Merhaba ve Motora racing ile başlamak :)

Konu, 'Tanışma Alanı' kısmında LAcin Aslan tarafından paylaşıldı.

1. LAcin Aslan

LAcin Aslan Yeni Üye

Merhabalar. Öncelikle kendimi tanıtayım, ben Akdeniz üniversitesi 2. sınıf öğrencisi 19 yaşında bir gencim. Normalde İstanbulda yaşıyorum. Fakat üniversitem yüzünden 2 senedir ediyorum ve kısmetse 2 sene daha Antalyada ikamet edeceğim. Kesinlikle hız tutkum yok, bu tarz şeylerden korkum olmamasına karşın hiçbir zaman deli deli şeyler yapmamışımdır. Hayatta herşeyin farkında olup, en az risk ile korkular olmadan yaşamayı tercih etmişimdir. Hepimiz biliriz ki ecel almak istediğinde alır. Biz en fazla eşşeğimizi sağlam kazığa bağlayabiliriz.

Serseri kılıklı, dikkatsiz, vurdum duymaz gençlerden olmadığımı anladığınızı umarak sıkıcı konuşmayı bırakıyorum, sadede geliyorum;

Ben bir motorsiklet hayranıyım. Ezelden beri havalı şeyleri sevmişimdir. Kişiliğimden gelen bu özellik herşeyime yansır. Hep göz önünde olmayı severim, hava atmak yanlış olduğundan ve terbiyesizlik olarak gördüğümden bu egomu havalı şeyler kullanarak bastırıyorum. Anlayışlı olmanızı bekliyorum çünkü bu insanin kişiliği, bunu bastırmanın bir yolu yok. Hava atmaksızın ilgi çekmek istiyorum.
    Bu özelliğim motorsiklette de ne yazikki karşımda, SS motorlara ilgiliyim. Bu tutkumun nelere yol acabileceğinin ve ne kadar ciddi birşey olduğunun farkındayım. Daha önce hiç motor tecrübem yok, araba tecrübem biraz var ama deneyimli sürücü değilim. Daha önce uzun yıllar bisiklet kullandım fakat motorun bisikletle, özellikle racingin bisikletten çok farklı olduğunun farkındayım.
    Motora racing ile başlamanın çok mantıklı olmadığınında farkındayım ama böyle başlamış hatta yzf R6 ile başlamış üniversite arkadaşım var. Çok az bir scooter tecrübesi vardı, racing aldı hatta 3 ay kadar ehliyetsiz kullandı. 600cc motor aldı ve kazasız 1 yıldır sürüyor. Banada aynısını tavsiye ediyor herkes abartıyor fln diyor. Fakat ben abartı olmadığının, sen basmazsan bişey olmaz sözünün gerçek olmadını biliyorum. Yinede içimden racing harici bir motorla başlamak gelmiyor.

Ben kafamda şöyle planlıyorum, önce ehliyetimi alıp, sonra racing motor eğitimini alıp daha sonra motora Yamaha yzf r125 veya megelli 125 SS ile başlamayı düşünüyorum. Motordan önce kask,mont, pantolon, çizme ve eldivenleri almayı planlıyorum. Hiçbir zaman 250cc üzerine çıkmayı düşünmüyorum 250cc içinde 1-2 yıl tecrübe kazanmayı planlıyorum. Hız tutkum yok, sadece motor ve gösteriş merakım beni racing e itiyor. Ondan başka tercih yapmayacağım :) Gösteriş hevesim geçtikten sonra heralde touring veya scooter alırım zaten ama racing ile başlayacağım, Hevesimi anlamanızı bekliyorum :)

Bir diğer sorumda, motor giysileri, özellikle pantolon çok rahatsız eder mi? Bunları güvenli bir şekilde motorda bırakmanın bir yolu var mı? Örneğin pantolon altına bir pantolon daha giyip motordan indikten sonra o pantolonu çıkartıp bir yere kaldırmak gibi.

