Merhaba

Konu, 'İstanbul Anadolu Yakası' kısmında Selamet Bostan tarafından paylaşıldı.

1. Selamet Bostan

Selamet Bostan Yeni Üye

Ben Ataşehirden aranıza katılıyorum. Şuana kadar sadece tatil beldelerinde scooter kullandım ve şimdide 2014 model PCX 150 satın aldım. Henüz ehliyetim olmadığından trafiğe çıkmıyorum. Bana vereceğiniz önerileriniz var ise çok sevinirim. Halen scooter'ı durduruken hangi freni kullanıcağımı bilmiyorum. Bisiklet gidi devamlı arka frene basıyorum:)

2. Armağan Pekatik

Armağan Pekatik Site Bağımlısı

Motosiklet:
    Yamaha
    Öneri istemişsiniz
    - Alınması ve varlığı hiç bir işe yaramasa da ehliyetsiz araç kullanmayın. Tatil beldelerinde de olsa ehliyetsiz scooter kullanmayın. Sadece EĞİTİCİ UZMAN eşliğinde trafiğe kapalı alanda eğitim amaçlı kullanbilirsiniz.
    - Henüz bilinçaltınız boş iken doğru bilgiler ile doldurun. Deneme yanılma yapmayın. (alıntı:Şenol Sel) Ataşehirde iseniz Rahmi Barutçu hocadan ders alabilirsiniz.

Bu ikisini yaparsanız başka hiç bir öneriye ihtiyacınız olmayacaktır.

Şenol SEL bunu beğendi.
  3. Selamet Bostan

Selamet Bostan Yeni Üye

Tesekkurler. Ehliyet almadan zaten trafiğe cıkmayı düşünmüyorum. Şuanda site kapalı otoparkı içinde dolanıyorum. Eğitimide sürücü kursundan almayı düşünüyorum inşallah faydalı olmazsa üzerine başka eğitimlerde alabilirim.

4. Armağan Pekatik

Motosiklet:
    Yamaha
    Sürücü kursu eğitim fln vermez. Bu işin eğitimini veren şahıslar bellidir. Gerisi hikaye

5. Selamet Bostan

Selamet Bostan Yeni Üye

Haklı olabilirsin bunu yaşayınca görücem artık. Bu arada bildiğiniz güzel scooter kulupleri var mı gezilere falan çıkan.

6. Armağan Pekatik

Motosiklet:
    Yamaha
    Yaşayınca göreceksiniz öyle mi? :D

7. İsmail

İsmail Site Müdavimi

Motosiklet:
    BMW
    Hocam öncelikle hoşgeldin.

Öncelikle bence şuan için kapalı alanda deneme yanılma yaparken lütfen uzun gezilerinizi düşünmeyin. Bu tür şeyler daha yayılmış zamana bırakırsanız sağlığınız için daha faydalı olur.

Eğirim konusunda sadece 1 tane sürücü kursu adam gibi eğitim vermektedir tüm TÜrkiye'de diğerleri ise sadece para alıp evrak hazırlar. Gösterseler bile o bilgilere itibar etmeyin.

Eğitim konusunda illa Rahmi Barutçu şu bu değil, önce iyice araştırın. Rahmi Hoca'dan ilk 2 eğitimi almanızı geri kalanını ise başka eğitmenden almanızı tavsiye ediyorum. Mesela yakalayabilirseniz bu konuda en iyisi bence Uğur Ertekin'dir. Bunu hemen hemen tüm eğitmenlerde söyler. Onu bırakın bu konunun uzmanları ayrıca OMM'dir (nedenn kimse önermiyor anlamış değilim). OMM'nin düşük ücretli ve ücretsiz eğitimlerini takip etmenizi öneriyorum.

Açıkçası ehliyet almış olmanız sadece polisi durdurur. Trafiğe çıkıp çıkmamanız önemli değil. Sizi koruyan şey bilgi, tecrube, mantık ve güvenlik tedbirlerinizdir. DOlayısıyla ehliyetten çok güvenlik ekipmanları ve bilgi-tecrubenizi artırmaya çalışın. Sitede kullanmanız size deneme yanılmada yanlış şeylerde öğreteceğinden ileride bunları doğruya çevirmeniz zor olacaktır.

Açıkası fren şöyle kullanılır, virajlar şu şekildedir yaklaşımları yeni kullanıcılara söylemek çok hatalı olur. Çünkü ne anlatırsak anlatalım sizin anlayacağınız önemlidir. Yanlış birşey anlamanız biryerlerinizin kırılmasınıda sağlayabilir, bu nedenle vaaz vermek gibi birşey oluyor.

Ancak teknik bilgiler ihtiyacınız olursa eminim tüm forum aktif üyeleri yardımcı olacaktır.

Hoşveldiniz tekrardan.

Kazasız belasız sürüşler

Esra G. ve Şenol SEL bunu beğendi.
  8. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Bu ülkede sürücü kursları istisnalar haricinde zinhar sürüş eğitimi vermez veremez.Neden mi veremez kendileri de bilmiyor ki nasıl versin.MEB den eğitimci sertifikası almak o kadar kolay ki.Siz sürücü kursları adı altında faaliyet gösteren karhanelerden eğitim adına uzak durun.Onlar sadece ehliyet almanıza yetecek kadar bilgi verirler size o kadar.

9. Selamet Bostan

Selamet Bostan Yeni Üye

Vermiş olduğunuz bilgiler için çok teşekkür ederim.

Vermiş olduğunuz bilgiler için çok teşekkür ederim. Honda nın eğitimlerine katılmaya karar verdim. 2 günlük eğitim bakalım ne olacak.

10. emre saatci

emre saatci Yeni Üye

Motosiklet:
    Henüz Yok
    Merhaba ben yeni üye oldum yeni mesaj yazamadığım için buraya yazıyorum kusura bakmayın. ben motor almayı düşünüyorum ama karar veremedim. fazla bütçem olmadığı için 3 model arasında kaldım. 1) hero glamour 125cc 2) asya legand150 3) kanuni gt170 bu motorlar hakkında sizlerinde düşüncelerini alabilir miyim? kullanısı nasıldır, arıza cıkarma oranları nasıldır vs gibi bilgilerinizi paylasabılırsenız cok memnun olurum. teşekkürler şimdiden.

11. Selamet Bostan

Selamet Bostan Yeni Üye

Merhaba
    bende bu konularda yeniyim fakat motor almadan önce biraz araştırdım. Ve hemen hemen herkes asya motor , mondial v.b motorları önermedi. Hiç olmadı 2. EL honda veya yamaya motor alabilirsin diye düşünüyorum.