Motorumuzu devirirsek?

Konu, 'Motosiklet Şürüş Eğitimi ve Dersleri' kısmında Şenol SEL tarafından paylaşıldı.

 1. Şenol SEL

  Şenol SEL Site Müdavimi

  Kayıt:
  27 Şubat 2009
  Mesajlar:
  9.464
  Beğeniler:
  9.031
  Şehir:
  Altıntaş Mudanya - Bursa
  Motosiklet:
  Yamaha
 2. Şenol SEL

  Şenol SEL Site Müdavimi

  Kayıt:
  27 Şubat 2009
  Mesajlar:
  9.464
  Beğeniler:
  9.031
  Şehir:
  Altıntaş Mudanya - Bursa
  Motosiklet:
  Yamaha
  [​IMG]

  Bu teknik motor sol tarafına devrilmiş olarak ele alınarak anlatılmıştır. Sağ tarafına da devrilse idi teknik ters yönde aynı usul olacaktı. Sadece eller değişecek, sol el sağ elciğe ve sağ el arka sele tutanağına konacaktı. Sağ düşüşlerde farklı yapılan tek şey yan ayağın kaldırma işlemi başlamadan açılmış olması gerektiğidir.

  [​IMG]

  Motoru elektrik ana kesici düğmesini kapatarak stop ediniz. Motor çalışıyor durumda kaldırmaya kalkmak dönen arka tekerin sizi yaralamasına sebep olacaktır. İlaveten motor yana yattığında motor yağının gövde içindeki dağılımı motorun sağlıklı çalışmasını sağlamaktan uzak bir konumlanmadadır. Sirkülasyon olmayacağı içim motora zarar verecektir. Yatak sardırabilirsiniz.

  [​IMG]

  Motor akım kesme düğmesi genellikle sağ elcik tarafında bulunur. Kontak anahtar düğmesi ise motorun her yerinde olabileceği için devrilen tarafta ulaşılamayacak bir konumda da olabilir.

  [​IMG]

  Vanasına ulaşabiliyorsanız ve gerek varsa yakıt akışını kesin. Yakıt kaçağı varsa yakıt vanasını kapatın.

  [​IMG]

  Kendi başınıza kaldırmadan önce yardım isteyin. Kendi başınıza kaldırabilirsiniz diye mutlaka tek başınıza kaldırmak zorunda değilsiniz.

  [​IMG]

  Motoru kaldırmaya teşebbüs etmeden önce daima eldivenlerinizi ve botlarınızı giyiniz. Bu sadece tutuşunuzu (ellerinizin motoru ve ayaklarınızın yeri) sağlama almakla kalmayacak ayrıca yaptığınız işe odaklanmanızı da sağlayacaktır.

  [​IMG]

  Motorun viteste olduğundan emin olunuz. Şayet motor viteste değil ve siz vites değiştirme pedalına ulaşamıyorsanız ön fren kolunu bağlayın. Bu işin(motor düşüşlerinin) iyi tarafı genellikle motor hareket halindeyken düşer. Bu yüzden de viteste olurlar.

  [​IMG]

  Bastığınız yer kaygan olmamalıdır. Ayaklarınız traksiyonu(yer tutumu) sağlam olsun. Aksi takdirde ayaklarınız kayabilir. Yerde döküntü çakıl varsa yada botlarınızın altında çamur, ot vs kaygan malzeme yapışıksa kaldırışa başlamadan önce bunlardan kurtulun.

  [​IMG]

  Kalçalarınızı selenin ortasına yerleştirin.

  [​IMG]

  Dizlerinizi kırarak çömelin(bacaklar dik olarak belden eğilme kesinlikle yapılmamalıdır). Sol elciği sağ elinizle kavrayın ve gidonu tanka yakın son tur noktasın gelene kadar çekin.

  [​IMG]

  Sol elinizle sele altında sağlam bir yerden yada varsa yolcu tutamacından yakalayın. Sol eliniz bedeninize ne kadar yakın olursa o kadar iyidir. Plastik yada hemen kırılıp elinizde kalabilecek zayıf kısımlardan tutmayınız.

  [​IMG]

  Kalçalarınızı selenin kenarına doğru yarı yola yerleştiriniz. Bu işin kritik noktasıdır. Kalçalarınızı daha yukarı yada aşağı koyarsanız destekleme fonksiyonu optimum olmayacaktır.

  [​IMG]

  Ayaklarınız bitişik olsun. Motoru kalçalarınız ve üst bacaklarınızla kaldırıyorsunuz. Kollarınızla da biraz çekeceksiniz ama esas olarak motoru bacaklarınızla iteceksiniz.

  [​IMG]

  Motoru öbür tarafa devrilecek oranda itmeyiniz. Motor kalktığında yan sehpanın ayağını motoru dik tutarken ayağınızla dikkatlice açınız.
   
 3. Tayfun Seyrekbasan

  Tayfun Seyrekbasan Kıdemli Üye

  Kayıt:
  26 Aralık 2009
  Mesajlar:
  505
  Beğeniler:
  100
  Şehir:
  İstanbul
  Motosiklet:
  Henüz Yok
  paylasım için tesekkürler senol hocam
   
 4. Hasan.Sencer.Sarı

  Hasan.Sencer.Sarı Üye

  Kayıt:
  25 Aralık 2009
  Mesajlar:
  42
  Beğeniler:
  13
  Şehir:
  istanbul
  Motosiklet:
  Malaguti
  güzel bir paylaşım teşekkürler