MF Eğitim Programı

Konu, 'Motosiklet Şürüş Eğitimi ve Dersleri' kısmında Özgür tarafından paylaşıldı.

?

Eğitim istiyormuyuz?

Anketin kapanma tarihi 21 Aralık 2009.
  1. Eğitime mutlaka gelirim (ölüm kalım olmadığı sürece)

oy sayısı 5
    20,0%
  2. Müsait olursam gelirim

oy sayısı 13
    52,0%
  3. En önemlisi fiyat ve yer

oy sayısı 6
    24,0%
  4. Siz ayarlayın, zamanı gelince bakarız

oy sayısı 1
    4,0%
  5. Eğitimde neymiş, ben motosikletin kitabını yazarım

oy sayısı 0
    0,0%
  1. Özgür

Özgür Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Arkadaşlar, MF çatısı altında birçok insan bir araya geliyoruz ve hepimiz motosiklet sevdalısıyız.
    Ancak malesef tam anlamıyla eğitimli ve bilinçlimiyiz?
    Motosiklet kazalarını duydukça, aklımıza sadece korkumu geliyor, yoksa kazanın ayrıntılarını okudukça, motosikleti kullanma tekniklerinin tam olarak bilinmesi gerektiğimi?
    Gerçekten hangi durumda nasıl davranacağımızı biliyormuyuz?
    Bir anda yola atlayan bir çocuk? Bir top? Kaygan bir yol? Ya gece nasıl sürmeli? Viraj:confused::confused: Fren:confused::confused:

Bu nedenle bu topiği açmak istedim ve sizlerden ankete katılarak yorumlarınızı belirtmenizi bekliyorum. Buna göre de bir eğitim programı oluşturup oluşturamayacağımıza, yeterli katılıma nasıl ulaşabileceğimize karar verebilir, buna göre eğitimler düzenleyebiliriz. (Burada Şenol abiye sırtımızı yaslayacağız :) )

Belli bir oranda oy ve yorum sonrasında, eğitim büyük şehirlerde yapılması çok önemli olduğundan, yapılacak şehri veya birden fazla yerde yapılabilecekse sırasını belirleyebiliriz. (Yönetimdeki arkadaşların katılması zorunludur :), bahanesi olanı banlarım :):):):):) )

2. DEMİRAT

DEMİRAT Üyeliği İptal Edildi

özgür egitimsiz bir hayat düşünemiyorum,inan bunu bütün samimiyetimle söylüyorum,ama motosiklet konu oldugunda egitimin 3 saatlik, günlük olması nedeniyle yeterli katkıyı bizlere verecegine inanmadım şimdiye kadar, inamayacamda,bu egitimler sadece belki bir iki eksigimizi tamamlar diyelim,bu motosiklet egitimi bence çok abartılıyo,sanki egitimi aldıgımızda hersey tamam oluyomuş gibi,oysaki motosikleti trafikde kullanmak başka masada kullanmak başka,kısa süreli trafige cıkıp surda sunu yapacan burda dur kalk,egitimleri bence yetersiz diye düşünüyorum, ben en iyi egitim yol tecrübesi olan bir kişinin gözetiminde,gölgesinde trafikde ve uzun yolda tecrübe kazanabilmaktir diyor egitime katılan arkadaşlara benim bu yazımdanda etkilenmeyip egitimlerini almalarını diliyorum,bu benim görüşüm sadece

3. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Ve bizde masa başında klavye başında eğitim demiyoruz.
    Birebir trafikte eğitim alın alalım diyoruz.Bu eğitimler size o kadar çok şey verecektir ama bunun için önce eğitime katılacaklar ÖN YARGILARI bırakıp eğitimlere katılacaklar.
    Bizler bu tür eğitimlerde kişilere kesinlikle Motosiklet kullanmayı öğretmiyoruz.
    Motosiklet ile trafikte Güvenli Kullanmanın püf noktalarını veriyoruz.
    Almasını ve uygulamasını bilene.
    Herkesin belli bir kapasitesi var ve anlayabildiği kadarını uygular.Daha fazlası asla mümkün değildir.
    Kimse benim gibi kullanamayacağı gibi bende diğer kimseler gibi kullanamam.Bu imkansız.Herkes kendi sürüşünü yapar.
    Ama bunu anlayabilmek biraz zaman alıyor.
    Ve bunları ancak ve ancak "Güvenli Sürüş Teknikleri" eğitimlerinde anlayabilirler.

4. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Sizlere bir nebze yardımım olabilirse ne mutlu bana.Elimden geleni ile her türlü yardıma gözü kapalı hazırım.

