motor dünyasına giriş.

Konu, 'Ne Almalıyım Nereden Almalıyım' kısmında Yusuf Menekse tarafından paylaşıldı.

1. Yusuf Menekse

Yusuf Menekse Yeni Üye

Öncelikle iyi günler herkese. Yıllar öncede motor almaya niyetlenmişim tesadüfen üyeliğimin olduğunu farkettim :) Ama nasip olmamış. Şimdi yeniden niyetlendim ve oldukça kararlıyım :) Şu an için bütçem çokta yüksek değil 5-6 bin liralık motorlara bakıyorum.. Hız motorlarıyla chopper lar arasında gidiyorum gönlüm chopperlardan yana ama bilmiyorum kararsızım. Bu bahsettiğim limin için alacağım motor bana ne kadara mal olur yani ekstra masraflarıyla. Ekipman adına hiç birşeyim yok. Kask mont vs... Ne kadarlık bir bütçe ayırmam gerekiyor. Motor konusundada beni üzmeyecek neler önerirsiniz. 1.80 boyunda 100 kiloluk bir adamım. Beni görsel olarakta güç olarakta taşıyacak bir motor istiyorum. Kış gelene kadar aktif olarak kullanacağım.
    Yardım ve desteğiniz için şimdiden teşekkür ederim...

2. Tuncer Çakırlar

Tuncer Çakırlar Üye

Motosiklet:
    Henüz Yok
    oncelıkle motor konusunda ne kadar deneyımlısınız eger deneyımınız yok ıse kucuk bır motor ıle baslayıp basamak basamak motor buyutmekte fayda olacaktır
    ben sıze hyosung gtr 250 cc veya gv tavsıye edecegım kıyafetlerıde deneyerek almanız gerekır butcenız dogrultusunda kılık kıyafet kask mevcuttur

3. Şafak

Şafak Aktif Üye

Motosiklet:
    Suzuki
    Foruma hoşgeldiniz.

4. OmuR

OmuR Yeni Üye

hos geldiniz iyi forumlar

5. Barış

Barış Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    forumumuza hoşgeldiniz.kalıcı ve katılımcı olmanız dileklerimizle.

6. A.HAMDİ

A.HAMDİ Organizatör

Motosiklet:
    Kawasaki
    hoş geldiniz , iyi forumlar..........

7. Ekrem Kalafatoglu

Ekrem Kalafatoglu Moderator Yetkili Kişi

Motosiklet:
    Honda
    Motosikletforuma hoş geldiniz Lutfen imzamdakı kurallara dikkat edınız
    Keyifli forumlar dılerım

8. Yusuf Menekse

Yusuf Menekse Yeni Üye

Açıkçası daha önceden gelen bir motor deneyimim yok. Arkadaşların scooter deniliyor sanırım küçük motorlarından kullanmışlığım var ama ciddi trafiğe çıkmışlığım yok. Ortalama bir maliyet çıkartmak gerekirse 6000 liraya karar verdiğim bir motor için toplam ne kadar para harcarım. Ekipmanla beraber atıyorum sana 8000 liraya mal olur gibi bir rakam söylerseniz ona göre kendimi ayarlamayı düşünüyorum.

9. goksel ozdogru

goksel ozdogru Site Müdavimi

Motosiklet:
    Honda
    aramıza hoşgeldin, keyifli frumlar.
    aslında frumda arama yaparsan karar vermende sana yardımcı olacak çok başlık var.
    öncelikle tecrübene göre bir motor seçmelisin. bundan sıkılırım deyip yürümeden koşmamak lazım. piyasada motosiklet olarak tabir edilen pek çok model sizi taşır merak etmeyin. honda cbf 150 cüsse problemini çözer. techizatın ise sonu yok. 2000 tl ye kask olduğu gibi 30 tl ye de var. ama gene bilse bilse google bilir demek lazım. genelde 250-500 tl bir kask idare eder. alt-üst giyim ise gene aynı rakamlara idare edecek şekilde alınabilir. kaliteli markalarda ise 1000 tl kadar tutar. üst limit ise 2000 $ civarı, bot 150-500 tl maske ise tercihe göre 50 tl civarı, bir o kadar da eldiven. kalanlar ise teferruat denebilir, sayılanlar ise olmazsa olmazlar.
    kolay gelsin..;)

10. Yusuf Menekse

Yusuf Menekse Yeni Üye

Arkadaşlar atv almaya karar verdim :) Atv ler içinde a2 almak gerekiyomu yoksa araç ehliyetiyle kullanabiliyormuyuz?

11. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Atv leri öyle herkes kullanmaz.Motosikletten daha tehlikelidir.Neden Atv diye sorsam
    evet A2 ehliyet şartı var atv lerde.Ve yine atv leri sürenler içinde full korumalı kıyafet kask ve diğer ekipmanları kullanma şartı var.

