Lastik alıcısının Rehberi

Konu, 'Servis ve Teknik Destek Genel Konular' kısmında Şenol SEL tarafından paylaşıldı.

 1. Şenol SEL

  Şenol SEL Site Müdavimi

  Kayıt:
  27 Şubat 2009
  Mesajlar:
  9.462
  Beğeniler:
  9.030
  Şehir:
  Altıntaş Mudanya - Bursa
  Motosiklet:
  Yamaha
  Lastik alıcısının Rehberi

  Doğru, sokakları arşınlayacak en vahşi motor garajınızda duruyor bile olsa, eğer sizinle asfalt arasındaki lastik uygun değilse takırtılı bir Vespa' ya binmiş gibi olursunuz. Sizlerin arasında yanına bagaj, depo üstü çanta, bir harita, belki sevilen bir yol arkadaşı alarak motorla bir yere gidenler içinde aynı şey geçerlidir.
  Keyif alma dereceniz motorunuzun tekerleklerini kaplayan o lastik çemberlerin sağladığı yol tutuş ve (motoru) idare düzeyiyle doğrudan bağlantılı olabilir. Günümüzün motosiklet lastikleri çok iyi , hatta bir 20 yıl öncesinin yüksek kaliteli yarış lastiklerinden bile çok daha iyi. Hem burada yüksek yol tutuşundan söz etmiyoruz; iplerin ömrü de çok uzadı. Pek çok üretici artık uzun kilometrelik (ve yol tutuşu da yüksek) özellikle spor-Turing piyasasına hitap eden lastikleri sunuyor. Artık, uzun mesafeli gezilerinizde doğru dürüst yol tutuş ve hakimiyet sağlamak için ek yedek lastik taşımak zorunda değilsiniz.
  Mevcut lastik piyasası hakkında bilgilenmenize yardımcı olmak için lastik ürünleri hakkında olabildiğince bilgiyi , teknik özellikleri ve mevcut boyutları içeren bu Alıcı Rehberi’ni oluşturmaya çalıştık. Ayrıca lastik bakımının bazı püf noktaları ile birlikte, lastiklerin nasıl üretildiğine dair birer bölüm de ekledik.
  Evet buyurun okuyun ve motorunuz için en uygun lastikleri bulun.
  Keyifli gazlamalar....

  BİR LASTİĞİN YAPILIŞI

  Eğer siz de benim gibiyseniz, bir motosiklet lastiğinin nasıl yapıldığı hakkındaki fikriniz herhalde şöyle bir şeydir: Eritilmiş kauçuk, içinde çerçeve malzemeleri bulunan bir kalıba dökülüyor ve nihai ürün elde ediliyor. Ancak bu fikir gerçeği yakalamaktan oldukça uzak....
  Okuyarak (maalesef görerek değil) öğrendiğime göre her bir lastik , usta el işçiliği, ihtisaslaşmış makineler ve üretimin her adımında özenli kalite kontrolünü içeriyor.
  Üretim süreci hammaddelerin getirildiği doklarda başlıyor. Bu hammaddeler çeşitli tiplerde doğal kauçuk, lamba isi(?), yağ, curing için gerekli hızlandırıcı maddeler ve kauçuğu ozon yıpranmasından koruyan çeşitli kimyasal maddeleri içermektedir.

  [​IMG]

  Kauçuk ve eklenilen diğer maddeler bir hazneye -yani dev bir karıştırma kazanına - gidiyor. Malzemeler basınç ve ısı altında defalarca tartılıp karıştırılıyor. Bu arada belli sıcaklık derecelerinde belirli malzemeler ekleniyor. Şunu söylemek gerekir ki her bir malzemenin tam olarak ne zaman ekleneceği özel bir bilim ve adeta sanat. Hava bile bir bileşimin kalitesini etkileyebileceği için fabrikalarda klima kontrolü var.Her ayrı lastik tipi için çeşitli kauçuk bileşimleri kullanılıyor. Yanaklar için esnek, ozona dayanıklı bir bileşim yapılıyor. Chafer (bead “janta takılan kısım” kısmını örten kauçukla kaplı dokuma parçası) içinse bir başka bileşim üretiliyor. İç yüz için başka bir bileşim ve dişler içinse iki ya da daha çok tipte bileşimler üretiliyor. Cap (dişlerin tam olarak yolda giden bölümü) için aşınmaya dayanıklı bir bileşim kullanılıyor. Cap’in altındaki kat için başka türlü özellikleri olan, örneğin ısıyı yayan bir bileşim yapılıyor. Yani, tek bir lastikte 6 ila 12 farklı türde kauçuk bileşimi bulunabiliyor. Çeşitli katmanlardan oluşan henüz biçimsiz durumdaki taban ortaya çıktıkça , gerekli uzunlukta parçalar kesilir ve tartılır. Bu koca , yası, siyah kauçuk parçalar lastik montajına gönderilmeden önce metal tepsilere konuyor. Bu noktada kauçuğun çeşitli türdeki bileşimleri ve taban maddesi üzerinde bir sürü kalite kontrol ölçümleri yapılıyor ve örnekler alınıyor. Bu arada cord, ply ve kuşak maddeleri hazırlanıyor. Dokumaya (cord) çeşitli yapışkan kimyasallar ekleniyor. Bu dokuma geriliyor ve nemini almak için ısıtılıyor. Sonra hazırlanan kauçuk iki taraftan presleniyor ve malzeme yeniden geriliyor. Genellikle belli bir şekilde sarılmış dört tel yumağından oluşan “bead”. Fabrikanın ayrı bir bölümünde takılıyor.
  Gene bir takım kalite kontrollerinden sonra farklı parçalar, onları özel bir kasnağa geçiren montajcıya gönderiliyor. Montajcı işe çerçeve ply larını kasnağa sarmakla başlıyor. Bunları belli bir açıda kesiyor ve “bead” lerle taban kauçuğunu en üste koyuyor. Bütün parçaların özenle aynı hizaya getirilmesi ve bir arada preslenmesi gerekiyor. Bu aşamada hizadaki en ufak bir yanlışlık lastiğin atılmasına yol açabiliyor. Yanaklar, bead ler ve chafer ler yanlardan presleniyor. Bu işlemler radyallerde biraz farklı. Lastik preslenerek ve yapıştırılarak artık montajlanmış durumda, ama motosikletinize takmak isteyeceğiniz bir şeye benzemiyor. Ortaya çıkan ürün ki buna “yeşil” lastik deniliyor, yeşil lastik bir kalıp içerisinde o tanıdık son şeklini alıyor. Kocaman bir deniz kabuğu şeklindeki kalıbın içinde lastik yüksek basınçlı buhar ile şişiriliyor. Bu , lastiğin 350 F derecelik bir sıcaklıkta ve 300,000 psi basınç altında 12 ila 15 dakika bekletiliyor. Böylece tüm kauçuk kısımlar – moleküllerin birbirine bağlanmasıyla – birbirine kaynıyor.
  Kalıptan çıktığında, soğuma süresince lastik şişmiş olarak tutuluyor. Lastik özenle temizlenip fırçalanıyor. Radial ve yan gidişi kontrol etmek için testler yapılıyor ve balans alınıyor. Böylece lastik kullanımımıza hazır duruma geliyor.
  Bu lastiklerin üretiminde kullanılan tüm o bileşimleri, teknolojiyi, bilgiyi ya da ustalığı göremeyebilirsiniz, ama bundan sonra onların yolda gidişini gerçektende hissedeceğinizi sanıyorum.

