merhaba MF& vitesliye geçiş öneri ve tavsiyeleri

Konu, 'İstanbul Anadolu Yakası' kısmında mehmet.hosgezer tarafından paylaşıldı.

1. mehmet.hosgezer

mehmet.hosgezer Yeni Üye

Motosiklet:
    Vespa
    sevgili MF üyeleri,
    uzun zamandır forumunuzu takip etmeme rağmen arasınıza yeni katıldım.
    hepinize merhaba.
    yaklaşık 3 senedir lx150 vespa kullanıcısıyım.bu motoru tercih etme sebebim evimle işim arasındaki mesafenin çok kısa olması ve pratiklliğiydi.lakin yaklaşık 6 aydır evi taşıma sebebim ile ist anadolu tarafına taşındım ve işim avrupa tarafında kaldı.bu mesafede vespa çok yorucu olmaya başladı ve vespa bir tarafta kalmak kaydı ile daha büyük bir motor almak üzere araştırmalara başladım.ilk tercihlerim genelde maxi sc'lerdi.ama piyasa fiyatları ve görsellikleri ve sanırım fırsat bu fırsat diyerek vitesli motorlarada göz kırpmaya başladım.seneler evvel 2-3 ay vitesli motor kullanmışlığım vardı.ayrıca piyasa araştırmasında birkaç vitesli motorda deneyim dedim ama satıcıya kelimenin tam anlamıyla rezil oldum.motoru zar zor kaldırdım,tekledim vs..kuyruğumu bacaklarımın arasına kıstırıp tecrübe edinmek amaçlı ufak cc'li viteslilere göz atmaya başladım.sizden ve sizlerden edindiğiniz tecrübeler vasıtasıyla bir kaç öneriye ihtiyacım olacak.deneyimlerinizi 3 senedir scooter kullanan ve vitesli motor kullanmayı bilmeyen biri gözüyle yaklaşırsanız çok sevinirim.öğrenmek istediğim şudur ki,evet başlangıç olarak 125 ve veya 250 cc tercih edilmeli buna sonuna kadar katılıyorum.lakin kısa bir alışma dönemi yaşayacağımı umarak bu kısa süre sonrası 125 cc çok yersiz kalabilir mi?
    tercih direk 250 cc'den yana mı kullanılmalı,
    178 boy ve 75 kg biri olarak naked'lar bana inanılmaz çekici geliyor.bu katagoride '6.000 tl bütçe' ile yaptığım araştırma bana yapılan yorumlar,bütçe ve görüntü olarak hyosung comet gt250 naked'ı işaret ediyor ama açıkcası bu motora şöyle bir oturduğumda kaslı yapısı beni biraz korkutmadı değil.bundaki sebep senelerdir ufak bir vespa kullanıcısı olmamdan mı kaynaklanıyor yoksa hiç bilmediğim bir okyanusa açılacak olmanın mı korkusu..:confused:
    öneri ve tavsiyelerinizi merakla bekliyorum,
    hepinize sevgiler,

ozgur.erdogan bunu beğendi.
  2. ozgur.erdogan

ozgur.erdogan Üye

slm,
    hosgeldin,bende uzun süredir vespa kullanıcısıyım ve bende sanırım artık vitesli motora geçmem gerek diye düşünüyorum.ufak scooter'ların trafikde ciddiye alınmaması ve köprü geçişleri banada tak demeye başladı.soruna yapılacak yorumlar banada ciddi anlamda ışık tutacak cinsden gözüküyor,

3. Erol

Erol Admin Yetkili Kişi

Motosiklet:
    BMW
    Mehmet motosiklet forum ailesine hoş geldin, iyi forumlar.

Üç yıl gibi scooter kullanmışsın, şimdi vitesliye geçmek istiyorsun. Scooterlar ile vitesli motosiklerler arasıda çok fark vardır. Hatta bazı arkadaşlarımız scooterı motosikletten bile saymazlar :) Vitesli motosiklete geçmeden evvel sana güvenli sürüş eğitimi almanı tavsiye ederim. Hondanın eğitimleri çok iyi buna gidebilirsin. Motor seçimini gelince, 250 sınıfında naked bir motor istiyorsan honda cbf 250 yi düşünebilirsin. Hyosungdan uzak dur.

