Motorcu gözüyle Mısır gezisi

Konu, 'Güney Doğu Anadolu Bölgesi' kısmında Tamer Atay tarafından paylaşıldı.

1. Tamer Atay

Tamer Atay Kıdemli Üye

Motosiklet:
    Honda
    Arkadaşlar Merhaba
    Size bayramda yaptığım Mısır gezisinden bahsetmek istiyorum..Burada amacım tur şirketi ile yaptığım geziyi motorcu gözüyle değerlendirip, ileride motoru ile bu ülkeye gitmeyi planlayacak arkadaşlara bir nebzede olsa katkıda bulunmayı amaçlıyorum..
    Aslında bende böyle bir geziyi hayal etmekte ve yavaş yavaş bu gezinin alt yapısını hazırlamaktayım. Bilgisayarımda bu gezi ile ilgili bir dosya masaüstünde durmakta ve hergün dosyanın boyutları büyümekte. Şu an iki kişi olarak planlanmakta olan bu gezi yaptığımız hesaplamalara göre 12000 km ve 2 ay süreli olacak.İstanbuldan başlayıp Hatay'dan ülke dışına çıkıp Suriye, Ürdün, Mısıra geçerek kuzey Afrikayı sahilden katedip Cebelitarıktan İspanyaya geçip turu avrupadan sahilden devam edip istanbulda sonlandırmak..Hayalimiz bu ve 2009 sonbaharında kısmet olursa yola koyulmayı istiyoruz.
    Konumuza dönecek olursak ; bu gerekçe ile Mısır gezisi sırasında gözlemlerimi bu hazırlığımız doğrultusunda motorcu gözüyle yapmaya çalıştım ve bunları sizlerle paylaşmak istiyorum...
    Ürdünden Mısıra geçmenin en kolay ve güvenli yolu Akabe limanından feribota binerek Mısırın Nuweybia port denilen limanına ulaşmaktır. Ürdünden israil yolu ile mısıra geçebilmek sıkıntılı bir süreç ve güvenli değil.. Nuweybiadan 2 yolla Kahireye ulaşılabilir.Birinci ve güvenli yol akabe körfezini aşağıya doğru takip edip Şharm el sheikh 'e ulaşmak ve bu yolu takip ederek yukarı çıkıp süveyş körfezini takip ederek süveyş kanalının altından geçmek ve kahireye ulaşmak.. Bu yol gerçekten çok düzgün bir yol. Ve çok yoğun olmayan bir yol.. Bu yolun kahireye yakın kısımlarında çift şeritli çift yola dönüyor. Diğer taraflarda ise çift şeritli bölünmemiş yol durumunda. Yaklaşık 645 km bir yol. Ama yolda bozukluk ve çukur görmedim..
    İkinci yol ise sina yarım adasını sağdan sola doğru ve tam ortadan paralel bir yol ile geçmek. Ancak bu yol 450 km olmasına rağmen sorunlu ve güvenli olmadığı söyleniyor..Yollarda ortalama 50 - 100 km de bir turizm polisi denilen bir birimin yaptığı denetlemeler var. Burada genelde polisler bahşiş istemekteler !!!!
    Mısır yolarında motorlar için belirli bir hız sınırı yok. Otomobiller 100 km otobüsler 80 km. tabelalarda bu var ama motor diye bir ulaşım aracı yok.. Polise sordum Hız sınırı yok dedi..Yol boyunca her yerde yakıt bulmak mümkün hemde çok ucuz..
    Sıkı durun şimdi. 1 litre benzin 33 kuruş... Ama oktan moktan sormayın oda ne? !!!
    Yollarda asla güvende değilsiniz.. Özellikle Kahire içinde yoğunluğun arttığı yerlerde çok dikkatli olmalısınız. Tüm taksi şöförleri araba kullanırken telefonla konuşuyor.. Yolculuğun % 90 ında konuşuyorlar.. Bu arada sağdan soldan her yerden geçebi,liyorlar. Polis karışmıyor buna.. Yol boş diye dönerli kavşağı dönmeye üşenip soldan kısa yola girebiliyorlar.. Bu arada pek çok kavşakta ışık yok..
    Mısırda bildiğimiz motorsiklet markalarından hiç birini görmedim..zaten çok fazla sayıda motor yok. Olanlarda çin malları... Bu yüzden yedek parça ve tamirci bulmak mümkün değil gibi.. Mısırdan geçmeyi planlayan motorcular ufak tefek yedek parçayı yanlarında bulundurmak zorunda.. tabii iç ve dış lastikte bulabilmek mümkün değil.. Yanınızda taşımak zorundasınız.. Sharm'da çölde atv turuna katıldım. Buradaki motorların hepsi honda olmasına rağmen yetkili tamirci ve yedek parça olmadığını söylediler. Gerçi sharmda ve iskanderiyede yetenekli tamirciler varmış ama yedek parça oralardada sorunmuş..
    Tabii birazda gezilecek yerlerden bahsetmek lazım..
    Sharm'da mutlaka ras muhammet turu yapmalısınız. tekne yerine motorunuzla sahile kadar gidebilirsiniz bu durumda sadece ulusal park giriş ücreti ödersiniz. tekne ile gideyim derseniz gazlanmayı göze almalısınız.. Tabi çölde atv turuda yapmalısınız.. Tavsiye ederim. Bu arada Mısır'da alışverişlerde temel felsefe pazarlıktır. Yoksa fena gazlanırsınız. Bir mala 100 pound isterlerse siz pazarlığı 10 dan açın ve isteksiz görünün .. Faydası olacaktır..
    Kahirede gezecek yer çok.. Piramitlere elbette gidilecek.. Cairo tower'a çıkmalısınız görüntü muhteşem.. Ama Ulusal Kahire Müzesine gitmeyecekseniz bence Mısır'a gitmeyin. Müze gezmeyi sevmesenizde mutlaka tam bir gününüzü ayırın buraya.. Khan Khalil çarşısında hediyelik bulabilirsiniz. Nilde geziler için feluka denilen yelkenliler var. Çok güzel ..
    Yazacaklarım şimdilik bu kadar. Resim koymayı başarabilirsem onuda yapacağım. Dileğim bu ülkeye gitmeyi isteyecek motorcu sayısının artması.. Hatta bize katılmak isteyecek arkadaşların olmasınıda çok arzu ediyoruz.. Umarım yardımcı olacak bilgilere ulaşabilmişimdir. saygılarımla

