Kuryeler

Konu, 'Motosiklet Kuryeleri' kısmında Şenol SEL tarafından paylaşıldı.

1. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    İcla Aydın'ın bugün vatan gazetesinde yer alan yazısı, motosikletli kuryeler hakkında, paylaşmak istedim...

Kurye trafiği

İstanbul’un her yerindeler. Vızır vızır arabaların arasından, sağdan soldan fırlayıp gaza basıyorlar. Sadece İstanbul değil, eve sipariş alışkanlığının giderek geliştiği bütün büyük şehirlerde görüyoruz onları.

Altlarında birer scooter, kafalarında bir kask, arkalarında bir yiyecek kutusu, verilen adreslere yetişmeye çalışıyorlar. Pizzacılardan, tostçulardan, kebapçılardan, marketlerden fırlıyor, şehrin caddelerine dağılıyorlar.

Hepsi gencecik çocuklar...

Bazen nereden çıktıklarını bile anlamıyorsunuz. Hele hava kararmışsa, bir de yağmur varsa beklenmedik fırlayışları insanın aklını alıyor... Vın, vııın geçiyorlar. Kızıyorsunuz, söyleniyorsunuz, bağırıyorsunuz... Yapıyoruz hepimiz...

Şişli’de bir devlet hastanesinin acil servisinde gördüklerini anlatıyor bir hanım...

İki kurye aynı anda gelmiş acil servise. İki çelimsiz, genç çocuk. Birinin kolu boydan boya yırtılmış, dikiş atarlarken “abi çok hasar yok motorda merak etme” diyormuş telefonda. Diğeri “müşterinin pizzası kaldı, yetiştiremedim haber vermem gerek müdürüme” diyormuş.

Anlatan hanım o kadar üzülmüş ki kulak misafiri olduklarından, kendisini başlarına gidip ilgilenmek zorunda hissetmiş. Asgari ücretle çalışan bu gençler her tür hasardan kendilerinin sorumlu olduklarını, araçlarına gelen hasarın ya da yetiştiremedikleri pizzanın bedelinin maaşlarından kesildiğini söylemişler. Doktorlarsa acil servise haftada beş altı kurye kazası geldiğini, gençlerin halinin çok içleri acısı olduğunu söylemiş.

“O gün bugündür pizza yiyemiyorum, telefonla hiçbir şeyi sipariş edemiyorum. Televizyonda o pizzanın yarım saatte gelmezse ikincisi bedava reklamını görünce perişan oluyorum. Yemeyiverelim o pizzayı” diyordu...

Bu sabah erkenden en bilinen isim ve o reklamın sahibi olduğu için Dominos Pizza’nın genel müdürlüğünü aradım. Önce pazarlama direktörleriyle, ardından Dominos Pizza Genel Müdürü Aslan Saranga ile görüştüm.

Aslan Bey sorduğum soruları nezaketle dinledi ve tek tek yanıt verdi.

Öncelikle “Hayır, kullandıkları motorlardaki hiçbir hasar ve yiyecekle ilgili hiçbir zarar kuryenin ya da çalışan elemanın ücretinden kesilmiyor” dedi. Sonra da anlatmaya devam etti.

“Dominos Pizza’da 2 bin çalışan var ve tamamı sigortalı. Terfi eden elemanlarımızın özel sağlık sigortası da yapılıyor. Tüm kazalar kayıt altındadır ve geçen bir yıl içinde sadece beş kurye küçük kaza yapmıştır. Pizzanız yarım saate kapınızda servisi tüm dünyada ancak uygulanabilir sınırlarda ve zaman diliminde söz konusu olmaktadır. Pizzanın hazırlanması, pişmesi ve paketlenmesi 12-13 dakika sürer. Normal trafikte beş dakikada ulaşılabilecek mesafeye servis verilir. Yağışlı havalarda ve belli saatler dışında bu servis verilmez.

