Motor seçimi yardım....!!!

Konu, 'Racing Motosiklet Kullanıcıları' kısmında Fatih KURT tarafından paylaşıldı.

1. Fatih KURT

Fatih KURT Üye

Motosiklet:
    Honda
    Selam arkadaşlar aranıza 7 dakika önce katılıdım. makina muhendisiyim.. 97 yılından beri sahip oldumuz 125cc honda titan motorumuz artık dar gelmeye başladı.. şubat ayında ehliyet alıp 600cc-900cc arası racing motor almayı düşünüyorum. bütcem 7000-8500 tl arası. 1999-2004 arası motor olarak teklif tecrübe ve önerilerinizi bekliyorum. yedek parça, ikinci el piyasa, yakıt-performans açısından alınabilnicek motorlar hangileridir.. bu arada bi kaç motor baktım.. 99 model 750cc srad 49.000km de 6500tl isityo fiyat nasıl sizce..? 2002 model honda 600f 48.000de 8000tl istiyo.. 1999 mode lyamaha R6 7000 lira istiyo... sizce eder fiyatlarımıdır yoksa fazlamı fiyat çekiyolar... yardımlarınızı bekliyorum...

Bu arada istanbul silivride yaşıyorum ve burada çalışıyorum... makina muhendisiyim doğalgaz mekanik tesisat ısıtma soğutma projelendirme işleriyle uğraşıyorum... hobilerim arasında motorsikletleriyle konvoy yapıp topluca gezmeye giden kişilerin arkasındann hayranlıkla bakakalmak var...:(

2. Tayfun Seyrekbasan

Tayfun Seyrekbasan Kıdemli Üye

Motosiklet:
    Henüz Yok
    merhaba fatih bey mf ailesine hoşgeldiniz.keyifli forumlar dilerim.yazınızı okudum fakat bana sorarsanız 125cc olan titandan sonra birden 600cc ve üzeri motor bakmanız biraz tuhaf çünki 125cc den sonra bu kadar cabuk cc yükseltmek bence mantıklı bir secim olmadığını düşünüyorum.bana sorarsanız biraz daha düşük ccli motorlara bakın derim.tabiki bakmadan önce güvenli sürüş eğitiminizi mutlaka almanızı tavsiye ederim.

3. Özgür

Özgür Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    MF ailesine hoşgeldiniz.
    Hiç 600 cc bir racing motosiklet kullandınız mı?

4. Fatih KURT

Fatih KURT Üye

Motosiklet:
    Honda
    daha önce arkadaşıma ait racing motoru bi kaç defa kullandım... ikide bir alıp satmak istemiyorum... bi defa alıp acele etmeden motora alışıp kullanmak istiyorum.. evli değilim ve evlenirsem motor kullanamıcamı düşünüyorum.. o yüzden fazla zamanım yok:) yaklaşık 13 senedir vitesli motor kullnaıyorum alışmakta zorlanıcamı zannetmiyorum...

5. Umut Karkın

Umut Karkın Organizatör

Motosiklet:
    Aprilia
    Foruma hoşgeldiniz umarım kalıcı olursunuz ve bol keyif alırsınız.

Nacizene fikirlerimi yazayım (İnşallah Şenol abi kızmaz)

Bence yüksek cc motor almanızda hiç bir sakınca yok ama motorlarıyla gezilere çıkan gruplara hayranlıkla bakıyorsanız yarış motorlarından vazgeçin derim ben, yarış motorlarıyla ne doğru düzgün gezebilirsiniz nede binince rahat edebilirsiniz.
    Eğer motosikleti alınca amacınız iki teker üzerinde keyifli vakit geçirmekse kesinlikle bir enduro tavsiye ederim, Türkiye şartlarında bence başka binilecek motor yok.
    Ben transalp almadan önce honda cbr 600f i çok araştırdım netten araştıra araştıra hayranı olmuştum motorun, hatta istanbula almaya bile gelecektim ancak Ankarada bir tane satılık vardı gidip te üzerine bininde vaz geçtim, iki büklüm oluyorsunuz üzerinde, ayrıca 600 f sport turing olduğu halde durum böyle, sonrasında ani bir kararla transalp aldım ve çok mutluyum. Bir enduroyla deponuz bitene kadar yorulmadan yol alabilirsiniz (transalpse hiç yorulmazsınız çünkü deposu çabuk bitiyor :) )

Eğer illa grenajlı bir motor olsun sportif görünsün istiyorsanız tavsiye edebileceğim ve bildiğim motor Suzuki gsx 750 f tir kullanımı rahat sağlam aman aman fazla yakmayan bakımı kolay, yol tutuşu güzel, frenleri oldukça yeterli bir motordur ve fiyatlarıda makuldür.

