Motorsiklet Nasıl Yıkanır ?

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında Ali Aygün tarafından paylaşıldı.

 1. Ali Aygün

  Ali Aygün Site Bağımlısı

  Kayıt:
  26 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  381
  Beğeniler:
  376
  Şehir:
  İstanbul
  --------------------------------------------------------------------------------

  Haydaaaa... "Bu da nereden çıktı?" demeyin. Ben kendimi bildim bileli, 'Pis motorcu’ diye bir deyim vardır. Tamam vardır da bu deyim nereden çıkmıştır, hiç düşündünüz mü? Ben biraz kafa yorunca şöyle bir teori ürettim. Şimdi biz motor kullanırken, kendimiz, şahsen ve bizzat motorun kaportasını oluşturmuyoruz mu? Oluşturuyoruz!
  Bu oluşum esnasında yoldaki her türlü pis, pasak, yağmur, çamur, toz, börtü-böcek cesetleri vs. ile ilk temas halinde olan da biz değil miyiz? Biziz! Ayrıca, soğuk, sıcak hava değişimlerinde, özellikle de sıcakta, şıpır şıpır terlemek sureti ile ıslanan da biz olmuyor muyuz? Oluyoruz! Bu durumda bir süre motor tepesinde vakit geçiren kişinin, motordan indiğinde pırıl pırıl olması beklenebilir mi? Beklenemez! İşte üzerinde börtü böcek ölüleri, bilumum toz hatta çamur, üstüne mis kokulu ter eklenince ortaya gerçekten ’pis motorcu’ deyimini destekleyen bir tablo çıkıyor. Motora binmeyen birinin bu durumu kavraması da söz konusu olmadığından adımız ’pis’e çıkıyor.


  TEMİZLENME YÖNTEMLERİ

  Bu durum aklıma hemen temizlenme yöntemlerini getirdi. Evet, çeşitli doğa olayları sebebi ile kirlenen motor ve motorcu nasıl temizlenmeli? Motorcu derken elbette nasıl duş alınacağından bahsetmiyorum. Sanırım o kısmı hepimiz biliyoruz. Ancak kirlenen motor ekipmanları yani dış etkenlere maruz kalan mont, bot, kask, eldiven ve motor pantolonumuzu nasıl temizleyeceğimiz de incelenmesi gereken bir konu. Kask temizliğini aşağı yukarı hepimiz biliyoruz. En basit yöntemi, tüy bırakmayan ıslak bir bez ile silmek. Yok ben daha teferruatlı bir girişimde bulunacağım derseniz, kask temizlemekte kullanılmak üzere üretilmiş özel sıvılar hatta özel ıslak mendiller var. Pek çok motor dükkanında mevcut. Kaskımızı temizledik, gelelim monta. Mont kuru havalarda bile, egzoz dumanı, toz, yapışan börtü-böcekler, terleyen vücut gibi faktörlerle pislenir. Bu noktada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta montun su geçirgenliği olup olmadığıdır. Su geçirmez özelliği olan hiçbir motosiklet ekipmanını ’atayım makineye yıkayayım, pırıl pırıl olsun.’ Demeyin yazık edersiniz. Çamaşır makinesinde yıkamak, hem hırpalamak hem de makine deterjanında mevcut kimyasalların saldırısına uğramak sureti ile montun tüm su geçirmez özelliğini öldürür. En mantıklısı deterjan kullanmadan, bildiğimiz duru su ile iyice ıslatıp, fazlaca hırpalamadan yıkayıp, sıkmadan mümkünse elbise askısına asarak, suyun süzülmesini sonra da kurumasını beklemek. Ama bu şıp diye olacak bir iş değildir. Takdir edersiniz ki özellikle de çok sıcak olmayan havalarda bu suyun süzülüp montun kuruması hadisesi epey vakit alır. Su geçirmezlik özelliği olmayan montları ise etiketlerindeki yıkama talimatlarına uygun şekilde temizlemek yerinde bir karar olacaktır. Mesela ben yazlık montumu korumalarını çıkardıktan sonra, çamaşır makinasında, uygun programda, foşur foşur yıkayabiliyorum. Ama siz yine de montunuz yazlık bile olsa yıkama talimatlarına bir bakın derim. Aynı şekilde eldivenler ve pantolonlarınız için de bu prosedür geçerli. Botlar içinse, onlar biraz daha çamura, pise yakın seyahat ettiklerinden üzerlerindeki kurumuz kirleri bir fırça yardımı ile temizleyip, yine kimyasal içeren deterjan kullanmamakta fayda var.