Ancak marka bilinirliğimiz sebebiyle son yıllarda giderek artan hemen her firmanın kurye servisleriyle ilgili sorunlar sanırım size bizim adımızla yansıtıldı. Unutulmamalı ki Türkiye’de motorlu kuryeler trafiğin içinde olmaması gereken araçlarmış gibi muamale görmekte ve yol alma hakları, trafikteki varlıkları sorgulanmaktadır. Bizim kuryelerimiz içinde bugün müdürlüğe hatta dükkân sahipliğine yükselenler olduğunu da belirtmeliyim” dedi.

İki yıl kadar önce kızımı hastaneye yetiştirmeye çalışırken önüme fırlayan bir kuryeye çarpmıştım. Şükür bir yerine bir şey olmamıştı ama o gencecik çocuğun “abla ne yaptın, gitti motor, ben şimdi ne yapacağım” diye ağlamaya başlamasını unutamıyorum... Önce yaralanmadığı, bir yerinden kan akmadığı, başını çarpmadığı için rahatlamış sonra önüme fırladığı için müthiş öfkelemiştim... Ama o gözyaşları...

Bir yanda arabada kusan ateşler içindeki kızım ağlıyordu, bir yanda kaldırıma oturmuş kurye çocuk... O anda kızımdan farkı olmayan o çaresiz, korkmuş gencin çökmüş omuzları içimi acıtmıştı... Sorun değil, hallederdik motorunu da... O gözyaşları küçük bir hayatın, büyük bir çaresizliğin, içinde bir yerde birikmiş şimdi dışarı sızan korkusuydu. Yarım kalmış okulun, eve gidecek üç kuruşun, pamuk ipliğindeki hayatının bıkkınlığıydı...

Hiç unutmadım o gözleri... Kızmayın o kurye çocuklara.. Hele yağmur yağıyorsa.

2. Erol

Erol Admin Yetkili Kişi

Motosiklet:
    BMW
    Kuryeci arkadaşlarımızın ne kadar zor şartlar altında çalıştıklarını hepimiz biliyoruz. Yağmur çamur hatta karda bile görevini yerine getiren arkadaşlar var. Üç kuruş için trafikte canlarını tehlikeye atıyorlar.

Ancak birçok kuryeci arkadaşımızın hiçbir eğitimi yok. Bu işin bir düzene sokulması gerek diye düşünüyorum. Kuryecilerin toplanıp kendilerine bir dernek kurmaları ve bu mesleği yapacak arkadaşlarımızı mutlaka güvenli sürüş eğitimine tabi tutmaları gerekmektedir.

İşyeri sahiplerine de bu konuda çok iş düşüyor tabiki, güvenli sürüş eğitimi sertifikası olmayan kuryeleri işe almamaları gerekmektedir.

Bunlar olurmu olmazmı bilemem ama olmasında çok büyük fayda var diye düşünüyorum.

3. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    http://www.motosikletlikuryelerdernegi.org.tr
    var ama çalışmıyor
    Ve işte kuruluş amaçları
    Değerli Motosikletli Kurye Dostlarımız derneğimiz 21.05.2007 tarinde resmi olarak kurulmuştur. Derneğimizin kuruluş amacı ve amaçları kısaca şunlardır,Dernek üyelerimizden kaza geçiren ve bir süre çalışamayak,olan sakat kalan,maddi durumu iyi olmayan,ve kaza geçirip vefat eden kurye arkadaşlarımıza ve ailelrine maddi ve manevi destekde bulunmak.

Yani kuruluş amaçlarında eğitim yok.Onlarda Memleketimdeki Motosikletli Trafik polisleri ve yunuslar gibi eğitimi ihtiyacı olmayan profesyonel sürücüler.
    Eğitime harcayacakları para ile 2 depo daha fazla benzin almayı daha uygun görenler.

