Küçük esnaftan alışveriş yapmak

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında Emrah.Saka tarafından paylaşıldı.

1. Emrah.Saka

Emrah.Saka Site Bağımlısı

Motosiklet:
    Honda
    Arkadaşlar başlık biraz saçma gelmiş olabilir.. Bu sebeple ilk olarak olayı anlatıyım.

Cumartesi günü bir kurye arkadaşım beni aradı. Motorunda hoparlör olduğunu ve bu hoparlörleri i-pod ile çalıştırmak istediğini söyledi.. Bir anfi ve bir kaç ara kablo gerektiğini söyledim. Arkadaş gidip konya sokaktan jameson marka bir anfi almış.... Neyse güzelce tesisatı falan çektik anfinin + girişi ile - girişini yerlerine takar takmaz duman geldi... Bağlantılarda bir hata yoktu ancak durum böyle olunca anfide üretim hatası olduğunu anladım. saat geç olduğu için pazartesi yani bugün anfiyi aldıkları yere gittiler. Durumu anlattık hemen "siz yanlış bağlamışsınız gibi sert bir cevap aldık. Belki 50 kez durumu anlattım yok. Neyse homurdana homurdana anfiyi açmaya başladılar. değiştirin dedim yok tamir edecez dediler ve anfiyi söktüler. Bu arada Arıza diyotlardan birisindeki lehim hatasından olduğunu gördüm ve gösterim vatandaş ondan olmaz falan dedi ve her ne hikmetse bana yanlış bağlamışsın diyen ustamız hoparlör çıkışından 12 voltu verdi ve çıkışları yaktı haliyle. Ben çıkışlarım sağlamdi sen yaktın deyince iyice papaz olduk. neyse dört çıkışı değiştirdi anfi çalışmadı. Arızayı ısrarla gösterdim ve sonunda dediğim yeri değiştirdi ve anfi çalıştı. tabi fazladan dört tane çıkışımızda değişmiş oldu. ve bizden 10 tl lik tamir ücreti istendi. Tabi haliyle itiraz ettim cihazın garantili olduğunu söyledim biraz sertleşince arkadaşımız araya girip olay çıkmasın diye parayı verdi ve çıktık..

Bu zamana kadar özellikle küçük esnafın kalkınması için alışverişlerimi dahi bakkaldan yapan bir insandım ancak bundan sonra bu biraz zor olacak. Çünkü aynı anfiyi media markt gibi büyük marketlerden alsaydım 15 gün içinde koşulsuz iade şansım vardı üstelik fiyatıda daha uygundu. Üstelik bu başıma gelen konya sokakta ilk olan bir olay değil defalarca sorunla karşılaştım...

Şimdi arkadaşlar sizlere sormak istiyorum. Küçük esnaf bunları yapabiliyorsa neden tüketiciler büyük marketlere yönelmesin?

2. Barış

Barış Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    +1;)

bizimde sokağımızda bir bakkal vardı bende o kazansın diye tüm marketleri
    es geçip ondan bir şeyler almak isterdim ama!!!!

-coca cola zero varmı??
    -light var!!!

-peki soğuk kola varmı??
    -abi dışarısı zaten soğuk!!!

-ekmekler iyi pişmemiş sanırım?
    -abi 1 saat sonra öğle ekmeği gelecek!!

-.........................??
    -.........!!!

ve bunu gibi bir sürü garip cevaplar. sonra kalk geri dönüp en
    yakın marketten alışverişi yap ve dön!!

şimdi ne yapıyorum?? tabiki herşeyi alıp geliyorum;)

3. Omer

Omer Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Valla bende şuan mahallede alışveriş yapmaya çalışıyorum.İnşallah bu gibi aksilikler başıma gelmezde bakkalım daim olur... :)

4. Emrah.Saka

Emrah.Saka Site Bağımlısı

Motosiklet:
    Honda
    Arkadaşlar hepimiz küçük esnafın kazanmasını isteriz. Benim söylemek istediğim çeşit konusu değildi. Haliyle küçük bir bakkalda hipermarketteki ürünleri bulamayız. Çoğunda kredi kartı kullanamayız. Benim kızdığım nokta BAZI küçük esnafların davranış biçimeri... Hem Müşteriye böyle davran hemde deki büyük marketler çıktı biz sinek avlıyoruz.. Böyle davranan insanlar sinek avlamaya mahkumdur...

5. Goktug Uguz

Goktug Uguz Site Müdavimi

Motosiklet:
    BMW
    küçük esnaf tabiki kazansın ama hakedeni

6. azigun

azigun Kıdemli Üye

Motosiklet:
    Suzuki
    kesinlikle katılıyorum..bu tarz durumlarda yapacak birşey olmuyor..ayrıyetten küçük esnafla büyük hiğer mega vs tarzı yerlerin fiyat olarakta farkı hissediliyor..
    promosyon veya kampanyaları takip ettiğinde tansaştan migrostan aldığın ürün 'bakkal'ın yarı fiyatı oluyor..
    aynı zamanda misal aylardır araştırdığım pc ses sistemi kadıköyde 200 tl iken 149 tl ye peşin fiyatına 12 taksit olarak electro world de karsıma çıktı..ne yaptım hemen aldım tabi.. ;)

7. Murat ORAK

Murat ORAK Kıdemli Üye

Motosiklet:
    Yamaha
    Büyük alış veriş merkezleri tamamen kurumsal olduklarından,Hem daha kaliteli ve daha ucuza hizmet alabiliyoruz.Ama kesinlikle küçük işletmelerede her ne kadar sorun yaşasakta destek olmak gerekiyor diye düşünüyorum.

8. serkan thundercat

serkan thundercat Site Bağımlısı

Motosiklet:
    Yamaha
    doğru pazarlama yapan esnaf büyük de olsa küçük de olsa kazanır.. ben 1 kez sorun yaşadım mı bi daha o yere gitmiyorum.. bu tür küçük esnaftan da seneler önce soğudum zaten.. kazanmasınlar abi.. hak etmeyenler kazanmasınlar.. haksız yere kazananların ise bi taraflarından çıksın..en sinir olduğum insan tipi.. haksızlığını ispat edersin hemen agresifleşir.. "haklısın arkadaşım" deyip özür dilemez.. sert yaparak seni bastırmaya, kendi hatasını örtbas etmeye çalışır.. sonra derin derin nefes almaya başlarsın.. o kişinin hayatını sonlandırmamak için...

9. Recep Varlı

Recep Varlı Site Müdavimi

Motosiklet:
    Salcano
    küçük esnafı ayakta tutan tek şey yazdırma olarak bilinen açık hesap çalışmasıdır yoksa avm.lerin yerini tutamaz ciddi anlamda fiyat farkı var birde maksat gezmek olsun diyip çıkıyoruz oralara etkinlik olsun otopark sorunu yok v.s. :)

10. Ozgur Baglama

Ozgur Baglama Site Müdavimi

Motosiklet:
    Honda
    bence bu başlık biraz geç açılmış iş işten geçmiş bu saaten sonra küçük esnafmı kaldı.