Merhabalar :) bir çaylak olarak sorularım var yardımlarınızı bekliyorum :)

Konu, 'Tanışma Alanı' kısmında Muzaffer İnözü tarafından paylaşıldı.

1. Muzaffer İnözü

Muzaffer İnözü Yeni Üye

Motosiklet:
    Henüz Yok
    Merhabalar adım Muzaffer yaşım 20 yeni bir motor sevdalısıyım :) herkese iyi forumlar

Motor kullanmayı yeni öğrendim sayılır ve aşırı derecede zevk aldım bu tutku bam başkaymış yeni fark ettim :)

Bir kaç sorum var yardımcı olabilirseniz çok sevinirim

Öncelikle arkadaşımın motorunda vites atmayı debriyaj kavramayı kalkmayı viraj almayı öğrendim.Boş zamanlarımda trafiğe kapalı yerlerde pratik yapıyorum. Ben biraz hızı seven bir insanım ve supersport motor almayı planlıyorum ama bazı korkularım var. Boyum 1.70 ve kilom 55 bacak boyum ise ayakkabısız 83 cm. Supersportlarda boyumun sorun olup olmayacağını öğrenmek istiyorum. Durmak için kaldırım aramak istemiyorum bundan korkuyorum açıkcası :) Aklımda Yamaha YZF R1 var bu ve bunun gibi motorlara boyum yeter mi acaba sizden cevap istiyorum :) Birde arkadaşım motoru bir kaç santim aşağı indirebilirsin demişti bu mümkün mü mümkünse kaç cm mümkündür ? Şimdiden cevaplarınız için hepinize teşekkür ediyorum :)

Son düzenleme: 23 Temmuz 2013
  2. Armağan Pekatik

Armağan Pekatik Site Bağımlısı

Motosiklet:
    Yamaha
    150cc bir motor al. Eğitime git. En az 10.000km yol yap
    600cc motor önerir eğitimcin. Onu al. En az 10.000 km yap
    Hala R1 istiyorsan (ki bence istemeyeceksin) bize bu soruları sorman gerekmeyecek. Şu an sana R1'in hem boyu uzun gelir, hem kilosu ağır gelir, torkunu söylemiyorum bile.

3. Ersan Karagozlu

Ersan Karagozlu Aktif Üye

Motosiklet:
    Kawasaki
    20 yaşındaysan R1 az gelir, Hayabusa falan al bence.

4. Muzaffer İnözü

Muzaffer İnözü Yeni Üye

Motosiklet:
    Henüz Yok
    verdiğin bilgiler için çok teşekkür ederim hocam ile konuştum oda aynısını söyledi dün ölmek istemiyorsan yavaş yavaş arttır cc dedi :)

düzgünce sorumu sormuştum ama yaptığınız yorum karşında ne diyeceğimi bilemiyorum böyle alaycı konuşmanıza gerek yoktu...

5. Ersan Karagozlu

Ersan Karagozlu Aktif Üye

Motosiklet:
    Kawasaki
    Bu yazdığım cümlenin alayla alakası yok. Bu senin araştırmadan ne yazdığını anlayabilmen açısından söylenebilecek ironik bir cümleydi sadece.
    Dalga geçecek olsam farklı cümleler kurmam gerekirdi.
    İnternette "başlangıç motoru " diye bir arattırsan zaten karşına o kadar çok makale çıkacak ki. Bunu bile yapmıyorsun sonrada düzgün soru soruyorum diyorsun. ( Hocanı hiç hesaba katmıyorum)
    Ne ekersen onu biçersin hesabı, sorduğun soru komikti bende komik bir cevap verdim. Aşağılayıcı yada alaycı bir tavrım olsaydı bu sitedeki üyelerde onay vermezlerdi.