5. DEMİRAT

bu eğitimler kac saatlik, kac günlük, yoksa aylıkmı olacak,burası önemli bence,zaten benim takılı kaldıgım ön yargımda bundan,saatlik günlük egitimle herseyin halloluyo görülmesi,yoksa uzun senelere dayalı, belli zaman dilimlerinde veriliyosa lafım yok, okulu varda ben bilmiyorsam özürdilerim,ben görüşümü bildirdim ben olaya burdan bakıyorum,bakılacak başka pencere olmadıgından,neyse egitim alan arkadaşlarında şevkini kırmayalım katılan kaltılır egitimini alır,saygı duyarım

6. DEMİRAT

http://www.motosikletforum.com/showthread.php?t=5204

işte üsteki link,benim egitim denilince motosikleti güvenli kullanmak denilince bu linkdeki yazıları ezberleyip hayata gecirmekdir,ama yüz kere oku ama binkere,ince nokta püf noktasıda bu konuda anlatılıyo,ben burda yazan şeylerin harfinden noktasına katılıyorum,hemde konuyu siz hazırlamışsınız,ben burdaki yazıları önemsiyorum ve motor kullanırken kesinlikle hayata gecirilmelidir diyorum

7. Özgür

Özgür Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    eğitim bir-iki saat, iki gün vs... bu işi profesyonelce yapan insanların verdiği programlar dahilinde eğitimler veriliyor. elbette bu iş iki günde halletmek gibi bir konu olabilir mi? elbetteki amaç bu değil. ben bir kez iki günlük eğitime katıldım hala bunu yapmak istiyorum. O günden bu güne neler değişmiş, ne olmuş bitmiş? hala aynı mıyım? yoksa artık hata yapmaya mı başladım?
    ayrıca öğreneceğiniz bir çok teknik ve yanında yapılan grup sürüşü, bir profesyonelin sizi izliyor olması, oradaki her katılımcının ciddiliği ve aynı zamanda yapılan paylaşımın verdiği zevki de bilmek gerekir.
    ön yargılı olmayın, deneyin, yine aynı düşüncelerde olursanız bir daha katılmazsınız;)

8. Özgür

Özgür Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    kesinlikle buna hazır olduğuna eminim Şenol abi.
    geçen yıla göre potansielimiz nasıl bunu görmek istedim. İstanbul eğitimi istenilen sayıya ulaşılamamıştı ama çok zevkliydi. Ankara iptal oldu, şimdi ne yapabiliriz, bizim de bir programımız olabilir mi diye merak ediyorum. Bakalım ilkbahara kadar neler hazırlayabiliriz.:)

9. Özgür

Özgür Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    arkadaşlar oylama haricinde yorumlarınızı da yazın lütfen. çünkü hep beraber bu organizasyonları yapabiliriz. eğitimlerden beklentiler, sorularınız aklınıza takılanlar veya fikirleriniz, herşeyi yazın lütfen.
    ben bu konuda çok ciddi bir çalışma yapmayı istiyorum. hep beraber Türkiye'ye örnek bile olabiliriz. yeterki gerçekten isteyelim.

Şenol SEL bunu beğendi.
  10. Onur Alan

Onur Alan Üye

Motosiklet:
    Henüz Yok
    Ankara da olursa ve zamanım olursa, tabi fiyatı da uygun olursa mutlaka katılmak isterim.
    Çok iyi bir fırsat olur benim için.

Eğitim veren kişilere ve kurumlara biraz bakmıştım nette, daha çok hafta sonu iki günlük ve çok yoğun biçimde geçen programlardı. Bunun verimli olduğundan endişeliyim. İki günde bütün teorik bilgiyi anlatıp ve bütün gün motora binip sonra herşeyi tam anlamıyla sindirmek pek mümkün değil.
    Zamana yayılan günlük 3-4 saatlik dersler olmalı ideal olarak, tabi bu sefer de zaman, yer sorunları ortaya çıkıyor.
    Mesela iki hafta sonuna yayılabilir, ve teorik bombardımanına tutup sonra bütün gün motora binmek yerine, bir teorik bir pratik eğitim daha verimli olur.

Tartıştıkça ideal birşeyler çıkar ortaya, hayırlısı diyelim, umarım gerçekleşir ve katılabilirim.

11. Ziya Çerezci

Ziya Çerezci Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Eğitim şart mutlaka denemeliyiz ama ben şu an ehliyet alma aşamasında olduğumdan ve sonrasında hayırlısıyla motosiklet sahibi olabilirsem eğitimlere katılmak isterim.

