Küçük İlde sürüş eğitimi alabilmek İçin ne yapmalıyız?

Konu, 'Motosiklet Şürüş Eğitimi ve Dersleri' kısmında Ahmet Kıyak tarafından paylaşıldı.

1. Ahmet Kıyak

Ahmet Kıyak Misafir

Forumun her köşesinde eğitim alınması gerektiğine dair, hatta sürüş eğitimi alınmazsa ölüneceğine dair makaleler, yazılar, paylaşımlar var. Ben de bütün yazılanlara, harfiyen katılıyorum, inanıyorum ve de destekliyorum.
    Lakin, gel gelelim uygulayamıyorum. :)
    - Bartın'da ehliyet almak için bile hocayı zor buluyorsunuz. :) Dolayısıyla teknik eğitim almak istediğinizde böyle bir imkan yok.
    - Aynı durum yakın iller için de geçerli.
    - En iyi yol koşullarında, özel araçla, orta tempolu bir seyahat ile, Ankara 3, İstanbul 4-5 saat mesafede. Yani sabah giderim, eğitime katılır dönerim derseniz pek de mümkün değil.
    - Özel sebep olarak; çalışma koşullarımdan ötürü istirahat günlerim değişken ve yalnızca haftada 1 gün. İstirahatli günümün 1 gün öncesinde de geç saatte işten çıkma olasılığım yüksek. Kısaca haftasonu istirahatimde il dışına gidip gelmem biraz zor. Devlet memuru olmamdan mütevellit sıkıntılı da. Çok çok yakınımda bir il olması lazım.
    - Eğitim veren kurumların şartlarını incelediğimde, kişilerin kendi motosikletleri ile katılmalarının istendiğini gördüm. Eğitim almayan ölüyorsa, eğitim almamış birisi olarak, eğitim almak için Kanuni Tiger ile Ankara-İstanbul otobanına çıkarsam, son sürat giden otomobillerin mi altında kalırım, yoksa beni görmeyen kamyonlar tarafından viyadükten aşağımı atılırım? :) Otobana çıkmadan önceki virajlı ve bozuk zeminli yollarda, 1000 m'lik uçurumlardan aşağı düşmeden otobana ulaştığımı varsayarak soruyorum. :) Bu işin espirisi tabi ki ama gerçekliği de var takdir edersiniz ki. Acemi olduğu değerlendirilen birisinin eğitim almak için motoruyla uzak mesafe yolculuğa çıkması pek doğru olmaz.
    - Honda'nın eğitimlerinde motosiklet şartı yok. Lakin ona da çok iyi değil deniliyor. Öyle denilse de gitmek istiyorum. Ama yukarıda saydığım zaman kısıtlılığı ile ilgili sorunlar elimi kolumu bağlıyor.

Acemi ve bu dünyayı kıyısından köşesinden bilse de sizin kadar aşina olmayan bir sürücü olarak, sizlerin de bilgisine ve fikirlerine başvurmak istedim. Kendimce araştırmalar yapsam da belki göremediğim birşeyler vardır.
    Benim durumumda olan başkaları da var ise, onlara da kaynak olur diye düşünerek konu açtım.

2. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    www.lamatech.com siteye girin forum üeyelerimizden Rahmi hocam ile temasa geçin.Selamlarımı iletin.Siz durumunuzu anlatın.Size izlemeniz gereken yolu veya diğer ayrıntıları anlatacaktır.Kolay gelsin.

3. Ahmet Kıyak

Ahmet Kıyak Misafir

En kısa sürede ulaşacağım kendilerine.
    Teşekkür ederim.

4. Doğan PARILTI

Doğan PARILTI Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Çok iyi kavramı biraz göreceli,Honda nın eğitimi iyi ama çok mu iyi seninde dediğin gibi değil.Lakin hayatta kalmanı sağlayacaksa çok iyi de olmasına gerek yok bence.Önemli olan seni tatmin etmesi sana gerekenleri vermesi.Hondanın bu eğitiminin 350 TL olduğunu düşünürsek bu eğitimin amacı ticaretten çok Motor satma politikası gibi geliyor ama eğitimini de yabana atmamak lazım şahsen ben çok beğendim çok da faydasını gördüm.Sonraki eğitimlere gidemedim ama en kısa zamanda tamamlayacam inşallah.Şunu da peşinen belirtmek istiyorum motor kullanan ve şehir içinde bir noktadan diğer bir noktaya gidebilenler için 1.GS eğitimi çoooook çooook sıkıcı gelecektir.Zira 1 eğitimde daha çok motor seni değil sen motoru taşıyorsun :D
    Ama Hondanın Eğitimini yabana atma pişman olmazsın ben şahsen çok beğendim.Daha öncede arkadaşlara bahsetmiştim ben hayatım boyunca motosikletin üstüne bile çıkmamıştım ve aldığım eğitimin yaklaşık3. haftasında Bursaya gittim ve Şenol abi ile kamp kurduk.Yolda şükür hiçbir tehlikede atlatmadan zamanında vardım :)