Motorsiklete Başlangıç

Konu, 'Naked Motosiklet Kullanıcıları' kısmında Can SOLAK tarafından paylaşıldı.

1. Can SOLAK

Can SOLAK Yeni Üye

Selam arkadaşlar, aranıza yeni katıldım ve motorsiklete yeni başlayacağım.
    Size sormak istediğim soru ise şu; eğer Honda'nın Güvenli Sürüş kurslarının tamamını tamamlarsam 250 cclik ya da 600 cc'lik bir motorla başlayabilir miyim?
    Yoksa yine de 125 cc'lik bir motorla başlamak en temizi mi olacaktır?

2. Ekrem Kalafatoglu

Ekrem Kalafatoglu Moderator Yetkili Kişi

Motosiklet:
    Honda
    Tabıkıde en temizi 100 ile 150 cc arasında bır motorla başlamak
    Eğitimlerden sonra 250 cc lık bazı motorlar belkı olabılırde 600 cc bir motor kesnlıkle başlangıcta alınmaması gerekn motorlardan 1 tanesı :)

3. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Neden 600 cc ile başlamak
    neden honda nın kapalı alanda alacağınız karşı trafiğin ve risklerin olmadığı bir eğitimi alıp 600 cc ile sıfır bilgi sıfır tecrübe ile yollara çıkmak sorusuna cevap verirseniz bende iki satır cevap verebilirim.

4. Onur Filiz

Onur Filiz Moderator Yetkili Kişi

Motosiklet:
    Hyosung, Mondial
    600 cc motora karşıyım :)

5. Can SOLAK

Can SOLAK Yeni Üye

Neden 600 cc çünkü Ktm'nin 690 Duke r modeli şu an kuzenimde mevcut ve satmayı düşünüyor eğer Honda'nın GS kursları yeterli olur deseydiniz onu almayı düşünecektim ki şayet dediğiniz gibiyse yeterli olmayacaktır bu durumda Ktm Duke 125 ile başlamak en temizi olacaktır.
    Doğru mudur?

Barış bunu beğendi.
  6. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Lütfen yazacağım mesajı sadece size özel olarak yazılmış gibi üstünüze alınmayın.
    Genel olarak yazıyorum.

Bu tehlikeli hobiye başlamak üzeresiniz.
    Farkındalığınız bu konu üzerine olsun.

Bizler bu forumda yeni başlayanlara eskiden beri devam edenlere sağlıklı bir sürücü olmaları yönünde bilgilerimizi ve tecrübelerimizi aktarmaya çalışırız.

Bazıların çok gücüne gitsede yazdıklarımız lafımız sözümüz mesajımız anlama ve algılama yetisi olanlara anlayabildikleri kadardır.

Kimseye zorla bir şey yaptırma lüksümüz olmaz.

Ama Türkiye'deki motosiklet gerçeği belli.

Bu tehlikeli hobiye başlamak isteyenlerin çoğunluğu 600 cc ve üstü ile başlama sevdasındalar.Hızlı olsun sesi olsun görünüşü olsun modunda başlayınca bir kaza yaparlar ve basitçe telef olup kaza istatistikleri arasına girerler.
    Bu kazadan önce sessizliğini ısrarla koruyan aileler büyükler kaza olunca salak bir makineyi suçlu ilan ederler.Kimse evladım bu tehlikeli hobiye başlamak için yeterli eğitimleri aldın mı diye sormaz veya yönlendirme yapmaz.
    Aksine aferim evladıma bak ne güzel yapıyor der.Hatta bazı ahmaklar evlatlarının trafikte şov yapmasını zevkle izler cevrelerine övgüyle evlatlarının ahmaklığını anlatırlar tescil ettirirler.Trafikte tek teker yapmanın marifet sananlar biricik evlatları kendi yaptığı ahmaklığı sonucu kaza yapınca sakatlanınca veya telef olunca susma haklarından vaz geçip salak aptal bir makineyi suçlarlar.

Size tavsiyem;
    Öncelikle bu tehlikeli hobiye neden başlamak istediğinizi sorgulamanız.
    Ve full korumalı kıyafet ekipmanlarınızı ve kafanızda kullanılmak üzere kafanızı koruyacak kalite KASK'ınızı almanız.
    Sonra "Güvenli Sürüş Teknikleri" eğitimleri almaya başlayıp
    önce emeklemeyi sonra yürümeyi sonunda koşmayı öğrenmeniz yönündedir.

Veya sizde sıradan olun istediğiniz cc ile eğitim almadan kask takmadan kıyafet giymeden verin gazı çıkın trafiğe yaralamalı veya ölümlü bir kaza istatiskleri arasına girin.

Tercih sizin.Biz sadece size aklın yolu bir deriz buna göre yol gösterir sağlıklı bilinçli ve uzun soluklu riskleri en aza indirmiş Gerçek Motosiklet Sürücüsü olmanız yönünde bilgiler veririz.

Kimse bizden ölmek için ahmaklıkları için icazet istemesin izin istemesin Ahmaklıkların tescil yeri bu forum değildir.

Anlattıklarımız anlayabildiğiniz kadardır.

Güvenle sür Keyfini sür.

o.somuncu ve omer vatansever bunu beğendi.
  7. Barış

Barış Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    kenlikle doğru yolu buldunuz;)

8. Hakan.Ulukavak

Hakan.Ulukavak Moderator Yetkili Kişi

Motosiklet:
    Honda
    Can ben sana 2. el bi ybr yada cbf tavsiye edecem. Kısa sürede motoru değiştirmek isteyebilirsin, ama duke 125 i elinden çıkarmakta zorlanman, yada büyük zarar etmen olası. Hem acemiliği atman için hemde maddi sebepler yüzünden 2. el 125lik japonu şiddetle tavsiye ediyorum.

9. Can SOLAK

Can SOLAK Yeni Üye

İkinci el konusunda size hak veriyorum o opsiyonlarda aklımda lakin hani aldım mı bi onbin km yapıp satayım diyorum bu durumda da ybr ya da cbf nasıl olur bilemedim ama ikinci el piyasası ve fiyat uygunluğu konusunda haklısın bir çok forumda okuduğum kadarıyla da insanlar senin görüşlerine paralel şeyler söylüyor bunları da aklımda bulunduracağım, ilgin(iz) için teşekkür ederim.

10. Hakan.Ulukavak

Hakan.Ulukavak Moderator Yetkili Kişi

Motosiklet:
    Honda
    Rica ederim. Ben sıfır ybr alıp, 10bin kilometreyi 3 ayda yaptıktan sonra satmıştım :D Yani 10 bini ne zaman göreceğin sürüşüne bağlı. Alış satışta 500 Tl kadar zararım oldu, 2. el almış olsaydım duruma göre kara bile geçebilirdim.