Merhaba arkadaşlar

Konu, 'Chopper - Cruiser Kullanıcıları' kısmında naci ongun tarafından paylaşıldı.

1. naci ongun

naci ongun Yeni Üye

Motosiklet:
    Yamaha
    nasılsınız iyimisiniz?ben aranıza yeni katıldım..bir problemim var üstesinden gelemedim..saygı değer üstadlarımdan yardım istiyorum...
    arkadaşımdan bir motosiklet aldım.chopper tarzı.fakat motosiklet yurt dışı girişli ve hiç bir evrağı kaydı filan yok.bunu nasıl yasallaştırabilirim?yada yasallaştırma yolu yok ise,hiç bir formülüde mi yok?bir kaç kişiye danıştım aynı marka motorun tıpkısından ruhsat ve plakasını alırsam olabilirmiş.yada şase numarasını sildirsem?satmak istemiyorum çünkü motor çok güzel..lütfen bana bir fikir verin :( saygılar

2. Doğan PARILTI

Doğan PARILTI Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Bence yanlış yerdesin arkadaşım :)

3. naci ongun

naci ongun Yeni Üye

Motosiklet:
    Yamaha
    neden?

4. Erhan Başımoğlu

Erhan Başımoğlu Site Bağımlısı

Motosiklet:
    Yamaha
    bunu normalde burada cvplaya bilecek birisi yok :) herhangibi bir gümrük işleriyle uğraşan bir yere sorsan daha yardımcı olurlar... motorun türkiyede kaydı olmadığından eminmisin??? motorun çalıntı olmadığından eminmisin?? istersen bir sigorta şirketine motorun plakası yoksa şasi no sunu ver belki bişeyler çıkar... Ki çıkması lazım...

Doğan PARILTI bunu beğendi.
  5. Mustafa_Karik

Mustafa_Karik Site Bağımlısı

Motosiklet:
    Yamaha
    Arkadaşım sen bahsettiğin işlemlerin ne anlama geldiğini ve cezai müeyidesinin ne olduğunu biliyor musun ?
    Aynı motorun ruhsatını ne yapacaksın ?
    Şasi numarasını sildirmenin ne demek olduğunu biliyor musun ? Tabii bir başka ihtimal de bizimle dalga geçiyor olman...:confused:

6. Ersan Karagozlu

Ersan Karagozlu Aktif Üye

Motosiklet:
    Kawasaki
    Naci, motosiklet yurtdışı da olsa faturası yada bir nevi ruhsatı olması gerekir. Elinde herhangi bir belge var mı?Şase numarası ve motor numarası üzerinde duruyor mu? Yurtdışından geldiğine emin misin? Yurtdışından kaçak telefon getireni anlarım ama koca motosikleti nasıl geçireceksin ki?

7. Mustafa_Karik

Motosiklet:
    Yamaha
    Üzerinde bir plaka yok mu ? Türk veya yabancı bir plaka varsa çok basit bir şekilde takibatı yapılabilir. Yine de bizimle kafa buluyorsun gibi bir his var içimde :D

8. naci ongun

naci ongun Yeni Üye

Motosiklet:
    Yamaha
    gümrük ihtisas müdürlüğüne sordum,hiç bir şekilde yasallaştırma yok diyorlar.bende illegal iş yapmak istemiyorum fakat bu ülkede her şey doğru düzgün mü yapılıyor?motor çalıntı değil eminim.trafik sigorta yapan bir şirkete sordurdum şaseden bir şey çıkmadı.boş çıkmış..
    Ersan abi elimde hiç bir belge yok.evrak yok..şase ve motor numarası üzerinde..arabanın arkasına römorktan geçirmiş...kapalı römorklar var ya hani arabaların arkasına bağlanıyor...
    plaka yok..neden kafa bulayım Mustafa?

9. Mustafa_Karik

Motosiklet:
    Yamaha
    Naci abi,( benden 18 yaş üçük olsan da abimsin :) ) bu ülkede veya başka ülkede muhakkak doğru düzgün yapılamayan işler vardır ve herzaman olacaktır. Benim fikrime göre bu bize yine de bu yolda gitme hakkını vermez veya bu tür işleri meşru kılmaz. Tabii ki bu benim hayat görüşüm ve katılmak zorunda değilsin.

Benim anlamadığım konu ise, arkadaşın dahi olsa , kayıdı, kuyudu, ruhsatı, evrağı, sigortası,faturası vs. vs. olmayan bir motorsikleti nasıl alıyorsun ? Hiç birşey sormadın mı ? Değil kapalı römork, kapalı kasayla bile sokamazsın onugümrükten içeri. Hadi buradan soktun, gelene kadar kaç ülkeden çıkıp giriyor, hepsinden mi geçti ? Maket mi bu ? Çalıntı olmadığından neden bu kadar eminsin ? Yani neye dayanarak bu kadar eminsin ? İşte bu sorulardan dolayı kafa bulduğunu düşünüyorum.

Neyse kardeşim. Sonuç itibariyle neresinden bakarsan bak biraz tutarsız bir durum. Eğer durum anlattığın gibiyse bence fazla uğraşmadan ve dallandırıp budaklandırmadan kurtulmaya bak.

10. naci ongun

naci ongun Yeni Üye

Motosiklet:
    Yamaha
    eyv sağolasın

11. Erhan Başımoğlu

Erhan Başımoğlu Site Bağımlısı

Motosiklet:
    Yamaha
    arkadaşım o motoru türkiye ye sokan kişi şuan yurt dışında ise yada yurt dışında bi kanalın varsa yurt dışındaki sigorta şirketlerinden birisinde arattır şasi no nu illakı çıkacaktır..sonra sahibiyle konuş anlaş işte..

12. Ahmet Kıyak

Ahmet Kıyak Misafir

Change ya da bilinen adıyla çenç araç diye bir şey duydunuz mu hiç? :)
    Bunları aklınızdan çıkartın. Motoru da aldığınız kişiye iade edin. Bırakın motoru getiren düşünsün nasıl kayıt ettireceğini. ;)

13. naci ongun

naci ongun Yeni Üye

Motosiklet:
    Yamaha
    teşekkür ederim herkese.en iyisi geri vermek sağolun