lütfen yardım edin

Konu, 'Servis ve Teknik Destek Genel Konular' kısmında bil@l tarafından paylaşıldı.

1. bil@l

bil@l Yeni Üye

slm arkadaşlar ben izmirden bilal yaşım 19 yardım için şimdiden tşk
    ben de yuki LB150T-9 marka bi motosiklet var motorum gayet iyiydi. ta ki bi arkadaşa bi kaç günlüğüne ödünç verene kadar. arkadaşım motorun benzin deposuna çift zamanlı yağ atmış sonra motorun egsozundan bembeyaz duman çıkmaya başlamış arkadaş bana haber verdi tamirciye götürdüm motoru. tamirci böyle bin biraz, beyaz duman zarar etmez egsozdan atar yağı dedi. bi iki gün sonra motorun sesi değişti başka bi tamirciye götürdüm o da aynısını dedi. atar egsozdan kara duman çıkmadıktan sonra sorun yok dedi. açıkcası ben motordan pek anlamam yeni yeni heves sarmıştı.
    motor bi iki gün sonra yolda aniden durdu çalışmadı eve götürdüm 1-2 hafta yattı akü bitti. daha sonra başka akü yardımıyla çalıştırmayı denedim bozuldu sandığım motor çalıştı ve biraz tur atıyordum akü dolsun diye yine yolda giderken stop etti ve bidaha başka akü yardımıyla da çalıştıramadım. motor önceden akü zayıf olsa bile ayak ile çalıştırma pedalı yardımıyla çalıştırmaya kalkıştığımda en azından ses geliyordu ama almıyodu. şimdi tık yok motorda sadece ayak pedalının sesi geliyo.
    bujiyi söküp baktım yağlanma yok temiz
    ateşlemeye baktım ateşleme de sağlam kıvılcım çıkıyo
    ama motorda tık yok çalıştırmaya kalktığımda en ufak bi motor sesi bile gelmiyo.

2. Baris Coskun

Baris Coskun Kıdemli Üye

Motosiklet:
    Honda
    Buji benzin kokuyor muydu?
    Vurdurma koluna basarken gaz acmayi denedin mi?
    2 zamanli yag olan benzini hemen sifonladin mi yoksa kullandin mi?

Ben de ustalara katiliyorum. 2 zaman yagi bir zarar vermez motora. Bir sure sonra motor blogunda eseri bile kalmaz, egozozdan da fazlasi atilir.
    Bujinin ustune benzin dokme taktigi var ama once bir gaz acarak vurdurma kolunu dene, sonra bakariz buji isine. Simdi motoru calistir ve olabildigince cok benzin bitirmeye bak.

Onemli not: Vurdurma koluna her basisinin arasinda 3 saniye zaman birak. Kola basinca ayagini hemen cekme. Yavasca birak kolu. Motorun el freni varsa kesin kullan. Frene bassan dahi ayaklari ustundeki motoru one dogru yatir.
    Ses gelmesine gerek yok. Ansizin calisacaktir.
    Gecmis olsun.

bil@l ve ulas bunu beğendi.
  3. Erol Ceyhan

Erol Ceyhan Site Bağımlısı

Motosiklet:
    SYM
    Ben daha önceleri ona benzer bi çin malı motor kullanmıştım aynı problemle bende karşılaştım çalışmaması ' nın nedeni motorun sağ arka tarafında 2 adet fiş takılı bu fişler benzin pompasına elektrik veriyor bu fişler zamanla çıkabiliyor eğer o fişlerden biri çıktıysa sabaha kadar bassan çalışmaz çünkü benzin pompalamaz mantık olarak o fişi kontrol et problem o ise ne mutlu sana....

bil@l bunu beğendi.
  4. bil@l

bil@l Yeni Üye

hepsini denedim alet yine çalışmıyo acaba akünün boş oluşu mu etkiliyo yani vurdurma akü boş olunca bi işe yaramaz mı

5. Barış

Barış Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    akü boş olsa da motorun vurdurunca çaılşması lazım. akünün buradaki
    tek görevi motorun çalışması için ilk hareketi veren marş motoruna
    güç sağlamak. dolyısıyla sen bu gücü marş motoru olmadan vurdurarak
    yapıyorsun.
    bence sen sigortalarını benzin pompanı falan iyice bir
    kontrol et.
    olmadı doğru ustana;)

bil@l bunu beğendi.
  6. bil@l

bil@l Yeni Üye

o kabloları biliyorum onlar takılı

7. polat

polat Üyeliği İptal Edildi

Motosiklet:
    Honda
    Sen deponu normal bir benzinle fulle çalıştırmaya devam et benzinim içine atılan yağ iyidir merak etme...
    Şu anda çalışmıyo sök bujisini içeriye biraz benzin dök pek tavsiye edilmez ama sanıyorum çalışacaktır

bil@l bunu beğendi.
  8. bil@l

bil@l Yeni Üye

valla tek korktuğum motorun çakmış olması :( inşallah çakmamıştır bi hata nelere mağloldu

