Moto tamir-arıza işinden anlayan var mı? :(

Konu, 'Servis ve Teknik Destek Genel Konular' kısmında Özüm Bekdeşer tarafından paylaşıldı.

1. Özüm Bekdeşer

Özüm Bekdeşer Aktif Üye

Motosiklet:
    Kanuni
    Arkadaşlar merhaba.
    8900 km de Kanuni Windy S motorum var. Son 3 günde şehirler arası, 2 kişi olmak üzere yaklaşık 500 km yol yaptık. Öncelikle Antalya'dan Isparta'ya gittiğimde, akşam farkettiğim bir sorun oldu. Kalkışta ve vites büyüttükten sonra gaz verdiğimde, arka düzenden geldiğini tahmin ettiğim, tok bir "tak" sesi gelmeye başladı. Kanuni servisine götürdüm, arka tekerin göbeğindeki lastik takozu değiştrdi, sorunun ordan kaynaklandığını söyledi. Denedim motoru, ses gitmişti ancak 10 km yoldan sonra falan tekrar başladı. Sizce nerden geliyor olabilir?

Bir diğer ve önemli olan soruna gelince:
    Bugün Antalya'ya geldik, şehrin girişinde trafik ışıklarına yaklaşırken yavaşlayıp debriyajı sıktığımda farkettimki, boşa aldığımda yada debriyaja basıp giderken, (tarif etmeye çalışıcam) sanki piston yada krank dönmeye devam ediyor ve bir yerlere vuruyor gibi ses geliyor :S Ama viteste iken, giderken hiç bir sorun yok. Bunun sebebi ne olabilir? Debriyaj balatası falan geliyor aklıma ama.. Başka bir ihtimal daha geliyor aklıma ama düşünmek bile istemiyorum. Rampa yukarı bir kamyonu sollarken hayvanın teki de beni sollamaya çıktı arkamdan, sağdan sola: kamyon-ben-araba giderken kamyonun altına girmeyelim diye vitesi 5ten 4e atıp köklemiştim gazı. Ondan dolayı diye korkuyorum..
    Hemen tamirciye de götüremycem, malum işsizim, cep delik cepken delik. Yeni geziden döndük yedik elde avuçta ne varsa..
    Ama kafama çok takıldı, uyku tutmaz beni şimdi
    Yardımcı olursanız, en azından tahminlerinizi iletirseniz çok sevinirim.

2. Fatih Orçin

Fatih Orçin Üye

Motosiklet:
    Hyosung
    Merhabalar arkadaşım
    Öncelikle şunu söyliyeyim ben tamirci falan değilim yani yorumlarımı bir kullanıcı olarak değerlendirirsen daha iyi olur kendi başımdan geçen deneyimlerimi akatarcağım.
    Senin arka lastik takozu değiştikten 10 km sonra sesi yapmaya devam etti demene bakılırsa onu değiştiren ustaya danışman daha mantıklı fakat sesin yine aynı yerden geliyor olma olasılığı çok yüksek ya tam oturmadı yada bi gevşeme söz konusu olabilir.
    İkinci problemine gelince ki benim başımdan geçen olayda buna benzerdi o biyere sürtme sesi dediğin olay eğerki piston yada granktan gelseydi emin olki motor viteste giderken bile fazlasıyla o sesi duyardın bence kendini okadar kötüye alıştırma. debriyaja basınca yada boşa alınca zaten grank piston çalışmaya devam eder sadece gazı bıraktığın için rolanti hızında olduğundan dolayı çalışma hızı yavaşlar ve ses azaldığı için yolun,aktarma organlarının,lastiklerin,motorun rolanti sesini hepsini karışık bir şekilde duyarsınki birazda kafanı karıştıran karmaşık seslermiş gibi gelebilir. Ama benden tavsiye sakın motorsikletini boşta kullanma çokta sağlıklı değil yani otomobil gibi değildir hiç tavsiye etmiyorum şanzıman açısından.
    Benim başıma gelen olayla iligi bağdaştırmama gelince eğerki piston yada granktan ses gelseydi (Bende her ikisindede problem çıktı) boşta yada debriyaja basıncada gelirdi ve motorda inanılmaz derecede çeki düşüklüğü ve kasma yaratırdı ki senin söylemene görede motor vitesteyken bir sorun yok diyorsun eğerki çekişindede bir düşüklük yoksa ve kasıntı yapmıyorsa sorunun başka yerden kaynaklı bence çok uzattım kusurabakma umarım bi katkısı olur.

Özüm Bekdeşer bunu beğendi.
  3. goksel ozdogru

goksel ozdogru Site Müdavimi

Motosiklet:
    Honda
    debriyajını bir göstermeni tavsiye edeceğim ama sorun motordan da kaynaklanabilir. bazı bilye ve keçelerde sorun olma ihtimali de var.
    geçmiş olsun inşallah fazla bozmaz seni :(

4. Özüm Bekdeşer

Özüm Bekdeşer Aktif Üye

Motosiklet:
    Kanuni
    Teşekkür ederim yorumlarınız için.
    Motoru boşta kullanmıyorum zaten hiç, ama ışığa yaklaşıp durmak üzereyken debriyaja basıp vites küçültürüz ya hani, o sırada farkettim bu sesi. Sonra deneme amaçlı yavaş giderken bir kaç kez debriyaja basıp ve boşa alıp dinledim motoru, o duyduğum ses gerçekten sinir bozucu.. Vitesteyken bir sorun yok gibi geldi bana, o yüzden de ilk aklıma gelen debriyajda bir sorun olması zaten. Umarım dediğiniz gibidir, büyük, önemli bir sorun yoktur. Bugün bir muayene ettirip sorunu öğrenmeyi düşünüyorum, en azından sorun neymiş, bana kaça patlar onu bir öğreneyim :( Son durumu aktarırım burdan yine.
    Tekrar teşekkür ederim.

5. Onur Filiz

Onur Filiz Moderator Yetkili Kişi

Motosiklet:
    Hyosung, Mondial
    debriyaj balataları senın bahsettiğin sorunun kaynağı olmaz debriyaj balatası debryajı bıraktıgın zaman ya sonda tutatar yada vıtes değiştirdiğinde sonradan motor bi atlama yaparak seri hale gelir-yani hızlanır..tak sesi için
    1-motorun arka sablamasına bak şase üzerindekine bağlantısına kırılmış olmasın (onuda şöyle dene 1.vitese tak kalkarmış gibi yap debriyajı bırak yavaşça(ön fren sıkık) bakalım motor oynuycakmı)
    2-dişlinde herhangi bir sorun var mı (ön-arka) ön dişliden tak tak die ses gelir...
    3-zincirin fazla gergin olduğunda yada fazla bol olduğunda şase üzerine tak die vurabilir..
    4-motordan gelen ses konusunda bizler pek fazla yorum getiremeyiz ki buna keza ustalar bile açmadan bişey diyemiyorlar..

en kısa zamanda bi ustaya göstermende fayda var ;)