Motor için Yardım

Konu, 'Racing Motosiklet Kullanıcıları' kısmında Orhan.Bostan tarafından paylaşıldı.

1. Orhan.Bostan

Orhan.Bostan Yeni Üye

Motosiklet:
    Henüz Yok
    Merhaba herkese!Ben İzmirde oturuyorum.17 yaşındayım.şuana kadar hiç motor sürmedim.Ancak motor sürmeyi gerçekten çok ama çok istiyorum.Size sorum nasıl bir motorla başlamalıyım.Benim aklımda mondial 100ft tarzı yarı otomatik bir motor vitesliye geçiş rahat olsun diye.İleride racing yada chopper düşünüyorum.Sizce bu motor uygun mu?Birde ders almak istiyorum.Ehliyet kursları yeterli olur mu?Şimdiden cevap veren herkese çok teşekürler.

2. Barış

Barış Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Orhan.Bostan bunu beğendi.
  3. Noyan Yıldız

Noyan Yıldız Kıdemli Üye

Motosiklet:
    Honda
    Valla işin tekniğini zaten ustaları anlatır eder,hangi motoru almalısın konusunda da pek bir şey diyemem sana,yaşından dolayı nasıl bir motor seçmelisin bilemiyorum,ama cevabını vermek istediğim tek şey kesinlikle şu :D Ehliyet kursları kesinlikle sana hiç bir şey öğretemez,sadece yola yasal olarak çıkabilmeni sağlayacak belgeyi sunarlar,en azından Türkiyede yürüyen sistem bu.Ne araba ne motor konusunda kurstan alabileceğin bir şey olduğunu sanmıyorum,ehliyet haricinde...

4. Orhan.Bostan

Orhan.Bostan Yeni Üye

Motosiklet:
    Henüz Yok
    verdiğiniz değerli bilgiler için çok teşekür ederim.birde motora binersen ölürsün tarzı bir yaklaşım var çevremde bu benim moralimi bozuyor.birazda düşündürücü gerçekten bu kadar tehlikeli mi?%30 daha fazla ölüm oranı olduğunu okudum(30katta olabilir hatırlamıyorum).İyi bir eğitim almakta istiyorum.Ancak hiç motor sürmesini bilmiyorum belirttiğim gibi.Önce kendim öğrenip mi gitmeliyim az da olsa?

5. Barış

Barış Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    bu sorulara ancak kendin cevap verebilirsin!!eğer tehlikeli olsaydı
    burada sana cevap verebilecek kimse olmazdı.tehlikelimi??evet.
    ama motosiklet aşkı olan hiçkimse bunu düşünerek motora binmez;)

6. Özgür

Özgür Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Aynen katılıyorum, forumdan uzaklaşma, yazılanları takip et Orhan kardeşim.
    Yeni başlayacaksan 125 cc bir motosiklet ile başla, full koruma kullan. Eğitimleri forumdan takip et, bulduğun ilk fırsatta eğitime katıl. Ama ehliyetsiz bunları yapma, ehliyet olmadan ciddi eğitimlere katılamazsın.

7. Noyan Yıldız

Noyan Yıldız Kıdemli Üye

Motosiklet:
    Honda
    Ya bu bakış açısıdır biraz da , sana motor şöyle tehlikeli böyle ölürsün diyenlere sor bakalım sağından yada solundan gelen bir motoru fark edebiliyorlar mı?Bana göre Motor değil tehlikeli olan ; sen motorun üzerinde iken diğer trafikde ki sürücülerdir tehlikeli olan.Yoksa dünyanın en hızlı makinalarının yarıştığı Moto GP'de her sene bir kaç şehit veriliyor olurdu doğru değilmi?Ayrıca sen de tehlikeli olabilirsin,olmayacak bir yolda hız denemekle , üzerinde hiç bir ekipman olmadan,şort tişört motora binmekle,sen motordan daha tehlikeli hale gelirsin,kendin için.Bunun dışında ki tehlike kavramı ya da sevip sevmeyeceğin, barış abinin dediği gibi kendin başına bulabileceğin cevaplar.Eğitime az da olsa öğrenip gitmeliyim diye bir şey yok , eğitim sen bu işi bilmediğin için verilen bir olay zaten,az da olsa öğrenebileceksen çokunu da kendi başına öğrenebilirsin ;) Eğitime , forumlara ne gerek olur ki .Bu yüzden herşeyden önce yapman gereken bu olabilir,Honda'nın temel sürüş eğitimi birinci aşama 2. 3. falan diye 4'mü beş safha mı ne sanırım da hiç bilmeyen birini birinci aşamadan başlatıyorlar,2.aşama tercihe bağlı ama 2.aşamayı almayan birini 3.safhaya başlatmıyor,birinci aşama için ise aradığı hiç bir kriter yok bildiğim kadarı ile,yani az da olsa bilmen gerekiyor,yada motor sürmeyi bilmen gerekiyor gibi , temel eğitimi hiç bilmeden gidip alabiliyorsun... www.honda.com.tr den detaylı bilgi alabilirsin bununla ilgili ayrıca iş eğitime gelsin :) Forumda da seni buna yönlendirmeye gönüllü bir çok kişiye rastlarsın yönlendirirler de zaten :)