Turgay bunu beğendi.
  4. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Ben gecen yıllarda kaza yapıp başı kopan bir kurye için yapılan etkinlikler çerçevesinde İstanbulda faaliyette olan dernekle temasa geçtim.
    Kuryelerin eğitimleri için kampanya yapalım dedim.
    Başkan olduğunu söyleyen kişi kısmetse bu yüzyıl içinde bana dönecek.:(

5. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Bursa'daki Kuryeler içinde bir kampanya yapalım dedik.Nilüfer belediyesi desteğiyle afişler yaptırdık.
    Trafik lambalarında durduk el ilanları verdik kuryelere.Bedava "Güvenli Sürüş Teknikleri" eğitimi vereceğiz dedik.
    İlanımıza teveccüh gösterenlerin çoğu aynı nakaratı tekrarladılar.Bu eğitime katılmak için bize ne kadar ödeyeceksiniz.
    Ve bir kaç hırt ta asıl gelin biz size tek teker nasıl yapılır giden iki aracın arasından nasıl geçiliri gösterelim dediler.Ve ne acı ki gelmeye söz verip te bizi çalışma sahasında bırak 30 kişiden 5 kişi geldi.Onlarda eğitim çalışmlarını yarıda kesip sıkıldıklarını beyan ederek gittiler.

Biz Türk toplumu olarak her boku çok iyi biliriz ama bir mok bildiğimizde yok.
    Herkes sürüşü çok iyi bilir ama ..................

DEMİRAT, Turgay, Murat Burak ve 2 kişi daha bunu beğendi.
  6. Erdal Özgüner

Erdal Özgüner Site Bağımlısı

Motosiklet:
    Yamaha
    Şimdi bu kurye arkadaşlar eğitim alsalar birşey değişecekmi acaba yoksa yine araçların arasından sağlı sollu silmemi geçecekler. bazen yanımdan geçip gidiyorlar peşlerine takılıp takip etsemmi diye düşünüyorum ama cesaret edemiyorum, hatta onları seyrederken bile heyecanlanıyorum, adeta akrobasi yapıyorlar. ne denirki yaşamak için ölümle dans ediyorlar, inşallah hiçbir motor sürücüsünün, kuryenin, pizzacının kaza haberini duymayız.

Turgay, Murat Burak ve o.somuncu bunu beğendi.
  7. o.somuncu

o.somuncu Organizatör

Motosiklet:
    Yamaha
    Neden bu kadar yufka yürekli oldum bilmiyorum!..

Gazetecinin yazısını okuduğumda diğer arkadaşların aklına gelen sürüş eğitimi,tehlikeli motor sürüşleri,onlara iş verenlerin acımasızlığı hiç aklımdan geçmedi..

Sadece gözlerimin önüne ;belki simit satarak biriktirdiği paraları da ekliyerek binbir güçlükle aldığı motorunda yaşam mücadeleleri geldi,işsiz gençler geldi...Üniversiteyi bitirip işsiz gezenlerin arasında bulduğu işle gururlanırken,meydana gelen kazadan sonra kaldırımda motoru için ağlıyana....

Ben de ağlarım!..Çünkü O'nu hissediyorum...

Erdal Özgüner bunu beğendi.
  8. Tayfun Seyrekbasan

Tayfun Seyrekbasan Kıdemli Üye

Motosiklet:
    Henüz Yok
    arkadaslar istanbulda ismini hatırlayamadığım bir kurye firması işe alacağı kuryeleri ilk önce 1 hafta süren güvenli sürüş eğitimi verdikten sonra işe baslatıyor.ama tabiki işe basladıktan sonra öğrendiklerini ne kadar uygular orasını allah bilir

9. Murat Burak

Murat Burak Aktif Üye

Motosiklet:
    Ducati
    şeneol hocamın aktardıklarını okuyunca bende agladım o kaldırımdaki çocuk gibi kim nasıl bu olaya el atar nasıl düzelir bilmiyorum ama bence artık birilerinin birşey yapmasının zamanı geldide geçiyor bile