mehmet.hosgezer ve Hakan ERSOZ bunu beğendi.
  4. ANIL

ANIL Site Bağımlısı

Motosiklet:
    Henüz Yok
    Mehmet Bey Aramıza Hoşgeldiniz..Forumda Keyifli Dakikalar Dilerim..
    Hyosung hakkında pek iyi birşey duymadım ama kullanıcısının vereceği cevap daha tatminkar olacaktır..Ayrıca bu konuda size ailemizden daha bilgi ve tecrübe dolu abilerim yardımcı olacaktır..Ama bence Yamaha YBR 125'e bir göz atın..125 cc olması sizi düşündürmesin,lakin trafikteki seriliği,kıvraklığı kullanım rahatlığı,Yamaha kalitesi,sorun çıkarmaması sizi rahat ettirecektir..Vitesli motora başlangıç yapacağınız için en azından 1 sene size değişmeniz gerekiyormuş gibi hissettirmez kanaatindeyim..Şimdiden hayırlısı olsun..

mehmet.hosgezer bunu beğendi.
  5. Goktug Uguz

Goktug Uguz Site Müdavimi

Motosiklet:
    BMW
    Arkadasım oncelikle aramıza hosgeldin. Simdi bu forumda ben biraz sanırım bu hyosung namına zıt kutuplu bir insanım. yine yazacam ama dinlermisin bilemem HYOSUNG ALMA!

Daha sonra gelelim benim fikirlerime cunku bende ilk motorumu almak uzereyim hayatımda motora binmemis birisiyim falan filan. Ben daha cok enduro tarzına donuk oldugumdan ilk basta cok arastırma yaptım fakat suan bmw nin f650 modelini alıyorum 97 model 5000 tl civarı bir motor. neden bu motor? cunku elektronik bir aksamı olmadıgından sadece mekanik oldugundan oncelikle masrafları kucuk ve her tamirci yapabilir. ayrıca neden 250 veya 125 likle baslamadıgıma gelirsek bununda cevabı egitime katıldım orada 150 liklerle aldım egitimi ve boyuma gore motoru rahat kullanamadım . bundan cayınca hondanın cbf 250 lerine baktım hatta alıyordum fakat cok fazla degistirme imkanım olmadıgından 1 sene icinde bıkarsın yorumlarına itinayen bu motoru aldım ( sanırım itiraf etmek gerekirse biraz da nefsime yenik dustum :) ) bunları neden yazdım dikkat ettiysen masraf cıkarmamasına ve kırılıp dokulunce canımı acıtmamasına dikkat ettim. sende bunları goz onunde bulundur.

Madem naked istiyorsun ve ben yol yapacagım bu benim icin sadece zevk degil ayrıca da ulasım aracı olacak diyorsan kesinlikle servisi iyi bir marka sec. Tavsiyem honda dır. Parcası Ucuz, servis agı genis , sorunsuz. Yani ilk tavsiyem cbf 250 veya hani biraz daha iyi birsey olsun dersen cbf 500

Yukarıda cbf 500 yazdım. bu motor gercekten kuvvetli . Ben egitim alacagını baz alarak yazdım. Alacaksınız dimi ? :D aman alın gercekten cok onemli. Boyunuzu kilonuzu da bilmiyorum . benim boyum 1.84 kilom 84 üçgen vucutlu bir genceceik insanım :D

Sanırım yazacaklarım bu kadar.

mehmet.hosgezer ve Recep Varlı bunu beğendi.
  6. mehmet.hosgezer

mehmet.hosgezer Yeni Üye

Motosiklet:
    Vespa
    sevgili arkadaşlar,
    bu kadar hızlı ve gerçekci yaklaşımlar olacağını gerçekden tahmin etmezdim üye olmadan evvel.keşke daha evvel üye olsaymışım.
    verilen fikirler dahilinde honda eğitim merkezine gitmek farz oldu ve en kısa sürede bu kursa yazılacağım.1,78 boy ve 75 kg'luk 41 yaşında olan '40'ından sonra azma eğilimi gösteren yarı bekar bir adamım'.
    verdiğiniz ve vereceğiniz fikirler tarafımdan itina ile süzülecek ve en doğru karara yakın bir karar çıkacak sanırım.diğer fikir ve tavsiyeleri şiddetli bir merakla beklemekteyim,

7. Recep Varlı

Recep Varlı Site Müdavimi

Motosiklet:
    Salcano
    hyosung yada güncel adıyla st-kanuni almamanı öneririm :) cbf250 ybr 250 bu seviyede güzel ve kaliteli motosikletler ayrıca 125 cc. yide hafife alma scooter.dan sonra sana o bile agresif gelebilir ;)

