Motorumu tanımak istiyorum

Konu, 'Tanışma Alanı' kısmında Abdullah GÜNGÖR tarafından paylaşıldı.

1. Abdullah GÜNGÖR

Abdullah GÜNGÖR Üye

Motosiklet:
    Suzuki
    Selam arkadaşlar yaklaşık bir ay önce aldığım motorumun resimleri aşağıdadır.
    2008 model. Bir arkadaştan aldım onunda aldığı mağaza kapanmış.Markası QINGQI 200 GY çok kaliteli DRZ 400 yada XT 660 X tadında çok hoş bir supermoto.Aldığım arkadaş türkiyede bir kaçtane ya var ya yok dedi.Araştırdım forumlarda bulamadım.Sanırım Çin in avrupa ülkeleri için ürettiği bir makine çünkü muadili motorlarla arasında konfor ve işçilik anlamında bariz farklar var.Mororumdan çok memnunum sadece bilgi almak istiyorum kimdir nedir kim getirir kim bakar kim tamir eder yedek parçasını kim satar. vs vs vs sorularım şimdilik bu kadar şimdiden çok teşekkür ederim
    Biraz ekşın yapalım dedik kozan yaylası gezimizden

2. Selcuk Gurdal

Selcuk Gurdal Aktif Üye

Motosiklet:
    Kymco
    çok ilginç ve güzel bir motor :)
    bişey merak ettim
    o sudan geçerken hemde arkanızda bir bayan var sanırım düşmediniz mi ? :D

3. Abdullah GÜNGÖR

Abdullah GÜNGÖR Üye

Motosiklet:
    Suzuki
    arkamdakı bayan esimdir ordan gecerken dusmedık ama ordan gectıkten yaklasık 100 metre sonra benım bır anlık dıkkatsızlıgım sonucu dustuk:)

4. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Bu motor Çin malı ve avrupa için üretilmiş modeli değil.basbayağı TR için üretilmiş modeli.Azcık piayasaya bakarsanız bu tipte çok motor var ve parçaları birbirine mutlaka uyuyor.Piyasa tutunamadığı için yok.Yoksa çok kalite olup herkesin ulaşamayacağı bir fiyattan satılıpta nadir görülen bir şey değil.
    Bunla drz400 veya xt yi tartmak imkansız.Suzuki ile Yamaha yla bunu bir tutmak çok iyi değil.
    Siz araştırmalara devam edin.Mesela googleden bakın.Karşınıza çıkacak sonuçlara bakın.Bulamadıysanız demek ki bir sorun vardır.Çok iyi olduğu için değil

5. Abdullah GÜNGÖR

Abdullah GÜNGÖR Üye

Motosiklet:
    Suzuki
    Avrupa için üretildi herhalde mantığını şöyle kurdum youtube den arattırınca sadece o ülkelerde çekilmiş videolar var.Tutunamadığı konusuna gelince cuma namazından tutunda kırmızı ışıkda beklerken günde en az 10 kişi bu motoru ve nereden alabileceklerini soruyorlar. yollarda tonla hem görüntü hemde performans olarak çok uyduruk motorların olduğunu kabul edersek ki bu su götürmez böyle bir motorun tutmaması pek mantıklı değil.Zaten sıfır fiyatı 4000 TL civarı imiş arkadaş aldığında.pek çok çin malı cross da hemen hemen aynı fiyattan satılıyor.Bir çok kişinin bunu tercih edeceğine eminim.Bence bu motoru kullanmadan bu tarz yorumlar yapmak yanlış olur(Bu arada DRZ 400 ve XT 660 X ile kıyaslama konusunda abartmış olabilirim)

6. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Bir yanlış anlaşılma olmasın diye yazıyorum
    Benim için önce GÜVENLİK
    Motosikletin performanı görüntüsü benim için hiç te önemli değil.Güvenli duruş sağlayabilirmiyim.Virajda 45 derecce yatmışken sorun yaşarmıyım.Anı frenajda sorun yaşarmıyım bunlar benim için çok önemlidir.
    Bu yüzden ben hiç GÜVENLİ bulmuyorum bu çin mallarını.
    Bende çin malı araçlar kullandım.Servise çok paralar odedim.Bir alıken çok sevindim birde satarken daha çok sevindim..
    Çin mallarından biri ile İstanbulda 2004 yılında köprüden gişelerden çıkarken bir sorun yaşadım ki akıllara zarar ve servis ve satıcı bunu kullanıcı hatası olarak değerlendiridi kesti attı.O gün tövbe ettim.
    Tövbe etmeyip olur böyle şeyler desem belkide şu anda hayatta olmayacaktım.
    50 km hızla giderken gidonun şaseye bağlı kaynak yerinden kırılması ve yere kapaklanma olayını hiç yaşayanınız var mı.Hele ki İstanbul gibi trafiği olan bir yerde.
    ben yaşadım.Ve kanuni bunu kullancı hatası dedi çıktı işin içinden
    Lanet ettim o gün bir daha asla ama asla binemem.Ağaca kadar bile gitmem çin mallarıyla
    Şu anda ybr 125 kullanıyorum.
    100 bin km bitti hala sorun yok.
    Bilmem anlatabildim mi.

