Motor yıkama ve temizliği

Konu, 'Servis ve Teknik Destek Genel Konular' kısmında Erkam Kartal tarafından paylaşıldı.

1. Erkam Kartal

Erkam Kartal Yeni Üye

Motosiklet:
    Honda
    Arkadaşlar kusuruma bakmayın forumda ve motor dünyasında yeni olduğum için hiç bir bilgim yok bu konu hakkında onu sormak istiyorum motorlarımızı nasıl yıkamalıyız haldur huldur oto yıkamacıda yıkatabiliyormuyuz araba gibi motoruma zarar vermek istemiyorumda =)

2. Kadir Tatlısuluoğlu

Kadir Tatlısuluoğlu Aktif Üye

Motosiklet:
    Honda
    Motoru soğuduktan sonra elektronik aksamlara pek su tutmadan yıkayabilirsin.

3. Erkam Kartal

Erkam Kartal Yeni Üye

Motosiklet:
    Honda
    Komik gelebilir ama elektronik aksamları nerde oluyor motorların =) o derece cahilim motor konusunda

4. EBaşaran

EBaşaran Üye

Motosiklet:
    Henüz Yok
    Gidonun üzerindeki kumandaların içine su kaçırmamaya dikkat et. Allah korusun tüm sistemi yakabilirsin. Şahsen güzel bir sünger ve bolca piril ile motorumu temizleyip bol suyla duruladıktan ve kuruladıktan sonra gidon kumanda setini, aydınlatma sistemlerini hafif nemli bir bezle siliyorum.

5. celal serdar çelikten

celal serdar çelikten Kıdemli Üye

Motosiklet:
    BMW
    Radyötöre tanzikli su sıktırma yeter. Gerisine ver coşkuyu gitsin. Kafanı yorma hiç bişey olmaz

Fahrettin ve Barış bunu beğendi.
  6. Erhan Başımoğlu

Erhan Başımoğlu Site Bağımlısı

Motosiklet:
    Yamaha
    aynen hocam katılıyorum ver çoşkuyu :)

Fahrettin bunu beğendi.
  7. Şafak

Şafak Aktif Üye

Motosiklet:
    Suzuki
    Erkam gerçi 10 gün olmuş sen soruyu soralı ama yinede birşeyler yazmak isterim.
    Oto yıkamacılardaki tazyikli sulara çok dikkat et. Evet buralarda yıkatabilirsin. Çok ta rahat oluyor ama motosikletinin modeline ve yıkayan elemanın kabalığına göre bi dünya ufak tefek arızalar verebiliyor. Tazyikli yıkama yaptıracaksan "ver çoşkuyu" yapmak yerine adamı sıkı tembihleyerek suyu mümkün olduğunca uzaktan tutturmalısın. Grenaj çıkartmaları, eksoz, gidon üzerindeki kontrol düğmeleri, gösterge panelleri, radyatör, sele veya depo altında bulunan elektrik aksamlar, bujiler falan cayır cayır su alıyor ve arıza verebiliyor.

Ben çekiyorum bir yere. Kendi ellerimle yavaş yavaş akşama kadar temizliyorum, kuruluyorum, yağlıyorum. Böylece motorunu ve parçalarını çok daha iyi tanımış, oto yıkamacıdan daha iyi temizlemiş ve bedavaya stres atmış oluyorsun. Tavsiye ederim.

EBaşaran bunu beğendi.