Motor konusundaKararsızlık içindeyim tecrübelerinizi paylaşırmısınız?

Konu, 'Scooter - Maxi Scooter Kullanıcıları' kısmında emre.oner tarafından paylaşıldı.

1. emre.oner

emre.oner Yeni Üye

Motosiklet:
    Henüz Yok
    Evet saygıdeğer arkadaşlarım,
    başlıkta da belirttiğim gibi uzun zamandır motor almak istiyordum ve bugün forumunuzu gördüm inanın paylaşımlarınıza hayran kaldığımı söylemeden geçemeyeceğim.Şimdi öncelikle sorun şu ki ;
    150 hs , 150 zc, araştırdğım ve yaklaşık yüzlerce kullanıcı yorumu okduğum modeller.Benimde başlangıç olarak aklımda bunlardan biri vardı.Ancak her okuduğum yorumda vazgeçmek zorunda olduğumu hissettim ve burda gördüğüm birkaç model daha ekleyerek listeyi büyüttüm.Sanırım çin malı istemiyorum ama ötesine param da yetecek gibi değil. 2. el olayına da girebilecek kadar teknik konuya hakim değilim :)
    Suzuki an 125 (hayran kalmıştım yorumlara) sanırım sıfırı yok veya çok pahalı durumda.Kymco agility çok hoşuma gitmişti. Benim bütçem maksimum 2500 lira dolaylarında hani çok sıkarsam belki 3000 ama çok zorda kalırım.

1-Şehir içinde kullanacağm belki binde bir eskişehir-ankara veya kütahya yapabilirim.
    2-Fiyat performans olarak en iyisi :) (bu fiyata alınabilecek)
    3-Çin malı son tercihim
    4-Çok fazla olmamakla birlikte belki bir arkadaşımla binebilirim (şehir içi)
    5-Çok fazla sorun çıkartmayan
    6-Sağlam teknik servis , yedek parça bulabilme kolaylığı

ve ekleyemediğim daha nice özellik bu fiyatlara bulunabilirmi?
    Artık bu hayali ertelemek istemiyorum neredeyse 2 yıldır aldım-alıcam gibi kendimi oyalıyorum ama sabır kalmadı :(:(
    Siz değerli arkadaşlarımdan tecrübeleriniz ve bilgileriniz dahilinde yardım istiyorum.

2. emre.oner

emre.oner Yeni Üye

Motosiklet:
    Henüz Yok
    Beklemedeyim arkadaşlar kimse boş geçmesin.Her fikir değerlendirmeye alınacaktır.:)

3. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Bu rakkama full korumalı kıyafet ekipman ve kask ve "Güvenli Sürüş Teknikleri" eğitimleri dahil mi?
    Size yamaha ybr 125 ikinci elini tavsiye ederim.Az yakar çok kaçar sorunsuzdur 165 bin kmlik tecrübe.Ben tüm yurdu ybr 125 ile geziyorum.Daha tık demedi.Parçasıda işçiliğide ucuzdur.
    ikinci el ybr 125 ler 2000 - 2700 arasında temizleri var.
    Hatta Kütahya da gri renk bir ybr 125 var.İlk gelen parti japon olanlarından.Fiyatıda km side uygun.
    Düşünürseniz yardımcı olmaya çalışırım.

emre.oner bunu beğendi.
  4. emre.oner

emre.oner Yeni Üye

Motosiklet:
    Henüz Yok
    Yok onlar dahil değil bu salt olarak motor için hatta şimdi kredi kartsız,peşinatsız,36 aya varan vadelerle verilen yerler var.Bu sebeple fiyat konusunda biraz daha cüretkar davranabilirmiyim onu düşünüyorum açıkcası.Şenol bey ben vitesli ve ybr tarzı motor istemiyorum. :) Benm tek istediğim adam gibi ama ucuz yollu bir scooter :) saygılar ve mesaj için teşekkürlşer bekliyorum yorumların devamını.