6. Armağan Pekatik

Armağan Pekatik Site Bağımlısı

Motosiklet:
    Yamaha
    O yazanları herkes biliyor da bence yine de bi şansını denemek istiyor. Belki zamanla durum değişmiştir diye :D

Ersan Karagozlu bunu beğendi.
  7. Hakan Çıtır

Hakan Çıtır Site Bağımlısı

Motosiklet:
    Kanuni
    aramıza hoş geldin öncelikle km tecrüben çok az bu durumda herkesin forumda tavsiyesi 125 cc yda 150 cc olacaktır yeni başlamak yürümek gibi yeni yürümeyi öğrenmek gibidir sen koşup bir anda olsun diye hayal edersin ama zor bir durum R1 çok ciddi bir makina en son R6 kullandım 1 ay evvel o gücü beni fazlasıyla tatmin etti ki ben 15 yıldır motor binerim binlerce km tecrübem var büyük makinede rahatlıkla kullanıyorum sen R1 diyorsun araba kullanmayı yeni öğrenmiş ama ferrariye binmek gibi aman sen kardeşim burda yazan arkadaşları dinle ve 125 yada 150 cc ile başla güvenli sürüş teknikleri eğitimi al kask ve ful korumalarını al Allah kaza bela vermesin şimdiden

8. TnonsnXX

TnonsnXX Yeni Üye

Motosiklet:
    Yamaha
    Cevaplardan sonuca ulaştığını varsayıyorum. Kazasız belasız sürüşler dilerim :)

9. Atakan Arkali

Atakan Arkali Yeni Üye

Motosiklet:
    Kanuni
    Herkese merhaba ben Atakan. Yaşım 17 küçüklükten gelen bir motor hastalığı var.Ben daha 6 yaşlarimdayken babam beni zx9r la gezdirirdi. Şimdi bende motor sürme yaşına geldim ve sizlere sorum şu. Boyum 1.82 kilom 63.Motor sürmeye kanuni gt170 le başladım. Gayet iyi sürüyorum hiçbir sıkıntı yok. SORUM ŞU
    Kanuni GT170 i dibine kadar kullanmış birisi zx6r kullanabilirmi hız yapmamak kaydıyla ?. Çünkü şuan lise son dayım. Hemşirelikbölümü düşünüyorum. Hemşire olabilirsem kendime ninja zx6r almayı planliyorum ve o motora geçersem surdugum en iyi motor kanuni gt170 olucak. Kanuni gt170 dibine kadar kullanildiktan sonra zx6r a gecilirmi?
    Cevaplarınızı bekliyorum hayırlı akşamlar.

10. cagri.erarslan

cagri.erarslan Aktif Üye

Motosiklet:
    Suzuki
    Eğer Kanuniyi dibine kadar kullandım diyerek, yolda o motorun yol tutuş ve frenleme limitlerini zorladığını kastediyorsan, zx6r da da benzerini yapmaya çalışacaksın demektir. Hatta zx6r gibi bir motor, zorlamasan bile seni çok rahat öldürecek şekilde hızlanabilir ve yüksek hızlara çıkabilir.

Madem racing istiyorsun ve üniversiteye gideceksin, 250-300cc bandındaki motorlar tam sana göre bence. Hem bu arada kendi yeteneklerini geliştirir, para buldukça da eğiimlere katılırsın.

Atakan Arkali bunu beğendi.
  11. Atakan Arkali

Atakan Arkali Yeni Üye

Motosiklet:
    Kanuni
    Cevapladığın icin cok tesekkur ederim :)
    Zx6rı eger surersem ilk surusumde degil vites 2 ye atmak deviri bile yukseltmicem. Ama soyle bisey var cidden ben iyi kullaniyorum motoru. Heyecan yapmam soguk kanliyim elim cok yatkin.Soyle soyliyim kanuni gt 170 ,250 lilik motor kadar guclu degil ama ondan biraz daha gucsuz kotu bi motor degil.Benim abim var oda 170lik den ninjaya gecti gayet iyi surdu. Bence ninja abartildigi gibi degil. Hakimiyet onemli ve benim hakimiyetim gayet iyi.

12. cagri.erarslan

cagri.erarslan Aktif Üye

Motosiklet:
    Suzuki
    Motorların affediciliği, motor büyüdükçe azalıyor. Gazı azıcık fazla açmak demek, 250-300 cc de sorun çıkarmazken, 600cc lik racing de büyük problemler yaratabilir. Gene de sen bilirsin, hayat senin hayatın :)

