motorum sogukken çok zor çalışıyordu sorunu hallettim

Konu, 'Karadeniz Bölgesi' kısmında Mehmet Sert tarafından paylaşıldı.

1. Mehmet Sert

Mehmet Sert Üye

Motosiklet:
    Mondial
    motorum sogukken çok zor çalışıyordu. jigleji çekiyosun çalıştırıyosun diyelim o zaman bile zor çalışıyor, biraz ısıtıp jigleyi indiriyosun stop edip duruyo bu yüzden ilk bir iki km yolu jigle açık gitmek gerekiyordu ama motor ısınınca hiç bir problem kalmıyodu....ısınınca 100-200 km git hiç sorun yok ...benim fikrim karbüratörde birşey olduğuyla ilgiliydi düşündüğüm gibide oldu karbüratör biraz kirlenmiş malum içinde saç teline yakın derecede ince borular var..............bende ybr 125 var..................sorunu hallettim problem kalmadı....karbüratörü tamamen söktüm tüm delikleri tek tek sigorta teli ve sarı çalı süpürgesi telleriyle tek tek temizledim tinerle yıkadım sorun çözüldü şimdide karbüratör temizleyicisi alcam benzine katılandan 10 -15 tl arası ondan koyacam .karbüratörü tamamen temizlemek oldukça basitmiş...ama ben onla uğraşama diyosanız benim gördüğüm en pis yer karbüratör vakum lastiğinin olduğu yer orası tıkanmaya daha müsait...onu karbüratörü sökmeden de çıkarabiliyorsunuz 5 dk nızı alır ...rolanti vidasının üstünde iki vida ile tutturulmuş yuvarlark küçük kapağı iki vidayı sökerek açın içinden bir yay ve vakum lastiği çıkacak özellikle çıkardığınız yuvarlak parçadaki ince deliği temizleyin ve takın önemli olan hangi parça nereye girecek sökerken ona dikkat edin....en kötü ihtimalle 20.000 km de bir karbüratör temizleyici yakıt katkısı kullanın 10 tl lik bir ürün pahalı değil zaten....

Emre Özçelik bunu beğendi.
  2. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    ybr 125 in klasik sorunlarından biridir.Ama o sorunu yine biz sürücüler/kullanıcılar yaparız ama farkında değilizdir.
    Karburatorlu motosikletlerde özellikle de benzin deposundan gelen benzini durduran kapatma mekanizması olmayan motosikletlerde olan bir hadiesedir.
    Motosikleti bir haftadan fazla kullanmadığımızda karburatorde biriken benzin zamanla kefeke yaparak memeleri tıkar.İşimiz olduğunda Motosiklete binmek istediğimizde o kefekeler yüzünden benzin geçişi olmaz ve bu yüzden çalışmaz.

Emre Özçelik bunu beğendi.