Yazım yanlışlarım ve motor hakkındaki eksiklerimden kaynaklanan yanlışlarımın lütfen kusuruna bakmayın. Saygısızlık etmek yada çok bilmişlik taslamış olmak istemem.

Cevaplarınızı bekliyorum. :)

2. Erol

Erol Admin Yetkili Kişi

Motosiklet:
    BMW
    Laçin motosiklet forum ailesine hoş geldin, iyi forumlar.

3. DEMİRAT

DEMİRAT Üyeliği İptal Edildi

Laçin motosiklet foruma hoş geldin

4. huseyin.sait.61

huseyin.sait.61 Site Bağımlısı

Motosiklet:
    Honda
    öncelikle aramıza hoş geldin laçin kardeşim
    arkadaşının buzaman kadar kaza yapmamsı veya bir sorun yaşaması dogru yaptıgını göstermez
    o arkadaşın bence kaideyi bozmayan istanalardan biri ben kasinlikle tavsiye etmem önce cbr125 le başlamalısın biryıl yada 10-15 bin km kullan ondan sonra alırsın 600lük ü ve mutlaka güvenli sürüş egitimi al
    ben 5 yıldır motorsiklet kullanıyorum 4 yıl scooter kullandım daha geçen ahafta aldım cbf150 bunuda baya kullanmayı düşünüyorum ondansonra büyük cc lere geçecem bu endogrusu 5yıldır motor kullanmam karşın güvenli sürüş egitimi almaya ihtiyacım var herşeyi yaşayarak tecrübe etmek yanlış bu tecrübelerin bedeli çok agır oılabiliyor bazan yinede karar senin kardeşim

Caner Kahraman bunu beğendi.
  5. Onur Filiz

Onur Filiz Moderator Yetkili Kişi

Motosiklet:
    Hyosung, Mondial
    MF ailesine hoşgeldiniz,keyifli forumlar..

6. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Sevgili kardeşim
    İstisnalar asla kaideyi bozmaz.
    Şimdi
    Bir sürücüye! motosiklet satarlarken iki poşet verirler.
    Biri bomboştur
    Diğeri ağzına kadar dolu
    Birinde şans vardır.
    Sürücülüğü sırasında kimisi şans torbasından aldığını ziyan eder çöpe atar kimisi de boş olan ve adı tecrübe olan torbaya atar.
    O kardeş 1 yıldır kaza yapmamış olması bir şey ifade etmez.
    Diğer yandan
    Ben 31 yıldır birkaç milyon km dir motosiklet kullanıyorum ve asla ben kaza yaparım yada yapmam diyemem.
    Üstelik son 7 yıldır sürekli "Güvenli ve İleri Sürüş Eğitimleri" almama rağmen.
    Şİmdi yaşın genç.Kanında fokur fokur kaynıyor.
    Ve herşeyin üstesinden geleceğine inanıyorsun.Sen de öylesin ve yaşı 35 in altında olanların çoğu da böyle.
    Sana gaz veren çok olur.Al gaz senin elinin altında bir şey olmaz derler.
    Ama kazın da gazın da ayağı hiç te öyle değildir.
    Bunun anlaman ve sana gaz verenlerin de anlaması ancak başınıza bir şey geldiğinde olur.Tabii telef olmamışsa.
    Yüksek tahsilde okuyan bir kardeşimizsin.
    Ve internet elinin altında.
    Bir araştır bakayım en çok kazaya karışan ve büyük çoğunluğu telef olan (dikkat çekerim ölen değil) hangi motosiklet tipini kullananlar.
    Senin yaşında olanların hep istediği ses için gösteriş için bu tür motosikletleri almak ister.
    Bu yaşta ve özellikle de yeni başlayanlar için tek amaç budur.Ses çıkması bağırması ve albenisi.
    Sen dahil çoğunluğu motosiklet bir hobi bir yaşam şekli için istemezler.Sadece ve sadece egzot bağırtmak ara gazı çekmek ve janjanlı olanı almak gezmek.
    Bu çok tehlikeli eylem bir hobidir hiç bir motosiklet gösterişi için alınmaz.belli bir amaca hizmet etmesi için alınır.
    Bağdat cd si motorcularını çok gördük Bursa'dan.Düz yolda verdiler gazı virajlarda ben ybr ile sollamak zorunda kaldım.
    Bir hocamın çok anlamı sözü vardır.
    maymun sürüşü
    Hah işte düz yolda motosiklet sürmeyi marifet sananlara Maymun sürüşü yaparlar der.
    Düz yolda Motosikletin belli bir hızdan sonrasında sürücüye ihtiyacı yoktur ki.
    Bir maymunu al azcık eğit koy motorun üstüne gazı sabitle karşısına engel çıkaana dek gider.
    Motosikletin sürücüye ihtiyacı olduğu an bir tehlike anıdır ya da virajda sürücü belli eder kendini.