10. Erol Ceyhan

Erol Ceyhan Site Bağımlısı

Motosiklet:
    SYM
    İclal hanıma bu konu ile ilgilendiği için teşekkür ediyorum sanırım bir kaç yazarımız daha konu ile ilgilenirse ve olaylar gündeme taşınırsa gerek kuryelerimiz gerek pizza lahmacun vs çalışanlarımızın yükleri dahada azalacaktır ben hiçbirşekilde çalışanlarımıza (kurye pizza ) suç bulmuyorum kuryelerimizi bu sürüşe mecbur bırakıyorlar günde 10 evrak vs paket taşıyıp geçinebilseler bu hızlarda seyretmelerine gerek kalmayacak genel olarak bakıldığında sistemin gerektirdiği şeyleri yapıyorlar sisteme müdahele etmekte yalnızca medya yoluyla gerçekleşebilir..Yani iclal hanıma tekrardan teşekkür ediyorum ve konuyu gündeme getirmeye devam edecek bütün yazarlarada tşk ediyorum bu halkın bu konuda size ihtiyacı var kimbilir belkide bir çok insanın hayatını kurtarırsınız kimbilir....

Erdal Özgüner bunu beğendi.
  11. Turgay

Turgay Site Müdavimi

Motosiklet:
    Regal Raptor
    Bütün arkadaşlarıma katılıyorum, herbiriniz ayrı ayrı çok haklısınız. Birşey eklemek istiyorum; bu kuryeci arkadaşların çalışma düzeni, ne kadar evrak teslim ederse o kadar para kazanacağı üzerine kurulmuş. Bu sistemin kuryecileri hızlı araç kullanmaya zorladığını düşünüyorum. Aynı şekilde, pizzacı, kabapçı vs motorcu gençleri de bu tarz kampanyaların hıza zorladığını düşünüyorum..

Yani olay şu diyelim ki ben dominos a motorcu olarak işe başlayacağım. Ne düşünürüm, olabildiğim kadar hızlı götüreyim siparişleri ki şefimin gözüne gireyim derim. Ama arka planında benim o hızlılığı yakalamak için ne tehlikeler atlattığımı kim görücek. Ben kendim görsem ne olacak ki beni hızlı olmaya zorlayan bir kere dominos :)

Yanlış şeyler bunlar.. Herkez elini vicdanına koyup düşünsün. Tabi vicdanı neredeyse...

goksel ozdogru bunu beğendi.
  12. Ahmet Yürekli

Ahmet Yürekli Aktif Üye

Motosiklet:
    Yamaha
    güvenli sürüş teknikleri almaları tabiki çok önemli ama her şey burda bitmiyorki.
    önemli olan bu eğitimi aldıktan sonra ne kadarını hayatlarına geçiridiklerinde sonuçta bunların büyük bir oranı 18-25 yaş arası gördüğüm kadarıyla ve bu yaşlardaki gençlerin kanları kaynıyor ve bilinçciz bir şekilde bu motorları kullanıyorlar. birde ailevi bir sorumlulukları yoksa o zaman daha düşüncesiz hareket edebiliyorlar.
    tabi bunların yanında diğer araba soförlerininde motorsiklet kullanıcılarınada saygı göstermesi gerekir.
    yani kısacası trafikteki sürücülerin bilinçi bir şekilde vasıtalarını kullanması gerekir.

13. Umut Karkın

Umut Karkın Organizatör

Motosiklet:
    Aprilia
    Kuryeler hakkındaki düşüncelerim.

Bence kurye arkadaşların önemli bir kısmı trafikteki 4 tekerlilerden saygı beklemiyorlar, hatta onlar için 4 tekerliler sadece bilgisayar oyunundaki dokunulmaması gereken objeler ve aralarından ne kadar hızlı geçilirse o kadar çok puan kazanılıyor bu oyunda.

Kurye arkadaşların önemli bir kısmı için bu iş para kazanmaya ek olorak sürekli oynanan bir cesaret oyunu.

Örnek 1: Maddi durumu ne olursa olsun 20 liraya bir kask alıpta en azından soğuktan korunma çabası içinde değiller. Kaska gerek yok onun yerine yüzünüze atkıyı sarmanız yeterli, kask takarak niye karızmayı bozsunlarki.
    Örnek 2: Eğitim üstbaş kask gibi anlamsız şeylere para harcamaya gerek yok, onun yerine desenli sele, havalı korna, garip ışık sistemleri taktırmak daha mantıklı.
    Örnek3: Kurye arkadaşların trafikte görünür olmak gibi aptalca bir arayış içersine girmeleri saçma tam tersine onların görünmemesi lazım ki işin heyacan boyutu artsın ve yaptıkları işten zevk alsınlar.