  MOTOSİKLET YIKAMAK RUHA İYİ GELİR

  Motosikletinizi yıkamak ise eğer gerçekten işe kendiniz verirseniz bir çeşit sanat sayılabilir. Ben şahsen motorunu yıkamacıya gidip elin adamlarına yıkatan motor sevdalılarından pek haz etmem. Motorcu dediğin binmeyi sevdiği kadar motorunu yıkamayı da sever. Çünkü motor yıkamak da motor kullanmak gibi bir rehabilitasyon imkanıdır. Motor yıkamak için kendinize bir grup motor yıkama ekipmanı edinmelisiniz. Bunlar; basit bir kova, uygun boylarda birkaç sünger, kurulama bezleri, zincir temizliği için uygun ebatlarda bir fırça, zincirin altına koyacağınız ve zinciri temizlerken kullanacağınız (Gazyağı, zincir temizleme kimyasalları vs.) gibi sıvıların yere saçılmaması için uygun ebatlarda bir kap, çeşitli motosiklet şampuanları, vida ve birbirine geçen metal parçaların paslanmasını engellemek için kullanabileceğiniz Vd40 gibi paslanmaya karşı koruyucu-kollayıcı çeşitli spreyler, plastik kısımları parlatmakta kullanabileceğiniz spreyler, grenajlar için parlatıcı pastalar, hatta sele için deri bakım ve temizleme sıvıları gibi keyfinize göre uzatabileceğiniz bir listede toplanabilir.

  LASTİKLERE DİKKAT !..

  İyi bir motosiklet temizliği yaklaşık 1.5-2 saat sürer. Hatta abartıp bunu 3-4 saate çıkartan motor sevdalıları da tanıyorum. Burada en önemli olay herhangi bir sıvıyı alıp da kullanılması gereken yer dışında kullanmamaya özen göstermek. Örneğin; benim gibi plastik yerleri parlatmak için aldığınız sıvıyı (ki bunlar hani şu otomobil torpidolarını filan parlatmak maksadıyla da kullanılır) elciklerde, gösterge kenarlarında vs. kullandıktan ve motoru pırıl pırıl yaptıktan sonra, ’aaaaa, lastikler çok soluk kaldı şöyle onların da kenarlarını parlatayım’ diye gaza gelip lastiklere de sürerseniz, ilk virajda kendinizi yerde bulmanız işten bile değil. Unutmayın düz dururken her ne kadar lastiklerin yanları yerle hiç temas etmiyor gibi gelse de viraja girdiğinizde bu sevimli yaratıklar dönebilmek için sizin o aman parlasın diye yağlı bir sıvı ile donattığınız lastiğin yanlarını kullanıyorlar. Diyeceğim o ki, harbi motorcu acil bir durum olmadıkça, mecbur kalmadıkça motorunu kendi yıkayandır. Yok ben uğraşamam diyen varsa aranızda, onları esefle kınamak sureti ile kendilerine naçizane tavsiyem, motorlarını en azından motordan anlayan, motor yıkamasını bilen ve bu konuda tecrübesi bol olan yerlerde yıkatmalarıdır. Yurdumda böyle merkezler bulunmaktadır.

  Alintidir..Ayşe Şule BİLGİÇ
   
 2. oguzhan

  oguzhan Kıdemli Üye

  Kayıt:
  2 Eylül 2008
  Mesajlar:
  269
  Beğeniler:
  101
  Şehir:
  istanbul-tuzla
  çok faydalı bilgiler... teşekkürler
   
 3. S.SONAY BALTACI

  S.SONAY BALTACI Kıdemli Üye

  Kayıt:
  5 Haziran 2008
  Mesajlar:
  219
  Beğeniler:
  168
  Şehir:
  istanbul/bahçelievler
  Motosiklet:
  Henüz Yok
  vd40 gerçekten mükemmel pas sökücü.tekstilin her makinasında kesin çözüm.ali kardeş bu kadar araştırmışsın benim motorum olunca sana temizletecem
   
 4. Turgay

  Turgay Site Müdavimi

  Kayıt:
  25 Haziran 2008
  Mesajlar:
  1.499
  Beğeniler:
  847
  Şehir:
  İstanbul
  Motosiklet:
  Regal Raptor
  Kriko mu demek istedin haluk abi ;) ?
   
