motor kullanırken eğitimin payı,pratikle uyumu

Konu, 'Motosiklet Şürüş Eğitimi ve Dersleri' kısmında DEMİRAT tarafından paylaşıldı.

1. DEMİRAT

DEMİRAT Üyeliği İptal Edildi

bu kunuyu özellikle açtım buraya,hani bu forumda defalarca üstüne basıla basıla eğitim şart,eğitim şart deniliyo tavsiye ediliyo, eyvallah buna lafımız yok ama şu konuda sözüm var,sanki bu tavsiyeler yapıldıgı zaman türkiye sartları göz önünde tutulmadan sadece büyük şehir imkanları gözetilerek bu tavsiyeler yapılıyo geliyo bana,türkiyede kaç sehir varki motosiklet egitimi veren bir kişi, kurum var,veya devletin öne düşüp bu egitim konusunda cabası var,imkanlar dahilinde konuşacak ve bu egitimden herkesin faydalanması gerektigini düşünürsek,kendimizi kandırmış oluruz,burdaki eğitim alın cabalarıda tam yerine amacına ulaşmamış olur,bence burada devlete baskı koyan, kurumların sehirlere dagılmasını sağlayan öneri ve calışmalar olsa egitim alın önerisini yapılmasından daha faydalı olacak bence,,

pratikle uyumu,,,, bu tarafıda sanki bana zayıf telafuz ediliyo geliyo, uygulamalı bir egitim daha mantıklı,birebir anlatılarak uygulanan,ayrıca sunuda üstüne basa basa diyorum,türkiyede bunun senelere dayalı okulumu varki egitim alalımda herseyi ögrenmiş olalım,sizin bahsettiginiz egitimler 4 yada 5 satlik egitimler bilemedin günlük egitimler bu egitimlerin gercekden motor kullanmada size herseyi katabileceginize inanıyormusunuz,benim sahsen düşüncem biriki eksigimizi tamamlar ancak, yeterli deyil yani

bağlayım konuyu,egitim alın önerisini yaparken her kesime ulaşılacak ortam ve sisitemler kurulmalı, egitim için okullar kurslar acılmalı,uzun zamana günlere dayalı bir eğitim olmalı,trafikde uzun km ler yapmakda olmazsa olmaz tabi,tecrübe kazanmak,

2. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Yazdım sildim yazdım sildim.yazmamaya karar verdim.Varsa yazacak cevabı olan buyursun

3. Metin

Metin Site Müdavimi

Motosiklet:
    Honda
    Bende yazmamaya karar verdim...

4. DEMİRAT

senol abi gerçek bu deyilmi,birde dar gelirleriyle küçük ucuz motosiklet kullanan da insan deyilmi ,onunda egitim alma hakkı yokmu,ben burda sistemi eleştiriyom aslında,egitim bize uzak, biz egitime deyil

5. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Eğitim alanında nasıl bir çalışmaların oldu desem haddimi aşmış olurmuyum acaba.

6. DEMİRAT

enazından devletin, motosiklet ehliyeti alırken motosiklet sürücülerine ayrıcalık yapıp sürüş egitimi vererek, bireylerin ehliyet almasınıda sağlayamazmı,bu yapılabilir bence bir kanun cıkarıp ehliyet kurslarına talimatla bu yapılabilir enazından,nasıl otomobil ehliyeti alırken direksiyon kursu veriliyo, motosiklet sürücüsüde böyle bir sürüş teknikleri adı altında yeterli olmasada böyle eğitim verebilir,hiç yokdan iyidir bu tavsiyem

7. Metin

Metin Site Müdavimi

Motosiklet:
    Honda
    Olması gereken aslında bu zaten Ömer hocam...Ama fazla konuşmak istemiyorum,anladın sen onu...;)

DEMİRAT bunu beğendi.
  8. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Bu konuyu daha oncede yazdım yine yazayım.
    Sürücü kursları oto ehliyeti verirken nasıl eğitim veriyorsa Motosiklet sürücüsüne de aynı eğitimi vermek zorunda.Ama o TİCARETHANELER bunu yapmaz yapamaz.Kanunda yeri var zaten ama uygulama yok zaten o TİCARETHANELERDE de bu konuda denetim de yok.
    Bu TİCARETHANLER bu eğitim için ciddi paralar alıyorlar vermeyede mecburlar.mesela sen ehliyet alırken bu konuda ısrarcı olabildin mi.Olan ne oldu bilirmisin.Kim bu konuda yeterli bilgiye sahip.
    Sende biliyorsun motosiklete binenlerin ne olduğunu neler olmadıklarını.