Bu yazdıklarım motoru bir para kazanma aracı olarak değilde zevk için binen bazı arkadaşlar içinde geçerli.

Yukarıda da söylediğim gibi tüm kuryeler için değil ama malesef bir çoğu için bu yazdıklarım Ankara'da böyle. Ben onlarca örneğiyle hergün karşılaşıyorum.

Şenol beyin bu konuda yazdıkları ve verdiği örnekler çok acı ancak durum malesef bu, ücretsiz eğitim veriyorsunuz 5 kişi katılıyor onlarda bir süre sonra sıkılıp bırakıyorlar :(

Hepimiz zaman zaman hata yapıyoruz, üç beş kuruş bir kenara ayırıp eğitim almıyoruz falan filan ama en azından üstümüzü başımızı tam tutmaya çalışıyoruz, tehlikelerden uzak durmaya çalışıyoruz, trafikte güvenli bir şekilde motosiklet kullanmaya çalışıyoruz, görünür olmak için çaba harcıyoruz.

Trafikte araba kullanırken gözlerim sürekli motosikletli arıyor ki görürsem kendim dahil diğer araçlarında onlara zarar vermemesi için elimden geleni yapıyorum. Ancak bir motor kullanıcısı olarak ve özellikle trafikte motosikletleri ararken nerden geldiğini nasıl geldiğini göremediğim kurye arkadaşlar aniden önünüze atlıyabiliyorlar.

Allah hepimize akıl fikir ve uzun sağlıklı ömür versin ..

14. DEMİRAT

DEMİRAT Üyeliği İptal Edildi

gecengün arkadaşlarla sohbet ediyoz,bir arkadaş digerine tokatın ilcesine turhala kaç dakikada inersin dedi orada hopladım benide tanıyonuz tepkim sert oldu işte senin motorculugunuzun capı bu, sizin için dakika önemli bakış acınız bu bu mantıkla motor size mezar olur dedim tabi bozuldu arkadaş vallaha lafımıda cekmem bozulan bozulsun bana kim olursa olsun su dakkada indim gidecem yere diyen oldummu tahrih oluyom motora sürat olarak bakana ve sürati seviyorum diyenede motor mezar olur sana demek hafif bile,burdan kuryelere gelecem kurye calıştıran firmalar acaba su dakikada elinize ulaşacak derken hiç motor kullanıpta riksleri yaşamışlarmıda vaadde bulunup zaman veriyolar,kurye calıştıran firma yetkililerine diyecem yamurlu havada kendileri motor binip paket bıraksınlar ondan sonrada kuryeleri belli zaman içerisinde baskı kursunlar,,,,yazık kuryelerde insan, insan oldukları hatırlansın artık özelliklede diger sürücüler kuryelere hoşgörülü ve saygılı olsunlar enazından kaza yapmamaları için kendice yardımcı olsunlar,yol vererek sabırlı davranarak