 5. Haluk

  Haluk Üyeliği İptal Edildi

  Kayıt:
  14 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  136
  Beğeniler:
  295
  Motosiklet:
  Honda
  Evet ya kriko. Krokilere bakmaktan aklimda o kalmış :eek:, ümitsizlik bak insanı yanlış da konuşturuyo! Sağol Turgaycım.
   
  Turgay bunu beğendi.
 6. Emrah.Saka

  Emrah.Saka Site Bağımlısı

  Kayıt:
  3 Ekim 2008
  Mesajlar:
  465
  Beğeniler:
  522
  Şehir:
  Ankara
  Motosiklet:
  Honda
  Ali bey yazı için teşekkür ediyorum. ayşe şule bilgiçin yazılarını bir dönem hiç aksatmadan okurdum. gerçekten çok güzel bilgiler veriyor. ancak eklemek istediğim bir kaç şey var.

  Arkadaşlar motosiklet yıkamak araba yıkamak kadar kolay değildir. hatta çok pahalı sonuçlara neden olabilir. bu sebeple şu önerilerime dikkat ederseniz iyi olur.

  Motorunuzda bulunan elektronik kontrol ünitelerinin (enjeksiyon, ateşleme, alarm gibi) yerlerini çok iyi öğrenin bunlar genelde su almamaya karşı dirençli olarak yapılırlar ancak yinede bu yerleri bilip buralara hortumla su tutmamak çok pahalı sorunlara neden olabilir.

  Bir diğeri ise mümkünse motor ve fren sisteminiz soğuk iken motorunuzu yıkayın. Fren diskleri malumunuz çelik alaşımından yapılırlar ve siz frene basarken çok ısınırlar çok ısınmış bir fren diskinin üstüne soğuk su gelmesi disklerin eğilmesine neden olur. otomobil otobüs kamyon gibi vasıtalarda disklerde torna payı olduğundan belki torna ile düzeltiliyor ancak motosiklette bunu kesinlikle önermem en ideali disklerin değişmesidir ve buda tahmin edecveğiniz üzere pahalı parçalar. Diğeri ise motoru yıkarken dikkatli olun. günümüz motorlarının çoğunluğu alüminyum alaşımdan yapılıyor. yine motor sıcakken motora değicek soğuk su silindir kapağında motor blokunda çatlamalara neden olacaktır. eğer işiniz acele ve motorun yıkanması gerekiyor ise sıcak motoru sadece sıcak su ile yıkayın.
   
 7. Recep Varlı

  Recep Varlı Site Müdavimi

  Kayıt:
  8 Eylül 2008
  Mesajlar:
  2.779
  Beğeniler:
  1.457
  Şehir:
  İstanbul-Bayrampaşa
  Motosiklet:
  Salcano
  birşey eklemek istiyorum motosikleti çok mecbur kamadıkça hele chopper yada naked gibi herşeyi açıktaysa sakın basınçlı suyla otomobil yıkar gibi yıkamayın üşenmeyin silin hem beyne su gidebilir hem o basınçla zayıf kablolar kopabilir
   
 8. SERVET

  SERVET Site Müdavimi

  Kayıt:
  20 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  1.786
  Beğeniler:
  607
  Şehir:
  İstanbul
  Motosiklet:
  BMW
  verdıgınız kıymetlı bılgıler ıcın tşk ler arkadaslar
   
 9. Umut Karkın

  Umut Karkın Organizatör

  Kayıt:
  23 Ekim 2008
  Mesajlar:
  1.760
  Beğeniler:
  980
  Şehir:
  ANKARA
  Motosiklet:
  Aprilia
  bilgiler için teşekkürler, yazın büyük bir zevkle yıkarız artık...
   
