, Çoklu disk

Şasi Diamond Tipi

KTM Duke 2011 model

Motor Tipi : Tek silindir, 4 zamanlı
    Motor Hacmi : 124.7 cc
    Soğutma : Sıvı Soğutma "YBR hava soğutmalı"

Performans "güç" (homologated) : 11.3kW @10, 500 rpm 15 Hp !
    Max. Tork : 12 Nm @ 8, 000 rpm !

Ön Fren : Disk Fren Ø 280 mm
    Arka Fren : Disk Fren Ø 230 mm

Karbüratör : Elektronik Yakıt Enjeksiyonu

Şanzıman : 6 vites "YBR 5"

Debriyaj : Çoklu disk ıslak debriyaj, hidrolik "bu özellik bir çok makinada yok"

Şasi : Krom-Molibden kafes çerçeve

Bunlar en dikkat çekiçi farklar.Aslına bakarsan bence 2 sinin birbiri ile yakından uzakdan alakası yok.KTM 2 kat parayı boşuna istemiyor.
    Lütfen belirttiğim özelliklere iyice dikkat et.YBR nin ön fren disk büyüklüğünde KTM 'in arka fren diski... :)

3. Ekrem Kalafatoglu

Ekrem Kalafatoglu Moderator Yetkili Kişi

Motosiklet:
    Honda
    ktm 125 duke yı bende Altın elbıselı adam anlatırken dınlemıstım Gayet guzel motor oldugunu ozetlemıslerdı Sadece fabrıka çıkışlı lastıklerı pek ıyı degıldı hatırladıgım kadarıyla o da zaten çoğu motosıklette fabrıka cıkıslı lastıkler dandık oluyo
    Sız yedek parça durumu arastırın eğer yedek parça ımkanı varsa guzel bır makına

4. Volkan

Volkan Yeni Üye

ben galiba fiyatı yüzünden düşürüp kaldıracağımı göz önüne alırsak 2.el bir ybr daha doğru bir tercih olacak benim için.

öner coskuner ve Şenol SEL bunu beğendi.
  5. Emir.Yıldızbaş

Emir.Yıldızbaş Yeni Üye

2.el değilde sıfır alma zamanı bence şuan, sıfır faizle 12 taksit yapıyorlar hem yamaha hemde honda motorlar için, hatta oda yetmedi kendileri finansal kiralama yoluna bile gidebiliyorlar bence bir incele, bende 250 cc alıcaktım 2.el , şuan vazgeçtim gibi çünkü cidden ödeme kolaylığı getirildi sıfır km motorda.

Volkan bunu beğendi.
  6. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Vakti zamanında Erol Hocama da demiştim.Düşeceksin diye.Düşmem demesin kimse illaki düşeceksiniz.
    Erol Hocam çok iyi bilir bu duyguyu.
    İsabetli bir seçim ybr 125

Volkan bunu beğendi.
  7. Ekrem Kalafatoglu

Ekrem Kalafatoglu Moderator Yetkili Kişi

Motosiklet:
    Honda
    Bence ilk motorun 2. el olması daha ıyı hem ılk motorunuz oldugu ıcın ılerde değıştırmek ısteyeceksınız satarken pek zarar etmezsınız hem de yenı bır kullanıcı oldugunuz ıcın motoru durdugunuz yerde bıle duşurebılırsınız motorunuz sıfır olursa içiniz daha fazla gıder motorun basına bırsey geldıgınde :)

Volkan bunu beğendi.
  8. Omer

Omer Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha

Doğru söylüyorlar. :)

Volkan bunu beğendi.
  9. Şafak

Şafak Aktif Üye

Motosiklet:
    Suzuki
    Asfalt ile ilk tanışma anımızı bende merak ediyorum :eek:

Eğitimli ve tabiki ilk zamanlar çok temkinli, yavaş olacağımdan sadece komik bir anı olarak kalacağını umut ediyorum..:)

Volkan ve Şenol SEL bunu beğendi.
  10. Emin.Kurtoğlu

Emin.Kurtoğlu Yeni Üye

başlığı açan arkadaş gibi ben de aynı durumdayım. 125cc şeklen muhteşem bir alet KTM bir kere alırım 2-3 sene binerim dedirttiriyor. Ducatileri andıran naked yapısı yol bilgisayarı, sağlamlığı vesaire çok hoş. ama ilk motor dedikleri gibi düşebilir düşürebiliriz, ben cbf150 alıp bir süre kullanıp alıştıktan sonra 5-10bin km kadar, sonra ktm ihtimalini bir daha değerlendireceğim hem belki ikinci eli biraz daha bollaşır. sonuçta cbf150 ya da ybr125'i satmakta sıkıntı çekeceğimizi düşünmüyorum. Az para da değil tam iki katı. İkinci motoruna ayır derim o parayı. 1 sene sonra daha iyi karar verirsin hem ne istediğini de anlamış olursun.

Volkan bunu beğendi.
  11. amac

amac Yeni Üye

arkadas aldimi acaba :) bende dusunuyorum. 3-5 kisi alsak indirimde yaparlar :)

12. Doğan PARILTI

Doğan PARILTI Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    ben kadıköde ktm de gördüm acayip bir makinaya benziyordu sordum soruşturdem kullanan çok memnun ama servis biras sorunlu dediler biraz pahalı diye şikayet edenler varmış ama yinede araştırmak gerek.Ama dediğim gibi çok kalite bir şeye benziyor ben gittiğimde 3 hafta felan oldu diye tahmin ediyorum 4000 EU fiyat vardı üzerinde...

13. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Vakti zamanında yıl 2006 da Bursa'dan 10 kişi KTM almak istedi.Yaptıkları indirim 10 euro cuk oldu.Vazgeçtiler.Dalga geçmeyi sevdikleri belli.:)

14. Doğan PARILTI

Doğan PARILTI Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Bari depoyu doldursalarmış ne yaa 10 EU dalga geçer gibi insan söylemeye utanır,kusura bakmayın indirim yok de geç daha uygun olurdu bence.. :/

15. Barış

Barış Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    arkadaşlar biz ktm için 'sponsor' motoru deriz! yani arkanız da servis,bayii olmadan bu motora binmek zor;)paranız çoksa ayrı konu:)

Şenol SEL bunu beğendi.