Merhabalar

Konu, 'İstanbul Anadolu Yakası' kısmında Arda Coşar tarafından paylaşıldı.

1. Arda Coşar

Arda Coşar Yeni Üye

Öncelikle değerli büyüklerime ve yaşıt kardeşlerime selamlarımı iletiyorum.Sayfanıza yeni katılmış bulunmaktayım.
    Henüz 20 yaşındayım ama çok küçük yaşlardan beri chopper(cruiser) hastasıyım.Malum bu sevgiyide Harley Davidson'dan başka bişey sağlayamaz.Açıkça söylemek gerekirse saygı duyaraktan başka motorlar pek ilgimi çekmiyor yani anlayacağınız bir motor sevdalısı değil,chopper sevdalısıyım.Neyse çok fazla zamanınızı almadan konuya girmek istiyorum.
    Klasik Türkiye ailesi bakış açısı olduğu için şu ana kadar aile korktuğu için hiç motora binmedim.Ama artık bu baskıdan sıyrılıp alabilme imkanım elime geçti.Kısacası ilk defa bir motor daha doğrusu chopper almayı planlıyorum.
    İlk sorum chopper ile motora başlangıç yapmamın bir sakıncası olurmu?
    İkinci olarak ise 2000-4000 tl civarinda param var.Öncelikle 250 cc ile başlamam zor mu olur ve bu fiyat aralığında alabileceğim kullanımı konusunda zorlanmayacağım,yakıt konusunda tasarruflu,yedek parçası bol ve uygun motorlar konusunda bilgilendirmenizi rica ediyorum.
    Forumlarda okuduğum kadarıyla en çok;
    -Hyosung GV 250
    -Mondial MCT 250
    -Kanuni Seyhan 250
    -Regal Raptor 250
    -Keeway 250
    Adlı markalar üzerinde birleşildiğini okudum.
    Siz değerli motor severlerin tecrübe ve tavsiyelerini bekliyorum.
    Şimdiden herkese çok teşekkürler.(Yanlış bir telafuz ya da yanlış bir şey söylediysem affola.)

2. İsmail

İsmail Site Müdavimi

Motosiklet:
    BMW
    Hoşgeldin Arda,

Sürekli olman, kazasız belasız sürmen dileğiyle.

Öncelikle stil konusunda birşey diyemem ancak enduro tarz motorlar sürüş gelişimi bakımından daha rahat açılara sahip.

Diğer yandan bütçeniz güvenlik ekipmanlarını anca karşılayanilir seviyede. Tavsiyem biraz daha birikim sağlayarak sağlam adımlarla eğitimide hesaba katarak ilerleyin.

Tekrar hoşgeldiniz

Mustafa_Karik bunu beğendi.
  3. Arda Coşar

Arda Coşar Yeni Üye

Öncelikle ilgilendiğiniz için teşekkür ediyorum.Hoşbuldum...

Biliyorum chopper tarzı motorlar başlangıç için çok uygun bir motor değil.Ancak yazımda da belli ettiğim gibi chopper tarzı motor olmadığı sürece diğer motorları sürmeyi pek düşünmüyorum.Yani motor sürmeyi öğrenimi en kolay olabilecek chopper'dan öğrenmek istiyorum.

Ayrıca dediğiniz gibi motordan daha çok olarak güvenlik ekipmanına ve kurslara önem veriyorum.Ancan bu belirtiğim fiyat aralığı sadece motor için ayırdığım aralıktır.Güvenlik ekipmanı ve kurs için ayrı bir bütçe oluşturacağım.

Tekrardan ilginiz için teşekkür ediyorum.Tavsiyelerinizi bekliyorum.

4. İsmail

İsmail Site Müdavimi

Motosiklet:
    BMW
    Şuan sanırım o tip motoru sadece Mustafa abi kullanıyor ama o da Yamaha dan şaşmaz :) tabi birde suziki kuşu var kıyıpta alamadığı ;)

5. Arda Coşar

Arda Coşar Yeni Üye

Son olarak hem 2000-4000 tl arası hem emsalleri arasında daha iyi olan chopper motor önerileriniz neler olabilir.Ilk başta yazdığım gibi markaları araştırıyorum ama sizin bilgilerinize güvenerek hareket etmenin daha doğru olacağını düşünüyorum.