5. Mete Gökmen

Mete Gökmen Üye

Bence çin malı diye çok öngörüyle bakmak yanlış. Kalitelileride var kalitesizleride. Hepsini aynı kefeye koymamalısın. 150 ZC ile şehirlerarası yol yapan tanıdıklarım var ( İzmir - Balıkesir ). Ama sağlıklımı diye sorarsan hayır. Üretimden onların grenajlarındada sorun olduğunu biliyorum. Ama şu ana kadar kimle konuştuysam 150 HS den memnun kalmayan görmedim. O parada sıfırı için yeterli. Servis ağı çok geniş ve yedek parçasıda ucuz. Bence motor alınırken bunlarada dikkat edilmeli. Sonuç olarak ucuz bir çözüm istiyorsan 150 HS uygun. He dersen ki illakide çin malı olmasın Ramzey türk malıdır çok yakın arkadaşımda var. Bende kullanıyorum. Bir derdi sıkıntısını görmedim şuana kadar. Servis hizmetlerini kendim çok iyi bilmiyorum ama iyi diyorlar onların yalancısıyım tabii.

emre.oner bunu beğendi.
  6. emre.oner

emre.oner Yeni Üye

Motosiklet:
    Henüz Yok
    Ramzeyin pazar araştırmasını yapıyım biraz :) Model olarak hoş görünüyordu ama bence modelden çok kalitesi önemli nihayetinde can taşıyor.Ben öyle şekil görüntü olayını pek önemsemem açıkcası ve bu 125 an çok hoşuma gitmişti onların üretimi durmuş diye duydum bir yakın arkadaşımdan hatta bir yerde 900 k m yolculuk yapan bile okudum sorunsuz bir şekilde :) onu isterdim ama yedek parçası sorun olucak bu durumda :( ve buna okadar üzüldüm ki anlatamam o tarzda o kalitede başka motor bulabilirmiyim onu bilmiyorum honda diyorlar ama 100 cc oda çok düşük be :( kararsız kaldım bekliyorum üstadlarım yardım bekliyorum işte :(

7. Mete Gökmen

Mete Gökmen Üye

Sana boşver yedek parçayı al demek isterdim ama motor bu sürekli lazım olacaktır yani :(

emre.oner bunu beğendi.
  8. Enes ŞİMŞEK

Enes ŞİMŞEK Kıdemli Üye

Motosiklet:
    Honda
    Al bi YBR bak keyfine, çok fazla kurcalama başkalarını. Honda CBF150 de iyidir...

emre.oner bunu beğendi.
  9. Mete Gökmen

Mete Gökmen Üye

Vitesli istese bulunacağım bende tavsiyede ama scooter istiyor :)

10. emre.oner

emre.oner Yeni Üye

Motosiklet:
    Henüz Yok
    Ybr veya o tarz motor istemiyorum arkadaşlar 4000 lirayıda gözden çıkardım ama dylan gibi motor istiyorum hayran kaldım o motora ancak sıfırı yok:(

Suzuki an 125 (Çok güzeldi)-----sıfırı yok
    Honda dylan 150 (hayranım)-----sıfırı yok

11. emre.oner

emre.oner Yeni Üye

Motosiklet:
    Henüz Yok
    Evet kesinlikle scooter :)
    Ancak beğendiğim modeller hep satıştan kaldırılmış :( Bu sebeple anlıyorum ki okuduğum bütün konuların tarihleri çok eski :)
    SYM motorlar hakkında ne düşünüyorsunuz?

12. emre.oner

emre.oner Yeni Üye

Motosiklet:
    Henüz Yok
    Değerli arkadaşlar,

SYM (Sanyang-Motors) bağımsız,4 Asya ülkesi dahil 5-6 ülkede yılda 800.000 ad. Motosiklet üreterek ihraç etmektedir.
    Taiwan da 2400 çalışanı olan bir dev.

SYM'i Türkiye'ye ithal eden önceki firma ancak bir kaç bin adet getirdi ve bıraktı

14.11.2007de İzmir de bulunan Motoran A.Ş ve SYM sözleşme imzalayarak,Motoran A.Ş. nin gelecekteki Türkiye tek yetkili mümessil ve ithalatçısı oldu
    Sen nereden biliyorsun bunları diyeceksiniz mutlaka.Ben bilirim işte

Servis sorunlarına gelince.
    Emin olabileceğiniz bir husus vardır. O da, Motoran yetkili servisi olan her hangi bir servise giderek, Reklamasyonların Motoran A.Ş. tarafından nasıl karşılandığı ve yedek parça için nekadar süre beklediklerini bir araştırın!! eminim şaşıracaksınız.