Atakan Arkali bunu beğendi.
  13. Atakan Arkali

Atakan Arkali Yeni Üye

Motosiklet:
    Kanuni
    Abi ben eğer 600 luk surme deneyimi yakalarsam surcem abi ve basima gelebilcek seyleri dusunerek surcem emin ol ben asla vurdum duymaz degilim her zaman olaya basima neler gelebilir diye senaryosunu kurarak girerim herkes boyle degil. Sen genelleme etrafindan gordugun kadariyla soyluyosun ne motor surusumu gordun ne beni :). Cok sagol abi tekrar umursayip cevap verdigin icin :)

Ve tam tersine senin gazi acmak derken kastin hiz konusu asla ama asla hiz tutkum yok tam tersine hizdan korkarim tabi illaki 1-2 kere basarsin. Ama asla o motordan 1 tane alirsam 10.000 yapmadan 200un ustune cikmam kendimden eminim ben basima geleceklerin dusunurum salak degilim hiz yapip kendimi oldurcek yemisim motorunu insan canindan kiymetli ne var su 2 gunluk dunyada

14. cagri.erarslan

cagri.erarslan Aktif Üye

Motosiklet:
    Suzuki
    Gazı açmak derken, düz yolda son hız denemesi tarzındaki gaz açmaktan bahsetmemiştim. Virajın çıkışına doğru hızlanmaktan, ara mavevraları yaparkenki hızlanmalar, ilk kalkıştaki hızlanmalardan bahsediyorum aslında.
    200ün üstüne çıkmam diyorsun ama darbe gücü olarak düşünüldüğünde 30 km/s ile düşüp, direk kafanı vurursan, boyun ve kafa bölgesinde ciddi yaralanma ve travmaya hatta ölüme neden olabilen yaralanmalar olabiliyor. kask falan desek bile risk çok büyük.
    Eğer 2. el düşünmüyorsan EICMA 2016 fuarında tanıtılan yeni modellere bak bence. Suzuki ve Kawasaki 250-300 cc sınfında çok güzel modeller tanıttı. Yaşın genç, önünde uzun bir hayat var. 600e de, 1000e de binmek için bol bol vaktin olacak ;)

goksel ozdogru bunu beğendi.
  15. goksel ozdogru

goksel ozdogru Site Müdavimi

Motosiklet:
    Honda
    Çok doğru... O makinaya binmek sadece hız yapmam demekle olmuyor. Basamaklara tek tek bas ki ayağın kayıpta düşmeyesin.

16. Atakan Arkali

Atakan Arkali Yeni Üye

Motosiklet:
    Kanuni
    Abi siz hala olayi hizlanmadan bahsediyonuz bizim burda keskin viraj yok 600 lugunde agirligini biliyorum bu lanet motorun debriyajina basipta elinde ceviripte viraj donmek cokmu zor abi Allah askina ben ilk defa motor kullanmiyorum ben siz cok abartiyosunuz ben o motoru ztn ilk surusumde 25-30 yapcagim hiz duz yolda virajlardada depriyaja basipts donmek degilmi bu abarticak ne var ben kenan sofuoglumuyum virajlarda yatircam duz yolda surcem. bizim burasi 40 bin nufusu biyer gelismis biyerde degil me var yani surmeye.Bakin kesinlikle kucukmesidigimden degil guclu motor gaz tepkisi cok hassas bunlari biliyorum. Yani ben bu motoru tutupda 25-30u gecmeden suremiceksem ben yasamiyayim abi benim arkadasim var cocugun en iyi surdugu motor 125(ybr) likdi , ki benim surdugum 170lik cocuk ninja zx9r surdu(ilk surusu) 125 lik motordan sonra vites 2 ye kadar bile atmis birde vites birde son devire getirerek. Allah askina 1000lik motorla baslayan var abi bence cok ama cok abartiyonuz. DİPNOT: Tekrar ediyorum ilk defa motor kullanmiyorum ve ninjaninda ozelliklerini biliyorum gaz acma ebidik gubudik iste ne biliyim vites kuculturken ayni anda debriyaj+vites kucultme+gaz(devir yukselterek) olsun, goz nereye bakarsa motor orsys gider felan filan ben gunluk kac saat motor videolari izliyorum 600luk motorda test surusu yapanlarin videolarini izliyorum fikirlerine bakiyorum. Ilginiz icin cok tesekkur ederim :)). Iyiligimi dusunuyosunuz biliyorum ama cidden vurdum duymaz degilim ve o motora hakim olamicak kadards ne tecrubesizim ne aptalim :)