8. Hakan ERSOZ

Hakan ERSOZ Kıdemli Üye

Motosiklet:
    Suzuki
    öncelikle aramıza hoşgeldin 250cc başlangıç için ideal bence cbf 250 alabılırsın ama unutma üretimden kalkmış bir motordur

9. goksel ozdogru

goksel ozdogru Site Müdavimi

Motosiklet:
    Honda
    bu pek başlangıç sayılmaz.
    maksat sadece işe yarayan bi ulaşım aracı ise gene scooter derim
    japon bir maxi scooter işini daha iyi görür
    yok zevk içinde binerim dersen göktuğ iyi demiş
    2 silindirli bi japon 250-500 arası 600 ve üzerini düşünme bile
    kolay gelsin

10. Goktug Uguz

Goktug Uguz Site Müdavimi

Motosiklet:
    BMW
    Dostum sen bi hondanın egitimine git orda cbf 250 de cbf 500 de cbf 150 de kullanacaksın hatta orda cbr 125 de var hepsini test etmene musade edecekler binince uygun motoru anlayacaksın

11. Önder Yıldırım

Önder Yıldırım Kıdemli Üye

Motosiklet:
    Henüz Yok
    Dostum CBF 150 yi öneririm...:)

12. mehmet.hosgezer

mehmet.hosgezer Yeni Üye

Motosiklet:
    Vespa
    yorum ve tavsiye de bulunan tüm arkadaşlara çok tşk'ler,

13. gueldali

gueldali Site Bağımlısı

Motosiklet:
    BMW
    HTML:
    '40'ından sonra azma eğilimi gösteren yarı bekar bir adamım'
    foruma hosgeldiniz.Haliniz birkac yil önceki halimi hatirlatti bana:)

14. Turgay

Turgay Site Müdavimi

Motosiklet:
    Regal Raptor
    Merhaba Mehmet, şahsen hyosung 250 naked 'i önermem. O paraya çok temiz bir Honda CBF 250 al derim ;) 10 numara motor.

15. mehmet.hosgezer

mehmet.hosgezer Yeni Üye

Motosiklet:
    Vespa
    yani klübe hoşgeldim :):)

16. mehmet.hosgezer

mehmet.hosgezer Yeni Üye

Motosiklet:
    Vespa
    vaktim olduğunda ilk fırsatta honda sürücü eğitimine katılacağım.daha evvel arkadaşların da belirttiği üzere burada honda nın mutelif motorlarını kullanma imkanı bulup,kurs bitiminde sizlere yeniden danışacağım,
    sevgiyle kalın,

17. gueldali

gueldali Site Bağımlısı

Motosiklet:
    BMW
    aynen,aradaki tek fark ben yari bekarliktan 90% bekarliga terfi ettim:D

18. Erol Ceyhan

Erol Ceyhan Site Bağımlısı

Motosiklet:
    SYM
    Aramıza hoşgeldiniz mehmet bey diğer arkadaşlarında dediği gibi hyosung yada st kanuni'nin görüntüsü bir çok insanı etkilediği gibi sizide etkilemiş ama maalesef kalitesi ve servis yetersizliği insanı üzüyor gel gelelim vitesli motor tercihine geçmişsiniz bu olayda cbf 150 cbf 250 güzel makinalar kalitesi kendini ıspatlamış bakkala götürseniz tamir ederler eğer derseniz ki ben 40 ımdan sonra azdım niyeti bozdum azcıcıkta eksoz sesi dinleyeyim derseniz Kawasaki ninja 250 yede bir göz gezdirin derim fazla amaç dışına kaçmamak kaydı ile e tabi bütçeyide biraz çoğaltmak gerekebilir...

19. fuat karadag

fuat karadag Aktif Üye

en ucuz mal en pahalı olan maldır. kaliteden şaşma

20. mehmet.hosgezer

mehmet.hosgezer Yeni Üye

Motosiklet:
    Vespa
    derseniz ki ben 40 ımdan sonra azdım niyeti bozdum azcıcıkta eksoz sesi dinleyeyim derseniz Kawasaki ninja 250 yede bir göz gezdirin derim fazla amaç dışına kaçmamak kaydı ile e tabi bütçeyide biraz çoğaltmak gerekebilir..

kawa 250 gerçekden benim katagorimde biri için muhteşem gözüküyor,okuduklarım ve incelediğim her yerde görüntüsü haricinde ciddi performansu olduğuda yazmakda,honda sürücü kursundan sonra sanırım almakda karar vereceğicim bir makina tabi bütçeyi arttırmak gerekecek.
    forumda kawa 250 kullanıcısı var mı,birde direk kullanıcıdan fikir alabilir miyim?