Eğer race yada sport turing bir motosiklet alırsanız çok dikkatli olmanız gerekli çünkü çok hızlı motorlar ve o serilikte durmuyorlar :)

6. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Hoş geldiniz sefalar getirdiniz
    Eğitimlerimize ve Gezilerimize de bekleriz.

125 cc ile kaç 100 bin bitti desem.Ve "Güvenli Sürüş Teknikleri" eğitimleri aldınız mı.
    Almadıysanız alın.Bakın o zaman hayata bakış açınız bile değişecek.Bugüne kadar ben bunlara çok şahit oldum hatta forumdaki arkadaşlarımda bunu yakinen bilirler.
    Almak istediğiniz araçlar profesyonel sürüş bilgisi gerektiren araçlardır.125 cc gibi tepki vermezler ve 125 cc gibi durmazlar gazlanamazlar.
    Ha bana şimdi dersiniz ben alime gazıma hakim olurum.Olmaz derim ben.Bunca yıllık motorcuyum bunu ben diyemiyorsam kimse diyemez.İstinai durumlar vardır elbet ama adı üstünde istisna.
    O yüzden gelin siz eğitim alın.Motosiklet kullanmak efendi kişi işidir ve sürücü aklını kullnmakla mükelleftir.Motosikleti hafife almayın.
    Neden ben hep eğitim alın diyorum.Her topikte hemen hemen bu konuyu işliyorum.
    Çünkü biz Millet olarak Motosiklet kullanmayı çok çok hafife alıyoruz.İki tekeri kullanmayacak kadar aptalmıyım derler hep bana ve bunu diyenlerin hepside ya telef olmuşlardır yada sakat kalmışlardır.
    2-3 depo benzin parasına eğitim alın.Çünkü benimle ve benim gibi çok kişiyle eğitimli olursanız gezilerden zevk alırsınız.
    Bizde keyf alırız.
    Eğitim alırsanız hangi hareketin risk olduğunu hangi hareketin seni ve sevdiklerini üzeceğini bilirsin.
    Hiç kimse ama hiç kimse tahsilli olsun olmasın bilmediği bir şeyi yada sadece okuyarak teorik olarak öğrenemez.Bir bilen varken bir eğitici varken bunları doğru olarak öğrenir ve uygularsınız.Bakınız eğitmen diyorum.Yani her motor kullanan yada her eğitim almış kişi eğitmen olmaz olmaz.Siz tahsilli bir üyemizsiniz ne demek istediğimi çok iyi anladınız sanıyorum.
    Akredite bir eğitmenden sürüş eğitimlerinizi alın.Sonra eğitmeniniz size doğru olanı söyler.

Umut Karkın bunu beğendi.
  7. Barış

Barış Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    forumumuza hoşgeldiniz.

8. Fatih KURT

Fatih KURT Üye

Motosiklet:
    Honda
    hoş bulduk arkadaşlar... şubatta ehliyetimi alıp aynı ay içerisinde motorumuda almayı planlıyorum... iki firmada çalıştığım ve pazar günleri ALES sınavı için hazırlanıyorum.. fırsat bulursam eğitimde alırım... illaki bilmediğim teknik kullanım yöntemleri vardır ve bunları öğrenmeliyim.. ama nisan ayından sonra motor fiyatları bi miktar yükselir.. ben motoru alıp ofisime koyayaımda zaten kullancak zamanımda olmayabilir:( hevess iştee.. sevdiklerimide üzmek istemiyorum ileri sürüş eğitimi için Şenol Abiyi kesinlikle ziyared edicem... ee birazda motor tavsiye edin haydeeee:)

9. o.somuncu

o.somuncu Organizatör

Motosiklet:
    Yamaha
    Motor tavsiyesine gelince benim aklımdan geçenleri Umut bey yazmış..Eğer motorla arada da olsa uzun yol yapmayı ve turistik gezilere çıkmayı düşünüyorsanız, RR sınıfı motorlar hobinizi karşılamaz..Üstelik tehlikelerini de Şenol bey açıklamış..
    250-650 cc arası Enduro veya turing sınıfı daha uygun olur diye düşünüyorum..