Yeni ve türkiye ye gelecek bir modelden söz etmeden geçmek istemiyorum.
    SYM nin GTS 250 EFI'si mesela 23,4 HP ve modelinden de anlaşılabileceği gibi elektronik yakıt enjeksinlu olacak muhtelif scooter'ların yanısıra 5-6 farklı model daha ithal edilecek! bunlardan biri,Fighter 125. 2007 Macau asfalt yarışını kazanrak şampiyon olan bir motosiklet.
    Macau yarışına her yıl yüzlerce otomobil ve motosiklet katılarak farklı segmentlerde yarışmaktadırlar.

SYM kullanmış bir kişi daha sonra ancak bir Japon motosikletine niyetlenir ya da daha yüksek hacimli bir SYM yi gönül rahatlığı ile tercih edebilirde.
    Birde, Almanya,Fransa ve İtalya da çok ama çok kullanıcısı var! İtalya üretimde yapıyor.

---Başka bir yerde bir arkadaşdan alıntıdır umarım sorun olmaz arkadaşlar.

SYM joyride200 modeli çok güzel duruyordu

13. Mete Gökmen

Mete Gökmen Üye

SYM nin 250 lik bir motoru var gts ydi sanırım görüntü olarak çok iyi ve randumanlı olduğunuda duymuştum kullanmışlığım yok ama burgman lar a rakip gibi sanki. Çok şık o paralara bulabilirsen 2. el falan bir bak istersen.

14. emre.oner

emre.oner Yeni Üye

Motosiklet:
    Henüz Yok
    sanırım çok yüklü bi miktar veremiycem motor için bütçem musait deil :(
    Ama motor aşkımdan vazgeçmiyor ve aşağıdaki 3 modelden birini hep beraber seçmeyi hedefliyorum :)

1-)KEEWAY arn 150cc 3.297 TL (Görünüşü harika)+(150 cc)+(10 hp)+(aklım görünüşünde kaldı)
    2-)MONDİAL hs 150cc 1.914 TL.(ucuz)+(150cc)+(yedek parça bol)
    3-)kymco agiltiy 125cc 3.500 TL (kullananlar pişman olmamış)----------(125 ccolması kötü olmuş 2 kişi binmem gerekirse zorlayabilir)(servisi ve yedek parçası konusunda hiçbir fikrim yok)

190 cm boy 85 kg biri için fiyat performans ve servis seçeneği en uygun olan hangisidir?

15. emre.oner

emre.oner Yeni Üye

Motosiklet:
    Henüz Yok
    150 hs teknik bilgiler
    Motor : Tek Silindir, 4 Zamanlı
    Silindir Hacmi : 150 cm³
    Silindir Çapı ve Strok : 57,4 x 57,8
    Sıkıstırma Oranı : 9,2:1
    Maksimum Tork : 8,3 Nm /6500 d/dak
    Soğutma : Fan Soğutma
    Çalıştırma : Elden ve Ayaktan Marşlı
    Ön fren : Disk
    Arka fren : Kampana
    Yağlama Tipi : Yağ Pompası
    Ateşleme : Elektronik CDI
    Ön Süspansiyon : Hidrolik Ön Maşa
    Arka Süspansiyon : Hidrolik Amortisör
    Yakıt Tankı Kapasitesi : 6 L
    Ön Lastik : 130/60-13
    Arka Lastik : 130/60-13
    Ağırlık : 113 kg
    Boyutlar U-G-Y mm : 1955x700x1095
    Şanzıman : Otomatik