  LASTiKLE iLGiLi UFAK-TEFEK ŞEYLER
  Motosiklette Lastiğin Görevleri:
  · Araç yükünü taşımak.
  · Direksiyon ile verilen yönü izlemek.
  · Motordan gelen gücü hareket olarak yansıtmak.
  · Emniyetli bir şekilde hem ıslak,hem de kuru zeminde aracı durdurmak.
  · Amortisörlerde yardımcı olarak sürüş keyfini artırmak.
  Bir lastiğin yanaklarından edinilebilecek oldukça fazla bilgi vardır. Ne olduklarına bir bakalım:
  Hız derecesi :
  Örneğin bir YZF R1 e 100 Km. sürat için yapılmış bir lastik takılamaz. Demek ki ilk dikkat etmemiz gereken şey bu:

  Q- 160 km/h
  S- 180 km/h
  T- 190 km/h
  U- 200 km/h
  H- 210 km/h
  V- 240 km/h
  Z- 240km/h üzerinde

  Azami Ağırlık :
  Eğer bir yolcu ya da fazlaca yük taşıyorsanız bu önemlidir. Azami ağırlık bir harf sıralaması olarak belirtilir. Motosiklet lastikleri için “A” en hafif, “C” ise en ağır derece anlamına gelmektedir. Azami ağırlık ayrıca soğukken şişirilmiş lastik basıncı ile verilmektedir. Eğer bunun altındaysanız azami ağırlıkta düşer.
  Boyut :
  Unutmayın ki , teker çapları inç olarak sıralanmakla beraber , çoğu lastikte taban genişliği milimetre olarak belirtilir. İkinci rakam yanak genişliğinin taban genişliğine oranıdır. Örneğin: “120/70ZR17” de 17 inç çapında , Z dereceli (hız olarak) , 120 mm. Taban genişliği ve genişliğin %70’ı yüksekliğinde bir lastiği belirtmektedir.
  D.O.T Numarası :
  Buradaki en önemli bilgi yapım tarihidir. En son 4 sayı lastiğin yapıldığı hafta ve yılı (son sayı) belirtir. Örneğin “1702” damgalı bir lastik , 2002’ nin 17’ nci haftasında yapılmıştır. Diğer tüm koşulların aynı olması durumunda , mümkün olan en yeni lastiği almanızı öneririz; çünkü bu taktirde daha az güneş, ozon ve diğer yıpratıcı maddelere maruz kalmış demektir.
  Bir Lastiği nasıl okursunuz ?
  Örneğin : Michelin Pilot Road Made in France 180/55 ZR17 Tubeless Radial Rear =>
  Michelin: üretici firma ismi
  Pilot Road: ticari ismi
  Made in France: üretici ülke
  180: milimetre olarak taban genişliği
  55: yanak genişliğinin, taban genişliğine oranı
  Z: hız sınırı (örnek > 240 km/h)
  R: Gövde yapısı (Radyal)
  17: inch olarak jant çapı
  Tubeless: iç lastiksiz
  Radial: yapım tipi
  Rear arka lastik
  =>: takıldığında ki dönüş yönü

  Gözlem ve bakım
  · Uzun süreli her kullanımdan önce lastiklerinizin basıncını kontrol ederek üreticinin öngördüğü basınçta olup olmadığından emin olunuz.
  · Lastik basınçlarınızı lastikleriniz soğuk iken kontrol etmelisiniz.(En fazla düşük hızda 10 Km. den az sürmüş Ya da son sürüşünüzden üzerinden en az 2 saat geçmiş olmalıdır.)
  · Lastikleriniz iç Ya da dış koşullar nedeniyle ani basınç kayıp ettiğinde, jant ve Sinoplarınızı da kontrol ettiriniz.
  · Görülen herhangi bir delik, kesik, deformasyon uzman bir lastikçi tarafından onarılmalıdır. Hasar görmüş ve onarılmış bir lastikle lütfen profesyonel kullanımdan kaçınınız.
  · Herhangi bir anormal ses, vibrasyon, çekme gibi şeyler fark ettiğinizde ivedilikle yetkin kişilere kontrol ettiriniz.
  · Herhangi bir tamirat yetkin tamirciler tarafından yapılmalıdır.
  · Lastikte herhangi bir yıpranma Ya da yaşlılık belirtisi gördüğünüzde lastiklerinizi yenileyiniz.

  Dikkat edilecekler:
  · Değiştireceğiniz lastikler, motosikleti üreten firmanın belirttiği özelliklerde olmalıdır.
  · Ön ve arka lastiklerinizin her ikisi de aynı marka ve aynı tip de lastikler olmalıdır.
  · Aşırı şişkin Ya da inik lastikle motosiklete binmeyiniz. Lastiklerinizin hız limitlerini aşmayınız, lastiklerinizin yük limitlerini aşmayınız.
  Kesinlikle radial ve bias-ply lastikleri bir arada kullanmayınız.

  Lastiklerinizi saklamak :
  · Lastikleriniz havalandırılan, kuru ve ılık bir yerde saklayınız. Nem ve güneş ışınlarından koruyunuz.
  · Lastiklerinizi, kauçuğa zarar verebilecek kimyasallardan, solvent ve hidrokarbonlardan uzak bir yerde saklayınız.
  · Metal, tahta , cam gibi kesici-delici objelerden olabildiğince uzak bir yerde lastiklerinizi muhafaza ediniz.
  · İnik ve demonte şekilde uzun süreli saklamayınız..
  · Lastiklerinizin üzerine başka eşyalar koyarak ağırlık altında bırakmaktan kaçınınız.
  · Akü şarj cihazı, buzdolabı, ısı Ya da alev üreten cihazların yakınında lastiklerinizi muhafaza etmeyiniz.
  · Lastiklerinizi taşırken koruyucu eldiven takınız.

  Lastikte püf noktaları :
  Ölçü: Doğru lastik seçimi kullanılan jantın genişliğine bağlıdır. Orijinal lastiklerden daha dar Ya da geniş ebatta lastik takmayın. Yanlış boyutlar lastiğin profilini değiştirir, bu da hakimiyet ve yol tutuşu ters etkiler. Zincir, arka maşa vs. için yeterince açıklık bırakmaya dikkat edin.
  Düzgün Takın : Yeni bir lastik taktırdığınızda, çeperinin jantın kenarına tamamen oturmasına dikkat edin (iki tarafı da çevirerek dikkatlice kontrol edin); ve teker yerine takıldığında lastik üzerindeki ok işaretlerinin (üreticiler yivleri ve lastiğin yapısını bir yönde düzgün gidecek şekilde tasarlarlar) doğru yönü gösterdiğinden emin olun. Lastikçiye güvenmemekten değil hayatınız söz konusu olduğu için.
  İkisini birlikte değiştirin : Eğer tüplü tipte bir lastiği değiştiriyorsanız, iç lastiği de değiştirin.
  Karıştırma : Motor üreticisinden o şekilde teslim edilmediği ( ki bu çok enderdir), ya da üreticisi öyle olduğunu söylemediği taktirde, radyali bias-ply bir lastikle karıştırmayın yani birlikte kullanmayın.
  Balans : Lastik balansı aşındıkça değişir. Eğer yapabilirseniz arada bir balansı kontrol ettiriniz. Her lastik değiştirdiğinizde de lastik balansınızı yaptırınız.

