Motorları yatırmaya başladım :S

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında Özüm Bekdeşer tarafından paylaşıldı.

1. Özüm Bekdeşer

Özüm Bekdeşer Aktif Üye

Motosiklet:
    Kanuni
    Arkadaşlar merhaba.
    Konuyu nereye açacağımı bilemedim, kaza desen değil, geyik desen değil.. Buraya açıverdim artık :eek:

Hemen konuya giriyorum:

Geçtiğimiz hafta boyunca İstanbul'da idim. Orda bir arkadaşımın (benim hayalim olan) motoruna bindim. GSR 600. Evin önüne geldim, motordan indim, kızarkadaşımdan bir fotomu çekmesini isteyip motora tekrar binerek yan ayağı kapattım. Sonra ayağı açmadan inmişim, motor arkamdan geldi, yere 3-5 cm kala tuttum. Belimi incittim ama kaldırdım yinede. Burda herşey normal: Dalgınlık, hayalimdeki motora binip gezmenin heyecanı, altımdaki tork canavarının sarhoşluğundan oldu, tamam. Sonra döndüm geldim Antalyaya. Dün kendi motorum olan 125lik Kanuni winy s ile evin önüne geldiğimde, yandan tutup kıçını biraz kenara çektim, orta sehpaya alacaktım ki, hoop sağa doğru yattı motor :eek: (ben soldayım) onu da son anda yakaladım, yere değmeden. Yine belimi bir miktar incitip kaldırdım o halde.

Bugün, motora hiç binmedim, arabayla gittim işlerimi hallettim, geldim. Motoru gölgeye çekeyim dedim, götürdüm gölgeye, yine ne oldu anlamadım hoop sağa bi daha yattı motor. Bu sefer sağında duvar vardı, gidon duvara yapışınca bana pek bir iş kalmadı..

Ama bu durum acayip sinirimi bozmaya başladı. Sizce ne oluyor bana? Daha önce hiiç başıma gelmeyen şeyler, bir kaç gündür üst üste geliyor. İllaki düşmesi mi lazım bu meretin? :D Bi daha olursa, tam düşerken bir tekme de ben koyucam diye korkuyorum zaten :D :eek:

2. Gökhan Yasdal

Gökhan Yasdal Site Bağımlısı

Motosiklet:
    Suzuki
    Özüm, Evli miydin sen ? Tam aşık adam halleri sanki :)

Barış ve Özüm Bekdeşer bunu beğendi.
  3. Özüm Bekdeşer

Özüm Bekdeşer Aktif Üye

Motosiklet:
    Kanuni

:D Yok abi evli değilim, 4 yılı bitirmek üzere olduğum mutlu bi ilişkim var ama :D Yaş 23 daha, evliliğe çook var. Geçtiğimiz aralıktan beri, aralıksız biniyorum motoruma, hiç böyle şeyler gelmemişti başıma (kafiyeler bomba oldu) :D
    Şimdi neden, nasıl böyle oluyo anlamış değilim. Bi tek benim mi başıma geliyo böyle şeyler onu merak ettim, bi soriim dedim forum ahalisine :D

4. Hakan.Ulukavak

Hakan.Ulukavak Moderator Yetkili Kişi

Motosiklet:
    Honda
    Her genç motorcunun başına gelir böyle şeyler :D

5. Özüm Bekdeşer

Özüm Bekdeşer Aktif Üye

Motosiklet:
    Kanuni

Abi doğrudur da, motoru alalı 6-7 ay oldu, şehir içi 5000 km yaptım, öncesinde yoktu hiç böyle bişey :D tamam çok bi zaman geçti çok km yaptım demiyorum ama, en ilk başlarda olsa daha normal değil miydi yahuu :confused: :D Bana ne olduysa bu son bi hafta oldu. Ama dediğim gibi, bi daha düşürcek gibi olursam basıcam tekmeyi :D Bari adam akıllı düşsünde, namı yürüsün :D :eek:

