Motor çekicisi ile ilgili yardım

Konu, 'Cross - Off-Road Kullanıcıları Bölümü' kısmında Abdullah GÜNGÖR tarafından paylaşıldı.

1. Abdullah GÜNGÖR

Abdullah GÜNGÖR Üye

Motosiklet:
    Suzuki
    Cross motorumu satıp SL 650 Savage aldım ama cross hastalığım aynen olduğu gibi devam ediyor. Şimdi niyetim special bir cross alıp boş zamanlarımda kedimi dağlara vurmak.Sorum şu.Benim Chopperin arkasına takabileceğim motoru üzerine bağlayıp araziye kadar götürebileceğim bir tür römork varmıdır(Malum istediğim tarz motorlarda plaka olmuyor) konuyla ilgili bilgisi tecrübesi olan arkadaşlar yardımcı olurlarsa çok mutlu olurum.Hatta ufak tefek olduğumuz için dirt bike diye tabir ettiğimiz orta boy crosslardan bile düşünüyorum.

2. Barış

Barış Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    iki teker böyle bir ağırlığı çekebilirmi acaba??cc ve hp olarak düşünme
    yere basan iki teker ve motorunun kendi ağırlığı ne kadar yeterli olabilir acaba?

3. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Cruiserin o çekiciyi ve üstündeki motorla çekebileceğiniz pek sanmıyorum.Oto yada jeeple mümkün olabilir ama sizim cruiserle olmaz.

4. Özgür

Özgür Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    aslında güzel bir konu, otomobil ile motosikleti taşıdığımızı düşünsek, nasıl bir römork kullanabiliriz?

5. Barış

Barış Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    araba için motosiklet römorkları mevcut.ama motorla, motor çekmek
    bence biraz zor.

6. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Motosikletle Romörk çekmek için altımızdaki motosiklet güçlü olması lazım.Böyle örnekler var.Ama bu iş öyle 250 cc 500 cc lerle olmuyor.Mesela Goldwing için üretilmiş motosiklet romörkörü var.Ama dediğim gibi Goldwinge özel.

7. Abdullah GÜNGÖR

Abdullah GÜNGÖR Üye

Motosiklet:
    Suzuki

arkadaslar ınsan tasımak ıcın tasarlanmıs romork yapılmış goruldugu uzre fıber kısmın yerıne motoru sabıtleyecek bır aksam yapıldıgı taktırde sanırım cozume ulasılabılır.Aslında ben bı proje cızmıstım ancak benım projem paralel ıkı tekerleklıydı buda teorıkte cok ıse yarar gorunmekle bırlıkte pratıkte vırajlarda hıcte saglıklı olmayacaktı ama tek tekerlekle olayı cozmusler akıl akıldan ustundur ıste

8. o.somuncu

o.somuncu Organizatör

Motosiklet:
    Yamaha
    Türkiye'de motosiklete römork takma iznini trafikte vereceklerini sanmıyorum!..Baksanıza koltuk sayısı diyerek ardcı yolcu taşımayı bile kaldırmışlar..(inşallah yanlışlar Bağdat'tan döner:))

9. Özgür

Özgür Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    bu otomobil ile çekmek için çok iyi.

10. fatma okçu

fatma okçu Aktif Üye

aman aman ardçı taşıma kaldırıldı diye birşey yok,tamamen yanlış anlamadan kaynaklanmış...:eek::p:D

11. fuat karadag

fuat karadag Aktif Üye

ben olsam trafiğe çıkabilen bişi alır sorunu çözerim. hatta cruzeri satar enduro alırım. hem arazide hem asvaltta binerim.

12. DEMİRAT

DEMİRAT Üyeliği İptal Edildi

benim fikrimde bu, resimdeki görüntü bana cok saçma geliyo nedeni ise neden motorum varken arabamla motoru götüreyimki,aksesuar olarakmı yoksa başka bişeymi insan neden ihtiyac duyar bu resimdeki arabayla motor cekmek,nasıl bir ortam olmaliki bu resimdekini yapalım,inanın ciddi ciddi soruyorum size:)

Barış bunu beğendi.
  13. Barış

Barış Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    yalnız kaçırdığın bir detay var!!bu görüldüğü gibi pistte çekiliyor yani
    bunu bisikletle bile çekebilirsin;) nedenide düz yol olması.
    arkanda yaklaşık 300 kg ağırlıkla motoru yokuşta nasıl yere bastırabilirsin?????
    ama sen dersenki ben hep düzde giderim o zaman ayrı.