Neyse.
    Bak imzamda bir kaç söz var.Bunları anlamak için arif olmaya da gerek yok.Kafası çalışan herkes anlayabilir.
    Anlamayan için tek diyeceğim şey motosiklete binme kardeşim.

Sen illede race mi kullanmak istersin.
    Tamam.Önce ehliyetini al.
    Sonra full korumalı kıyafet ekipman ve kafanı koruyacak kalitede KASK ını al ve kafanda kullan bazı maymunlar gibi kolunda değil.
    Sonra "Güvenli Sürüş teknikleri" eğitimlerine yazıl.Al eğitimlerini.Eğitimlerini alırken zaten eğitici sana almak istediğin araç (Motosiklet) hakkında bilgi veriri al yada şimdilik şunla devam et diye.
    Ha eğitim al derken;
    Piyasada sadece MEB den helvacı kağıdına aldığı belge ile eğitim vermeye kalkanlardan sakın eğitim alma.Kendileri bir şey bilmez ki sana bir şey versin.
    Onların senden alacakları tek şey parandır tabirimi mazur gör lütfen ama sen kaz olursun onlarda yolucu.
    Ama elinde I.A.M, C.A.T, ADAC/DVR, RoSSPA eğitimcilik sertikası olanlar istisna.Bu kişiler "Pedagojik Formasyona" tabii tutulmuş ve yurt dışında olsun TR de olsun çok ciddi teorik ve pratik eğitimler sonucu eğitici olmuş kişilerdir.
    Türkiye'de "Güvenli Sürüş Teknikleri" eğitimlerini veren kuruluşve kişiler
    O.M.M (TR geneli)
    A.R.T Moto Akademi (İzmir ağırlıklı TR)
    G.İ.S.T (İzmir ağırlıkşı TR)
    EMOK (İstanbul ağırlıklı TR)
    LAMATECH (İstanbul ağırlıklı TR)
    Blacksneak Moto Akademi (İzmir ağırlıklı TR)

7. tanrıkulu tan

tanrıkulu tan Yeni Üye

sakin olmakda her zaman fayda var .

8. Caner Kahraman

Caner Kahraman Yeni Üye

hoş geldin laçin arkadaşım... valla bende aslında en başta aynen senin gibi düşünüyordum.. aslında fırsatım olsa hala senin gbi düşünüyorum diyebilirim ama ben gene de bir scooter ile başladım iki üç hafta önce bakalım bunda yavas yavas alıstırıyrum kendimi ama tecrübeli büyüklerimizinde dediklerini yabana atmamak lazım bence..

tanrıkulu tan bunu beğendi.
  9. Ozan.Temiz

Ozan.Temiz Yeni Üye

Motosiklet:
    Kawasaki
    Laçin selam,
    Çok tecrübeli bir motorcu olmamakla beraber 3 yıllık birikimle 1-2 kelam edebilirim :)
    Havalı ve ilgi çeken motor ilk başta cazip geliyor tabi ama bana sorarsan motor hiç de havalı bir şey değil... Kendime göre nedenlerle anlatayım.
    1) Kask takmasan olmaz, kask taksan saçın bozulur... Hiç havalı değil
    2) Korumalı pantolon giymesen veya dizlik takmasan olmaz, taksan hiç havalı bir görüntü olmaz...
    3) Korumalı mont giymesen olmaz, giysen Antalya sıcağında hele terler durursun... Bence hiç havalı kokmazsın...
    4) Normalde cesur, kimseden korkmaz, umursamaz birisindir, motorun üstünde akıllı ve korkak olman lazım... Bu da havalı değil...