6. Erhan Başımoğlu

Erhan Başımoğlu Site Bağımlısı

Motosiklet:
    Yamaha
    hoşgeldin kardeşim....

7. goksel ozdogru

goksel ozdogru Site Müdavimi

Motosiklet:
    Honda
    aramıza hoşgeldin keyifli forumlar.
    kardeşim söylediğin makinalardan anca hyosung biraz daha kaliteli. ancak aslında işin özü japon malı olması. bunlar arsında genede imkan varsa hyosung, yoksa regal, diğerlerinden ise beğendiğini al aşağı yukarı pek farkları yok. değerlendirmem kalite olaraktır yoksa kullanım açısından bi fark olacağını sanmıyorum.

8. Arda Coşar

Arda Coşar Yeni Üye

Hoşbuldum

Önerileriniz için teşekkürler bende sizin dediğiniz sıralamaya göre bişeyler almayı düşünüyorum,ama Hyosung'a bütçemin yeticeğini sanmıyorum.Eğer Hyosung almaya kalkarsam güvenlik ekipmanlarna ayırdığım ekstra bütçeden kısmam gerekecek,onu da tabiki de yapmam.

Tekrardan teşekkürler.

Ayrıca son bişey sormak istiyorum.Güvenlik ekipmanları için ilk etapta başlıca almam gereken şeyler için ortalama ne kadar bir bütçe lazım ona göre belki motor için bütçeyi arttırıp bir daha ki aya ekipmanları tamamlarım...

9. goksel ozdogru

goksel ozdogru Site Müdavimi

Motosiklet:
    Honda
    kardeşim malesef öyle bir bütçe belirlemek zor. ben sana kendi malzemelerimi sayayım.
    kask=lazer(250)+LS2(330) hangisini istersen ikiside 4 yıldızlı, mont ve pantolon=prohel(ben alalı 5 sene oldu korumalı indirimden beraber 300 gibiydi), eldiven delta( gene 5 sene önce 50)
    balaklava saymıyorum, ayakkabı da 150-250 arası olabilir.
    toplam 850 lira gibi ama bunu 4000-5000 gibide halledebilirsin. iyi araştırmak lazım. koruma ve bunların kalitesini sormak lazım. sonra beğenmek lazım. konforu beğeniye bağlı. mesele böyle.

bir de meseleye trafik kanununa göre bakarsak sadece kask ve gözlük diyor yani 20 tl ye halledebilirsin de???

10. İsmail

İsmail Site Müdavimi

Motosiklet:
    BMW
    Kardeşim. Derin beye yazdığım mesajı kopyalayıp yanına alabileceğin fiyatları yazacağım. Fiyatları tl.

Eldiven: spidi yazlık 200-250. alpinestar yazlık 120

Kask: shoei gt-air 1400-1700 arası (kesinlikle tavsiye ederim) yada tercihiniz Arai olsun. Ben bir tane daha shoei alacağım müsait olduğumda.

Mont: beiring yazlık (file tekstil) 300-350,
    büse kışlık (600)
    , dainese mevsimlik 650

Çizme: dainese goretex 600-700 arası

Pantolon: riderdenim (yazlık kot korumalı sastec) 330
    kışlık+mevsimlik olarakta büse 600.

Toplam 2800 ile 3900 arası. Buna ek olarak böbrek-bel koruma 100 ortalama fiyat, sırt koruma 100 desek;

3000 ile 4100 TL arası tutabiliyor (açıkçası aldığım markalar biraz daha pahalı olan markalar, ancak vucudumda olacak bir hasar sanıyorum min 10.000 TL ile ölüm arası birşey. Dolaysıyla motordan önce ekipmanlarına önem ver derim)

Umarım yardımcı olmuştur.

Aylin Onal bunu beğendi.
  11. Arda Coşar

Arda Coşar Yeni Üye

Yorum ve tavsiyelerde bulunan herkese çok teşekkür ediyorum.Önerileriniz nasıl bir yol izlemem ve bu yolda nasıl korunmam gerektiği konusunda bana epey yardımı dokunacağı konusunda eminim.

Tekrardan herkese teşekkür ediyorum.Sizlerin tavsiyelerine göre bişeyler yapmaya çalışacağım.