6. Ali Emre Sakarya

Ali Emre Sakarya Kıdemli Üye

Motosiklet:
    Honda
    bana da oluyor buna benzer şeyler. kimi zaman motor kontrolü çeşitli şeylerden etkileniyor insanların. hava durumu, alınan gıda, ruh hali, hormonal durum (anladınız siz! :D) vb. etkenler vücudu ve beyni biz farketmesek de etkiliyor. en iyisi sen biraz ara ver, sen de dinlen, motosikletin de dinlensin! :D:D

not: motosiklet düşerken, hafif güç uygulayarak kontrollü şekilde yere bırakmak, tutmaya çalışıp belini incitmekten daha evladır. Allah korusun, lif atar, kas yırtılır, fıtık atar (cem yılmaz! :D). motosiklet düzeltilir, kolaydır. belini düzeltmek daha sıkıntılı olur... :D

son olarak, sihirli sözcük (yine cem yılmaz): olur öyle! :D:D

Özüm Bekdeşer bunu beğendi.
  7. Özüm Bekdeşer

Özüm Bekdeşer Aktif Üye

Motosiklet:
    Kanuni

Hehhehe bu durumda ben seni örnek göstererek "kaynımda da var, aynı" diyorum o zaman :D Kendi motorumu dediğin gibi bırakıcam bundan sonra zaten de, arkadaşın gsr sine yapamadım o olayı :D kuru ağırlığı 180 falan sanırım, bide depo full :eek: Büktü belimi :D

Evet motoru da kendimi de dinlendirmek iyi olacak zaten, Antalya'ya cehennem sıcakları buyurdu geldi :D mont-kask adamı öldürüyor :(

8. HAYATİ BEDER

HAYATİ BEDER Aktif Üye

Motosiklet:
    Yamaha
    Nazar değmiş olmasın Özüm kardeş,
    bi paket tuz ile 1 ekmek al, birine ver öyle derler eskiler, sende kesin nazar var

9. Barış

Barış Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    bahar yorgunluğu diyelim:)

10. Ekrem Kalafatoglu

Ekrem Kalafatoglu Moderator Yetkili Kişi

Motosiklet:
    Honda
    Dalgınlık olsa gerek Bende şu aralar surekli Motorun anahtarını motorun uzerınde unutuyorum en son bırı alıp goturecek motoru sonra bıdaha unutamıyacam anahtarı orda :D
    Ben sızın duumunuzuda şoyle yorumluyorum Sureklı araba suruyorsanız arabadan dırek ınıyorsunuz gıdıyorsunuz Motoruda surdugunuzde ındıgınızde araba gıbı dırek ınıp gıtmek gelıyor herhalde içinizden
    Ayakçıgı açmayı unutuyorsunuz herhalde o sebebden ötürü

11. Hakan Çıtır

Hakan Çıtır Site Bağımlısı

Motosiklet:
    Kanuni
    Geçmiş olsun demek lazım bence konsantrasyon eksikliği ininceye kadar deyil bence tamamen emin oluncaya kadar dikkat etmek lazım allah muhafaz ayağına düşse kırar valla

12. Aytül KARA

Aytül KARA Aktif Üye

Motosiklet:
    Honda
    Y harbiden sırası gelmişken sorayım size, motorsiklet kullanmak bel fıtığını tetikler mi ya da motorsiklet kullanmanın bel üzerinde kötü bir etkisi var mıdır?

13. Yilmaz.Turac

Yilmaz.Turac Aktif Üye

Motosiklet:
    Honda
    yooook nazar var nazer,

bak sindi canim kardesim, iki kilo seker ile üc yümurtayi sinirin gecene kadar cirpican oturup ustune bir yorgunluk cayi biseyin kalmaz ;)

kendi basina halledemezsen iki büyük türk düsünürüne basvurman kaliyo biri Haydar dümen digeri yasar nuri öztürk hahahahahh ikisinden biri kesin cözer bu mevzuyu..

saka bir yana benim yawruda 200 küsür kg oldugu icin genellikle üstüne oturup hareket ettiriyorum yada yitiyorum...

