motorların dört tekerler hakkında bilmesi gereken birkaç şey

Konu, 'Motosiklet ve Trafik' kısmında Raistlin tarafından paylaşıldı.

1. Raistlin

Raistlin Aktif Üye

Motosiklet:
    Henüz Yok
    öncelikle birkaç gündür aklımda böyle bir konu açmak vardı ve en son Ulaş'ın açtığı konuyu görünce bende yeter artık aylaklık yapma sende yaz dedim kendime :)
    bu konuyu yazarken özellikle kendi araç kullanma tecrübelerime dayanarak yazıyorum ve amacım herhangi bir kötü söz etmek değil trafikte karşılaştığım problemleri sizlerle paylaşmaktır.

1) sıkışık trafikte yolun en dışından gidiyorsanız çok fazla hız yapmayın. çünkü en dış şeritlerde giden araç sürücüleri normalde oradan herhangi birşeyin geçmesini beklemez ve diğer taraftan başka bir sürücü sıkıştırdığında refleks olarak bariyere yaklaşır. sizde çok hızlı gederken böyle bir durumla karşılaştığınızda fren mesafeniz yeterli kalmayabilir.

2) eğer önünüzde giden başka bir motor varsa ve o bir aracın solundan geçiyorsa siz sağından geçmeyin. çünkü (özellikle ben :) ) araç sürücüsü ilk geçen motora yol vermek için diğer tarafa doğru yanaşma yapabilir.

3) özellikle sabah ve akşam güneş doğarken ve batarken dikkatli olun eğer karşıdan gelen bir aracın şöförünün gözüne doğrudan güneş vuruyorsa gözlerleri kamaşmış bir durumda olacağından karşıdan gelen motoru göremeyebilir zira sizinde bildiğiniz gibi motorlar pekte kocaman ve ben burdayım diye bağıran bir büyüklüğe sahip değil :)

4) hızlı akan bir trafikte trafikten daha yavaş gidiyorsanız arkanıza araçlardan bir kuyruk takıp gitmemeye özen gösterin yoksa özellikle yaz aylarında cinnet geçiren bir sürücü sizi itelemeye çalışabilir.

5) yanlışsam düzeltin ama bildiğim kadarı ile motorlarda araçtan sayıldığı için normalde şerit içinden gitmeleri gerekir yani iki aracın arasından geçerken yada yolun dış kısımlarından giderken aslında olmamanız gereken bir yerden gittiğinizi ve araç şöförlerinin de bu şekilde düşünerek kendi şeritlerinin içinde özellikle önlerini görebilmek için gezinebildikleri unutmayın. böyle geçişlerde araç söförleri tarafından görüldüğünüzden emin olun.

6) özellikle arka yan tarafta camı olmayan genelikle şirketlerin kullandığı araba yada doblo tarzı araçların yanından geçerken dikkatli olun zira bu araçların kör noktaları normal araçlara göre çok daha büyüktür. (kendim denedim yanınızda giden koca kamyon bile kör noktada tamamen görünmez olabilmekte).

şimdilik aklıma gelenler bunlar eğer sürç-i lisan ettiysek af ola :) hepinize saygılarımla.

ahmet.gndgd, Turgay, SERVET ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  2. Ali Aygün

Ali Aygün Site Bağımlısı

çok güzel paylaşım emeğine sağlık...

3. SERVET

SERVET Site Müdavimi

Motosiklet:
    BMW
    evet cok guzel bılgıler paylasımınız ıcın tşk ler