4000 TL fiyatı.11,6 bg gücü ile buna yakın Güvenli Bir kaç araç var onu alırım.Üstüne plaka masrafları içinde para kalır gözümde arkada kalmaz.Servisi olsun yedek parçası olsun gözüm arkada kalmadan gezer dururum.

7. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
  8. Metin

Metin Site Müdavimi

Motosiklet:
    Honda
    Siz motorunuzdan memnun iseniz sorun yok...Motoru,servis'i ve yedek parçası araştırmasını motoru almadan önce yapmanız daha doğru olurdu...Keyifli ve kazasız belasız sürüşler...:)

9. Metin

Metin Site Müdavimi

Motosiklet:
    Honda
    Çok çok geçmiş olsun Şenol hocam...Eskiden bende çin malı motorsiklet kullandım,tamirciler ile akraba olduk,hala bayram seyran araşırız...Bir arkadaşın da çin malı motoru vardı,otobanda giderken motorun şasisi ikiye ayrılmış,kıl payı kurtulmuş...Size aynen katılıyorum,motorsikletin tipi degil işlevi önemli...

Şenol SEL bunu beğendi.
  10. Bülent.Ö

Bülent.Ö Site Müdavimi

Motosiklet:
    Honda
    Bir motorsikletin ortadan ikiye ayrılması, kaynak yerlerinin kırılması gibi olayları tasavvur bile edemiyorum. Bunların onda biri kadar sorunu olan cihazlar uluslararası kabul görmüş markalar tarafından "geri çağırılır"...

Çok geçmiş olsun !

11. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    bu bahsettiğimiz firma uluslararası kabul görmüş markalar sınıfında değil sadece bizim ülkemizde haddinden fazla kabul görmüş sözüm ona yerli motor üreten bir firma
    O yüzden bırakın geri çağırmayı hatayı telefon edipte lütfen getirdiğimiz ve üstelik her türlü ulaşım gideri ve ne yaptığı belli olmayan işçilik saati ücreti ödediğimiz yetkili servise olay majhallinde gösterdiğimiz halde 2 ay sonra verilen cevap KULLANICI HATASI
    e çüşş yani

12. Abdullah GÜNGÖR

Abdullah GÜNGÖR Üye

Motosiklet:
    Suzuki
    İlgilenen yorum yapan arkadaşlarıma çok teşekkür ederim.Ancak konu biraz amacını aştı.Ben sadece bu motorun parça olayını ve bilen varsa hangi firmanın sattığı konularına cevap arıyordum ancak konu çin malı ve mağdurları platformuna döndü.Forumlarda okurken sık sık karşılaşıyorum.Çin malı motorlarla ilgili konuşulurken YBR 125 adlı motorun bunlara alternatif olarak gösterilmesinden artık fenalık geçircek hale geldim.Çok uzun yıllardır motora binerim.Teknik konularla ilgili pek fazla konuşamam çünkü fazla birikimim yok ancak genel anlamda şunları söyleyebilirim.Arkadaşlar motor konusu çok göreceli bir kavram.sağlamlık ve güvenilirlik tabiki en önemli unsur ancak keyfide yabana atmamak gerekir.Dünya üzerinde kaç kişi şu meeretin koltuğuna ihtiyaçtan oturuyor yada öyle yapanda kısa bir süre sonra aracı bütcesine uyan zevkine göre değiştirmiyor.En yukarıdaki resme bakınız lütfen orada yer yer yarım metrelik suyun içinde at kafası büyüklüğünde taşların üstünde yürüdük.Suya indiğimiz yolu resmin sağ üst köşesinde görüyorsunuz.Sorarım size hangi YBR bunları yapabilir.O yollara Honda Beat ile girin bakayım göreyim sizi.Ha bunları yapacak çok güzel japon motorlar var elbet ama bi çok kişi bu motorların sadece ismini zikretdebilmekte veya bazı motor sitelerinin hayalinizdeki motor hangisi sorusunun cevabını verirken kullanabilmekte.Virajda yatma ve frenaj örnekleri verilmiş.Bu konular motorun kimliğiyle değil,kullanılan lastikler ve motoru kullananın motorcu kimliğiyle doğru orantılıdır.Tecrübeli ama çin malına binen bir motorcu, tecrübesiz ama çok kaliteli bir japon malına binen bir motorcuya nazaran çok daha güvendedir bence.Yaklaşık 10 motorluk bir grubumuz var sık sık kendimizi dağlara yollara vuruyoruz bu motorların 8 tanesi çin malı motorlar.Ama bu güne kadar hiç birimiz ne dagda kaldık nede yolda.Çünkü motorlarımıza bakıyoruz.Kapasitelerini işçilik ve malzeme kalitelerinin ne derece olduğunu biliyoruz ve ona göre yükleniyoruz.Bence kötü mal yoktur malının kapasitesini ve muhteviyatını bilmeyen kötü kullanıcı vardır(Arkadaşın yukarıda verdiği örnekte olduğu gibi büyük aksaklıkları bunun dışında tutuyorum bunlar asla kabul edilemez şeyler).Benim işletmemde paket servisde kullandığımız 3 adet mondial marka scooter var en yenisi 33 binde bugüne kadar yolda bıraktıkları çok enderdir.Ama rutin bakımlarını 1 Km bile aksatmadık ve hor kullanmadık.Benim bu anlattıklarımı belki bazı arkadaşlar kedi çiğer mevzusu ile bağdaştırabilirler.Ama olay bu değil tabiki japon motorlarının yeri çok farklı imkanım olur olmaz bir supermoto hastası olarak alacağım ilk motor Yamaha XT 660 X olacaktır kısmetse.Uzun lafın kısası suçu sadece üreticiye ve motora atmayı topu biraz taca atmakla eş değer görüyorum ben.Ukalalığımı hoş gördüğünüz için şimdiden teşekkür ederim