14. Hakan.Ulukavak

Motosiklet:
    Honda
    200 kilo motoru yattığı yerden kaldırmak biraz kasar muhtemelen, bele dikkat etmek lazım :D Kaldırırken bel bükük durursa sakatlık çıkabilir, bel dümdüz durmalı, çömelerek kaldırılmalı. Kaç kilo olursa olsun.

Aytül,
    Bel üzerinde kötü etkisi olabilir, eğer belinde hassasiyet varsa.Şuna benziyo: vücut zayıflayınca hasta olma olasılığı yükselir mesela. Aynı mantık. Özellikle racing motorlarda bu olasılık daha yüksek. Vücudu zinde tutmak lazım.

15. Özüm Bekdeşer

Özüm Bekdeşer Aktif Üye

Motosiklet:
    Kanuni
    Söylediğiniz gibi, yerde yatmakta olan motoru kaldırmak için bele yük vermeyen teknikler var, ama benim öyle bi şansım olmadı :D Yere düşmeden yakalamaya çalışınca gitti bel..

Ama bugün de bindim motoruma, hiç devirmeden düşürmeden girdim evime :eek: :D Yarında 150 km yola gidiyorum. Antalya merkezden ilçesi olan Elmalı'nın Tekkeköy köyüne :D Bu motorla ilk defa uzun yola gidicem, bir de artçım olacak. Umarım beni üzmez :confused:

16. Hakan.Ulukavak

Motosiklet:
    Honda
    Aslında teknik olarak bele yük bindirmeden yük kaldırmak imkansız, mesele yükü bele doğru şekilde uygulamaktır, bunun için belin düz olması gerekmekte. Bel kası vücutta çok önemli bi kastır, ve geliştirilirse en kuvvetli kastır muhtemelen. Bacak kaslarından bile daha kuvvetli olma potansiyeli var belin.

17. Ali Emre Sakarya

Ali Emre Sakarya Kıdemli Üye

Motosiklet:
    Honda
    üstat şunları demiş bu konuda:

-alıntıdır-

Arada bir tatsız olaylar başımıza gelir motor dünyasında, bunlardan biri de motoru devirmek - düşürmek tir. Önce sunu bilin ki motor, kendi başına ayakta durabilen bir şey değildir, yani bu meret düşebilir, bu olasıdır.

Acemilikte insanı ürküten bu konu aslında tekniği uygulandığında üstünde düşünüp üzülecek bir şey değildir. Motor ne ağırlıkta olursa olsun, sizin cinsiyet ve fiziksel gücünüz ne olursa olsun düşen motoru kaldırmak çocuk oyuncağıdır önce bunu kafanıza yerleştirin. Hiçbir motor firması düştüğünde kibar bir hanim sürücü tarafından kaldırılamayacak bir seri üretim motor üretmemiştir, bilesiniz. Ancak boyunuza posunuza uygun bir motor kullanmakta olduğunuzu varsayıyorum tabii ki. 40kglık genç bir hanım sürücünün 450kglık bir motoru kaldırmasını beklemiyorum haliyle, kullanmakta olduğunu da ummuyorum...

Motor genellikle yavaş hızda manevralar sırasında düşer. Dolayısıyla, kendinize zarar vermemek için dikkatli olacak vaktiniz vardır. Sunu demek istiyorum ki, baktınız düşüyor, bırakın düşsün. Ayağınız altında kalmasın mesela... kendinizi kurtarın önce. Üstelik eliniz gazda ve motor viteste ise aşırı gaz verip tehlikeli bir savrulmaya da dönüştürebilirsiniz işi...

Aşağıda düşen motoru kaldırmak için kullanılan en yaygın ve bildik tekniği bulacaksınız. ABD de bütün motor okullarında bu eğitim veriliyor ve benim gördüğüm-denediğim kadarıyla da son derece basarilidir.