15. Murat Burak

Murat Burak Aktif Üye

Motosiklet:
    Ducati
    öemr hocam sizinle aynı fikirdeyim

16. Mete Gökmen

Mete Gökmen Üye

Sizin düşüncelerinize katılmakla birlikte 1 2 düşüncemi bende yazmadan geçemedim. Ben şu zamana kadar konuştuğum çoğu kişiden türkiyede motor kullanılmaz yanıtını almaktan sıkıldım. Sebebini soruyorum ve verdikleri yanıt karşısında haklısınız demekten başka birşey yapamıyorum. Diyolarki motorlar arabalara saygı göstermiyorlar sağdan soldan vızır vızır geçiyorlar (kuryeler) ben arabadayken kaç kere başıma geldi öyle oluyorki insan amatör bir şöför olsan direksiyonu kırıp kaza yapabilirsin yani. Yolda gidiyorum sokağın birinden fırlayıveriyorlar. Doğal bir süreç uzun yıllardır öyle gitmiş ve gitmekte. Arabalarda aynı şekilde motorları taşıt olarak görmemekteler benim gözlemlerime göre. Ama bunların temelindede bana sorarsanız kuryeler var. Bunun başının altından kalkmak firmaların görevi. Çok zor bişeymi arkadaş mağazanın camına A2 ehliyetli biri aranıyor yerine A2 ehliyetli Güvenli sürüş sertifikalı biri aranıyor yazmak. İşe alırken bu eğitimi almalarını zorunlu kıl. Kendi bünyende vermesen bile onlar dışardan alsınlar öyle gelsinler. Yok 30 dk yok 45 dk muhabbetinide kaldır insanların hayatıyla oynamaya ne hakkın var senin. Tamam ekmek parası kazanıyorlar çokta üstlerine gitmek istemiyorum ama türkiyede bir motor fobisi varsa çıkmasının sebebi kuryelerdir diye düşünüyorum.

17. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Eski bir moto kurye olarak size aynen katılıyorum.Bende ekleme yapayım.
    Moto kuryeler yemek dağıtıcıları ve ne yazık ki yolları pist sanan yarış yapmaya çalışan MAYMUN sürücüler.
    Ama tüm bunların altında sizinde işaret ettiğiniz benim yıllardır işareti geçtim ARTIK BAĞIRARAK SÖYLEDİĞİM EĞİTİMSİZLİK yatmakta.

Ben yıllardır diyorum diyeceğim de kim ne derse dedin umrumda değil.
    TÜRKİYE'de araç kullanan (Motosiklet,oto,minibus,kamyon ve dahil tüm çok teler araçlar) nufusumuzun %98 i eğitimsiz.Ya abisinden babasından macasından dayısından yada ona göbe çok iyi araç kullandığına inandığı arkadaşından görerek yada motosiklet sürücüleri TV lerde ki MotoGP yarışcılardan gördükleriyle araç sürüyorlar trafikte.
    Bu forumda diğer forumlarda anket yapın araştırın bakayım motosiklet ve oto veya diğer çok teker araç kullananların % kaçı bu eylemin eğitimini gerçekten almıştır.Kimler mesela Demir BÜKEY veya mudaili kişi veya kurumlardan Güvenli ARAç kullanma eğitimleri almıştır.

Bir çoğumuz aynen yukarıda dediğim çekilde araç kullanmayı öğrenmiştir.
    Sürücü Kursları adı altında faaliyet gösreren TİCARETHANE KARHANE lerde eğitim nasıl verildiği herkesçe biliniyor.Bende zaman zaman Bursa da katıldığım direksiyon sınavlarında görüyorum eğitim veren adamın eğitimi yok ki öğrenciye ne verebilsin.
    Balık baştan kokar diye bir tabir vardır bizde.
    adı Milli Eğitim olan yerde sürücülük eğitimi Belegesi almak o kadar basit ki.Tüm eğitimler teorik eğitim olarak verilmekte.Hoca kitaptan okur sizde o kitabı takip edersiniz.Pratik hiç bir eğitim olmaz.Ay sonunda sertfikanı alır başlarsın bir sürücü kursunda işe."Pedagojik Formasyon" u olmayan bu tür eğitimlere girmeden sürücü yetiştirme belgesini eline alan çıkar piyasaya resmen TRAFİK CANAVARI KASAP yetiştirmeya başlar.
    Sonra biz diğer araç sürücülerinden anlayış bekleriz.kendisi bir şey bilmeyen bize ne verebilir ki.
    Başımızdaki COŞKULU AHMAKLARIN yeni tezgahından çok kimsenin haberi yok.
    Çok yakında tek gözü hiç görmeyenlere bile ehliyet verilecek biliyormusunuz.
    Ve az önce bahsettiğim TİCARETHANELER KAR HANELER deki ders saatleri azaltılacak her sürücünün direksiyon sınavından geçmesi sağlanacak.
    Kimin haberi var bundan.
    Düşünsenize bir gözü kör olan araç sürcüsünü trafikte.
    Bu ne anlama gelmekte.
    Bizler savaşlarda veremediğimiz telefatı trafikte vereceğiz.
    Bu mudur milletin korunması.Bir yandan sigarayı yasaklıyorsun diğer yandan kör adama ehliyet verip trafiğe çıkmasına izin veriyorsun.
    Balık baştan kokar.
    Başımızdaki Coşkulu Ahmaklar osurursa bizde cemaat olarak ne yapacağımız ortada değil mi.
    Sonra ben bunları dile getirdiğim için tü kaka ilan edliyorum çok kişi bunu böyle biliyor.Eyvallah ben tü kaka olayım tek sizler yaşayın.Sizler adam akıllı sürücü olun.
    Millet olarak alışmışsız sessiz KOYUN olmaya GÜDÜLMEYE.
    ben KOYUN olmayı ret ediyorum.
    Ben SÜRÜDEN ayrıyım.Ben VAHŞİ KURDUM.Benim gibi çok VAHŞİ KURT var bu memlektte.
    Bu yüzden ince naif eğilmiş olmadığın için SEVİLMEM çok da ıumrumda değil beni sevmeyin kardeşim ben ne zaman ısıracağımı bilirim.Isırıla ısırıla bu hale geldim.
    Hadi yumuşaratk yazdım başka şekilde bu hale geldim ya neyse arif olan anladı.