  Alıştırma: Yeni lastik taktığınızda ilk 50 Km. boyunca ani hızlanma, sert frenaj ve sert dönüş , yatışlardan kaçınınız. Yeni lastiklerin üzerinde ince bir koruyucu tabaka vardır, bu koruyucu tabaka silindikçe yatma açınız ve yol tutuşunuz artar.

  Basınç: Lastiklerinizin havasını sadece soğu iken kontrol ediniz. Çünkü ısı lastik basıncınızı yükseltir. Lastikleri düşük basınçta kullanmak, lastiklerinizin zamanından önce yıpranmasına ve karkas yapısının bozulmasına neden olur. Her 2 hafta da bir lastik havalarınızı kontrol ediniz.

  Siboplar: Mutlaka sibop kapağı kullanınız. Sibop kapağı merkez kaç nedeniyle hava kaçağını ve sibopların içine pislik girmesini önler. Ama garip ya da süslü bir şey takmayın, fazladan birkaç gramlık bir ağırlık teker balansınızı etkileyebilir.
  Lastikleri ısıtma: Unutmayın ki tüm lastikler performans göstermek için belli bir ısıya erişmek durumundadır. Her kullanıma başlarken bir süre ölçülü (ılımlı) şekilde kullanarak lastiklerinizi ısıtın.
  Aşınma: Yıpranmış lastikler ya da sertleşmiş lastikler motosikletin yol tutuş ve “handling”ini olumsuz etkiler. Eskimiş lastikleri kullanmakta ısrar etmeyin ve hemen değiştirin.
  Tamir: Lastiklerinizi gerektiğinde sadece yetkin insanlara tamir ettirin ve en kısa sürede tamir gören lastikleriniz değiştirin.

  Lastik Teknik Bilgieri


  Lastik şişirme basıncı; Birçok lastik arızası lastik şişirme basıncı hatasından kaynaklanır. Ayrıca şişirme basıncının sürüş konforu ve güvenliği üzerinde büyük etkisi vardır. Tavsiye edilen şişirme basıncı motosiklet el kitabından veya lastik teknik el kitabından öğrenilebilir. Sürüş ile lastik sıcaklığı basıncı yükselir. Bu yüzden lastik basıncı yola çıkılmadan ölçülmeli ve gerekiyorsa ayarlanmalıdır. Lastiklerinizin şişirme basıncını haftada bir kontrol ediniz. Yolcu ile birlikte sürüşte lastik basıncının 0,2 bar (3 psi) arttırınız. Eksik basınç lastiğin gereğinden fazla esnemesine, ısınmasına ve çabuk aşınmasına neden olur. Yüksek basınç sürüş konforunun düşmesine, dengesizliğe ve düzensiz aşınmaya sebep olur.
  Lastik diş derinliği; Motosikletinizi, lastikleri güvenlik sınırının üzerinde aşınmış olarak kullanmayınız. Lastik diş derinliğinin sürüş güvenliğine önemli etkisi vardır. Güvenli sürüş için 2 mm'den az diş derinliği olan cadde lastikleri yenilenmelidir. Motosikletler çoğunlukla dik pozisyonda sürüldüklerinden aşınmanın çoğu lastik sırtının ortasından olur. Bu sebeple lastik diş derinliği ölçümü lastik sırtının ortasından yapılır. Ayrıca lastik yanağında TWI (Tread Wear Indicator) harfleriyle gösterilen ve yaklaşık diş derinliğinin 1 mm'in altına düştüğünü gösteren işaretler vardır.
  Yeni lastik ile birlikte; Yeni iç lastikli (Tubetype) lastikle birlikte iç lastik yenilenmelidir. İç lastikler ömürleri boyunca genişler ve incelirler, yeni dış lastiğe takılmaları halinde katlanır ve kat yerinden patlarlar. Yeni iç lastiksiz (Tubeless) lastikle birlikte jant subabı değiştirilmelidir. Yüksek sürat altında merkezkaç kuvveti ile jant subabı esneyerek eğilir, kauçuk bölümü yaşlanır.
  İlk aşınma; Yeni lastiklerinizle 200 km'lik ilk aşınma mesafesi boyunca ani frenleme, ivmelenme ve virazlanmadan kaçınılmalıdır.
  Lastik onarımı; İç lastiksiz tipte ve düşük sürat sembollü lastiklerin sırt bölgesindeki küçük hasarlar tamir edilebilir, yüksek sürat sembollü ve büyük hasarlı lastiklerin tamri önerilmez. Tamir edilmiş lastiklerin iç lastikle kullanımı önerilmez. Sürücünün kullanımına yönelik tamir setleri sadece acil durumlar için geçici çözüm olarak kullanılmalı ve lastik en kısa zamanda bir profesyonele gösterilmelidir. Likid lastik onarıcıları lastiğin kimyasal yapısına zarar verebileceklerinden önerimezler.
  Lastik bakımı saklama; Lastiklerinizin kullanılmadığı zamanlarda nasıl saklandığı performansını ve ömrünü etkiler. Lastikler serin (25c altı), kuru, karanlık ve havalandırılmış ortamda saklanmalı, sıcaklık yayan cisimlerle (örneğin radyatör, boru) doğrudan temas ettirilmemelidir. havada bulunan ozon lastiklerin yaşlanmasını hızlandırır. Bu yüzden yoğun ozon üreten araçların (örneğin elektrik motorları) yakınında bırakılmamalıdır. Uzun süreli yağ ve benzin teması lastik hamuruna zarar verir. Lastiğe bulaşmış yağ ve benzin temizlenmelidir.
  Lastik montajı; Lastikte yön oku olup olmadığını kontrol ediniz, eğer varsa, bu dönüş yönünü gösterecek şekilde lastiği monte ediniz. Bazı lastiklerin (Metzeler, Pirelli) yanağında kırmızı nokta bulunur. Bu noktanın subabın yanına gelecek şekilde monte edilmesi gerekir.

  LASTİK BASINÇLARI VE ISI FAKTÖRÜ

  Lastikte performans faktörleri:

  Lastik motorun yükünü taşıyan havalı bir sistemdir. Karkasın içine hava yada nitrojen basılarak bir gerginlik sağlanır. Lastiğin karkası yüksek gerilim kuvvetine sahiptir ancak yüksek basınç kuvvetine sahip değildir. Karkas içindeki gerilimi yaratan basılan havadır. Bu hava taşımayı sağlar. Bu yüzden lastik havaları çok önemlidir.

  Tekrarlarsak yükü taşıyan lastik değil içindeki havadır. Maksimum yük ve şişirme değerleri olarak üreticilerin verdikleri rakamlar lastik tasarımı ile ilgilidir. Eğer bu değerlere dikkat edilmezse motorunuzun yönetilmesi ve performansı çok etkilenecektir.

  İki hatırda tutulması gerekli nokta:

  1. Lastik gazlama, fren yapma gibi yönetim komutlarını yola verebilmelidir.
  2. Lastik ayrıca jant ve yol arsında yay görevi yapmalıdır.

