Motor Kazalarından Korunmak İçin Tavsiyeler

Konu, 'Motosiklet Kaza Haberleri' kısmında Ali.Tekin tarafından paylaşıldı.

1. Ali.Tekin

Ali.Tekin Yeni Üye

Motosiklet:
    Honda
    Gerekli teçhizat ile önlem almak yetmiyor maalesef bu zamanda.

Bolu - İstanbul arasında büyük otobanda gitmek kolay oluyor. Bu yolda çok yolculuk yapıyorum. En sağa yaklaşınca tır ve kamyonlar ile yarışıyorsunuz. Ama bazı kendini bilmez insanlar bu yerlere bira şişeleri bırakıp gidebiliyor. Bir keresinde Abant gölünü izlemek isteyen birisinin bu şişeler yüzünden takladan zor kurtulduğunu hatırlıyorum.

Fakat otobanda bize de çok dikkat ermek düşüyor. Uyuyan şoförler çok olabiliyor. Onlardan kurtulmak için hiçbir zaman yerimizi mecbur kalmadıkça değiştirmemeliyiz. Çünkü el ile işaret verilmesine alışkın değiller ve işaretlerimizi de anlamıyorlar. Korna çalma olayına da oldum olası karşıyımdır. Daha da kötüsü karşı daki insanda panik ve sinir de çıkarabiliyor.

Ama en önemlisi yola çıkmadan yağ kontrolü yapmak bence. Yolda motor zorlanıyor, yavaşlayıp bakayım derken kaza yapıyoruz. Virajlar zaten maşallah çok kötü yapılıyor ülkemizde. 70 ile bile girsen takla atmaya yaklaşıyorsun neredeyse. Daha çok dikkat ve akrobasikliği azaltmak gerekiyor. 30 yaşında tecrübeli arkadaşlar daha çok dikkat ediyorlar. Fakat daha genç arkadaşlar pek dikkat edici değil maalesef. Kask takarak önlem alamazsınız. Çünkü altınızda ki aletin tablasında baktığınızda ve yoldada biraz sakinlik görünce insanın basası geliyor. Şeytan ile köşe kapmaca oynuyor insan istemeden:(

Daha çok dikkat edelim.Ölmek daha iyi olabiliyor çoğu zaman.Hastane de platin ile gezen oda arkadaşını görünce insanın hayatı sorgulayası geliyor.

2. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Motosiklet sürüşünde neden en sağdan gidilir biri veya siz bana anlatabilirsimiziniz.
    Kornayı alakasız yerde çalınmasına bizde karşıyız ama gerekli hallerde çalınması şart.Yoksa niye koymuşlar onları araçlara.
    Korna çaldığımda sinirlenen ahmak varsa o zaten yetersiz ezik biridir başımızdaki coşkulu ahmaklar ona ehliyet vermemeleri gerekir ama olmuş bir kere.

Yolda sürüş anında yağa nasıl bakılır neden bakılır bunuda ilk defa duydum.Bakalım daha neler duyacağız.

Virajlarda 70 le takla atma eğitilimine giriyorsa o sürücü hemen dursun aynaya baksın ben nasıl bir ahmaklığın içindeyim desin.Biz 190 la virajlarda oynuyoruz hiç öyle bir şey yaşamıyoruz.
    70 le 50 ile virajlarda sorun yaşıyorsa sürücü motosiklet kullanımında ciddi hataları vardır.Acilen motosikleti park etsin gitsin eğitim alsın.
    Motosiklet diğer kara araçlarından 30 kat daha tehlikeli bir eylemdir.Bu tehlikenin bilincinde olarak motosiklet sürmeliyiz/kullanmalıyız.
    Ama diğer yandan Maalesef ülkemizde motosiklet kullanmayı/sürmeyi çok basite alanlar var.
    Abinin amcanın dayının babanın gösterdiği şekilde bilinçsizce motosiklet sürülüyor.
    Ama kazın ayağı hiç te oyle değil.
    Zaten başımızdakilerde trafik kazalarında bazıları telef olsun diye ciddi çaba sarfetmekte ve bizler bunları ne hikmetse ısrarla görmemekte anlamamaktayız.
    Dünya'da en kolay ehliyet canım ülkemde alınıyor ve ehliyeti alan parayı basıyor istediği motosikletten başlayabiliyor sonra yolda ahmakça bir hareketten telef oluyor ve hemen suçlu belli.
    Motosiklet tek suçludur.
    Ölen telef olan motosikletçilerin ailelerine sorun kiç suçlu diye hemen motosiklet derler.
    Oysa motosiklet aptal salak bir makinedir.Durduğu yerde hiç kimseye zararı olmaz olamaz mümkün değildir.
    Suçlu olan bizleriz.
    Kim ne derse desin tek suçlu var oda biziz.
    Yer ıslaksa neden önceden görmedin kardeşim gözlerin nereye bakıyordu.
    Asfalt mıcırlısı ise neden önceden görüp tedbirini almadan girdin mıcıra.Mıcırda nasıl motosiklet kullanılacağını bilmiyorsan neden çıktın trafiğe kardeşim.
    Motosiklet ile sürüşte virajda neler yapılır neler yapılması sana abin amcan dayın söylemez söyleyemez onlarda bilmiyor ki söylesin.Ama eğitimlerde anlatılıyor.Katıl eğitimlere öğren dediğimizde ben aptalmıyım kıçı kırık bir motosikleti kullanmak için eğitim alayım oluyor hemen.
    Bu sorunun cevabını yere düşünce telef olunca gittiği yerde cevaplar artık bol bol yada yaşarsa hastane odasında sakat kalırsa yattığı yatakta bol bol verir.
    Ama biz artık insanlar sakat kalmasın acı çekmesin telef olmasın diye eğitim alın diyoruz.
    Ama biz yazıp biz dinliyoruz.
    herkes bu mereti kullanmayı çok iyi biliyor ben ve benim gibi bir kaç kişi bir türlü öğrenemedik eğitimler alamaya devam ediyoruz.
    Ya bizde sorun var yada eğitim almadan trafiğe çıkıp acı çekenlerde yada telef olanlarda.
    Kararı okuyucular versin.

Vahap, yunusemre, Erol ve 2 kişi daha bunu beğendi.
  3. mehmet özdil

mehmet özdil Yeni Üye

Size katılıyorum. Ancak ne zaman yüzümü çevirip motorsiklet sesinin geldiği tarafa baksam, özellikle racing tipi motorsiklet kullanan arkadaşların ecele koşturmak gibi bir hevesleri olduğunu hissediyorum. Bu davranışları inanın beni motorsiklete binmekten soğutuyor. Daha sakin bir alanda yapılan bir hız değil bu gündüz yoğun trafiğin içerisinde.
    Dolayısıyla hastanelerde gördüğünüz manzaraların olması çok doğal