Mete Gökmen bunu beğendi.
  18. Mete Gökmen

Mete Gökmen Üye

Çok haklısınız şenol hocam. Ya ben ehliyet konusuna hiç girmedim çünkü girilebilicek gibi değil. Sorumsuzluğun insan hayatıyla oynamanın bini bir para. Türkiyede ehliyet almak için sadece para lazım beceri değil. İzmirde 300 -350 lira veren bir insan motor ehliyeti alabilir. Ya ben daha yeni babama şahit oldum. Araba ehliyeti zaten vardı gitmiş motor ehliyeti almış. Gittim para verdim 8 tane resim verdim o kadar dedi bi sınava girmiş kitap ve fotokopi vermişler bide küçük bi scooter vermişler babam 2 kere yan devirmiş nası çalışıyo bu alet demiş göstermişler ve geçmiş sınavdanda. Şuan a2 ehliyeti var. Altına bir motor versem neler olur acaba.

19. yunusemre

yunusemre Üye

katilmak icin 1 ay kadar gec kalmisim muhabbete ama bu nedir ya? verdiginiz ornek korkutucu gercekten.

Burada da ayni gerci, cok buyuk bir yanlis yapmadiginiz surece(bundan kasit kursa maddi zarar vermek :) ), motor stopta etse cimlerede dalsaniz vs bir sekilde geciriyorlar.

Cok kisiylede gelip sorabilirsiniz motor kullanmayi nasil ogrendiklerini, 1200 cc lik BMW ustundeki insanlara hepsi motorlari satin alip kendileri ogrendiklerini soyluyorlar.

Burada zaten motorlara yeni plaka verilmediginden bu yuzdende motor ureticilerinin sehre yatirim yapmamasindan dolayi ne istedigimiz motoru bulabiliyoruz, ne egitim bulabiliyoruz.
    Cok afedersiniz hala bir yerlerimi yirtiyorum bir yabanci bulayim baride profesyonel egitim almis, bana biraz ders versin para karsiligi diye. Turkiyeye ne zaman gelecegim malum zira.

Ama bu aramayi yaparken bile dalga geciyorlar gerci egitimi nerden alirsan al Pekine hazirlayacak yer yok seni diye. Cevapta veremiyorum gerci ,neler cektigimizi bir gorseniz :)

20. yakup sağlam

yakup sağlam Üyeliği İptal Edildi

---------------------------------------------------------------------------Sevgili kardeşim, siz motosikletli kurye misiniz? Eğer olsaydınız,(bizde bir söz vardır:"kendi yediğiniz kaba işemeyin"böyle konuşmazdınız. Biriniz söylüyorsunuz, diğeriniz tastikliyorsunuz.. Çok rica ediyorum ama bu gibi sözleri motorcular için görsel'e yazmayın..! Yakup Sağlam/Ank.