9. Barış

Barış Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    motor hiç çalışmıyormuş;)

bil@l bunu beğendi.
  10. Goktug Uguz

Goktug Uguz Site Müdavimi

Motosiklet:
    BMW
    ya hocam tanıdıgın bildigin iyi bir tamirci yokmu? bi danışsan iyi olacak gibi

bil@l bunu beğendi.
  11. Nezih Akçan

Nezih Akçan Üye

Motosiklet:
    Kymco
    bilal kardeşim korkma ve moralini bozma,motorunda hasar yok ( eğer her şey anlattığın gibi ise)git bir tamirciye ufak bir kaç temizlik sonrası zenith saat gibi çalışacaktır..yağdan zarar gören motor görmedim ben ...

bil@l bunu beğendi.
  12. Goktug Uguz

Motosiklet:
    BMW
    valla yağdan doğabilecek zarar yok değil fakat sende önemli bir problem olduğunu düşünmüyorum çok için kaldıysa git temizlet hocam ama bir kaç daha kullanımda düzelecektir

bil@l bunu beğendi.
  13. Barış

Barış Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    imkansız. bu kadarcık şeyden motor çakmaz;) korkma, dediklerime bak olmadı
    doğru ustana:)

bil@l bunu beğendi.
  14. oguzhan

oguzhan Kıdemli Üye

bencede yağ motora bu kadar ciddi bir zarar vermez için rahat olsun bence bi tamirciye gitsen daha iyi olacak fazla da zorlamaya gelmez çin malı motosikletler sen bence daha fazla uğraşma kardeş

bil@l bunu beğendi.
  15. Baris Coskun

Baris Coskun Kıdemli Üye

Motosiklet:
    Honda
    Bujiye benzin dokup calistirmayi ben olsam denerim.Tabii benim yasadigim yerde ustanin saat ucretinin 200 lira olmasi da ayri bir konu..
    Benzin dok derken, cay bardaginin ceyregine benzin koyup bujinin atesleme tarafini bardaga soksan yeterli. Butun kablolar takiliysa calismasi lazim. Calisinca 1 saat kadar koy yollarinda durma ihtimalin olmayan yerlerde gez, ondan sonra motoru kapatma. Dinlen yarim saat, sonra 1 saat daha gez. Duzelmesi lazim bu sekilde. Benim basima benzer bir durum gelmisti ve duzeldi. Benim benzine karisan sey dizeldi... Motor suzukiydi o ayri..

bil@l bunu beğendi.
  16. Goktug Uguz

Motosiklet:
    BMW
    Barış bey e katılıyorum. ama tabi hani kulaktan dolma da demek istemiyorum ama her işin bir erbabı vardır onlara gidip danışmak daha faydalı olacaktır.

bil@l bunu beğendi.
  17. bil@l

bil@l Yeni Üye

öle yapmak lazımda ben belki ufak bi sorunsa hallederim tamirciye götürdüm adam diyo motoru indirmem lazım sorunu indirmek için diyo sadece indirmeye de 150 kağıt istiyo :)

18. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Bence sen bir ustaya göster motoru yada yetkili servise
    Birde o arkadaşına motor verme bir daha
    Aklında olsun
    At = Motosiklet = Sevgili:
    Başkalarına kullnma amaçlı verilmez.Motora verdiği hasardan masraftan o sorumludur.
    İngilizler boşuna dememiş.Motor düşürenindir diye.Hatta sen ustaya göster motoru ve arızayı tesbit ettir.Ve hatanın kimde oldugunu iyi tahlil edip o kişiden bunu tahsil et.

bil@l ve Ozgur Baglama bunu beğendi.
  19. Baris Coskun

Baris Coskun Kıdemli Üye

Motosiklet:
    Honda
    Ben tek basima yarim saatte indiririm motoru. Kamyon motoru sandi heralde scooter motorunu.
    Mekanik kurslarina herkesin katilmasi lazim aslinda. Belki basta paramiz gidiyor ama ondan sonra ustalara muhtac kalmiyoruz.

bil@l bunu beğendi.
  20. bil@l

bil@l Yeni Üye

ya hepsi paracı kardeş adam direk motoru indirmeye kalkıyo başka türlü bilemem diyo sadece motoru indirme de 150-200 arası bi denkl gelmedi bana iyi bi tamirci