Motor Almayı Düşünüyorum Tavsiyeleriniz.

Konu, 'Racing Motosiklet Kullanıcıları' kısmında enessertlek tarafından paylaşıldı.

1. enessertlek

enessertlek Yeni Üye

Motosiklet:
    Henüz Yok
    Merhaba Adım Enes Ekimde 18imden Gün Alıcam Ve Motor Ehliyeti Almayı Düşünüyorum.Ve Bide Motor Daha Önce Hiç Motor Tecrübem Olmadı ama Motora Hayranlığım Var. Boyum 1.73 Kilom 65 Ne Tür Bi Motorla Başlamamı Tavsiye Edersiniz.Ben Honda cbr 125 Die Düşündeüm Ama Acemi Biri Olarak Kullana Bilirmiyim Merak Ediyorum.

Şimdiden Teşekkürler.
    Herkese İyi Forumlar...

2. Selcuk Gurdal

Selcuk Gurdal Aktif Üye

Motosiklet:
    Kymco
    125cc motorlar acemilik döneminde tecrübe edinmek icin süperdir. Bakınız bende 3 ay önce kullanmaya başladım bende de 125cc var.

3. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Hoş geldiniz sefalar getirdiniz
    Eğtimlerimize ,Gezilerimize ve toplantılarımıza da bekleriz.

Ehliyetiniz aldıktan sonra "Güvenli Sürüş Teknikleri" eğitimleri alınız.
    Full korumalı kıyafet ve ekipmanlarınızı ve Kafanızı koruyacak kalitede bir kask alınız.

4. enessertlek

enessertlek Yeni Üye

Motosiklet:
    Henüz Yok
    Ehliyet+Eğitim Ve Korumalıkları Almadıkça Trafiğe Çıkmam

dayanc, Murat Koseoglu ve Emre Özçelik bunu beğendi.
  5. Metin

Metin Site Müdavimi

Motosiklet:
    Honda
    Aramıza hoşgeldin Enes...Bence de 125cc ideal,yavaş ama emin adımlar ile ilerlemek en güzeli...Keyifli forumlar...:)

Şenol SEL bunu beğendi.
  6. Bülent.Ö

Bülent.Ö Site Müdavimi

Motosiklet:
    Honda
    Merhaba Enes, hoşgeldin. Yaşım 45 de olsa ben de Mart ayında motorsiklet aldım. Uzun süre bakındıktan sonra Honda CBR 125R aldım, 3 ay kadar da pek yoğun olmayacak şekilde kullandım.

125 cc başlangıç için iyi bir motor. Yeter ki otobanlara çıkıp diğer araçları geçmeye kalkışma. Bunlar maksimum 100-110 km/h yaparlar ve sol şerit onlara göre değildir. Sağ şeritten gideceksin! Biraz da gaz kesip gerekirse kamyonların arkasından. Geçmeye kalkışırsan bir sağ şeritten 120 ile gidenler sana ciddi tehlike yaratırlar.

CBR 125R'nin parçaları gerçekten çok pahalı. Ana gövde dışındaki aksam (aynalar, farlar, sinyaller, karenaj vb) 2500 TL tutuyor servisinden alırsan. Bir yan sinyal 140 TL. Yan sinyaller CBR 125R ile Fireblade'de aynı biraz da ondan.

Bu yüzden hırsızlar bu makinalara dadanabiliyor (benimki bir ay önce çalındı da ondan biliyorum :(). Hafif bir makine olduğundan iyi bir koruma altına alman gerekli. Zincir, disk kilidi, alarm mutlaka. Ama bunlar da engellemiyor. Mümkünse kapalı/kilitli, ışıklı/canlı yerde tutacaksın makineyi.

Herkesin birşeylere belli orada yeteneği/yatkınlığı var. Motorsiklete de bazıları biner binmez alışır, bazıları zorluk çeker, dengelemekte, virajlarda, gaz/debriyaj ayarlarında, durmakta... Bunlardan bazıları 125cc'de de ölümcül olabilir, en azından acı verci tecrübeler de yaşayabilirsin. O yüzden adım adım git, öğrene öğrene...

