"Motorunuzu eğlenerek sürün"

Konu, 'Motosiklet Şürüş Eğitimi ve Dersleri' kısmında Şenol SEL tarafından paylaşıldı.

1. Şenol SEL

Şenol SEL Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Paolo Volpara ileri sürüş teknikleri eğitimi veren bir İtalyan ve hayatında hiç otomobil kullanmamış

O hayatında hiç otomobil kullanmamış bir İtalyan. Bir Türk'e âşık olup buraya yerleştikten sonra akademik düzeyde ileri sürüş teknikleri veren bir motosiklet eğitim grubu kuran Paolo Volpara ile motorun ve motor sürücüsü olmanın felsefesini konuştuk...
    Kadir Ecevit Özoğlu / Gazete Habertürk

Türkiye'deki akademik motosiklet eğitim serüveniniz nasıl başladı? Hayatımda hiç otomobil kullanmadım. Üç farklı kıtada, altı farklı ülkede yaşadım ve her zaman motosiklete bindim. 1989'da İstanbul'a geldiğimde ortalıkta neredeyse hiç motosiklet yoktu. İki-üç motosikletçiyle arkadaş oldum. Bir gün onlara "Motorla İtalya'ya gidiyorum" dedim. Şaşırıp, "İtalya'ya motosikletle gidebilir misin" dediler. "İsterseniz birlikte gidebiliriz" dedim. Ama yola çıkınca gördüm ki aslında motor kullanmayı bilmiyorlar. "O zaman hadi beraber öğrenmeye başlayalım" dedim ve Avrupa'dan buraya eğitmenler getirdim. Buradaki insanları Avrupa'daki okullara götürmeye de o zaman başladık. Mutlu Akü'nün sahiplerinden, kısa bir süre önce kaybettiğimiz Cemil Türker ile birlikte 2000 yılında Nurburgring'deki sürüş okuluna gittik. Okulun kurucusu ve direktörü Hans Heinz Dilthey ile tanıştık. Oradan BMW Offroad School'a gittik. Hans Dilthey orada da dersler veriyordu, onunla birlikte BMW Academy Türkiye'yi başlattık. Daha sonra İspanya'ya gidip buraya California Superbike School'u da getirdik. Hans Dilthey hâlâ belli tarihlerde İstanbul'a gelerek eğitmenlere eğitim vermeyi sürdürüyor.

Amacınız eğitimli sürücüler ve eğitmenler yetiştirmek mi?
    Amacım motosiklet kullanarak eğlenmek. Ama yarın eşim bana "Motosiklete binmeni istemiyorum" derse, bırakırım. Çünkü eşim motosikletten daha önemlidir. Önce bir insanım, sonra motosikletçi. Ben bilerek bindiğim için motosiklet sürerken çok eğleniyorum, burada motosiklet sürücülerine de küçük bir uyarı yapmak istiyorum, "Eğer motosiklet ve sürüş teknikleri hakkında ne kadar çok şey bilirseniz o kadar motorun üzerinde o kadar eğlenceli vakit geçirirsiniz." Sokrates, "Bilgi eksikliğiyle, sorgulanmamış bir hayat, yaşamaya değmez" der, bence de çok doğru. İnsanlara da bunu göstermek istiyorum. Eğer duyarlı, meraklı, öğrenmeye hevesli biriysen; ahlak ve motivasyon olarak da doğru yoldaysan, ne yaparsan yap eğlenirsin. Eğer iyi bir âşık ve babaysan, iyi bir motosikletçisindir. Motosiklet sevgisi öyle bir şeydir ki ona yalan söyleyemezsin. Çünkü her şey yolda ortaya çıkar, 20 ile harika gidersin, 30'la iyisindir, 40'la biraz daha iyi, 80'le eh, 120'de ölürsün...

Kurucusu olduğunuz OMM'den kaç kişi eğitim aldı?
    OMM'de (One More Mile Riders) bugüne kadar 5000 sürücü eğitim aldı. Şu an 15 eğitmenimiz var. ommriders.com'dan bilgi alabilirsiniz. Bu yaz Bursa, Afyon, Antakya ve Edirne'de de eğitim vereceğiz.

OMM'de ne tür eğitimler veriliyor?
    Sistem şu; teori kursuyla başlıyoruz. İlk adımda tüm sürücülere üç önemli konuyu; motorun nasıl kontrol edileceği, nereye bakılacağı ve nasıl durulacağını gösteriyoruz. Öğrettiğimiz şey, motor kullanmak değil, ileri sürüş teknikleri. Her sene yaklaşık 800-1000 kişi eğitim alıyor. Bu eğitimlerin fiyatı da çok düşük. Bir de acil durum eğitimi veriyoruz. Herkes 0'dan 100 km hıza 3 saniyede çıkabilir ama iyi bir sürücü 100'den sıfıra 3 saniyede inmeyi bilen kişidir.

"Düşman nereden saldıracak" gibi konu başlıkları olduğunu biliyorum, amacınız bu tür başlıklarla sürücüleri korkutmak mı?
    Korku iyidir, bizi hayatta tutar.

Kimlik kartı
    1946'da İtalya'da doğdu, 21 yıl önce uluslararası bir reklam ajansının genel müdürü olarak geldiği İstanbul'da, âşık olduğu Türk kızıyla evlendi. Bir daha Türkiye'den ayrılmayan Volpara, daha iyi motosiklet kullanmak için bilgi edinme arayışına girince, Türkiye'ye binlerce kullanıcının faydalanacağı bir eğitim sistemini kazandırmış oldu. 2000 yılında "Türkiye'nin dört köşesi" gezisini tamamladı. Ardından sürekli bir sürüşle 19 saatte Anadolu'yu baştan başa geçti. Pist ve offroad yarış tecrübesiyle, OMM grubunda motosiklet sürüş teknikleri, uzun mesafe sürüş ve touring konusunda ileri sürüş eğitmenliği yapıyor. Yaşamını Durusu (İstanbul) ve Göcek'te (Muğla) sürdüren Volpara, İtalyanca, İngilizce ve Fransızca konuşuyor.

o.somuncu, Erol ve Hakkı Hızır bunu beğendi.