Motor Kullanımı İle İlgili Bir Kaç Soru!!!

Konu, 'Motosiklet Şürüş Eğitimi ve Dersleri' kısmında İlker.Ateş tarafından paylaşıldı.

1. İlker.Ateş

İlker.Ateş Yeni Üye

Mrb..Motor kullanmaya yeni başladım..Ehliyete yazıldım..Yalnız sorum şu..Motorla dönerken virajı çok genişten alıyorum..Şöyleki..Düz yolda giderken dik açıyla tam sağda olan bir yola gireceğiz diyelim..Şimdi ben motorun hızını yavaşlatıp normal olarak dönüyorum ama hızı baya bi yavaşlatıyorum..Mesela biraz hızlı dönmeye çalıştığımda direksiyonu hafiften biraz daha çevirsem motor sağa yatacağına tam tersine sola doğru yatmaya başlıyor ve düşerim diye fazla hızlı dönemiyorum..Ama önümde felan gidenler benden 2 kat hız yapıp dönebiliyor..Acaba ben mi çok hızlı giriyorum viraja yoksa direksiyonu biraz daha sağa veya sola çevirirsem gerçektende düşmez miyim..Yani motorum tam tersi yere doğru gitmesi normal mi..Diğer bişeyde şu..Yokuş aşağı inerken sürekli frene basarsak balatalar çabuk eskiyebiliyor..Şimdi sürekli fren yapmasam bu seferde motor acayip hızlanıyor ve durdurmak çok zor oluyor.Ne yapmak lazım..Ayrıca aniden durmak gerektiğinde arka freni % kaç ön freni % kaç sıkmalıyız..Ben genellikle hep ön freni yavaşça sıkıyorum ama bazen ön teker kitlenecek şekilde bi kaç kez sıktım.Hızım fazla olsaydı takla bile atabilirdim...Bu arada altımda yamaha cygnus x var..Özelliklede dönüşleri birisi iyice anlatırsa sevinirim..Acaba ben mi hızlı dönmeye çalışıyorum yoksa sağa doğru döneceğim zaman motoru Paylaş:

sağa döndürürken motorun sola doğru yatması normal mi..

Dönüşler için eğitim videosu koyabilir misiniz..Ağırlımı sola doğru yatırarak denemeye çalışıyorum ama yinede çok geniş açıdan alarak dönebiliyorum..

2. Erol

Erol Admin Yetkili Kişi

Motosiklet:
    BMW
    İlker motosiklet forum ailesine hoş geldin, iyi forumlar.

Yukarıda yazdığın sorunların tamamından kurtulmak ve güvenli motosiklet sürmek istiyorsan sana tavsiyem aşağıdaki linki iyi incele ve hemen müracat et.

http://www.motosikletforum.com/showthread.php?t=9762

3. Gökhan Yasdal

Gökhan Yasdal Site Bağımlısı

Motosiklet:
    Suzuki
    Bu bilgilere internet üzerinden ulaşamazsın. Deneyimli hocaların nezaretinde eğitim alanında tecrübe etmen gerekir.

Yine de kısaca belirteyim. Sağa dönerken motorunun sola yatması gibi bir şey sözkonusu değil. motorunu döneceğin yöne yatırman gerekiyor. (gidonunun nereyi gösterdiğinden bahsetmiyorum) Yine de buradan okuyarak bu eylemleri denememeni tavsiye ederim.
    Hangi şehirdesin?

4. demircan

demircan Üyeliği İptal Edildi

Motosiklet:
    Honda
    kardeş dönerken viraj hep geniş alınır ve hız yavaşlatılır. motora göre farklılık gösteriir viraj almak. dier amcaların hızlı dönmesi tecrübe ve muhtemelen motorlarıyla alakalı sen şimdilik dogru olanı yap yavaş ve saglıklı dön . motorun virajda ters tarafa düşme olayı fiziksel bir olay. döndügün yöne dogru hafifce avucun ile direksiyonu döndügün yöne dogru itersen birazdaha iyi alırsın virajı. bende cbf500 var hala tırsa tırsa alıyorum virajı. milleti takma kafaya kendine bak. nasıl alıyorsan öle al

5. demircan

Motosiklet:
    Honda
    saga dönerken motorun sola yatması nasıl söz konusu degil ??? :D hocam
    fiziksel bir sey bu olur ve feci kaza olur.

6. İlker.Ateş

İlker.Ateş Yeni Üye

Tam anlatamadım sanırım..Burada asıl sorun şu.Direksiyonu biraz daha mı fazla kırıcaz yoksa ağırlığı döndüğümüz yere mi vericez..Bi kaç eğitim videosuna baktımda normal viraj dönüşlerinde kimse o yöne doğru eğilmiyor..Normal gidiyor..Ben direksiyonu biraz daha kırarım kırmasına ama motoru atıyorum sağa döndürdüğümde direksiyonu biraz daha çevirsem sola doğru yatıp yere yapışıcam gibi hissediyorum..Sorun burda bence..Bide şu yokuş aşağı ile ilgili sorumu cevaplar mısınız..

7. demircan

Motosiklet:
    Honda
    hocam sen direksiyonu kırabilirsin fakat cok az kırcaksın demekki fazla kırıyosun sen ondan öle ters taraf olayı oluyor. yada hic kırma döndügün yere yat yatabiliosan başka secenek yok. ya yavas gircen ada yatcan secim senin

8. Gökhan Yasdal

Gökhan Yasdal Site Bağımlısı

Motosiklet:
    Suzuki
    Eskiden dik inişlerde yazardı "çıktığınız vitesle ininiz" diye. O hesap gitmn gereken vitesin bir altı ile inersen kompresyondan da faydalanmış olursun. Motoru çok aslıp sonra ani kompresyona bırakmamaya gayret et. Yavaş yavaş indirecek vitesi bulmak biraz da senin tecrübene bağlı. Devamlı fren yapma.

Viraj meselesini de dediğim gibi burada çözebileceğini düşünme. yakın zamanda eğitimler var.Yazıl birine sürüş ile ilgili tüm bakış açın değişsin.

9. Barış

Barış Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    lütfen forum kurallarımız gereği ilgili bölümde kendinizi tanıtan bir başlık açınız!!!
    ayrıca forumumuz da kalın(bold) yazı karakteri kullanmıyoruz!!!