Nasıl çocuklar düşe kalka yürümeyi öğrenirse ilk motorsikletini kullanan bazı kişiler de düşüre kaldıra, yana yatıra öğrenirler... İşte burada motor seçimin önem kazanıyor.

CBR 125 karenajlıdır. Karenajlar da bildiğin plastiktir ve motorun maalesef en pahalı parçalarıdır. Yatırdın/çarptın, kırılırlar. aynı şey diğer parçalar için de geçerli. Parçalar da pahalı dediğim gibi.

CBR 125'e koruma demiri de takılmaz. Hatta koruma takozu bulmak bile zordur ki zaten racingciler bunları da sevmezler, piyasası yoktur.

CBR 125 bir racing değildir. Görüntüsü bizleri yanıltır sadece. "Race" diyecek kadar cc/HP/torque yoktur, maksimum hız da belli. Oturuş şekli bir "commuter"a göre daha yatıktır ama gerçek bir race makineye göre daha diktir. Aslında "geçiş" makinesi olarak fena da sayılmazlar.

Benim planım 125'den sonra 250 cc sonra da 600 cc... Bu arada tarz değiştirirmiyim bilemem...

Bu bir çeşit kendi tercihimin özeleştirisi oldu... Şimdi olsa (her ne kadar tiplerini beğenmesem de) CBF ve YBR serilerine bakardım. Başlangıç motorsikleti olarak daha doğru makineler bunlar.

Sana önerim ciddi bir eğitim (güvenli sürüş) alman, o zaman eğitmenin sana (yeteneklerine) uygun olan motorsiklet konusunda yardımcı olacaktır.

Güzel bir yolun başlangıcındasın :) Kolay gelsin...

7. Önder Yıldırım

Önder Yıldırım Kıdemli Üye

Motosiklet:
    Henüz Yok
    dostum MF' ye hoşgeldin...:)

8. goksel ozdogru

goksel ozdogru Site Müdavimi

Motosiklet:
    Honda
    hoşgeldiniz keyifli forumlar

9. Erol

Erol Admin Yetkili Kişi

Motosiklet:
    BMW
    Enes motosiklet forum ailesine hoş geldin, iyi forumlar.

10. Murat Koseoglu

Murat Koseoglu Aktif Üye

Motosiklet:
    Kawasaki
    Enes ailemize hoşgeldin .. Ehliyetini ve eğitimlerini aldıktan sonra seni de aramızda görmekten mutluluk duyarız kardeşim seçtiğin motorda başlangıç için ideal motor önce Eğitimini al sonra büyüklerin dediği gibi korumalı kıyafetler olmadan yollarda görmeyelim seni de..

Bende daha 3 aydır motor kullanıyorum ama yollarda gördüğüm kasksız ve korumalık olmadan tarzan gibi motora binenlere cok üzülüyorum ..

11. alper.alp

alper.alp Üye

Motosiklet:
    Yamaha
    Bence scooter ile başla debriyaj ve fren kollarının karışık olmaması sayesi yola ve trafiğe daha çok odaklanırsın.Daha sonra vitesli bir makina alırken biraz daha seri bi bi makina alırsın böylece cbr600 ve r6 larla daha geç tanışırsın.

12. dayanc

dayanc Üye

Motosiklet:
    Suzuki
    hoşgeldin kardeşim inşallah dilediğin şeyi elde edersin..

13. Alper KOCABAŞ

Alper KOCABAŞ Üye

Motosiklet:
    Kawasaki
    125 cc yada 150 cc lik motosikletler, iki tekere ideal giriş araçlarıdır.

14. Hakan Çıtır

Hakan Çıtır Site Bağımlısı

Motosiklet:
    Kanuni
    aramıza hoşgeldin 125 cc güzel seçim