  Eksik veya fazla hava:

  İnik lastikler yada az şişirilmiş lastikler dönüş kabiliyetinin zayıflamasına neden olur, traksiyon düşer, lastik çabuk ve fazla ısınır, kenarlarda düzensiz aşınmalar oluşur ve yan duvarlara fazla gerilim binerek çatlamalara, yarıklara neden olabilir.
  Burada şayet çatlamalar yanağın iç yüzeyinde oluşursa bunu sürücünün fark etmesi olanaksızdır ve balon yapabilir hatta yanakların ani patlamalarına, yarılmalarına neden olabilir. Ani hava kayıplarının da ciddi sonuçları vardır.

  Fazla şişirilmiş lastikler yük taşıma kapasitesini artırmaz ancak sürüş sert olmasına ve süspansiyonlara darbelerin şok şeklinde aktarımlarına sebep olur. Buda lastiğin yoldan gelen darbelerle baş etme kabiliyetini olumsuz etkileyecektir. Ayrıca lastiği ortasında düzensiz aşınmalar olacaktır.

  Isı etkileri:

  Lastik havası sıcaklıktan etkilenir. Burada lastiğin içindeki havanın devamlı basınç altında olması durumu değiştirmez. Ortalama lastik hava basıncı her 3-4 derece için 1 psi değişir. Isı artıkça artar ve ısı düştükçe düşer.

  Örneğin 35psi basınçta şişirilmiş bir lastik temmuz ayında 27-28 derecede iken aynı basınç ocak ayında hava sıcaklığı 7 dereceye düştüğünde 23 psi ler de olacaktır ki oldukça düşük bir hava basıncıdır ve bu şekilde motorunuzu kullanmamalısınızdır. Yine diyelim bir yaz sabahı 20 derece de 40 psi hava bastığınız lastiğinizle genellikle öğleye doğru hava sıcaklığı 30 derece de olan bir iklime vardığınızda lastiğinizdeki hava basıncı 44 psi olacaktır ki buda lastiğinizin minimum maksimum basınç sınırlarını aşmış bir durum olabilir.

  Lastik havasının kontrolü:

  Nasıl kontrol edeceğiz? Tavsiye edilen lastik hava basıncını birkaç faktör tayin eder. Ağırlık, sıcaklık, yol şartları ve sürüş. Her bir faktör göz önüne alınarak lastik havalarının basınçları ayarlanmalıdır.

  Kaliteli bir basınç ölçere sahip olun ve her sabah henüz lastikleriniz içindeki hava soğukken ölçümlerinizi yapınız. 2-3 km lik bir sürüş dahi lastik havalarının ısınmalarına yetecektir. Isınan havanın tam soğuması ise yaz günü 4-5 saati alacaktır. Her 1psi basınç kaybı 28-30 kg lık bir yük taşıma kabiliyetinin azalmasına neden olacaktır. Ani gazlama ve frenlemeler lastikleri çabuk ısıtır.

  Yüklü ve yolculu sürüşler:

  Yüklü ve yolculu sürüşlerinizde ön lastik havalarını tavsiye edilen en yüksek değere göre şişiriniz. Ön tekerin imalatçının tavsiye ettiği değere göre şişirilmesi en iyi frenleme, durma sonuçlarının alınması için yapılan testlerden sonra belirlenmektedir. Arka tekeri ise yanaklarda yazılı değere göre şişirebilirsiniz. Arka daha çok yük taşıma içindir. Ara yükler veya az yük, hafif yüklü durumlar için ise maksimum değerleri geçmemek şartıyla lastik hava basınçlarını her 45 kg için 2psi gibi artırabilirsiniz. Genel olarak da yüklü yüksüz lastik basınç farkları 4psi yi geçmeyecek şekilde üretim yapılmaktadır.
   
 2. Şenol SEL

  Şenol SEL Site Müdavimi

  Kayıt:
  27 Şubat 2009
  Mesajlar:
  9.462
  Beğeniler:
  9.030
  Şehir:
  Altıntaş Mudanya - Bursa
  Motosiklet:
  Yamaha
  Motorsiklette Lastik Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?

  Lastikler motorsikletlerin en önemli parçalarından biridir.Çünkü sürüş esnasında motorsiklet ile yol arasındaki bağlantımızı sağlayan tek şey lastiktir.

  Hızlanma anında,virajlarda,düz gidişte,frenlemede,sürüş konforuna lastiğin yapısının ve durumunun çok büyük etkisi mevcuttur.

  Ancak çoğumuz bu yol dostlarımıza gereken önemi göstermiyoruz.Göstermediğimiz içinde dostlarımızın ömrü kısalmakta ve bize dostluklarını gösteremeyip bizim sürüşümüzü tehliye sokmaktadır.

  Lastikler yapılarına göre iki ye ayrılırlar;

  Bias,Konvansiyel Lastik:

  Gövdede kullanılan ve yükü karşılayan malzemenin birbirlerine 30 derece ile 60 derece arasında çapraz şekilde konumlandırılarak üretilmiş olan lastiklerdir.

  Bu sayede daha esnek ve yumuşak sürüş imkanı sağlar.Şeritlerin zıt yönünde oluşturdukları bu yapı sürüş sırasında lastik içi sıcaklığı artırmakta ve içyapıyı ciddi stres altında tutmaktadır.

  Bu nedenle hızlı kullanıma uygun olmamaktadır.Yumuşak yapısı ise çok sert arazi koşullarında avantaj sağlamaktadır.Kaya,taş ve çukurlu yol koşullarında çok dayanıklıdır.

  Radyal Lastik:

  Sırt denilen lastiğin kısmını oluşturan kısmın altında bulunan çelik kuşaklar ile lastiğin daha stabil bir şekilde kullanılmasını gerçekleştiren,yüksek hızda deforme olmayan,

  daha az ısınan ve farklı hamur karışımlı bir lastiklerdir.Omuz yapısı daha yuvarlak ve yumuşak hamurlu olması motorsikletin yatma anında yere daha sıkı tutunmasını sağlar.

  Yapılarına göre sınıflandırdığımızda her iki lastik tipinin de Tubetype(iç lastikli) ve Tubeless(iç lastiksiz) olabilirler.İç lastikli modeller delindiğinde birden inme durumu gösterirler.

  Yüksek hızlarda bu durumun yaşanması kazalara sebeb olabilir.Bu nedenle iç lastiksiz modeller delinme anında daha yavaş hava kaybı olması sebebiyle daha güvenlidir.

  1: Lastik seçiminde en önemli kriterlerden birisi uygun ölçüde lastik seçiminin yapılmasıdır.Doğru lastik seçimi kullanılan jantın genişliğine bağlıdır.Kesinlikle motorsikletinizin üzerindeki

  ölçüde lastik alınmalıdır.Yanlış ölçüdeki lastikler,lastiğin profilini değiştirir,bu da hakimiyet ve yol tutuşunu etkiler.Değiştireceğimiz lastikler,üretici firmanın belirttiği özellikde olmasına dikkat edilmelidir.

  2: Ön ve arka lastiklerin her ikiside aynı marka ve aynı tipte olmalıdır.Kesinlikle radyal ve konvansiyonel bir arada kullanılmamalıdır.

  3: Motorsikletimi nasıl ve nerede kullanıyorum sorusunu kendimize sormamız gerekmektedir.Devamlı sert arazi koşullarına giren büyük hacimli bir ENDURO motorda asfalt ağırlıklı lastik kullanmak,sürüş konforu ve lastik ömrü açısından sağlıklı değildir.Bu nedenle kendi stilimize uygun lastik seçmemiz çok önemlidir.Daha sportif kullanımlar için yumuşak,zor arazi için daha dişli ve geniş yanaklı lastikleri tercih etmekte fayda var.

