Motor Yağı - Acil

Konu, 'Chopper - Cruiser Kullanıcıları' kısmında EMRAH BAGCI tarafından paylaşıldı.

1. EMRAH BAGCI

EMRAH BAGCI Üye

Motosiklet:
    Ramzey
    Benim br sorum olacak yağ konusunda..500km yi gectim,yağı değiştirecem. Tam sentetik yağ olması gerektigi soylenmişti..Castrol un 10w-40 isminde bir yağı var, 10-40 yada 15-50 tam sentetik yağ olacaktı hatırladıgım kadarıyla,ama tam sentetik olayını nerden anlayacaz,yağın üstünde yazmıyo sentetik konusula ilgili bişey.. uygun mudur bu yağ? başka bir marka tavsiyeniz olurmu?

2. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Motorunuz ilk bakım yağı ile kullandıysanız servise götürün.Garanti süresince yağının değişimlerini yetkili serviste yaptırın.Böylece garanti süresinde bir sorun olursa yararlanırsınız.
    Castrol un üstüne yağın sentetik mi yarı sentetik mi olduğu yazıyor.Yani yağın içinde değil kutunun üstündeki etiketinde yazıyor.

3. Gökhan TUNALI

Gökhan TUNALI Kıdemli Üye

Motosiklet:
    Honda
  4. EMRAH BAGCI

EMRAH BAGCI Üye

Motosiklet:
    Ramzey
    servisim yagı kendim alabilecegimi soyledi, bende en iyisi olsun istiyorum, alıp götürecem 500 bakımını yaptırırken yagını da degiştirtecem.. uzerinden görememiştim setnetik oldugunu ama netten baktım şimdi, nette de sentetiklik hakkında bişey yazmıyo castrol sitesinde, power ve actevo modelleri için..anlamadım.. baka baka bulacz artık tam sentetik olan bi marka sanırım..

5. o.somuncu

o.somuncu Organizatör

Motosiklet:
    Yamaha
    Emrah kardeşim kulaktan dolma bilgiler seni daima yanıltır..4 zamanlı motosiklet motorunda yağın işlevi sadece motoru yağlamakla bitmez!..Motosikletin kavrama(debriyaj) diskleri de yağ içinde döner ve kavrama yaparak güç aktarımını sağlar..
    Eğer motorunun kavrama diskleri tam sentetik yağda çalışacak diye imal edilmediyse o yağı koymak ,kavramanın kaçırması ve güç kaybına,disklere zarar vermesine yol açar..Senin motorunun tam sentetik yağa göre dizayn edildiğini sanmıyorum..
    Eğer en iyi yağı koymak istiyorsan motosiklet için üretilmiş Castrol'un :power 1 4T 10-40 veya çok sıcak yerde yaşıyorsan 15-40 olanını al ve koy arkana bakma!..Bu yağlar yarı sentetiktir ve senin motoruna en uygun yağdır..

6. EMRAH BAGCI

EMRAH BAGCI Üye

Motosiklet:
    Ramzey
    tam sentetik yağ koymam konusunda tavsiyeler okumustum oyüzden o yönde bi arastırma yapıyordum.. kullanım kılavuzunda da sentetik olayından bahsetmiyor. 10-40 APİ yönteminde SE veya SD yağ kullanınız diyo. bende zaten castrol ün bu modelini alacaktım ama tam sentetik olduğnua dair bişey göremeyince vazgeçmistim. alırınm ondan artık olmazsa..

teşekkürler

7. o.somuncu

o.somuncu Organizatör

Motosiklet:
    Yamaha
    Benim söylediğim yağ:API SJ ve Japon standardı olan JASO MA yı karşılıyor.
    http://www.motosikletforum.com/showthread.php?t=3408

8. Mehmet Sert

Mehmet Sert Üye

Motosiklet:
    Mondial
    castrol power 1 4t 10w-40 (sarı şişe) 25 lira civarı yada (gri şişesi) 15 lira civarı, yarı sentetik diye hatırlıyorum. bunlara yağ katkımaddeside gerekmiyor..benim nacizane tavsiyem

9. EMRAH BAGCI

EMRAH BAGCI Üye

Motosiklet:
    Ramzey
    Komedi ya, plakamı çalmışlar sövmeye değmeyecek insanlar.. karakola basvuracaz hemen ne yapmamız gerektiğini anlatırlar herhalde.. ilan falan mı verilir gazeteye.. aynı plakayı tekrar verme olmaz herhalde, yeni plaka da yeni masraf demek :) oh ne güzel..

10. EMRAH BAGCI

EMRAH BAGCI Üye

Motosiklet:
    Ramzey
    yağ değişim zamanı geldi, servisin verdiği petrolax marka yağa güvenemiyorum, bu motorlarda bsu daha iyi performans veriyor diyor ama castrol un power 15-40 ını alıp koyacam kendim.. itirazı olan yapma diyen olur mu acaba? :)

kısmi sentetikmiş bu, tam sentetik olsa iyi olur diyorlar ama bi deneyelim bakalım nasıl olacak..