En basitinden şu forumda kaç kişi yazışıyor kaç kişi seyrediyor.
    Başka söze gerek yok bence.

DEMİRAT bunu beğendi.
  9. DEMİRAT

egitimin farkındamıydıkki cabalarım olsun senol abi, bizlere egitimim verildide biz mi almadık, ben senelerce motorun üzerindeyim egitim alacak ortamımda olmadı acıkcası,sürerek tecrübe edindik,allahlıgına yani,kazam olmadı ama bu ölcü dogru bir ölçü deyil,haddinizi aşma konusuna gelince kesinlikle olamaz,yaptıgınız çalışmaları göz önünde tutarsak sizi yok saymak zaten cahalet olur,,

10. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Ben kendimden örnek vereyim.Benim sertifikam vardı MEB den eğitim aldım.Sürücü kursu bana aylık asgari ücret verecek ve ben 30 gün boyunca ders vereceğim.Ve Bursa'da tek olacak.
    Amam ben serbest ders verirsem saat ücreti alacagım.Ve saati 30 TL ders vereceğim.Sen hangisini tercih edersin.Aylık 600 TL mi saat ücreti mi.Hangi eğitmen buna gelir.Senin böyle bir imkanın olsa buna uyarmısın.

11. DEMİRAT

senol abi ehliyet alırken ısracı olabilirdin diye yazmışsında ben ehliyetimi o senelerde kurstan almadım polis memurları veriyodu sene 1990

12. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Ben şimdiki uygulamaya göre yazdım.Sen bir örneksin.Teşbihte hata olmaz.
    Ki o zamanlarda bile ehliyet verenler motosiklet kullanmayı bilmezken almışsın ehliyetini.

13. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Ben ve benim gibi bir arkadaşım Bursa'da beleş eğitim vermek istedik.İlanlar yaptırdık borç harçAfişler yaptırdık.Yerel TV lerde basında ilanlar verdik.Bil bakalım bu eğitimlere kaç kişi geldi.
    5 kişi geldi.2,5 milyon Bursa'da 5 kişi geldi.

14. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
  15. DEMİRAT

senin konumunda bir eğitmen olsam elbette kursta hoca olmam 600tl ye özel dersleri tercih ederim,ama egitim almak isteyen biri olarakda, genel insanların görüşüde bu olur tahminim m.e.b nın vermiş oldugu kurstan almak isterdim,ozaman sunu konuşmak gerek kurslardaki egitmenlere makul bir oranda devlet memuru maası verilmesi sağlanmalı,biz motosiklet sürücüleride ehliyet alırken bu imkanlardan otamatikmen faydalanmış oluruz

16. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    MEB den motosiklet sürücü yetiştirme belgesi nasıl verildiğini bilsen sende benim gibi o sertifikayı yırtar atarsın Sana eğitim vereceklerim Motosiklet bilgisi sürüş deneyimleri yok ki ne verecekler de sende ne alacaksın ne vereceksin.

Senin dediğine kalırsa o işin moku çıkar daha başından.Örnek bak devlet dairelerine anlarsın.

17. DEMİRAT

senol abi bu sonuca şasırmadım acıkcası insanlar bugune kadar motosiklet kullanmada egitimin önemimin farkında deyil,bende dahil, acıkcası motor sürülerek ögrenilir biliyoruz,önce bu egitim devlet kanalıyla zorunlu verilmeli insanlar egitim konusundaki faydaları görmeli zaten sonrası gelir diyorum bu egitimden cıkan insanlarda cocuklarına cevresine otamatikmen bu egitimin önemini anlatacak diyorum,yani bilmedigin birseyin önemide bilinmez

ama egitimi verende, egitmen olmak sartıyla m.e.b kurslarına gidilir diyorum

18. Metin

Metin Site Müdavimi

Motosiklet:
    Honda
    Şenol hocam yazmamaya karar verdim dediğin buysa....:)Birde yazmaya karar versen ne olacak acaba diye merak etmeye başladım...:):):):)