  4: Yeni lastik alırken mutlaka üretim tarihine bakalım.İyi koşullarda saklanan bir lastik 3-4 yıl civarında kullanılabilir.Ancak bu süre kötü şartlarda 1-2 yıla düşebilir.En uygun alacağımız lastik 2-3 seneden fazla yaşlı olmamalıdır.

  Az Kilometre Yapan Motorsikletlerdeki Lastik Hangi Sıklıkta Değiştirilmeli ya da Kontrol Edilmelidir?

  Lastik sadece aşındığı zaman değiştirilmez.Lastiğin belirli standart ömrü mevcuttur.Havadaki oksijen,ozonun yıpratması ile kauçuk yapı zamanla sertleşir ve esnekliğini kaybeder.Yol tutuşu azalır,daha kolay hasar görür bir durum haline gelir.Bu nedenle 3 seneden fazla takılı kalmış lastiklerin aşınmamış olsa dahi değiştirilmesinde fayda vardır.

  Lastik Ömrü Nedir?

  Lastik ömrünün süresi tamamen kullanım şartları ve kullanıcının koruma adına aldığı önlemlerle doğru orantılıdır.Olumlu yönde uygulama yapıldığında lastiğin ömrüde artmış olur.

  1: Basınçlı suyu kesinlikle lastiğimize çok yaklaştırıp temizleme yapılmamalıdır.Özellikle esnek olan yanak kısmı ciddi tahribat görecektir.

  2: Lastik parlatılmada ne olduğu belli olmayan ürünler kullanılmamalıdır.Bu iş için özel üretilmiş spreyler tercih edilmelidir.

  3: Lastiğin havası haftada bir soğukken kontrol edilmelidir.Havası az olan lastik yakıt tüketimini artırmakla kalmaz yanak ve taban yapısına zara verir.Tam tersi fazla havada yere sürtünen yüzeyi azaltıp kullanılmaktaki lastiği ciddi zarar verebilir.Kesinlikle üreticinin belirttiği oranlarda lastik hava basınçları ayarlanmalıdır.

  4: Daha oval yapıda olan bu lastiklerin yere dik basan taban kısmı haricinde bir yerden patladığı zaman kesinlikle hemen değiştirilmelidir.

  5: J hız sınıfına kadar olan lastikler max 6mm yarığa kadar en fazla 2 defa tamir edilebilir.V sınıfına kadar olan lastikler max 3mm yarığa kadar en fazla 1 defa tamir edilebilir.V sınıfı ve üzeri lastikler ise böyle durumlarda tamir edilmeden kesinlikle değiştirilmelidir.

  Lastiğin Raf Ömrü Nedir?

  Lastiklerin kullanılmadıkları dönemlerde muhafaza edilme şekli ömürlerini ve performanslarını da etkilemektedir.Lastikler serin,kuru,karanlık ve bir miktar havalandırılan bir yerde muhafaza edilmelidir.Lastiklerin muhafaza edildiği yerin sıcaklığı nispeten 25 dereceden düşük olmalıdır.Boru ve radyatörler ile doğrudan temas etmemelidir.Yağ ve bezin ile uzun süreli temas eden lastik, hamurun bozularak lastiğin kullanılmaz hale gelmesine neden olur.Bulaşan benzin ve yağın temiz bir bez ile hemen silinmesi gerekmektedir.İyi koşullarda saklanan bir lastik 3-4 yıl civarında kullanılabilir.Ancak bu süre kötü şartlarda 1-2 yıla düşebilir.En uygunu alacağımız lastik 2-3 seneden fazla yaşlı olmamalıdır.

  Lastik Üzerindeki Kısaltmalar Nedir?

  TL Tubless:iç lastiksiz,TT Tubetype:iç lastikli.

  Reinf Reinforced:yük taşıma kapasitesi arttırılmış.

  NHS:Not for highway service,yolda kullanılmaz.

  PR Ply rating:Kat eşleniği taşıma kapasitesini gösterir.

  M+S Mud and Snow:Çamur ve kar kullanıma uygun lastik.

  M/C Motorcycle:Motorsiklet için üretilmiş lastik.

  DOT Departmen of Transport:A.B.D de kullanımı için izni olan.

  Bursa Enduro Zeki DUMAN'dan alıntıdır.
   
 3. Şenol SEL

  Şenol SEL Site Müdavimi

  Kayıt:
  27 Şubat 2009
  Mesajlar:
  9.462
  Beğeniler:
  9.030
  Şehir:
  Altıntaş Mudanya - Bursa
  Motosiklet:
  Yamaha
  Değerli arkadaşlarım.
  Unutmayın sizi hayata bağlayan en önemli parça aracınızın lastikleridir.
  Bazı yerlerde okuyorum 40 bin km de yada 5-6 yılda bi,r lastik değiştirenler.
  Sizce hayatınız sağlığınız bu kadar ucuz olabilir mi.Lastiğe vereceğiniz para inanın sağlığınızdan veya hayatınızdan daha pahalı değildir.
  Lastik yüzünden yitip giden canlar veya kopan uzuvların yerine yenisi çıkmıyor.Biz daha kertenkele gibi olmadık.
  Lütfen kullansanızda kullnmasanız da 2 yılda bir veya maksimum 10 bin de bir lastiklerinizi değiştirin.
  Ha şimdi çıkacak birileri diyecek.Bunlar lastik satıcıların satış taktiği.
  Yok değil.Bunlar bizim milletin yapmadığı yapamadığı yurt dışında yapılmış bilimsel testlerin sonuçları.
  Denemesi bedava.
   
 4. Gökhan TUNALI

  Gökhan TUNALI Kıdemli Üye

  Kayıt:
  13 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  770
  Beğeniler:
  181
  Şehir:
  Eskişehir,yazları Ayvalık.
  Motosiklet:
  Honda
  Zinciri gazyağı ile temizlemiştim,üzerine sprey yağ sıktım. Lastik yağlanmış yolda kurur dedim.:p Alışveriş merkezinin otoparkına girişte sola dönüşte lastik kaydı U dönüşü yapıp düştüm, kalabalığın içinde acemi gibi düştük.:D Sertleşmiş 2 senelik lastiğin de payı var.
   
 5. Şenol SEL

  Şenol SEL Site Müdavimi

  Kayıt:
  27 Şubat 2009
  Mesajlar:
  9.462
  Beğeniler:
  9.030
  Şehir:
  Altıntaş Mudanya - Bursa
  Motosiklet:
  Yamaha
  Gaz kurur yağ kurumaz.Zinciri klasik yağlama yaparken lastikle dişli zincir arasına bir karton koyun ve arka tekeri elinizle motor stop etmiş halde yapınız.Zincir temizliğinide aynı şekilde yapın.
  Sertleşmiş lastiği açilen değiştrin.Unutmayın lastiğin ömrü kullanmamış olsanız bile 2 yıl yada maksimum 10 bin km dir.
  Hangisi önce gelirse.