Emre Özçelik bunu beğendi.
  2. Haluk

Haluk Üyeliği İptal Edildi

Motosiklet:
    Honda
    Fevkalâde bir fikir. Fakat, ancak aylarca para kazanmadan para harcayabilecek bütçeye sahip insanların yapabileceği bir iş. İşten izin alması da cabası. Katılmayı düşünen herkese gıptayla bakarak bol eğlenceler diliyorum.

Recep Varlı bunu beğendi.
  3. Erol

Erol Admin Yetkili Kişi

Motosiklet:
    BMW
    12000 km ve çok zor şartlarda geçecek bir yolculuk. Katılacak arkadaşlara şimdiden kazasız belasız yolcukluklar diliyorum.

4. SERVET

SERVET Site Müdavimi

Motosiklet:
    BMW
    paylasımınız ıcın tşk ler yolculuga katılacak dostlarında yolları acık olsun

5. Recep Varlı

Recep Varlı Site Müdavimi

Motosiklet:
    Salcano
    gerçekten zor ama keyiflibir gezi ama hem işleri bırakabilecek hem bütçesi ve motosikleti müsait olabilecek arkadaşlar için bir gezi

6. Turgay

Turgay Site Müdavimi

Motosiklet:
    Regal Raptor
    Harika bir gezi. Buna cesaret eden arkadaşları kutlarım.
    Kazasız, belasız keyifli sürüşler dilerim..

7. erenkocer

erenkocer Site Bağımlısı

Motosiklet:
    Kymco
    gerçekten çok güzel vede zorlu bir gezi ama tamamen maddiyata bakıyor katılacak arkadaşlara şimdiden hayırlı yolculuklar dilerim

8. suha

suha Üye

benim gözüm kesmedi o kadar yolu motorla ben arabayla işim gereği haftada 1000(bin) km yol yapıyorum o bile bana zor geliyor ama bu cidden zor be :)
    ama şimdiden hayırlı yolculuklar kazasız belasız

9. Tamer Atay

Tamer Atay Kıdemli Üye

Motosiklet:
    Honda
    Arkadaşlar
    Bu gezi şimdilik bir tasarı elbette. İki aylık bir süreyi kapsayacağı için insanların buna zaman ayırması gerçekten zor olacaktır. Böyle bir gezi ( macera demek daha doğru olacak ) insanın hayatında belkide sadece bir kere yapacağı bir çılgınlık sanırım.. Kendi işini yapan arkadaşlar buna zaman ayırabilir Devlet memurlarıda 2 yıllık izinlerini birleştirebilirler.Evet ekonomik olarakta güçlü olmak gerekecektir. Çalışılmadığı zamanlarda olan ekonomik kayıplar daha önemli bence. Zira bu gezinin özellikle kuzey afrika bölümü sanıldığndan çok daha ucuza yapılabilir.. Yaptığımız araştırmada cezayirde 5-10 dolara otel bulmak mümkün hemde tek kişilik ve banyo duşu içinde olan oteller bunlar.. Diğer kuzey afrika ülkeleride buna benzer koşullar içermekte.. benzin ise en ucuz kalemi tutmakta.. Sonuçta bu hesabı ben kendime göre yapıyorum. Herkesin hesabı elbette kendine uymalı.. Umarım başarırız.. Saygılarımla..

10. erenkocer

erenkocer Site Bağımlısı

Motosiklet:
    Kymco
    inşallah başarırsınız zira insanoğlunun yapamıyacağı şey yoktur yeterki içinde azim olsun hırs olsun şimdiden size başarılar dileyip kutluyorum sizi

11. ünal ü

ünal ü Yeni Üye

Süper olmuş !!!!
    paylaşım için teşekkürler,ben bu planı uygulamaya koyuyorum Ağutos başında
    doğu anadolu-suriye-ürdün-mısır ???? mısır-türkiye gemi yada feribot araştırıyorum bilgisi olan varmı ??
    yol ile ilgili her türlü bilgi işime yarar.

12. melih polat

melih polat Üyeliği İptal Edildi

13. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha

öner coskuner bunu beğendi.