Bütün bunlara rağmen neden motosiklet kullanıyoruz dersen, bütün bunlara rağmen motosiklet kullanmak yeterince havalı değil mi zaten?

Akıllı uslu keyifli sürüşler...

tanrıkulu tan bunu beğendi.
  10. Goktug Uguz

Goktug Uguz Site Müdavimi

Motosiklet:
    BMW
    Merhabalar kardeşim,

Şenol abi de zaten çoğu yazacagım seyleri yazmış. Ben eğitim kıyafet gibi konuların dışında motosiklet tipleri hakkında biraz gözlem biraz ise teoride okuduğum şeyleri seninle paylaşayım.

Şimdi derdini aslında çok iyi anlayabiliyorum benim de yaşım 26 ben de ne zaman bir Racing motor geçse o egzoz sesini duyunca feci sekilde kendimden geciyorum. Ah diyorum ya bi 600 lük race motor alayım ben dursun kenarda sadece haftasonları şöyle Boğaza gider biner havalanır gelirim diyorum. Şuan BMW F800 GS kullanıyorum ve gerçekten beni tanıyan bilir eğitim manyağıyımdır :) ve düşüncem şu ki 600 cc lik bir motorun üstesinden gelebilirim. Neden almıyorum a geleyim seni de sıkmıyım. Genciz kanımız kaynıyor 2 gaz versek 2 egzoz sesi duysak kabarıyoruz. Ben acıkcası bu işten geri kalmak ve bulaşmak istemedim. Hem memleketimizin yolları hiç SS a uygun değil hem de insanlarımız. Ne demek bu ya memlekete gore mi motor alacaz diyorsan sana koca bir EVET demek zorunda kalıyorum. Daha altı yuksek telli jantlı bir motor sana hem konfor verecektir hem de cebine dokunmayacaktır. Gösteriş dersen evet race kadar olmuyor. Amaa yolda giderken tabi ki onların motor sesi dikkat cekiyor ama olsun ya cok kızarsam ben de yoldan cıkarım cimen orman falan giderim o da asfaltta debelensin . :p şaka bir yana race motor almak istiyorsan lutfen max 250 cc ile başla ne kendini üz ne de seni sevenleri

Scooter demişsin ama 125 cc race dahi olsa ona bindikten sonra scooter almazsın o yalan :)
    Race motor kullanıcıları genelde enduro almayı dusunmez cunku asfalt kullanımına cok alısmıslardır. Ama sanırsam ordan sonra yolun Touring olacaktır.

11. Hakan Çıtır

Hakan Çıtır Site Bağımlısı

Motosiklet:
    Kanuni
    Aramıza hoş geldin

12. LAcin Aslan

LAcin Aslan Yeni Üye

Öncelikle hoşbulduk :) Tüm cevaplar ve paylaşılan değerli tecrübeler için teşekkür ederim. Bazı arkadaşlar benim motoru tamamen hava için aldığım ve hayatı tamamen hava atmak için yaşadığım yanılgısına düşmüşler :) Ben sadece bununda büyük bir etmen olduğundan bahsettim. Kimin hoşuna gitmez ki motorunun beğenildiğini görmek :) Lütfen bunu bu kadar abartmayın :)

Diğer yönden deneyimli kişilerin dediği gibi, ehliyeti ve eğitimi aldıktan sonra tüm korumalar ile birlikte YZF 125 ile motora başlama kararı aldım. Uzun süre 250 cc ye geçmeyi düşünmüyorum. Ömrüm boyuncada 600cc kullanacağımı sanmıyorum.

Deneyimlerini paylaşan tüm arkadaşlara tekrar teşekkür ederim. Kesinlikle kulak ardı edilmediklerini bilsinler. İleride ki tecrübelerimi sizinle paylaşacağım :)