Erol Ceyhan, o.somuncu ve Selcuk Gurdal bunu beğendi.
  13. Metin

Metin Site Müdavimi

Motosiklet:
    Honda
    Paranın gözü kör olsun...Alamdaım bir Goldwing gitti...:) Parça konusuna gelince,arkasında saglam bir firma yok ise biraz uydurmasyon oluyor...Hangi motorun parçası hangisine uyar ise...Çok can sıkıcı biliyorum ama maalesef gerçek...:(

14. Abdullah GÜNGÖR

Abdullah GÜNGÖR Üye

Motosiklet:
    Suzuki
    Problem değil metin hocam kimisi buna gül diken kimisi ekmek köfte mevzusu der.Allahın izniyle çin malı kullanıp parça bulamama sıkıntısını japon malı kullanıp parça bulup parçaya para nasıl bulacaz sıkıntısına terfi edeceğiz günün birinde:)

15. Göksel Ak

Göksel Ak Yeni Üye

Motosiklet:
    Kawasaki
    bence şirin bir motor güzel :)

Abdullah GÜNGÖR bunu beğendi.
  16. Metin

Metin Site Müdavimi

Motosiklet:
    Honda
    Aynen öyle...Japon olunca da parçaları pahalı oluyor...:) Yukarı tükürsen bıyık,aşağı tükürsen sakal misali...:)

17. Abdullah GÜNGÖR

Abdullah GÜNGÖR Üye

Motosiklet:
    Suzuki
    Herhalde pek bilgi yok bu motorla ilgili

18. Metin

Metin Site Müdavimi

Motosiklet:
    Honda
    İlerde bilgilenirsin Abdullah bilgilenirsin,hiç merak etme...;):)

19. o.somuncu

o.somuncu Organizatör

Motosiklet:
    Yamaha
    Bu motoru üreten firma 1964 te kurulmuş..Çin'in en ünlü firması,ilk defa İSO 9001 kalite belgesini bu firma almış..(Jinan QıngQı motorcyckle co.)1996 da %40 ına Japon Suzuki ortak olmuş..1000 e yakın çalışanı olup 30 ülkeye ihracat yapıp,yılda 30 ila 50 milyon dolar satışı varmış...

Ben çok beğendim çok güzel bir motor..Yalnız yedek parça ihtiyacı doğduğu zaman sıkıntısı olabilir..Bizim ülkemizde Japon mallarında da bu sıkıntı bazı parçalarda yaşanıyor,ancak dayanıklılık kalitesi tabii ki farklı olabilir..

Güle güle kullanın Abdullah Bey, foruma hoş geldiniz!..

Bülent.Ö ve Abdullah GÜNGÖR bunu beğendi.
  20. Abdullah GÜNGÖR

Abdullah GÜNGÖR Üye

Motosiklet:
    Suzuki
    Bilgilendirme için çok teşşekkür ederim.Mekanik parça problemi yaşayacağımı sanmıyorum çünkü motor ramzey QY200M modelinin aynısı ancak grenaj diğer plastik aksam ve jant konularında cok titiz olmam lazım yedeğini bulacağımı sanmıyorum.Tekrar teşekkür ederim.

o.somuncu bunu beğendi.