  yavuzsayal bunu beğendi.
 10. mehmetpolat

  mehmetpolat Site Bağımlısı

  Kayıt:
  4 Eylül 2008
  Mesajlar:
  629
  Beğeniler:
  274
  Şehir:
  atasehir,Istanbul
  Motosiklet:
  Kawasaki
  paylaşım için teşekkürler --motosikletimi yıkamak istiyorum:)
   
 11. SERVET

  SERVET Site Müdavimi

  Kayıt:
  20 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  1.786
  Beğeniler:
  607
  Şehir:
  İstanbul
  Motosiklet:
  BMW
  verdıgınız bılgıler ıcın cok tşk ler
   
 12. Mehmet Sönmez

  Mehmet Sönmez Üye

  Kayıt:
  21 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  98
  Beğeniler:
  16
  Şehir:
  Bursa
  Motosiklet:
  Yamaha
  götuyorum yıkama yağlamacıya köpük cila o biçim yıkıyorlar şimdiye kadarda hiç şikayetim olmadı
   
 13. Recep Varlı

  Recep Varlı Site Müdavimi

  Kayıt:
  8 Eylül 2008
  Mesajlar:
  2.779
  Beğeniler:
  1.457
  Şehir:
  İstanbul-Bayrampaşa
  Motosiklet:
  Salcano
  sen o basınçlı su püskürtme makinalarıyla yıkamaya devam edersen sevgili kardeşim emin ol birgün bişekilde çıkarır :) chpopperi olan arkadaşımın bütün elektrik kabloları hasar görmüştü
   
 14. Emrah.Saka

  Emrah.Saka Site Bağımlısı

  Kayıt:
  3 Ekim 2008
  Mesajlar:
  465
  Beğeniler:
  522
  Şehir:
  Ankara
  Motosiklet:
  Honda
  Recep kardeşime katılıyorum. kablolara bir şey olmasa dahi dediğim sorundan dolayı blok yada kapak çatlaabilirsin. dikkat et yada motorun soğuduktan sonra yıkat derim.
   
 15. Mehmet Sönmez

  Mehmet Sönmez Üye

  Kayıt:
  21 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  98
  Beğeniler:
  16
  Şehir:
  Bursa
  Motosiklet:
  Yamaha
  basınçlı suyu yakından tutmuyorum birde ben kendim yıkıyorum ve gösterge paneline basınçlı su tutmuyorum uzaktan sadece köpüğünü alıyorum şimdiye kadarda hiç duymadım basınçlı suyun motor ve motor silindir zarar verdiğini
   
 16. Metin

  Metin Site Müdavimi

  Kayıt:
  19 Nisan 2008
  Mesajlar:
  4.039
  Beğeniler:
  1.619
  Şehir:
  istanbul
  Motosiklet:
  Honda
  Motorsiklet en güzel böyle yıkanır arkadaşlar...:);)


  [​IMG]
   
 17. Turgay

  Turgay Site Müdavimi

  Kayıt:
  25 Haziran 2008
  Mesajlar:
  1.499
  Beğeniler:
  847
  Şehir:
  İstanbul
  Motosiklet:
  Regal Raptor
  Benim eski MZ'i yıkıyor, neden motorun kıralı çünkü :)
   
 18. Erol

  Erol Admin Yetkili Kişi

  Kayıt:
  9 Ekim 2007
  Mesajlar:
  5.997
  Beğeniler:
  3.114
  Şehir:
  İstanbul-Çamlıca
  Motosiklet:
  BMW
  vışşşşşşşşşşşşş:)
   
 19. Recep Varlı

  Recep Varlı Site Müdavimi

  Kayıt:
  8 Eylül 2008
  Mesajlar:
  2.779
  Beğeniler:
  1.457
  Şehir:
  İstanbul-Bayrampaşa
  Motosiklet:
  Salcano
  beni bile yıkasa ses etmem valla :D
   
 20. Ferhat.Ulucan

  Ferhat.Ulucan Site Bağımlısı

  Kayıt:
  2 Şubat 2008
  Mesajlar:
  393
  Beğeniler:
  261
  Şehir:
  İstanbul
  Motosiklet:
  Honda
  Ben dokundurtmam bile :D