Önce motoru stop edin, anahtarla ve "engine cut off switch", yani mars düğmesinin yanındaki acil motor stop düğmesi ile. Düğmeyi ve anahtarı "off" durumunda bırakın.

Anahtar gidonu kilitliyor ise, kilit durumuna getirmeyin.

Benzin valfını (varsa) kapatın.

Motor viteste olmalıdır, değil ise elinizle/ayağınızla ulaşıp vitese alin. Mümkün değilse bandananızı boynunuzdan çıkarıp arka freni sıkıca bağlayın.

Ayağınızın altı, çizmenizin altı temiz, kum çakıl, ot, çamur vb. den arınmış olmalıdır.

O bölgeyi temizleyin.

Motorun sol yana devrildiğini farz ediyoruz...

Motora arkanızı donun, kalçanız sele hizasında olacak şekilde çömelin. Simdi, sağ elinizle sol elciği yakalayıp yukarı, tanka değecek kadar kaldırın. (gidonu olabildigince sola çevirin...motor viteste-yani debriyaja dokunmayın)

Simdi selenin altında sağlam bir yer bulup sol elinizle yakalayın ve kalçanızla selenin ortasında/kenarına yaslanın. (BU NOKTA ONEMLI..bulması kolaydır ama her motora Gore değişir)

Kollarınız gergin bir vaziyette, motoru geriye iterken (kalçanızla yaslandınız ya), ayni zamanda bacaklarınızla doğrulun.

Yeterince doğrulduğunda durmasını bilin, yoksa motor bu kez öbür tarafa devrilebilir..:) Motor düzeldi mi...iyi..rahat bir nefes alin...aceleniz yok...hiç arkanızı dönmeden ayağınızın topuğu ile yan desteği açın ve motoru emniyete alin.

Yan destek bir sebepten dolayı açılmıyorsa, dikkatle motora yüzünüzü donup her iki elinizle elciklerden tutup bir daha deneyin, Yine olmuyorsa (varsa) orta desteğe alın.

Orta destek yoksa, yan destek ümitsiz bir şekilde kırılmış-eğilmiş kullanılmaz durumdaysa, artık çaresiz bir ağaca-duvara kadar yürüyüp ona dayayacaksınız.

İşte buuu... :)

Simdi, eğer kaldıramadıysanız, kalçanızın yeri yanlıştır. Biraz sağa-sola- yukarı- aşağı deneyip doğru noktayı bulacağınızdan emin olabilirsiniz.

Doğru noktayı bulursanız hangi ağırlıkta olursa olsun motor kuş gibi kalkacaktır.

Katiyen unutmayın. Motor düşünce önce sakin olmayı öğrenin...bu her zaman olabilir ve herkesin başına gelebilir. Kimseye bir şey olmadıysa sorun yoktur...

Adrenalin desteği ile, telaş ile panik içinde motoru kaldırmaya kaldırırsınız belki ama beliniz sakatlayabilirsiniz, motoru obur tarafa devirebilirsiniz, geriye-ileriye kayabilir başkalarına da zarar verebilirsiniz...

Bir de link ekliyorum bu konuyla ilgili....fotoğraflar oldukça yararlı olabilir.

http://www.ibmwr.org/otech/pickup.html

Yukarda motorun kendi başına ayakta durabilen bir şey olmadığını idrak etmiş ve özellikle düşen motor yerden nasıl kaldırılmalı mevzuuna bakmıştık. Bu kez belki daha önce anlatmam gereken "motor nasıl düşer, nasıl sağ salim bu varta atlatılır" konusuna değineceğim.