  Diğer yandan düşmeyen motorcu değil düşmeye aday motorcu vardır.Ve ben düşmeye aday motorcuyum.Ve ben yıllardır eğitim almama rağmen hala acemiyim ve acemi kalmaya da kararlıyım.Bence sizde acemi kalın ki öğrenmeye açık olursunuz.Usta olduğunuz an aklınızda olsun selvi altı aramaya başlayın :D
   
 6. Gökhan TUNALI

  Gökhan TUNALI Kıdemli Üye

  Kayıt:
  13 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  770
  Beğeniler:
  181
  Şehir:
  Eskişehir,yazları Ayvalık.
  Motosiklet:
  Honda
  Şenol Abi, acemi dediğim hiç düşülmeyecek hızda 10km/h hızla düştüğüm için komik oldu, etraf kalabalıktı:D Acemi değilim ,kayacağını biliyordum normalde daha hızlı dönerdim o dönemeci, zeminde de problem olabilir.Güvenlik kontrol bölgesi araçlar yavaşlıyor-duruyor belki kirliydi. Sürekli gelişim yanlısıyım ben de.:D
   
 7. İlhan.Aydınlıoğlu

  İlhan.Aydınlıoğlu Site Bağımlısı

  Kayıt:
  29 Kasım 2007
  Mesajlar:
  531
  Beğeniler:
  320
  Şehir:
  Zonguldak
  Motosiklet:
  Henüz Yok
  Şenol hocam merhaba.
  Ben ön lastiği geçen yıl aldım.
  Ama eski lastiğin üzerinde çatlaklar olduğu için değiştirdim.
  Alırken de eski lastiğin üzerindeki yazılara hiç dikkat etmedim. Yalnızca lastik ebadına baktım ve ona göre aldım.
  Bugün aklıma geldi ve lastiğin üzerindeki yazı ve rakamları okudum.
  (90/90-21 54S HF-903-1 TUBE-TYPE 2 PLIES N/LON LOAD RANGE B MAX LOAD 465 LBS AT 36 PSI (OLI) (E11) 75R-000626 )
  Yalnız üretim tarihi ile ilgili dediğiniz gibi yuvarlak içinde bir rakam göremedim.
  Lastiğin üzerindeki bu yazılanları açıklayabilirmisiniz. Doğru lastiği mi almışım.
  Şimdiden teşekkürler.
   
 8. Şenol SEL

  Şenol SEL Site Müdavimi

  Kayıt:
  27 Şubat 2009
  Mesajlar:
  9.462
  Beğeniler:
  9.030
  Şehir:
  Altıntaş Mudanya - Bursa
  Motosiklet:
  Yamaha
  Lastik üzerindeki yazıların açıklamaları:
  [​IMG]

  Lastik üzerindeki yazıların açıklamaları:
  [​IMG]

  Lastik seçimi: Motosikletinize yeni lastik seçmenin en güvenli yolu profesyonellerin (motosiklet veya lastik üreticilerinin) tavsiyelerini dikkate almaktır. Motosikletinizin el kitabı orjinal lastik ebat ve yapısını gösterir.

  Lastik üreticileri de bir motosiklete tavsiye ettikleri lastiklerini gösteren uyum tabloları yayınlarlar. Bu şekilde bir tavsiye bulunamıyorsa dikkat edilmesi gereken seçilecek lastiğin yük ve sürat indeksinin motosikletin kapasitesinden yüksek olmasıdır. Ayrıca lastiğin dış çapının orjinal lastik değerine çok yakın olması ve lastiği motosikletin mekanik parçalarından yeterli açıklık bırakması
  gerekmektedir.

  [​IMG]

  Şişirme basıncı: Lastik şişirme basıncı, lastik üreticilerinin kullanıcılara dikkat etmelerini en çok önerdikleri konudur.

  Lastik arızalarının çoğu yanlış şişirme basıncından kaynaklanır. Kullanıcının lastik bakımı ile ilgili yapabileceği en önemli iş, şişirme basıncını tavsiye edilen seviyede tutmaktır. Lastik basıncı, lastikler soğukken ölçülür. Lastik kullanımdayken ısınır ve içindeki havanın basıncı yükselir. Basınç artışı 0.5 bar kadar olabilir. Bu sebeple lastik basıncı ölçümü yola ıkmadan, lastikler soğukken yapılmalıdır. Bunun için motosikletinizin
  üzerinde küçük bir basınç ölçme aleti bulundurarak yola çıkmadan ölçüm yapmanız ve eksik olması halinde ilk fırsatta şişirmeniz sürüş güvenliği ve konforu açısından önemlidir. Farklı çalışma koşularında lastik basıncı tekrar ayarlanmalıdır. Bir lastik arazide kullanığında, asfalt üzerinde kullanığından daha düşük basınçla şişirilmelidir. Tam yüklü motosiklet lastikleri daha yüksek basınçla şişirilmelidirler. Düşük basınçla kullanılan lastikler yük altında esner, ısınır ve çabuk aşınır. Dönme direnci de artarak, yakıt tüketimini
  arttırır.

  [​IMG]

  Yük taşıma ve sürat kapasiteleri: Lastikler tamamiyle aynı dış görüntüye sahip oldukları halde farklı yük ve sürat kapasitesine sahip olabilirler. Yenilenen lastikler mutlaka orjinal lastiklerle en azından aynı kapasitede yeni lastiklerle değiştirilmelidirler. Ayrıca 210 km/s üzerindeki süratlerde lastik yük indeksinde verilen değerden daha düşük yük taşıma kapasitesine sahip olmaktadır.

  Lastik yenileme zamanı - Diş derinliği: İzin verilen en düşük diş derinliği için farklı ülkelerde farklı yasal limitler vardır.

  Cadde motosikletleri için 2 mm diş derinliği yeterli güvenlik sağlayacaktır. Motosikletler çoğunlukla düz hat üzerinde sürüldüklerinden aşınmanın çoğu sırt bölgesinin ortasında olur. Bu sebeple desen derinliği ölçümü lastik sırtının ortasından yapılır. Bazı lastiklerdin yanaklarında aşınma komtrol noktalarını gösteren işaret (TWI: Tread Wear Indicator) bulunur. Bu noktalara kadar aşınan lastikler hemen değiştirilmelidir.

  Yeni lastik yeni iç lastik / jant subabı: İç-lastikli-tip (tube-type) dış lastikle beraber iç lastik de değiştirilmelidir. İç-lastiksiz-tip (tubeless) lastikle beraber jant subabı da değiştirilmelidir.

  Yeni lastik ve ilk aşınma: Yeni lastiklerin takılmasından sonra 200 km�ik ilk aşınma mesafesinde motosiklet her zamankinden daha dikkatli kullanmalı, ani frenleme, hızlanma ve sert virajlamadan kaçınılmalıdır.

  [​IMG]
  Daha geniş lastik: Bu motosiklet veya lastik üreticisinin onayı halinde mümkün olabilir. Daha geniş lastikler için öncelikle motosiklette genişlik ve çap olarak açıklık olup olmadığına ve jantın yeterince geniş olup olmadığına bakılmalıdır. Bilinmelidir ki motosikletin görüntüsünü güçlendirmeye yönelik orjinal lastiğin genişletilmesi motosikletin performansını düşürebilir.  - Jant: Doğru jant genişliği sürüş ve denge için hayati önem taşır. Lastik ebatları, standart ölçüdeki janta takılıyken geçerlidir. Değişiklik halinde jant ve lastik birarada düşünülmelidir. Lastik orjinalinden daha geniş bir janta takılırsa profili düzleşir ve viraj performansı azalır. Tersi durumda orjinalden daha dar bir janta takılmış lastiğin yere temas alanı daralır ve tutunma özelliği bundan etkilenirken, lastik sırtı dar bir alandan aşınır.


