Londra'dan Selamlar

Konu, 'Yurt Dışından Katılanlar' kısmında Barış.Erdem tarafından paylaşıldı.

1. Barış.Erdem

Barış.Erdem Yeni Üye

Motosiklet:
    Henüz Yok
    Merhabalar,

Kısaca kendimden bahsedeyim; 25 yaşındayım bir süredir Londra'da yaşıyorum fakat İstanbul'a da sık sık gelip gidiyorum iş icabıyla. Çok sıkı bir araba tutkunuyum, profesyonel olarak tuning projeleriyle senelerce uğraştım. Hobi olarak, drag,timetrial,rally,tırmanış gibi etkinliklere katıldım epey bir süre. Motosiklet hep tutku duyduğum bir şeydi fakat İstanbul şartlarında, ayna dahi kullanmayan bir sürü "şöför"den oluşan bir trafikte motosiklet kullanmayı kendimce riskli bulduğumdan bir türlü başlamak nasip olmadı. Londra'da ki katı trafik kurallarının ve otokontrolün; motosiklet ve bisiklet kullanıcılarına tanıdığı inanılmaz rahatlık ve güven neticesinde bu tutkumu hayata geçirmeye karar verdim. Bilgi paylaşımı içinde aranıza katıldım..

Bu hafta İstanbul'dayken biraz temel sürüş eğitimi alıp sonrada Londra'da CBT eğitimine katılıp, 2 senelik geçici lisansımı almayı planlıyorum. Kurallar gereği lisansımı iki ayrı sınava girip yükseltmeden önce sadece 36 hp çıkışı olan 125cc'lik bir motosiklet kullanabileceğim. Yakında sizlerden motosiklet tavsiyesinede ihtiyacım olacak. :)

Saygılar..

2. Ufuk Özışık (Lacivert)

Ufuk Özışık (Lacivert) Yeni Üye

Hoşgeldin :)
    Çok doğru ve güvenli bir yoldasın.
    Başlangıç 125 cc çok doğru bir seçim ve yaşadığın ülkenin bu konuda kuralları olması da kıskanılacak bir durum.
    (Türkiye'de çok gördük, satıcıdan Hayabusa alıp o gün camdan içeri dalan ve başlamadan motorsiklet yaşamı biten arkadaşlarımızı.)
    Sevindirici olan , bizde de bilinçlenme başladı ve insanlar soruyor sorguluyor, sitelere üye oluyor ve eğitimle beraber doğru bir motorsiklet alım rotası izliyor.

Londra da alacağın eğitim sonrası edindiğin izlenimleri bizle paylaşmanı isterim.

Hoşgeldin motor dünyasına :)
    Bu arada ilerde endurocu olmanı dilerim, son karar sana ait olmak üzere.

Dostlukla.

3. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Hoş geldiniz sefalar getirdiniz.

TR dışındaki diğer ülkelerde motosiklet Güvenli Sürüş eğitimi zorunlu.Ne hikmetse bizim başımızdaki sayın çoşkulu ahmaklar hala bunu idrak edenediler.Etmeyecekler de.Onların derdi başka.

Sürücülerimizde maalesef bilinçsiz sürücü olmakta ısrarcılar.Biz millet olarak Motosikleti çok basite aldığımız için trafikte çok maymunumuz oluyor ve bu maymunlar telef oluyor ama bilinçli sürücüleri zan altında bırakıyorlar.

4. serhat demırcı

serhat demırcı Üye

Motosiklet:
    Henüz Yok

hosgeldın barıs,yazdıklarını okuyunca ( Londra'da ki katı trafik kurallarının ve otokontrolün; motosiklet ve bisiklet kullanıcılarına tanıdığı inanılmaz rahatlık ve güven neticesinde bu tutkumu hayata geçirmeye karar verdim)derın bı ahhhhhhh cektım,cunku özellıkle ıstanbulda ve turkıye genelınde cok uzgunumkı motosıklet kullananlara ne saygı nede otokontrol var,yıne cok uzgunum ama motorumla gıtmek ıstedıgım yere varana kadar yuzlerce kez kufur edıyorum,tacız edenler,yol vermeyenler,motoru arac sınıfına koymayanlar vb.acıkcası sana cok ımrendım,umud edıyorumkı bırgun tum motor tutkunları,gıdıceklerı yere varana kadar trafıktekılere kufur yerıne tesekkur eder,ınsallah.forumda bende yenıyım,burdakı dostlukları ve dayanısmayı gorunce,mehmet morcu abımızınde soyledıgı gıbı bagımlılık yaptı,umuyorum bu dayanısma ve paylasım cogalır.

5. Erol

Erol Admin Yetkili Kişi

Motosiklet:
    BMW
    Barış motosiklet forum ailesine hoş geldin, iyi forumlar.

6. Hakan Çıtır

Hakan Çıtır Site Bağımlısı

Motosiklet:
    Kanuni
    Aramıza hoş geldin
    Şenol hocam ayrıca bizim başımızdakiler kısmı müthiş :)

7. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    CBT eğitimleri için bu www.lamatech.com linkten eğitim almanızı tavsiye ederim.Linki inceleyin.

Barış.Erdem bunu beğendi.
  8. Onur.Evren

Onur.Evren Üye

avrupa ülkelerinde bisiklet yolu için özel yollar bile var

9. Özgür

Özgür Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    MF ailesine hoşgeldiniz.

10. o.somuncu

o.somuncu Organizatör

Motosiklet:
    Yamaha
    Motosiklet forum'a hoş geldin Barış!..
    Ülkemiz ve İngiltere arsındaki motosiklete bakış,trafik kuralları,otokontrol ve başlangıç şartlarındaki farkı ilk mesajda belirtmişsin,teşekkür ederiz..Bizler de bu çağdaş yaklaşımı arzu ediyoruz..

İnşallah ülkemizin de ayni çağdaşlığa ulaştığını görürüz!..

11. Gökhan TUNALI

Gökhan TUNALI Kıdemli Üye

Motosiklet:
    Honda
    Hoşgeldiniz.

12. Ziya Çerezci

Ziya Çerezci Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Hoşgeldiniz keyifli forumlar.

13. öner coskuner

öner coskuner Site Müdavimi

Motosiklet:
    Suzuki
    MF ailesine hos geldiniz...

14. Barış.Erdem

Barış.Erdem Yeni Üye

Motosiklet:
    Henüz Yok
    Mesajlarınız için teşekkür ederim arkadaşlar. Avrupa'daki trafik sistemini ülkemizde görmeyi bende çok arzuluyorum. Fakat bu kanunlardan ziyade bildiğiniz gibi, uygulamalar ve zihniyetle ilgili bir konu. İlk mesajımda vurguladığım otokontrol konusu çok önemli, bu konuyu eğitim seviyesi gibi durumlarla bağdaştıranlar var ama ondan ziyade ciddi yaptırımlar bunu sağlıyor. Ülkemizde yaptırımların sertleşmesi halinde ciddi gelişmeler olacağını düşünüyorum. Örnek vermek gerekirse, Londra'da hız limitleriyle ilgili çeşitli reklamlar sürekli yayınlanıyor afişlerde. Bunlardan aklımda kalan en çarpıcısı; "Hız yapmayın, bir bakmışsınız tekrar çocuksunuz." idi. Ehliyet almayı çocukluktan olgunluğa geçiş olarak algılayan bir toplum için gayet ciddi bir "ehliyetini hemen alırız" mesajı bu. Tabi mesajda kalmıyor, hız kameralarına yakalandığınızda başınız hemen ağrıyor..

Bizde otomobil ve motosiklet sürüş keyiflerini yok edip, senede on binlerce kazaya karışacağımıza böyle kuralların altına girsek hepimiz için çok hayırlı olur.

Herkese güvenli ve keyifli sürüşler.

15. Barış.Erdem

Barış.Erdem Yeni Üye

Motosiklet:
    Henüz Yok
    hatalı mesaj.

16. Eren Göksel

Eren Göksel Site Bağımlısı

Motosiklet:
    Kawasaki
    Aramıza hoşgeldin..Keyifli paylaşımlar diliyorum..

17. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    inşallah eğitim aldığın kişi akredite olmuş bir sistemi var olan ve sadece MEB sertifikası olamayan biridir.Eğer sadece MEB sertifikalı birinden eğitim adı aldında saatliğine 80 TL odeyerek çalışıyorsanız doğru bir eğitim değildir aldığınız.

18. Barış.Erdem

Barış.Erdem Yeni Üye

Motosiklet:
    Henüz Yok
    Buradan yanıtlayayım, burada eğitim aldığım kişi MEB sertifikalı fakat bir tanıdığım. Maddi bir alışveriş söz konusu değil, pm'de bahsettiğim gibi CBT öncesi bir altyapı çalışmasından ibaret bu. Ancak kaygılarınızı anlıyorum.

19. Burçin Arıcı

Burçin Arıcı Üye

Motosiklet:
    Honda
    Hosgeldiniz.Otomobil surus tecrubesi motosiklet surusu icin cok faydali.
    Kisisel fikrim motosiklet surusu otomobil surusunden sonraki asama.
    Dinamikleri cok farkli iki arac.Marsa basinca anlasiliyor ancak.Fakat hayati boyunca 120km hizinda bir araci hic kontrol etmemis biri bunu iki tekerde yapiyor.
    Ben rahat olamiyorum bu dusuncede.
    Amsterdam da bisiklete binmistim.Nisanda 1 hafta orada olacagim.Yine 1 hafta bisiklet.Cok zevkli oluyor.Bisikletler icin bile trafik isiklari var.Kirmizi bisiklet yaniyor.Herkes duruyor.Sonra yesil bisiklett.Hooopp gidiyoruzz..
    Hosgeldiniz tekrar.

LEVENT BOZDEMİR bunu beğendi.
  20. suat karakaya

suat karakaya Yeni Üye

Motosiklet:
    Yamaha
    Herkese Merhabalar,Baris kardesim baslangic olarak senin sayfani kullandigim icin kusuruma bakmazsin insallah,yaklasik 5 dakika once bu foruma kayit oldum ve ilk mesajimi yaziyorum.bende yaklasik 6 senedir londranin kuzeyinde kucuk bir kasabada yasiyorum ve bundan iki yil oncesine kadar motorsikletler hakkinda hic birsey bilmiyordum(iki tekerlekleri oldugunun disinda :) burada calistigim yerde tanistigim ingiliz arkadasim lee cocuklugundan beri motorsikletlerle ilgileniyor ve onun sayesinde bende motorsiklet dunyasina girdim.bundan yaklasik 1 sene once cbt sertifikam ile birlikte ilk motorsikletim 125 cc pioneer nevada'mi aldim amacim bu motorsiklet ile tecrube kazanip bir sene icinde ehliyetimi almakti fakat buradaki ekonomik kriz yuzunden isten cikarildim ve hala ehliyetimi almis degilim.yavas yavas isler yoluna girmeye basladi ve kendime kesin hedef koydum bu yaz mutlaka ehliyetimi alacagim ve diger bir hedefte su an 39 yasindayim ve 45 yasini gecmeden burdan turkiyeye motorla gitmeyi cok istiyorum arkadasim lee'de eger boyle bir yolculuk planliyorsan bende varim dedi.henuz benim icin erken olmasina ragmen uzun yol yapmis herkesin tavsiyelerine acigim.

Saygilar Suat.