Önce motorumu alıp sonra eğitim alayım düşünceniz de temelden yanlış...Çünkü eğitim sırasında sizin eğilim ve ihtiyacınıza uygun olan motorları tercih seçenekleriniz de şekillenecek!..
    Kendiniz için doğru tercihi yapmanız dileğiyle..

10. Fatih KURT

Fatih KURT Üye

Motosiklet:
    Honda
    İhtiyacım olan Racing motor arakadaşlar... ben sizden motor seçiminde yardım isterken sınıf olarak değil, marka olarak yardım istiyorum.... binmesemde ofiste vitrinde süs olarakta kalsa racing isteyremmmmmm:):)

11. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    BMW K1300 S
    http://www.bmw-motosiklet.com/3235.aspx

Yada GSX R 1300 Hayabusa
    http://www.suzuki.com.tr/motosiklet/index.asp?sayfa=altkategori&urungrup=1&ids=3

Bunları al koy vitrine.Nasılsa bir yerden kaçak vereceksin.Azcık bineyim diyeceksin.Yada çevrenin gazına mutlaka gelip binecek gaz açacaksın.Eh ALLAH yardımcın olsun senin ve sevdiklerinin.

o.somuncu bunu beğendi.
  12. Fatih KURT

Fatih KURT Üye

Motosiklet:
    Honda
    MOTORDAN SOĞUYACAĞIM AZ KALDI....:)

Anladığım kadarıyla aradığımı bu forumda bulamıcam... cevap veren arkadaşlara teşekkürler...
    Herkeze sağlıklı, güvenli ve zevkli sürüşler.

13. DEMİRAT

DEMİRAT Üyeliği İptal Edildi

Şenol SEL bunu beğendi.
  14. Bülent.Ö

Bülent.Ö Site Müdavimi

Motosiklet:
    Honda
    Fireblade al, Repsol olsun :)

15. Fatih KURT

Fatih KURT Üye

Motosiklet:
    Honda
    geçen ay kaçırdım bitane uygun 929RR ama osaman param yoktu:(

16. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Size cevap verdim elimden geldiğince neden soğuyorsunuz ki.Tam vitrinlik motosikletden bir karışık yaptım ortaya.Bence BMW K 1300 S tam vitrinlik.
    Hatta erol hocam da bu motora aşık.

17. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Demişsiniz
    Demişim
    Eh siz bilirsiniz.Benden bu kadar.
    Size hayırlı yolculuklar.

18. Fatih KURT

Fatih KURT Üye

Motosiklet:
    Honda
    Dalga geçer bi tavır sezinledim o yüzden soğuyacağım dedim sayın büyüğüm...

19. Fatih KURT

Fatih KURT Üye

Motosiklet:
    Honda
    yukarıdaki ilk yazıma ve bu yazıya verilen cevaplara bakıldığında; sorularım hariç herşeye bir cevap verildiğini gördüğümden dolayı da aradığımı burada bulamayacağım heralde diye düşündüm... yanlışsam düzeltin...

20. Bülent.Ö

Bülent.Ö Site Müdavimi

Motosiklet:
    Honda
    Size iki şey önerildi: "Yüksek cc motorsikletlere hemen geçmeyin" ve "mutlaka güvenli sürüş eğitimi alın".

Bunlardan hiçbiri dalga geçilecek konular değil. Bu forumdaki herkes motorsikletin dalga geçilmeyecek kadar ciddi bir konu ve efendi işi olduğunun bilincinde kişilerdir :)

Tek amaç sizin de aynı ciddiyeti paylaşmanız ve önerilere kulak vermeniz...