  Montaj: Motosiklet lastikleri ön veya arka olarak üretilmişlerse mutlaka ait oldukları yerde kullanılmalıdırlar. Lastik yön oku bulunup bulunmadığını kontrol ediniz, eğer varsa, bunun dönüş yönünü göstereceği şekilde lastiği monte ediniz. Bazı lastiklerin yanağında renkli (sarı veya kırmızı) bir nokta bulunur, bu noktanın subabın yanına gelecek şekilde monte edilmesi gerekir. Lastik topuğunu temizleyin ve sabunlu su ile ıslatın.

  Topuğu doğru şekilde oturtmak için subap içini çıkartın ve lastiği şişirin. Şişirme aleti subap içi olmadan şişirmeye imkan vermiyorsa ve iç lastik kullanılıyorsa subapiçi ile şişirip topuğu oturtun sonra havayı boşaltın bu sayede iç lastiğin doğru yerleşmesi mümkün olur. 40 psi�an fazla şişirmeyin. İç lastiği kıstırmamaya dikkat edin. Bunun için pudra kullanılması yararlı olur.
  Subap içini tekrar takın ve tavsiye edilen şişirme basıncı ile şişirin.
  Topuk oturma çizgilerini kontrol edin. Eğer topuk oturmamışsa, yukarıdaki işlemleri tekrar edin. İç lastik kullanılıyorsa jant somununu lastik tamamen şişene kadar tam sıkmayın. Montaj bittikten sonra mutlaka subap kapağını takın.

  Balans: Lastik montajı bittikten sonra jant ve lastik balanslanmalıdır. Yalnızca tavsiye edilen balans kurşunlarını kullanınız. Sıvı balanslayıcı kullanmayınız.


  Lastik Onarımı: Sadece düşük sürat lastiklerinin sırt bölgesindeki küçük delikler onarılmalıdır. Sıvı lastik onarıcıları lastik katları arasına girip bozulmalara yol açtıklarında tavsiye edilmezler.


  Lastikte yaşlanma ve saklama: Fiziksel ve kimyasal etkileşimler lastiğin yaşlanmasına sebep olur. Hiç kullanılmamış veya çok az kullanılmış lastikler de bundan etkilenirler. Yaşlanmanın önüne geçebilmek için üretim aşamasında bazı kimyasallar karışıma ilave edilir. Bunlar lastiğin uygun saklama koşullarında bulunmaması halinde de korunmasını belirli bir süre temin edebilirler. Lastiğin uzun yıllar özelliklerini kaybetmeden kalabilmesi için uygun koşullarda saklanması gerekir. Lastikler serin, karanlık, kuru ve çalışan elektrik motorlarından, sıcaklık yayan cisimlerden, yağ, çözücü ve kimyasallardan uzak ve dik saklanmalıdır.

  [​IMG]

  Lastiğin üretim tarihi: Lastik yanağında DOT harflerini takip eden elips kutunun içindeki 3 veya 4 haneli rakamın ilk 2 hanesi üretim haftasını son 1 veya 2 hanesi üretim yılını gösterir. Örneğin 4508 rakamları lastiğin 2008 yılının 45. haftasında üretildiğini gösterir. Lastikler yaşlanır ancak kaliteli ve doğru koşullarda saklanmış bir lastik özelliklerini 5 yıl yeni lastik gibi koruyabilir. Uygun koşullarda saklanan lastik içerisine hava basıldıktan sonra gerçek ömrüne başlar. Buna karşılık kötü koşullardaki bir lastik 1-2 yıl içinde özelliklerini kaybedebilir.


  Motosiklet lastikleri otomobil lastiklerine göre neden daha çabuk aşınırlar: Öncelikle karşılaştırmayı doğru bir temele oturtmalıyız. Aile arabası lastiği ile performans motosikleti lastiği karşılaştırmak motosiklet lastiklerine haksızlıktır.

  Motosikletlerdeki beygir gücü (hp) başına ağırlık (kg), otomobillere göre 10 kat fazla olabilir. Hafif yük altında, yüksek beygir gücü ile hızlanan motosiklet lastiği patinaj yapar, patinaj aşınmayı hızlandırır. Lastiğin temas yüzey alanı da önemli bir faktördür. Otomobil lastiğinin yere temas eden yüzeyi motosiklet lastiğine göre daha büyüktür. Viraj durumunda bu alan otomobilde değişmezken motosiklette daha da küçülür. Tabii otomobilin dört lastiğine karşılık motosiklette 2 lastik toplam ağırlığı taşımaktadır. Görülecektir ki birden fazla neden motosiklet lastiklerinin otomobil lastiklerinden daha hızlı aşındığını açıklamaktadır.

  Motosiklet lastiklerini uzun süre kullanabilmek için sürat ve yük limitlerine uymak, ani hızlanma ve frenlemelerden kaçınmak, lastik basıncını gerekli düzeyde tutmak gereklidir.
   
 9. Barış

  Barış Site Müdavimi

  Kayıt:
  12 Eylül 2007
  Mesajlar:
  5.246
  Beğeniler:
  3.062
  Şehir:
  ankara
  Motosiklet:
  Yamaha
  abi; son mesajın da yazıların hepsi beyaz seçilmişti bu yüzden okunamıyordu düzelttim:)
  bu arada 0 çivili lastik bir bisiklet lastiği:) kartalkayaiinişinde kışın
  bir arkadaşımız kullanmıştı, inerken yanımızdan güvenle geçiyordu
  sonra yokuşlarda ağlamıştı:)
   
 10. oguz.aktan

  oguz.aktan Üye

  Kayıt:
  14 Kasım 2009
  Mesajlar:
  78
  Beğeniler:
  51
  Şehir:
  Keşan/Edirne
  Motosiklet:
  Ramzey
  Şenol Bey, konuyu zenginleştirmeye ne dersiniz?

  Motosikletimin lastik ölçüleri ön 2.75-21, arka 4.10-18 ama özellikle aynı ebat ön lastik bulamıyorum, 90/90/21 var çoğunlukla. Kendi yaptığım inch-cm çevirisine göre lastik 2 cm kadar genişleyeceği için olmaz diye düşünüyorken, linkini gönderdiğim tabloyla karşılaştım. Burada verilen rakamlara göre öne 90/90/21, arkaya 120/80/18 takarsam olurmuş gibi görünüyor. Şu metric / old metric konusu kafamı karıştırdı. Piyasada şu anda satılan lastikler hangi ölçüyü kullanıyor? Belirttiğim ölçüdeki lastikleri alsam olur mu?

  http://www.kgmotorcycletires.com/size_conversion_charts.htm
   
 11. o.somuncu

  o.somuncu Organizatör

  Kayıt:
  6 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  1.258
  Beğeniler:
  846
  Şehir:
  Dikili - İZMİR
  Motosiklet:
  Yamaha
  Oğuz Bey verdiğiniz linkten ben de faydalandım..Benim motorum da klasiklerden olduğu için lastik ölçüleri inç olarak:Ön:3,25/19 Arka 4,00/18 idi..