14. Abdullah GÜNGÖR

Abdullah GÜNGÖR Üye

Motosiklet:
    Suzuki
    Barış kardeşim antalyada oturuyorum.Bu şehirde tek bir tane yokuş bulamazsın araziye gideceğimiz maksimum km 30 bilemedin 40 kmdir bu da dümdüz tertemiz asfalttan gitmek kaydı ile olacaktır.(evimin önünden itibaren)Ben bu amaçla düşünüyorum bu malzemeyi zaten. Yoksa uzun yola arkamda böyle bir yükle çıkmayı hiç istemem.Düşünmedim bile böyle birşey.Fuat kardeşimin yorumuna şöyle cevap vereyim aslında haklısın ancak her motor cinsinin ayrı özellik ve güzellikleri var malum.Ben şayet imkanlar el veriyorsa her güzelliği ayrı ayrı tatmayı tercih ediyorum.Cruiserden aldığın sürüş keyfini endurodan alamazsın enduronun verdiği esneklik ve özgürlük hissini cruiserde bulamazsın.Bunlar benim şahsi görüşümdür katılmayan varsa da saygı duyarım. Ömer kardeşimin sorusuna da bir çok cevap var motorun arıza yapar yolda kalabilirsin.Ailenle uzun bir süre farklı bir kente (tatil vs.) gidebilirsin ve motorunu evde bırakmak istemeyebilirsin.Motorun uzun yola müsait olmayabilir ama sen onu uzun bir mesafe götürmek durumunda kalabilirsin.Motor tamircisi isen yolda kalan motorları dükkanına getirmek için kullanabilirsin vs vs vs

15. Barış

Barış Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha

30-40 km için böyle bir aparat yaptırmaya değmez bence.zaten benim yaptığım yorum
    kişisel öneri değil.antalya,ankara,bolu,kars....yokuş yada inişte bu tip bir aparatı
    hafif ve düşükk cc bir motorla yürütmen yada durdurman imkansız.!!!araç sollmayı falan düşünemiyorum bile.

16. Mehmet_Begec

Mehmet_Begec Kıdemli Üye

Motosiklet:
    Suzuki
    Senolabiye kesinlikle katiliyorum. Cruiser degilde Trike olsa arkaya Romörk olabilir, ama sorusekli gibi olmaz.

Ha, buarada ben busene Türkiyeye söyle bir sekil geldim ve sorunsuz bir yolculuk yaptim. Belki sana fikir üretmemeye yardimci olur!

Şenol SEL bunu beğendi.
  17. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Ki bu şekilde gelmek bile otoyu yada jeep i ciddi şekilde sorun çıkartmakta.ÖZel sürüş gerekiyor.En relax halinizle gelmeniz gerekiyor.Bunu birde bir cruiserle düşündüğünüzde çok çok daha dikkat gerekiyor.

öner coskuner ve Mehmet_Begec bunu beğendi.
  18. Abdullah GÜNGÖR

Abdullah GÜNGÖR Üye

Motosiklet:
    Suzuki
    Mehmet Begeç arkadaşım ''fikir üretmeme'' değimin için seni kınıyorum.Türkiye fikir üretmeye meğilli insanların önü kesildiği için bir adım bile ileri gidemiyor.Fikir üretmemek de nedemek.Fikir üreteceğiz tartışacağız göremediğimiz yanlışlarımızı eksiklerimizi başkalarının göstermesine izin verecek ve fikir ve yorumlara kulak asacağız.Ben mühendisim hangi aracın neyi ne kadar nereye kadar hangi şartlarda çekebileceğini çok iyi hesaplayacak bilgi ve tecrübeye sahibim.Ancak olay bilgi hesap ve tecrübeyle bitmiyor bununda farkındayım.Obakımdan bütün bunları bir yana atıp burada farklı tecrübeleri olan arkadaşlarla konuyu paylaşmak istedim.Sorum ve fikrim gayet mantıklı trafiğe çıkamayacağım bir motor almak niyetindeyim ve bu motoru kullanım alanına kadar elimdeki imkanlarla nasıl transfer ederim bunun için kafa yoruyor ve yorumlarınıza başvuruyorum.Buraların trafiğini başka yerlerle kıyaslamayın.Burada trafik keşmekeş kuyruk bilet gişesi tem otoyolu köprü yok ışıklarda insanlar en fazla 30 sn kuyruk olur arka arkaya dizilmiş 5 araçtan fazlasını göremezsiniz.30 40 km mesafeye en sağdan ortalama 40 km/hız ile giderken kimseyi sollama imkanınız yok zaten.Bütün bu bilgiler ışığında fikrimin çokda mantıksız olduğunu söyleyen olmasın lütfen.(Bu arada gözünüzde büyütmeyin o kadar aparat ortalama 50 kg taşıyacağı yükte en fazla 80 kg toplamda 130 kg yük çekecek.Burada önemli olan taşıyacağı ve çekeceği yükten ziyade yol tutuş ve viraj konusuydu önceki mesajlarımdada yazdığım üzre bunuda amcalar tek tekerlekle çözmüşler zaten)

19. Mehmet_Begec

Mehmet_Begec Kıdemli Üye

Motosiklet:
    Suzuki
    Arkadasim üzülerek farkettim, yazimda bir yalnislik olmus, "fikir edinmeye" yazacagima "fikir edinmemeye" (istemeyerek) yazmisim. Kusura bakma, niyetim sana birsekil yardimci olmakti :(

Abdullah GÜNGÖR bunu beğendi.
  20. DEMİRAT

DEMİRAT Üyeliği İptal Edildi

apdullah kardeşim kısaca cevabım,hani ne işe yarayacagını yazmışsınya ,sence motorunu araba arkasında uzun mesafede götürmek için yaşayacagın riks ve sıkıntıya degermi,deger diyosan arabanı bırakacan motorla gidecen gidecegin yere,arkadaşım tatile giderken tokattan antalyaya eşini ve cocukları otobüsle kendi hayabusayla gitti,olay bu