Lastik Konusunda Karar veremiyorum

Konu, 'Ne Almalıyım Nereden Almalıyım' kısmında evren deniz tarafından paylaşıldı.

1. evren deniz

evren deniz Yeni Üye

Motosiklet:
    Kawasaki
    Merhaba,

Kawasaki ER-5 icin takim lastik almam gerekiyor, fakat fiyatlar bildiginiz gibi cok yuksek. Bu yuzden guvenlik ve fiyat acisindan optimum markayi bulmaya calisiyorum. Lastik ebatlarim 110-70-17 ve 130-17-17.

Oncelikle bilinen markalarin yeni fiyatlari, örn. Pirelli Sport Demon, Metzeler, Michelin Pilot Active, en az 200 € yani 400 TL ve uzerinde.

Fakat arastirirken Shinko diye bir marka buldum ve takim fiyati 273 TL, yani digerleri ile yari yariya.

Kore'de uretiliyormus ve Yokohoma firmasinin fabrikasiymis ayrica Continantel lastiklerin uretim teknolojisini kullaniyolarmis vs.

Shinko markasini biliyor musunuz? Kullanan var mi aramizda veya cevrenizde, onerir misiniz? diye sormak istemistim.

Karar veremiyorum oneri ve yorumlarinizi rica ediyorum. Simdiden tesekkurler

2. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Lastikler konusunda fazla taviz vermeyin.Unutmayın sizi hayata bağlayan en önemli faktörlerden biridir lastikler.
    Lastiklerden yapacağınız fedakarlık eşittir hayatınızdan veya sağlığıonızdan yapacağınız fedakarlıkla eş değer dir.
    3 kuruş az verip güvensiz lastik alıp 10 para hastane harcamak inanın çok hoş olmayacak olmuyor da.

3. Goktug Uguz

Goktug Uguz Site Müdavimi

Motosiklet:
    BMW
    Bence de fiyat olarak bakma derim lastiklere düşün ki motorun ustunde değil lastiklerin ustunde gidiyorsun.

4. evren deniz

evren deniz Yeni Üye

Motosiklet:
    Kawasaki
    Yorumlar icin tesekkurler, size katiliyorum ve zaten ne derece onemli oldugunu bildigim icin de dogrudan gidip ucuzunu almiyorum.

Yurtdisinda buldugum bi kaç tane forumda makul yorumlar yapildigi ve asagidaki link ile ulasacaginiz web sitesinde de cok az sayida olmasina ragmen Shinko performans lastikleri icin bile oldukca olumlu yorumlar yapildigi icin makul olabilecegini dusunuyordum.

http://www.tyretest.com/motorradreifen/index.html

Ayrica bu siteden butun lastik degerlendirmelerine goz atabilirisiniz. Tabii hepsi kullanici yorumu, ne kadar objektif olduklari mechul ama yinede fikir verir, isinize yarar diye paylasmak istedim.

Shinko kullanicilari var mi acaba, onlarin yorumu nedir?

5. o.somuncu

o.somuncu Organizatör

Motosiklet:
    Yamaha
    Evet benim motorumun ön lastiği Shinko 100/90-19...Geçen yıl aldım 2009 tarihli güven veriyor şimdilik..Değiştirdiğim lastik Metzeeler idi,tırnakları iyi olmasına rağmen yatık ve en az 7 yıllıktan fazla idi.Çok sertleşmiş ve esnekliğini kaybettiği için güvenemedim değiştirdim.(Motoru bir buçuk yıl önce aldım)

Arka lastiğim 5 yıllık en az var tırnağı yeni gibi pek kullanılmamış diye değiştirmedim ancak son yolculuklarda hiç güven vermedi,sertleşmiş ve çabuk patinaja kayıyor(Briciston) yol tutuşunu hiç beğenmedim,önümüzdeki ay değiştireceğim..

Shinko evet çok kaliteli bir lastik değil ancak eskimiş (iki yılı geçmiş) iyi marka bir lastikten daha güvenli geldi bana...Şöyle diyebilirim:Eğer agresif,hızlı ve sert kullanmıyorsanız;düzgün asfalt yollarda kullanıyorsanız iki yıl idare edebilir..Ben fazla yatırmayı gerektiren hızlarla viraja girmeye çekiniyorum açıkçası..Ama bu lastikle ilgili okuduklarımın psikolojisi olabilir..
    Çok güçlü ve yeni model bir motorum olsa yine de marka olmuş bir lastik alırdım..(Shinko'dan 2,5 kat pahalı olsa da!..)

6. Erol Ceyhan

Erol Ceyhan Site Bağımlısı

Motosiklet:
    SYM
    Osman abiye katılarak eklemek istediğim zaten 273 ytl ile 400ytl arasında çok büyük rakam yok ama emin olun ki yol tutuşları arasında büyük farklar vardır bunu yolda kayınca daha iyi anlıyorsunuz...

o.somuncu bunu beğendi.
  7. Eren Göksel

Eren Göksel Site Bağımlısı

Motosiklet:
    Kawasaki
    Bende herkesle aynı fikirdeyim..Lastik alımında üçü beşi aramamanızı tavsiye ederim.
    Malum Ankara'da Michelin motosiklet lastiği bulmak biraz zor geldi.İstanbul'dan temin ettim.Kargo ile gönderdiler yarına elime geçecek inşallah.

8. evren deniz

evren deniz Yeni Üye

Motosiklet:
    Kawasaki
    belki geri donus almak isteyen olur dusuncesi ile bu mesaji yaziyorum.
    1 ay kadar once Shinko lastiklari aldim ve 19-22 Mayis tarihleri arasinda Ankara-Manavgat-Alanya-Beyşehir Gölü-Eğirdir Gölü-Ankara rotasinda 1250 km yol yaptim. Bu surede cok iyi asfalt ile vasat asfalt (yer yer micir ve stabilizeden az hallice) yuzeylerde ana ve ara yollarda ciddi rampa ve virajli ortamlarda kuru, az islak ve sagnak yagis altinda lastikleri deneme firsatim oldu.
    Cok deneyimli olmamakla birlikte genel olarak islerini eksiksiz yaptiklarini ve islak zeminde max.120ye kadar olan hizlarda hic bir sorun hisetmedigimi belirtebilirim.

Ancak yolun bir kismini beraber gectigim arkadaslardan duydugum bir seyide belirtmek isterim. bu arkasalarin Shinko lastik kullanan bir arkadaslarinin basina gelmis, 6000-7000 km sonra balon yapmış lastik ve bu durum baska orneklerde de gorulmus. ben kullanim ile ilgili olabilecegini de dusunuyorum, eger boyle bir sıkıntı yasarsam burdan iletecegim,

bilginize

9. Umut Karkın

Umut Karkın Organizatör

Motosiklet:
    Aprilia

Lastiği alıp kullandıktan sonra buraya deneyimlerinizi yazmanız çok faydalı olmuş. Bundan dolayı teşekkür ederim.

Lastik konusunda bende sıkıntı çekmektediyim lastiklerimi değiştirme zamanım geldi ve Shinkoyu bende uzun süredir araştırmaktayım. Kore malı olması, ucuz olması, markanın bilinirliğinin az olması illaki kötü olduğu anlamına gelmez diye düşünüyorum.

Lastik motosiklette en önemli parça ancak fiyatları malesef cep yakmaktan öteye geçip can yakar hale gelmiş. Mecburen ucuz olanlar hakkında fikir edinmeye çalışıyoruz.

Paylaşım için tekrar teşekkürler.