  Geçtiğimiz yaz öne 100/90 -19 aldım,biraz yükseklik farkı var ama güzel oldu..
  Şimdi arka lastikte %8-10 kadar aşınma olmasına rağmen yatmadan dolayı tarih olarak eskidiği için (tırnaklar çok sertleşmiş,yol tutuş problemi var) değiştiriyorum..
  Arkaya da 130/70-18 H tipi Metzeler lastik sipariş ettim.. Genişlik ayni yükseklik biraz düşük,o da sorun olmıyacak.

  (Bursa'da Şenol Bey'in önerdiği Can adlı arkadaşa danıştıktan sonra 130/70-18 ebadını iptal edip , 120/90-18 aldım ve memnunum..Çünkü genişlik ayni değilmiş.)
   
  oguz.aktan bunu beğendi.
 12. ozer0536

  ozer0536 Yeni Üye

  Kayıt:
  22 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  1
  Beğeniler:
  0
  merhaba arkadaşlar ben üniversite öğrencisiyim okulumuzda tübitağın yaptığı hidrojenle çalişan araçlar projesi için bir araç hazırladık herşey tamam fakat lastikde sıkıntı yaşıyoruz kurallara göre lastiğin yerle temas ettiği yüzey en az 65 mm olmalı ,biz michelin in m45 modelinin 2.50-16 boyutlarındaki lastiklerden bulduk 2:50 inch 63.5mm ediyo ama sorun olcağını sanmıyorum.ilk lastik sorununuhallettik gibi görünüyo ama şimdide bu lastik için hangi jantı kullanmalıyız hangi iç lastiği kullanmalıyız bulamyoruz tel jant düşünüyoruz ama bu boyutlara uygun tel jant var mı bu konuda bilgili bi arkadaş bize yardımcı olursa çok sevinirim şimdiden teşekkürler
   
 13. Özgür

  Özgür Site Müdavimi

  Kayıt:
  24 Şubat 2008
  Mesajlar:
  4.480
  Beğeniler:
  1.303
  Şehir:
  Trabzon
  Motosiklet:
  Yamaha
  Projenizde başarılar dilerim. Ancak forum kurallarımızı uygulamanız gerekmektedir. Gerekli tüm linkler imzamda mevcuttur.
   
 14. Şenol SEL

  Şenol SEL Site Müdavimi

  Kayıt:
  27 Şubat 2009
  Mesajlar:
  9.462
  Beğeniler:
  9.030
  Şehir:
  Altıntaş Mudanya - Bursa
  Motosiklet:
  Yamaha
  Lastik Yanaklarında Bulunan İşaretler ve Anlamları
  [​IMG]
  1. Lastik Ölçüleri örnek: LT235/85 R 16
  LT, hafif kamyonlar için demektir ve güçlendirilmiş lastikdir ve genellikl 4x4 araçlarda kullanılır. P veya herhangi bir harf olamaması Lastiğin binek türü otomobiller için üretildiğini göstermektedir. 4 lastiğinde aynı tipte lastik olması önerilmektedir.
  235, milimetre olarak lastik genişliğidir.
  85, % de olarak yanakların yüksekliğinin genişliğine oranıdır. Burada 235 mm nin %85’ ine denk gelmektedir.
  R radyal yapıyı göstermektedir.
  16”, inç olarak hangi çaptaki janta uygun olarak tasarlandığını gösterir.

  2. Dış kısım:

  Belirtildiğinde, asimetrik tekerlerde diş yönleri önemli olduğundan, takılırken hangi yüzün dışarı geleceğini gösterir.

  3. Yük Basıncı Bilgisi

  4. Lastiğin Markası:

  Lassa, Goodyear, Michelin, Pirelli vesaire


  5. Lastik Yapısı Detayları:

  Belirtilmesi gerekmiyor

  6. ECE Tipi:
  Avrupa Ekonomik Komisyonunun 30 numaralı Tebliğine göre onay numarası. Lastiklerin avrupa standardlarını karşıladığını gösterir.

  7. Yük kapasitesi Endeksi: 120
  Hız oranında gösterilen hızda lastiğin taşıyabileceği maksimum ağırlığı gösterir. Örnekte 1400 Kg.Aşağıdaki tabloya göz atınız.
  Aynı şaftlardaki iki lastiğin, aracınıza uygun olan veya daha yüksek yük/hız oranlarına sahip lastikler olduğundan emin olmalısınız.

  8. Hız Kategorisi Senbolü:S
  Lastiğin,Yük kapasite endeksine karşılık gelen yükleri taşıyabildiği hızları gösteren harflerdir. Örnekte 180 Km/h.
  Yaygın Hız oranları göstergeleri ‘Q’,’S’, ‘T’, ‘H’, ‘V’, ‘W’ ‘Y’, ve ‘Z’ dir. Aşağıdaki tabloya göz atınız.

  9. İmalatcının Ülkesi:

  10. Lastik Modeli
  Snoways era, Eagle vesaire


  11. Lastik dişleri aşınma göstergeleri


  Bu işaretler tüm lastiklerde yoktur. Lastiğin içerisinde minimum diş derinliğinde gömülüdürler ve lastik değişim zamanlarını görmenizde kolaylık sağlar.

  12.Lastik Tipleri

  Lastik, araç ve aracın üzerinde bulunduğu yol arasında hava yastığı görevini üstlenir. Esnek bir yapıya sahip olan lastik, değişik doğal ve yapay kimyasal maddeler ile güçlendirilmiştir.
  Hava yastığı olarak da tanımlanabilen lastiklerin içine sıkıştırılan hava iki durumda bulunmaktadır. Hava, eğer bir iç lastik içinde bulunuyorsa, iç lastikli (tube-type), özel bileşimli hava sızdırmaz tabaka ile kaplanmış karkas yapı içinde bulunuyorsa iç lastiksiz (tubeless) adını alır.

  Lastiğin üretim tarihini kontrol ediniz. Rafta beklemiş olsada 2 yıl ömrünü tamamlamış lastikler de malzeme özelliklerinin bozulması sebebiyle kullanılmamalıdır.

  http://www.724odeal.com/cms.php?id_cms=11


   
 15. ahmet geyin

  ahmet geyin Organizatör

  Kayıt:
  28 Nisan 2009
  Mesajlar:
  703
  Beğeniler:
  240
  Şehir:
  tekirdağ - çerkezköy
  Motosiklet:
  Hyosung
  şenol hocam size buravo diyorum başkada bi söz bulamıyorum gerçekten emeğinize uğraşınıza hayranım çok teşekkür ediyorum hezaman bilgilerinizi paylaşıyosunuz ama buna pes dedim doğrusu .çok güzel bi paylaşım teşekkürler hemde çok teşekkürler ederim saygılarımı sunuyorum...
   
  Şenol SEL bunu beğendi.
 16. Şenol SEL

  Şenol SEL Site Müdavimi

  Kayıt:
  27 Şubat 2009
  Mesajlar:
  9.462
  Beğeniler:
  9.030
  Şehir:
  Altıntaş Mudanya - Bursa
  Motosiklet:
  Yamaha

  Rica ederim arkadaşım.
  Bir canı hayatta tutabilirsek ne mutlu bize.
  Tüm uğraşılarımız bu yönde.
  Daha "Güvenli sürüş"
  Daha keyfli sürüş
  tüm amacımız bu.
  Artık canlar yitip gitmesin.
  Bilinçlenelim bilinçlendirelim
  adına dır tüm çalışmalarımız.
  Ben teşekkür ederim zaman ayırıp okuyan tüm katılımcılara ve size