12. Özgür

Özgür Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Onur bey tabiiki 2 günlük eğitim herşeyi çözmez, herşeyi de size öğretmez. ama o iki gün sonunda kafanızdaki bir çok soru işaretini çözdüğünüzü görürsünüz.
    bunun haricinde, 2 gün ile eğitimli bir sürücü olduğunuz anlamına gelmez. eğitim aldığınız veya alacağınız hoca size mutlaka 5000 km veya herhangi bir km sonra tekrar görüşelim diyecektir.
    bu da sizin kendinizi ne kadar; aldığınız eğitim ışığında yetiştirdiğinizi ve hocanın size 2. eğitimde neler daha vermesi gerektiğini gösterecektir.
    unutmayın 2 günlük eğitimle herşey bitmeyecek, aslında herşey yeni başlamış olacaktır :)
    ben forum yöneticilerimiz tarafından düzenlenmiş İstanbul eğitimine katıldıktan sonra, bir sonraki eğitimi iple çekiyorum. umarım organizasyon olur ve katılırsanız beni daha iyi anlarsınız.
    bu arada şehir olarak amacım hem Ankara hem İstanbul'da düzenlenmesi (tabi ben ikisine de giderim :) )

13. Özgür

Özgür Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    ehliyetini de motosikletini de aldığında seni de aramızda görmekten mutluluk duyarız.

Ziya Çerezci bunu beğendi.
  14. Huseyin.Guler

Huseyin.Guler Üye

Eğitim organizasyonlarınızı ben de fikren destekliyorum ve eylemsel olarak da desteklemek yani yapılacak eğitime katılmak isterim. Ayda on nöbetim olması ve bu nöbetler nedeniyle üç hafta sonundan birinin tamamen hastanede geçmesi nedeniyle "müsait olursam gelebilirim" seçeneğini işaretledim fakat nöbeti değişmeyi de düşünürüm eğitime katılmak için.

15. Özgür

Özgür Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Hüseyin bey düşüncenizi kutluyorum, ama güzel bir organizasyon yapabilirsek, herkese en uygun zamanı seçmeye çalışacağız. yeterki gerekli çoğunluğa ulaşalım. potansiyelimiz var mı yok mu görelim.

16. Emre PALAK

Emre PALAK Kıdemli Üye

Motosiklet:
    Henüz Yok
    Selamlar... Arkadaşlar önemli olan tabiki eğitim ve bunu uygulanması ama size 1 hafta full eğitim veren bir yeri bulmanız ki bulursunuz belki sizin buna kendinizi uydurmanız zor. Ne yazıkki herşey pratiklik ve mantık çerçevesinde değerlendiriliyor. Ben kendim adına 2 günlük bir eğitimden başkasını kullanmamın zor olduğunu söyleyebilirim. Bu devirde kim işinden elini kolunu sallayarak izin alabiliyor.

Eğitimlerin artısı size teorik bilgi vermek ve biraz pratik kazanmaktır. Bunu uygulamanızı eğitiminize devam etmenizi beklerler. Zaten siz motor üzerinde öğrendiklerinizi uygulamazsanız eğitimin bir anlamı yoktur. Burda Özgür'ün arkasında durduğu şey aslında birlikteliğimizi sağlayacak bir ortam sadece. Tek başınıza bir yere gidip birkaç engel koyup eğitim yapmak bir grupla eğitim yapmak kadar ne tatmin eder ne de birşey katar insana. Gruplayken hem kendinizi hemde başkalarını gözlemlersiniz ki bu benzersiz bir öğretici olabilir tek başına.

Çok eğlenceli bir organizasyon olabilir. Düşünce için tebrikler Özgür. Umarım uygun, yer, zaman ayarlanabilir birçok insan için. Forum bünyesinde eğitim içeren bir yapı belkide bir kamp düşüncesi güzel görünüyor :)

Benim için sadece imkan ve zaman meselesi ama fikre sıcak değil kaynar bakıyorum haberin olsun :D

Eren Göksel bunu beğendi.
  17. Özgür

Özgür Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    aynen dediğin gibi Emre'cim. birarada hareket etmek kadar güzel birşey yok. tabiiki başımızda bu işi profesyonelce yapan hocalarımızla..

hem gezmek, hem öğrenmek, hem de örnek olmak. amaç bu.

18. Emre PALAK

Emre PALAK Kıdemli Üye

Motosiklet:
    Henüz Yok
    Özgür tamam uzun zamandır forumda yoktum ama bir cevapla anlayabiliyorum çok şükür :p
    Yazın iki kere gelmiş sayfaya :D

Ayrıca "Erme" çok orjinal olmuş :)

19. Özgür

Özgür Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Emre bak, gelirim oraya:D:D
    düzelttim;)

Emre PALAK bunu beğendi.
  20. İlhan.Aydınlıoğlu

İlhan.Aydınlıoğlu Site Bağımlısı

Motosiklet:
    Henüz Yok
    Ben de "müsaitsem gelirim" dedim.
    Benim için zaman önemli değil ama eğitimin verileceği yer önemli.
    Eğitimin yapılacağı yerin tespiti yapılırken herkesin oturduğu şehirden eğitimin yapılacağı yere ulaşım düşünülerek yapılmalı diye düşünüyorum.