Mondial 150 RF ile İlgili Yardımlarınız Lazım..

Konu, 'Scooter - Maxi Scooter Kullanıcıları' kısmında Mete Gökmen tarafından paylaşıldı.

1. Mete Gökmen

Mete Gökmen Üye

Arkadaşlar bu motoru sevdim sıfırı 1.490 TL ve mondialin servis hizmetlerine güveniyorum. Benim için scooterda estetik önemli ve görünüşünü sevdim spor ve güzel. Ayrıca çok büyük olmadığı içinde seri olcağını düşünüyorum. Bu arada benzin tüketimini unutmıyalım. Daha önce kullanan sahip olan binen arkadaşlarımız varsa fikirlerini alabilirmiyim nedir ne değildir bu söylediklerimle kıyaslıyınca nasıldır alınmalımı alınmamalımı.

Teşekkürler.

2. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Öncelikle şunu derim.
    Sokağa çöpe atacak kadar paran çoksa zenginsen Mehmetçik vakfına yardımda bulun.Yada durumu müsait olmayan gençlerimizi çocuklarımın okumasına yardımcı ol.
    Yok param kısıtlı o yüzden bana çok cazip geliyor derseniz biraz daha para biriktir adam akıllı birşeyler al.
    Motosiklet te öncelik Güvenlik olmalıdır.
    Sizce de mantıklımıdır bir japonla çin malının aynı güvenliği sağlaması.Motoru ucuz alırsınız ama servisi çok pahalı parçası çok pahalı olur sonra çok ağlarsınız ve aldığının fiyatın 4/1 e motoru zor satarsınız.
    Bana göre alınmaz.
    Bu arada çok arkadaşın yakıt ile ilgili isteklerine cevap olacak bir şey diyeyim.
    Tasarruf istiyorsanız bisiklete binin.
    Bizler sizler bu forumda olan herkes Motosiklet kullanma eylemini hobimiz için yapıyoruz.
    Hobilerimizi yaparken tasarruf yapamayız.
    Güvenlikten yapacağınız tasarruf sizin canınıza mal olur.
    Sırf motosiklet hobinizi gerçekleştirmek için hayatınızdan tasarruf yapmayın ve canım ülkeminde kaynaklarını çöpe atmayın

Bir ata sözü.
    Ucuz etin yahnisi hep ekşi acı olur.

3. Mete Gökmen

Mete Gökmen Üye

Türkiyede oluşan bu çin malı fobisini anlamış değilim. Türkiyeye içler acısı mallarını gönderiyor olabilir ama çok kaliteli dünya çapında değerli olduğu yerlerde var unutmalayım. Yani türkiyeye kötü mal gönderiyor diye çin malları adidir demek çok doğru olmayabilir. Motor konusunda daha önce hiç çin malı motor kullanmadığımdan bilmiyorum Ramzey ( Türk malı ) kullanan arkadaşım var sıkıntısını duymadım henüz. Mondialin çin malı olup parçalarının burda birleştirildiğini biliyorum ama direk çin malı demeden mondial motor kullanıp yorum yapabilecek birileri varmıdır motor konusundada (mondial için) yorum yapabilecek birileri.

4. Ertunc.İlbeyli

Ertunc.İlbeyli Üye

Motosiklet:
    Honda
    Foruma bir göz atarak Şenol hocanın yorumlarını takip edersen verdiği tepkiyi çok iyi anlayabilirsin :)

5. KayaMotor

KayaMotor Üye

Motosiklet:
    Hyosung
    mondıal tavsıye etmıyorum pısman olursun .alan satmak ıstıyor . ucuz yollu alacaksan ramzey al yerlı malı 150 cc yada 125 cc 2,300 tl

6. Mete Gökmen

Mete Gökmen Üye

Bir iki bakıyorum şimdi bişeyler kesin bişey çıktığı zaman tekrar sorucam zaten millete görüşlerini alıcam herkezin ona göre hareket edicem

