Merhaba

Konu, 'İstanbul Avrupa Yakası' kısmında Fırat albayram tarafından paylaşıldı.

1. Fırat albayram

Fırat albayram Yeni Üye

Motosiklet:
    Honda
    Herkese merhaba 24 yaşındayım adım Fırat Albayram. Üniverstie ögrencisiyim. İlk motorumu bu sene aldım ve bu sene satıyorum ...
    Küçüklügümden beri hep hayalim kendi motorumu kendim satınalabilmekti oldu fakat talihsizlikler ve yaşadıklarım beni cok soguttu. Umarım yaşadıklarım ve sonuçları başka motorsiklet severlerin başına gelmez ..

2. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Hoş geldniz
    Neden soğudunuz motosikletten
    Neden satıyorsunuz yani motosikletçilik bitti mi artık
    Size kim büyük cc li motosikletle motosiklet kullanmaya başlayın dedi
    Sürüş eğitimleri aldınız mı

3. Fatih GÜLTEPE

Fatih GÜLTEPE Kıdemli Üye

Aramıza hoşgeldin fırat iyi forumlar.Güzel dileklerin için teşekkürler.

4. İlhan.Aydınlıoğlu

İlhan.Aydınlıoğlu Site Bağımlısı

Motosiklet:
    Henüz Yok
    Hoş geldiniz.
    Şenol beye katılıyorum.
    Bence de eğer motosiklete doğru yerden başlanırsa her ne olursa olsun insanın soğuyacağını sanmıyorum.
    Allah büyük bir kaza bela veripte motosiklete binemiyecek şekilde sakatlanırsa (Allah korusun) insan belki motosikletten soğur.
    Ama Şenol beyin de dediği gibi doğru yerden ve eğitim alarak başlanırsa kesinlikle soğuma olayı olmaz.
    Bence siz motosiklete yanlış yerden başlamışsınız. Yani merdivenleri tek tek çıkmak yerine birkaç merdiven birden atlamışsınız.
    Ama motosikletinizi satsanız bile daha küçük cc bir motosikletle devam edeceğinizi tahmin ediyorum. Çünkü motosiklet sevdası başka sevdaya benzemez.
    Bir kere yakalandınızmı kurtulmak zordur.

5. Fırat albayram

Fırat albayram Yeni Üye

Motosiklet:
    Honda
    İlginiz için teşekkürler.
    Ama ben hiç trafik tecrübesi olmayan birisiyim. Ve ilk defa trafige istanbul beşiktaşta transalp ile çıktım. Asıl sorun burası yani ben trafikten cok korktum herkes üstüme kırdı kimse beni görmüyor sanki, yavaş gidiyorum yemedigim küfür kalmıyor. Daha önceden araba kullanmış olsam bi derece. Ehliyet sınavına çalışmakla kurallar çok farklı özellikle istanbulda

Egitim aldım cok iyi bir hocadan . Motorsikletle pek bir sorunum yok. Sadece daha önce araba bile kullanmadıgım için vites geçişlerinde aksamalarım var okadar motorun sesini duymayı cok iyi bilmiyorum.

birde malum bu taraf sadece yokuştan ibaret. Yokuşta motorsiklet kullanmak zordur demişlerdi hakikaten öyle 2 3 defa devirdim motoru boyattım 0 ladım satmaya hazırladım. Söylediginiz gibi cok üzülüyorum nezaman yanımdan motorsikletli biri geçse içim gidiyor S

Son gün çok büyük bir kaza yapıcaktım.. bir bayan saga cekmiş dururken yanındaki ile konuşuyordu, bende önüme bakıp devam ettim bir anda hızla yola kırdı refleks ile saga yatırdım motoru birşey olmadı fakat eger refleksim tutmasaydı muhtemelen sakat kalıcaktım.

Daha birsürü sorun yaşadım. keşke başka bir şehirde kücük bir motorla ögrenseydim herşeyi ama olmadı :(

6. Bülent.Ö

Bülent.Ö Site Müdavimi

Motosiklet:
    Honda
    Dedikleriniz doğru. Hepimiz her gün yaşıyoruz söylediklerinizi.

Aslında daha küçük (125-250 cc) bir motorla başlasanız ve almanız gereken eğitimleri tam alsanız (güvenli sürüş eğitimlerinden bahsediyorum, sadece temel kullanım eğitimlerinden değil) o zorlukları daha az yaşayacaktınız. Mesela normal eğitimlerde yokuşla ilgili hiç bir şey öğretmezlerken Honda GS2 eğitiminde yokuşta durma-kalkma, hatta GS4 eğitiminde yokuşta 8 çizme eğitimleri veriliyor.

Öte yandan eğer reflekslerinizin yeterli olmadığını düşünüyorsanız, cesaretiniz yoksa ya da henüz hazır değilim diyorsanız, doğru kararı vermiş olabilirsiniz.

Ama bence gene de yılmayın. Ben sizin yerinizde olsam doğrudan trafiğe girmeden kendimi geliştirirdim, eğitimlerimi tamamlar, onları adım adım uygulamaya başlardım.

Bahsettiğiniz korku bende de vardı. Ne yaptım biliyor musunuz? İlk iki trafiğe çıkışımda teyzem araba ile arkamdan takip etti ve arkadan yapılacak bastırmaları engelledi. Ben de alıştım. Ama benim 14 yıllık B sınıfı tecrübem var...

Ama sanmayın ki motoru bırakıp araba alınca her şey düzelecek. Tamam araba kolay devrilmeyecek ama o kadın gene aynı şeyi yapacak. Gene çılgın trafikle ve sürücülerle uğraşacaksınız :(

7. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Sizin çok iyi hocalar değiniz kişiler MEB eğitmenleridir.Ve çoğu motosiklete ya yeni binmişlerdir yada hayatlarında hiç motosiklete binmemiş kişilerdir.Ben onlara hoca diyemiyorum.Sadece para kazanmak için MEB den 15 günlük eğitim almış kişlilerdir.Bunlar size bir şey veremez.Kapalı alanda size kukalar arasında tur attırırlar

Bakış nedir viraj için haızrlık nedir frenaj nasıl olmalıdır kaçış nasıl olur kıvırmaca nedir nasıl yapılır fitlreleme nedir ne zaman nasıl yapılır mental hazırlık nedir sürüş psikolojisi Kontra tekniği nedir nasıl uygulanır nedir ne değildir
    Bunları bilmiyorlarki size öğretebilsinler

Size msn den verdiğim kişilerle temasa geçin.Bakın eğitimler başladığında hayata bakışınız bile nasıl değişecek.
    Kolay gelsin.