8. Gökhan TUNALI

Gökhan TUNALI Kıdemli Üye

Motosiklet:
    Honda
    Daha önce trafikte ne gibi tecrüben var bilemem(bisiklet olur yaya olur vs.)
    Motosikletin ve trafiğin raconunu tutturdu mu kaza riski en aza iner,daha tehlikesizleşir. Cup tarzında 2 seçenek var biri uzun seneler binilip satılmayacak ilerde az yakan 2. motor olarak kullanmak.(Honda İnnova 125i)
    Diğeri Lifan veya Motoran gibi kaliteli bir Çin Cup.

9. Orhan.Bostan

Orhan.Bostan Yeni Üye

Motosiklet:
    Henüz Yok
    gerçekten sonsuz teşekürlerimi sunarım.bu kadar ilgilenileceğini hiç ama hiç sanmıyordum.tekrar tekrar teşekür ederim.Ehliyet almak için belli bir oranda motor sürmeyi bilmek gerekiyor diye biliyorum.O yüzden biraz öğrenip öyle ehliyet kursuna yazılmayı düşünüyorum.125cc bir motor hiç motor sürmeyi bilmeyen birisi için zor olmaz mı acaba?Birde eğitim honda eğitimlerine kesinlikle katılma kararı aldım.Mayısta gidicem.yardımlarınız için tekrar teşekürler

10. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Hoş geldiniz sefalar getirdiniz sevgili kardeşim

Motosiklet eğitimi için vereceğim tek adrs: www.lamatech.com
    Bu linkteki iletişim bölümünden Rahmi hocamın telefonunu al.Aradığında selamlarımı söyle.CBT ehliyete ve Motosiklete giriş eğitimleri veriyor hocamız.Adam akıllı öğrenirsin ehliyetinide daha sağlıklı bilinçli birey olarak alırsın.
    Ha sokaklarda da sana bu işi öğretecek ustalar var.Ama biz o ustalara güvenmeyiz.Onlarda sadece sokakta trafike nasıl çov yapılcağını öğrenirsin hemde bedava.Ama hastanelere dah çok para harcxarsın.Tabii bu arada giden sağlık asla geri gelmez.
    Sana verdiğim adresle ilgilen gerisi kendiliğinden gelir.
    Rahmi hocam sana her türlü desteği bilgiyi verecektir emin ol.Ve alacağın eğitimle ömür boyu güvenle zevkle keyle motosiklet kullanır ve maceralarını torunlarına da anlatabilirsin.

11. Eren KOÇAK

Eren KOÇAK Üye

Motosiklet:
    Henüz Yok
    Bende bu konuya bir anımı paylaşarak katılıyım Orhan kardeşim...
    Geçtiğimiz fuarda değerli büyüklerim sayesinde motordünyası içerisinde verdiği başarılı eğitimleri ile bir duayen olan RAHMİ Bey ile tanıştım...
    Aslında hepimizin bildiği şeyi çok gerçekçi ve somut bir şekilde göstererek anlattı bana.
    Tesadüfen hemen karşımızdaki stand da 4 farklı katagoride motor vardı.(racing, touring v.s) onları göstererek ''ŞU ANDA HİÇBİR TEHLİKELERİ VARMI ? TABİKİ YOK... ONLARI TEHLİKELİ KILAN BİZLERİZ, EĞİTİMSİZLİĞİMİZ,,, çok çok hak vermiştim zaten bildiğim ama farkına varamadığım bu konuyu...
    Şimdi sende herşeyden önce eğitimini mutlaka ve mutlaka al...
    Forumda ki büyüklerimizin önerilerini dikkatle dinle ve uygula...
    Son olarak benden önce bi motorun olur ve sağlıklı mutlu günlerde sürersin...

Şenol SEL ve Orhan.Bostan bunu beğendi.
  12. Orhan.Bostan

Orhan.Bostan Yeni Üye

Motosiklet:
    Henüz Yok
    iyi dilekleriniz yardımlarınız için teşekürlerler arkadaşlar.eğitimi kesinlikle alacağım.hepinize keyifli sürüşler.

13. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Ve o motorları sana gösterirken demişti ki.
    Bunu (race) alırsan ölürsün
    Bunu alırsan (Kross) alırsan kolunu bacağını kırarsın
    Bunu (Enduro) gene kolunu bacağını kırarsın
    Ama eğitim alırsan riskleri en aza indirip güvenle keyfle kullanırsın.Ama ben illede race ile başlayacağım dersen eğitim alsan bile henüz çok erken gene ölürsün demişti.

14. Eren KOÇAK

Eren KOÇAK Üye

Motosiklet:
    Henüz Yok
    Şenol Abi bir kez daha anladım senden bişey kaçmaz:D
    Ayrıcada hatırladığın içn ve hatırlattığın içn teşekkürler...:eek:
    Hazır konu açılmışken bir sorum olacak ? Moror ehliyeti veren kurumların hepsini aşşa yukarı araştırdım şöyle bilgi edinmek için hepsinin farklı fiyatları var buna neden olan temel şey zanettiğim gibi rant politikası mı yoksa farklı farklı eğitimleri mi ? Yda çok daha farklı bir konu mu ? :confused:

15. Erol Ceyhan

Erol Ceyhan Site Bağımlısı

Motosiklet:
    SYM
    Arkadaşlarımız detayları es geçmemişler bende ilaveten birşeyler söylemek isterim..Genelde ilk öğrenimi çin motorları ile gerçekleştiriyoruz düşüp kalkınca fazla masraf açmasın diye yada maddiyatla alakalı diyelim belirttiğiniz gibi mondial ile başlamayı düşünüyorsunuz ben 2 sene kadar mondial kullandım motor hala sağlam gidiyor ama ne zaman arıza açacağı belli olmayan motorlar bunlar çin motorlarında dikkat edilmesi gereken en önemli konu mümkün olduğu kadar otobanı kullanmamak mecbur kalındığında ise sağ şeritten gitmek olası bir kayış kopma durumunda faciaya yol açar mümkün olduğu kadar boş alanlarda öğrenmeye çalışırsanız sağlığınız için iyi olacaktır zaten eğitimin amacıda bu eğitmenlerin yaşayarak gördükleri tehlikeleri direk olarak size iletmesi yaşayarak tecrübe etmenin götürüleri çok fazla olabilir ben motosikletle 100.000 km yol yapmış bir sürücü olarak eğitimin çok önemli olduğunu diğer arkadaşlar gibi onaylıyorum sağlıklı ve uzun süreli motosiklet kullanmanız temennisi ile görüşmek üzere iyi forumlar....

16. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Tahmin ettiğin gibi rant olayı.Yani tabiri mi mazur gör yeni arkadaşlar kör ve onlarda tutanlar.Hani kör tuttuğunu öper misali :D
    Ya da yeni arkadaşlar kaz onlarda yolucular.Hemde resmi yolucular.

17. Gökhan TUNALI

Gökhan TUNALI Kıdemli Üye

Motosiklet:
    Honda
    Sürücü kurslarının verdiği eğitim kendilerine bile yetmez, hiçbir eğitimlerine de katılmadım. Sadece direksiyon sınavı öncesi bir uğradım.Bir çin cup motor 2. viteste kalk ve dubaları dön ,dubaların bitiminde 8 çiz diyecek 1 saatte zor anlattı.Kendi bile 8 çizmeden döndürdü 8 çizilcek mi çizilmeyecek mi haberi yok.:(
    Neyse sınava gireceğiz arka lastik inik,jant değmiş yere hava basalım diyorum,kimse umursamıyor,akü bitik marş basmıyor.
    Sınav gözetmeni, motoru sürücü adayları çalıştırsın demez mi.:D
    Sınava katılanların çoğu hayatında marş basmamış,her türlü kargaşa mevcut,hatta bir bayan aday Yamaha Scooterı ile gelmiş marş nasıl basılır bilmiyor ayağını basıyor ama kuvveti ayarlayamıyor...Rezaletti. Gözetmenler resmen herşeye göz yumdu, işte sürücü kursu eziyeti.:eek:l

18. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Ben bir kaç kez direksiyon sınavına katıldım.Bir bayan vardı ve her kuka arası hilafsız 2,5 metre idi.Ve sayın bayan tüm kukaları devirmeyi ve kukaların sonunda sukuteri kaldırma vuırmayı ve yere düşmeyi becerdi.Ve o bayan 95 puan alara direksiyon sınavını maalesef geçti.Tabii ben çileden çıktım ama sayın öğretmen beğ beni sınav komitesine şikayet etti ve benimle gelen aday sınavda %100 başarılı olmasına rağmen 10 puan alabildi ve sınavda kaldı.
    Bu direksiyon sınavını kimler yapıyor.
    Haydi hatılayalım
    Bu sınavlara resmen mesleği Öğretmen olan kişiler extra haraç alarak katılırlar.Hayatlarında hiç motosiklet kullanmamış bırakın kullanmayı hayatlarında hiç arkada yolculuk yapmamış ama öğretmen olmayı nasılsa becerebilmiş kişiler yapıyor.Ellerine bir kaç kağıt ve birde sekreterlik ve birde kalem veriyorlar ve sınavı yapıyorlar.Çok büyük iş yapmış edasıylada kursiyerlerden alınan haraçlardan bir kısmını ücret olarak alıyorlar.
    Burası maalesef Türkiye.
    Ve canım ülkemde işler bu şekilde yürüyor.Biraz sesini yükselttin mi birileri gelip tepene biner ve susturular.
    Sınavlar için valiliğe vitesli motosikletle sınav yapılacağı yazarlar ama freni tutmayan veya marşı basmayan kırık dökük sukuterlerle sınav yaparlar.

Haydi biri çıksın bunlar yalan yanlış bilgiler desin.

19. Noyan Yıldız

Noyan Yıldız Kıdemli Üye

Motosiklet:
    Honda
    Abilerim siz direksiyon sınavı diye ne acılar çekmişsiniz öyle :) Muhah :D Türkiye de ki ehliyet kursları yerine göre keyfi hareket etme eğilimindeler,gitseydiniz küçük bir ilçede küçük çaplı bir ehliyet kursuna :D Ben hayatımda bisikletten sonra ilk kez ama ilk kez abartmıyorum yemin ederim mobilet bile binmeden motosikletle ehliyet sınavında tanıştım,yemin ederim :D gözetmenler gelmeden önce hocalara sordum :D Hoca 10 dakka şunu kullanayım hiç sürmedim dedim :D adam da kullan dedi :D Nasıl çalışır dedim gösterdi yarı şanzumanlı sanırım 100 yada 125 cc bir motor idi :D çalıştırdık boşta birde iki de diye gösterdi adam debriyaj zaten yok :D gaz verince gidecek mi dedim gider dedi verdim gazı iki yalpaladım baktım yürüyor devam iki üç sokak turladım geri geldim sonra gözetmenler geldi :D bana 100 metre kadar bir istikamet gösterdiler git geri dön dediler dönerken ayağını koyma dediler baktım ayak koymadan dönemicem makina da hafif koydum bacağı bir u dönüşü geri döndürürken sekiz çiz dedi onu bile yapmadım valla :D geldim geri çıkardım kaskı tamam mı dedim tamam dediler 88 ile mi ne geçtim gittim laf ola beri gele işte sınav mı sınav :D

20. Noyan Yıldız

Noyan Yıldız Kıdemli Üye

Motosiklet:
    Honda
    Ha hiç antrenman yapmadan o sınava öyle girebilecek cesareti nasıl buldum,birincisi kimse motoru ile bana motor sürmeyi öğretmeye yanaşmadı,tehlikeli olacağını düşünüp belkide ¿ İkincisi motorumda henüz yoktu o zamanlar,biraz da imkansızlık anlayacağınız,kendime güvenimin tek sebebi ise :D bmx ile merdiven trabzanından bile kayabilecek kadar bir mazimiz oluşu idi :D hastası idim kontra derler bilirmisiniz bilmem 16 cant bmx leri zamanının efsanesi bir tane elimde vardı ben o motorla :D neler yapardım akıllara zarar,nacizane bir denge kabiliyeti doğuştan diyebilirim :D Bu yüzden düşmeye de alışığım tabii ,dedim kendi kendime ne kadar zor olabilir ki :D En fazla düşersin :D Düşmekten korkmazsan :D sorun olmuyor öğrenmek :) Muhah :D 16cantlı ilk motorum ilk göz ağrım bir bmx idi yani :D Hız göstergem bile vardı yokuş aşağı dim dik bir yokuş var idi uzunca da bir yol dar ve engebeli kaymak asfalt değil :D o yolda 88 görmüştüm :D bildiğin bisiklet yaw :D deliliğe bak çocuk aklı işte :D Kask yok koruma yok şort atlet dışarda :D Kimse inanmadı diye biri arkamdayken de yapayım dedim aynısını da :D Arkamda taşıdığım çocuk el bileği çatlak bacak alçıda altı ay :D öyle gezdiydi muhahah :D çok komikti ne günlerdi ya :D Eleman tekerin yanından çıkan demirlere basıp omzuma tutunuyor bir saldık kendimizi :D hızlanınca tabi ufak bir çukurdan geçelim derken :D az bir sarsıntıda bunun ayak bastığı küçücük demirden bir kurtuldu :D sen sağ ben selamet baktım yanımdan biri koşuyor :D eleman düşmemek için ver gaz ama koruyamadı dengeyi :D muhaha yuvarlandı gitti :D