12. Yusuf Menekse

Yusuf Menekse Yeni Üye

Motosikletten daha tehlikeli olmasının sebebi nedir acaba? Korumasız kullanmayı düşünmüyorum zaten. Şehir içinde havalar sıcak olduğu sürece aktif şekilde kullanmayı düşünüyorum. Motorda olsa atv de olsa. Motordan daha güvenli gibi geldi bana ama sizler tecrübeli insanlarsınız benden daha iyi bilirsiniz.

13. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Çok sebebi var.
    Birincisi ehil olmayan ellede virajlarda çok çabuk devrilir.
    ikincisi yine ehil olmayan ellerde çabuk tekere kalkar.
    gaz elciği pahalı markalar haricinde motosiklette olduğu gibi elcikten çevirme değil elcik altında olan bir manivelanın itilmesi ile gaz verilir.Ama elcikten çevirmeli yapılıyor artık.
    Atv normalde arazi taşıtıdır.Şehir içinde güvenli değildir.Hele hele eğitimsiz sürücü altında tam bir canavara dönüşmesi işten bile değildir.
    En pahalısının bile hızı 100 km den yukarı çıkmaz.İstisnalar (modifikasyonlu olanlar)hariç.
    Motosiklete ayıracağız bütçe ile ancak çin malı ya da yerli tabir edilen ama asla yerli olmayan çin malı olup Türkiye'de montajı yapılan modellerden alacasınız.Tabii ki doğal olarak ta sık sık servislere abone olacaksınız.
    Marka olanların ikinci elinin yanına bile yaklaşamayacaksınız.
    Bazı uyanık geçinen ezikler gibi sağı solunu üstünü kapatıp oto gibi kullanları göreceksiniz yağışlı havada o şekilde kullanmaya çalışacaksınız bu da başka bir risk.+ trafik polisine yakalanınca binbir yalanla elinden ve cezadan kurtulmaya çalışacaksınız aslında o aracın atv olduğunu ama uyanıklık yapıp oto görünüme soktuğunuzu asla soylemeyeceksiniz ki poliste bunu yemez aslına uygun olmayan donanımlar yüzünden aracınız bağlayacak kafadan 1800 tl ceza yiyeceksiniz.
    Daha çok yazarımda ama şimdilik noktayı koyuyorum.
    Ama hala soruma cevap alabilmiş değilim.Neden motosikletten vaz geçip atv ye yöneldiniz.

14. Yusuf Menekse

Yusuf Menekse Yeni Üye

Aslında dediğiniz modifikasyonlara gireceğimi sanmıyorum pek benim için keyif aracı olacak. Arabam var zaten kötü hava koşullarında ve kışın motorda almış olsam araca yönelicem. Atv ye yönelmemin sebebi bilmiyorum görsellik diyebilirim. Oldu bitti ilgimi çekmiştir atv ler. Motor deneyimimde çok olmadığı için atv ile daha rahat ederim diye düşünmüştüm. Yine bir soru işareti oldu kafamda :) Motora geri yönelicem heralde... Şu sıralar önüme kim gelse soru yağmuruna tutuyorum :D En sonunda chopper tarzı bi motor alıcam sanırım. Başlangıç için daha stabil ve kontrollü olduğunu duydum ama sizlerin önerileri olmadan net bir karar vermeyeceğim.

15. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Önce bir kavram kargaşasına son verelim.
    Chopper değil cruiser.
    Chopper dediğinizde kişiye özel Dünya'da az rastlanız veye tek anlamına gelen bir deyimdir.
    Diğer yandan asıl meselemize gelirsek.
    Cruiser motorlar yere yakın oldukları için mi daha dengelidir size göre.Neye ve kime göre daha stabil ve kontrollü.
    Bence siz hepsini unutun.
    Önce gidin A2 ehliyetinizi alın
    Sonra full korumalı kıyafetinizi ve kafanızı koryacak kalitede kaskınızı ve diğer ekipmanlarınızı temin edin.
    Sonra da size vereceğim linki tıklayıp Forum üyelerimizden aynı zamanda benim ve daha bir çok arkadaşımızın hocası Rahmi BARUTÇU'dan "Güvenli Sürüş Teknikleri" eğitimleri alın.Hocamızda yeni başlayanlar için elinin altında bir ybr sürekli bulunur.O ybr ile eğitimlerinizi alın.3 gününüzü bu eğitime ayırın.Sonra şu ana kadar sormuş olduğunuz soruların nasıl saçma geldiğini hayretle göreceksiniz.
    http://www.rahmibarutcu.com/

16. Yusuf Menekse

Yusuf Menekse Yeni Üye

Kusurabakmayın şu an sorularımın saçma olduğunun farkında değilim biraz heyecanda var tabi. Ehliyeti aldıktan sonra modeller üzerine başınızı ağrıtırım artık. Teşekkür ederim ilginiz için.