Motosikleti düşürmek utanç verici diye düşünülür, ve hatta alay konusu yapılır genellikle, ama bu son derece tehlikelidir. Çoğu kimse motoru düşürmekten her ne pahasına olursa olsun kaçınılması gerektiğini düşünür...hatta tecrübeli sürücülerin asla böyle bir şey yapmadığı kanaati vardır. Birkaç yıl tecrübesi olup da motorunu düşürmemiş hiç kimse tanımıyorum, veya eninde sonunda bu durumla karsılaşmayacak hiç kimse düşünemiyorum.

Su “Kaç Paralık Dikkatiniz Kaldı” konusunu boşuna yazmadım, eğer geriye hiç bir şeyiniz kalmazsa benim ve şahit olduğum iki üç kişinin başına gelen sizin de başınıza gelebilir. Motordan iner, onu öylece bırakırsınız “güüüm” diye düşer ! İnanılmaz geliyor değil mi? Ama yaşanmış gerçektir.

Ayağınızı bastığınız yere dikkat etmezseniz, çakıl, kum vb. Kaygan bir zeminde daha “aman” bile diyemeden motoru yerde bulursunuz. Sağa yatık zemine parkedenler gördüm, sol taraftaki desteği açarsınız ama motor sağa yatık olduğu için o tarafa devriliverir. (bunu ben de yaptım ama devrilmeden yakaladım motoru:))

Motoru devirmek ayıp, suç ya da günah değildir ama esas tehlikeli olan altında kalmaktır.

Bir motorcunun öğreneceği derslerin başında onu nasıl düşüreceği, ya da düşerken nasıl kendini kurtaracağı gelmelidir.

Deney...:)

Motosikleti sağlam zeminli, cim bir alana çıkartın. Öğrenecek arkadaşınız ya da kendiniz motora oturun…yavaşça, diyelim sol yana doğru yatırmaya başlayın motoru.

Ağırlık merkezi kontrolünüzün dışına çıkma anına geldiğinde yapılması gereken üç şey var.

1. Sol elciği bırakın (aşağıda kalan elcik.) Bu elciğe sıkıca yapışırsanız motorun ağırlığı sizi hızla yere çeker ve yüzükoyun yere yapışır, yada ellerinizin üstüne düşersiniz.

2. Eğer sağ ayağınız basamakta değilse, DERHAL basamağa alın ve ağırlığınızı sağ ayağa, sağ basamağa verin.

3. Sol ayağınızı olabildiğince açın.

*** Düşmekte olan motoru tutmaya çalışmayın, bu yüzden sakat kalabilirsiniz.***

Tekerlekleriniz hep yerde kalsın, ama öyle olmadığı zamanlar da olacaktır... ne yapacağınızı bilin yani…

dd, motosiklet teorisi

-alıntıdır-

18. Ufuk TURAGELDİ

Ufuk TURAGELDİ Yeni Üye

Motosiklet:
    Hyosung

Birde Güzin Abla'ya yaz istersen...

19. Samet UZUN

Samet UZUN Üye

Motosiklet:
    Honda
    dostum aklın nerede senin :)

düşürmek böyle olsun boşver sen üzerindeyken düşme de :)

ayrıca o 600lük motoru nasıl tuttun helal açıkçası :)

ben 1000liği düşürdüm 3 kişi kaldırdık 600lüğü en az 2 kişi kaldırır sen tek tuttuysan herkül gibisindir walla belin incinmekle kaldıysa iyi iyi :)

20. Özüm Bekdeşer

Özüm Bekdeşer Aktif Üye

Motosiklet:
    Kanuni
    Yok abi, herküllük bi durum yok, yusuf durumuydu o tamamen :D Dostum adrenalin kurtardı beni orda. :D Motor arkadaşın, sağına soluna bişey olcak korkusu, parçalarının pahalı oluşu, o paranın benden çıkıcak olması falan.. :eek: Motor üstüme gelirken bunların hepsi film şeridi gibi geçti gözümün önünden :D Zaten yakınlarda başka bi arkadaş daha vardı, düzeltmeme yardımcı oldu sonradan. Ben sadece yere yapışmasını engelleyebildim :eek: