Marş sorunu ?

Konu, 'Servis ve Teknik Destek Genel Konular' kısmında Ekrem Kalafatoglu tarafından paylaşıldı.

1. Ekrem Kalafatoglu

Ekrem Kalafatoglu Moderator Yetkili Kişi

Motosiklet:
    Honda
    Bu sabahtan ıtıbaren motorum bır turlu eskısı gıbı marş almıyor
    Sabah kalktım motorumu çalıştırayım dedım motor marş almıyor marş sesi çok az gelıyor 3. 4. denememde ıse sadece tık tık dıe ses gelıyor
    bide Marş a bastıkca motorun elektrıklerı ıyıce kısılıyor Sorun acaba akudemı başka bır sorunmu var anlayamadım bide 1 gun once yagını degıstırdım ondan oncede arada çalısmamazlık yapıodu nadıren 10 15 sn kontagı kapatıp tekrar deneyınce çalısıodu hemen ama marş sesı yınede saglam gelıodu
    yarın servıse goturecegım ama yınede bır fıkrım olsun sorun hallolana kadar kurcalar sımdı kafamı

2. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Ybr yi bu mevsimde dışarıda yani soğukta mı bırakıyorsun.
    Eğer dışarıda kalıyorsa normaldir.Akü donduğu için çalışmakta zorlanır ya da tık tık ses verir çalışmaz.
    Bunu aşmanın yolu kapalı garajdır.Soğuktan korumaktır.
    Sabaları çalışmıyorsa jikleyi aç ve ayak marşı ile çalıştır.Bir süre (5 dk kadar) çalışsın.Sonra jikleyi kapa yoluna devam et.Hava sıcaklığı artınca sorun kendiliğinden ortadan kalkacaktır.

Yok kapalı garajda duruyor derseniz o zaman akü sorunu hasıl olmuştur.Zamanla akü içinde ki plakalar sertleşir ve enerjiyi tutamaz hale gelir.O zaman akü değişimi şart olur.
    Bunu engellemin yolu bir akü şarj/deşarj aleti almanızdır.Akü şarj/deşarj cihazı ayarlanan aralıklarla motosikletin çalışmadığı zamanlarda aküyü şarj/deşarj ederek akünün plakalarının sertleşmesini engeller ve sürekli enerji tutar halde kalır akü ömrü uzar.

Ekrem Kalafatoglu bunu beğendi.
  3. Ekrem Kalafatoglu

Motosiklet:
    Honda
    Motoruma dışarda kalmasın die garaj yapmıstım ama soguktan nekadar koruyor emın degılım
    Bıde benım motoru ben mersınden getırmıstım Bu zamana kadar hep mersınde kaldı tabı orası 4 mevsımde sıcak Ankara bu aralar bayağa soguk Hava değişikliği pek yaramadımı acaba dıe duşunuyordum bende :D
    Bide bugun sabah zar zor çalıstırdım aksam da okuldan donerken calıstırdım bı ara stop ettım 2 yada 3 dk bekledım tekrar marş a bastım yıne çalısmadı (yanı motor bıle sogumadı aslında) zar zor vurdurarak 2. denememde anca calıstı
    yazları hıc boyle sorunum yoktu tek marş ta çalısıodu zaten

Garajımdan da kuçuk bır goruntu paylasayım
    akunun donmus olmasıda bana mantıklı geldı aslında

4. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Neden vurdurarak çalışıyor.Ayak marşı çalışmıyormu.Bu arada buji ne zaman değişti.Ya da üstündeki buji kaç km de ve markası NGK haricinde bir başka marka mı.Ha birde akü kaç km de.

5. Ekrem Kalafatoglu

Motosiklet:
    Honda
    Şenol hocam aku 1 sene falan olmuş degıselı kaç km de tam bılmıyorum ama gunluk kullanıyorum motoru akunun boşalmıs olmaması lazım
    bujı sağlam yenı kontrol ettık ustayla ama markasını bılmıyorum onada bakarım olmassa yarın
    ayak marşıylada çalıştıramadım sabah 2 3 kere denedım banamısın demedı
    vurdurarakta çalıstırdıgımda motor çalıstı ılk seferde ama gaz almadı bı turlu motor yavaslayınca stop ettı sonra 3. deneyısımde gaz anca aldı

6. Ahmet Gökhan ERSOY

Ahmet Gökhan ERSOY Üye

Motosiklet:
    Yamaha
    Merhaba rahat çalışması ile alakalı olarak karbüratör hava ayarlarını ve rölanti ayarını kontrol ettirin.. Ayrıca marş motoruyla ilgili de marş kömürleri bitmek üzere olabilir veya marşı sık aralıklarla kullanıyorsanız eğer belli bir süre sonra marş kömürleriniz uçları yanmış olacağı için aküdeki gerilimini eksik iletecektir... Bunun çözümü olarak ya marş kömürlerinizi değiştireceksiniz ( eğer bitmiş ise) ya da ufak bir temizlik ile sorun çözülecektir....
    İyi çalışmalar dilerim...

7. Serkan 06

Serkan 06 Aktif Üye

Motosiklet:
    Suzuki
    Ekremcim, Şenol hocanın dediği gibi soğuktan dolayı Akün sorun çıkarıyor, benim motorum da kapalı garajda olmasına rağmen aynı problemi yaşadım.

8. Ekrem Kalafatoglu

Motosiklet:
    Honda
    Uyarınız ıcın teşekkruler dıkkate alacagım bı ara kontrol edecegım marş kömürlerını
    Marş komuru hakkında pek bılgım olmadıgından en ıyısı servıse gıttıgım de ustayla bırlıkte bakmak

Bende zaten oyle dusunuyorum akü donuyor herhalde 2 gundur havalar gayet guzel motorda gayet rahat çalısıyor

acaba kalıtelı bır aku alsam soguktada çalısması rahatlarmı ki :)

9. Mehmet Sert

Mehmet Sert Üye

Motosiklet:
    Mondial
    akünün bir ömrü vardır 2 yıl diyorlar ama 3-4 yıla kadar çıkabiliyor kullanıma bağlı.

akünü en son ne zman değiştirdin düşün . akü sularına bak saf su konur sadece sarj ettirebilirsin zaten motorcu aletiyle ölçünce anlar akünün bitik olup almadığını

ybr soğukta naz yapar jigleyi çek öyle çalıstır ısıt hatta biraz jigle çekik git
    300-500 metre sorun büyük ihtimalle bunlardır

ama diğer seçenekler az ihtimalde olsa

en kötü ihtimalle karbüratörün biraz pişlenmiş olabilir motorcular 15 tl ye falan temizliyor yada karbüratör temizleyici maddeler var 5 tl ye ama onları koyunca motor benzin bitene kadar çekişten çok düşüyormuş.o depo bitince anlaşılıyormuş performansı

tık tık dediğin ses çokk şiddetli ise marş taşağımı büyük pil gibi bişey aküye yakın bir yerde ne diyorlar onun ömrü azalmış olabilir 20 tl falan ama bu ihtimal çoook az