KEEWAY arn 150cc 3.297 TL teknik bilgiler
    Özellikler ARN 150
    Uzunluk ( mm ) 1920
    Genişlik ( mm ) 700
    Yükseklik ( mm ) 1140
    Teker Mesafesi ( mm ) 1300
    Yerden yüksek ( mm ) 120
    Net Ağırlık ( kg ) 105
    Motor Tipi Tek Silindirli, 4 Zamanlı, Hava Soğutmalı
    Maksimum Güç 10 hp / 7500 rpm
    Maksimum Tork 9.97Nm/ 6000 rpm
    Ön Fren Disk
    Arka Fren Kampana
    Ön Teker Ölçüleri 120/70-12
    Arka Teker Ölçüleri 130/70-12
    Yakıt Depo Kapasitesi ( L ) 5
    Ateşleme Sistemi CDI
    Maksimum Yük Kapasitesi ( kg ) 150
    Çalıştırma Sistemi Elektrik ve Ayaktan Marş
    Debriyaj Sistemi Otomatik
    Akü 12V

kymco agiltiy 125cc 3.500 TL
    Ölçüler U/G/Y (mm) 1830 x 690 x 1125
    Ağırlık (kg) 106
    Motor Tipi 4 zamanlı
    Soğutma Sistemi Hava
    Şanzıman CVT
    Motor Hacmi (cm³) 124.6
    Ateşleme Tipi CDI
    Yakıt Kapasitesi 5
    Yağ Kapasitesi 0,9
    Sele Yüksekliği 790
    Max. Güç (Hp/d/d) 9 / 7500
    Max. Tork (Nm/d/d) 9.6 / 6500
    Frenler Ön / Arka Disk / Kampana
    Tekerlek Ölçüsü Ön 120 / 70 - 12
    Tekerlek Ölçüsü Arka 130 / 70 - 12

16. Erol Ceyhan

Erol Ceyhan Site Bağımlısı

Motosiklet:
    SYM
    Öncelikle aramıza hoş geldin yaklaşık 2 yıldır sym gts 250 kullanıyorum boyuna ve kilona bakılırsa normal scooterlarda boyut ve ebat olarak sırıtma ihtimalin çok yüksek imkanlarına ve düşüncelerine saygım var ama parayı bir kere vereceğin için biraz daha dikkatli davranman lazım bu seçeneklerin içine sym hd 200 ve sym joyride 200 seçeneklerinide ekle derim bu motorların performansı gayet iyi hd 200 modelinin büyük lastikli olmasıda sürüş açısından gayet güzel bu 2 modelin 2. el fiyatları bütçene uyacaktır çin motorları ile 2 yıl uğraşmış bir sürücü olarak gerek paranı gerekte zamanını hiçe saymak istemiyorsan tavsiyeme uymanı öneririm sonrada bana dua edersin:):):)

emre.oner bunu beğendi.
  17. Alican

Alican Site Bağımlısı

Motosiklet:
    Kawasaki
    Sym findle 2 veya yamaha cyguns X e bak.125 lik olduklarına aldanma 150 hsyi havada karada yerler :)

emre.oner bunu beğendi.
  18. emre.oner

emre.oner Yeni Üye

Motosiklet:
    Henüz Yok
    dün gece rüyamda hs 150 aldıgımı gördüm :)şu meşhur turuncu rengi ve eve gelıyorum aynı gün arıza oluyor nedenini anlayamıyorm durup dururken hatta okulda arkadaslar bana km göstergesini getırıyorlar sıkma canını ya bunlar kolay bulunur dıye :)) rüyam böyle olunca rüyada tövbe ettim : )

asıl merak ettiğim suzuki an 125 bulabılırmıyım dıye dusunuorm ama sıfır lazım bana :)

19. emre.oner

emre.oner Yeni Üye

Motosiklet:
    Henüz Yok
    üstadım öncelikle hoşbulduk.
    şimdi olay şu ki ben ilk defa motor alacağım ve bu sebeple bu söylediklerinin 2. elini almak çok korkutuyor beni :) Sıfırları da zaten ateş pahası :) 2. el pazar araştırması yapayım biraz sizinde yardımlarınızla.:)

20. emre.oner

emre.oner Yeni Üye

Motosiklet:
    Henüz Yok
    hocam elbette eminim :) söylediklerinden fiyat olarak fiddle 3.700 :)
    yamaha bomba duruyordu :) ama içim özellikle symjoyride diyorr :) çok hoşuma gidiyor.

yani uzun yol olurmu onunla bilmem ama alıp başımı motorumla biraz başbaşa kalmak isterdim :) suzuki an125 de mükemmel ama 2.elini almam :) sıfır olursa elbette :D sanırım piyasada sıfır kalmadı