7. samet.canturk

samet.canturk Yeni Üye

Motosiklet:
    Mondial
    selam mete
    ben 23/09/2010 tarihinden bu yana rf kullanıyorum. bu tarihte sıfır aldım .motoru ilk aldığımda gösterge paneli hatalı çıktı.servis fabrikaya bildirim yaptı ve yeni gösterge paneli gönderdiler.servis paneliücretsiz montaj yaptı.fabrika müşteri memnuniyetine aşırı önem veriyor.
    500 km yi devirdim bu hafta içerisinde 500 bakımını yaptıracağım.yakıt full 15 tl ye doluyor.10 tl ile 100 km çok rahat gidiyorsun hemde şehir içinde.aşırı seri bir motor.kalkışları mükemmel kafa tutamayacağın bir araç yok(tabi gözüne takılan bir racing yoksa gerisi kolay)
    110 km hıza rahat çıkıyor ve bu hızla rahat 50 km gaz kesmeden gidebilirsin(scooter la uzun yol yapılmaz diyenlere)çünkü bu motor fan soğutmalı olduğu için kolay kolay sıkışma yapmıyor.bu motoru kesinlikle tavsiye ederim.ama şu anki fiyatı 1640 tl oldu yani 1490tl üzerine 150 zam geldi.
    saygılar:)

8. samet.canturk

samet.canturk Yeni Üye

Motosiklet:
    Mondial
    ramzey in yerli olduğunu biraz araştırsan ne kadar yerli olduğunu görürsün.
    mondial rf150 si ile kanuni hussar 125 in ne farkı var?
    mondial rf150 si ile ramzey KALİPSO 125-8 in ne farkı var?
    tasarımı ufak tefek farklılıkları var diye biri çin biri yerli diye ayırmak ne kadar doğru?

9. samet.canturk

samet.canturk Yeni Üye

Motosiklet:
    Mondial
    mondial servisinde gördüğüm bir olayı söylemek istiyorum kanuni hussar 125 ile rf 150 nin motoru birebir aynı,diferansiyeli aynı.anlatmak istediğim şu ikiside şahin ama biri doğan görünümlü şahin yani kanuni de daha fazla makyaj var ama rf nin albenisi daha fazla.racing tarzı duruyor kırmızı beyaz siyah makyajı var ama ruhsatta kırmızı geçiyor.

10. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Motosikleti geçtim %100 yerli ne ürettiğimizi (İnsan haricinde) biri bana çıkıp yazarmı acaba.

MuammeR bunu beğendi.
  11. Onur Filiz

Onur Filiz Moderator Yetkili Kişi

Motosiklet:
    Hyosung, Mondial
    :D var abi var biz Türkleride yabana atmamak gerek bence ;)

12. MuammeR

MuammeR Yeni Üye

Şenol Bey haklı. Pek çok araç üretiminde sadece montaj bizde. Türk malı uydu alıcı deseler bile öyle. sadece montaj burada, kart dışarıdan geliyor.

Çin, Japon kavgasında da şunu belirtebilirim; Vespa da Honda da Çin2de üretim yaptırıyor. Ama önemli olan kalite kontrol denetimidir. Yani Honda, Vespa Quality Control OK damgasını bastırıyor. Apple Iphoneda da manufactured in china yazıyor.

O açıdan denetim olan ürünlerde korkmamak lazım. İmalat maliyetleri düşük olduğundan pek çok şeye daha az ödeyerek sahip olabiliyoruz. Firmaların da iştahı kabarıyor.

Ama merdiven altı işlerde de EuroNCAP'den 0 sıfır yıldız alan jeep i de Çinliler yapıyor. Ramzey'e gelirsek motoru sıfırdan mı üretiyorlar bilmiyorum. Yanlış konuşmayayım. Montajı Orhanlı'da Baymak fabrikası yanı görmüştüm.

Ama şu an otomobilinden tutun, otobüsü, midibüsü maalesef montaj Türkiye'de. Motorlar yurtdışından kutulu geliyor. Sadece araca monte ediliyor.