Motosiklet almaya aileyi ikna etmek

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında denizhany5 tarafından paylaşıldı.

1. denizhany5

denizhany5 Yeni Üye

Motosiklet:
    Vespa
    Merhaba.
    Konuyu nereye açacağımı bilemedim buraya yazdım.

Cumartesi günü Rahmi hocadan ilk dersimi aldım. Ders sonunda bana birkaç motor önerdi bir tanesi bmw f650. Ehliyetime Eylül ayında başvurucam yaşım o zaman doluyor. Yani motor autodromun garajında duracak ben gidip eğitimlerime kendi motorumla devam edip ehliyet alacağım zamana kadar trafiğe olabildiğince kendimi hazırlamak istiyorum.
    16 yaşında olduğumdan maddi özgürlüğüm takdir edersiniz ki yok.Babam ehliyetini alınca alırız diyor.Babamla konuştum fakat dediklerimi zerre kadar anlamıyor.

Ben ehliyetimi aldığımda motorumu alırsak benim derslere gitmem motora alışmam cart curt trafiğe çıkmam otomatik olarak 2 ay daha ileriye atılacak. Ben kapalı alanda alışıp kullanayım. Ehliyetimi aldığımda hoca eşliğinde trafiğe alışayım ve artık aranıza katılmak istiyorum.

Babamın derdi kesinlikle maddi değil Rahmi hocayla konuşup kafasındaki soru işaretlerini boşaltıp eğitim ile riskin en alt seviyeye çekildiğinide öğrendi. E ozaman ? Şimdi alması ile eylülde almasının onun için ne farkı olacak. benim için oldukça fark edeceği kesin.Ben mi onu anlayamıyorum ?

Sizce ne yapmalıyım abilerim ? teşekkürler

2. Önder Dikmen

Önder Dikmen Aktif Üye

Motosiklet:
    Kawasaki
    Ehliyet şart

3. Hakan.Ulukavak

Hakan.Ulukavak Moderator Yetkili Kişi

Motosiklet:
    Honda
    17 yaşında baban motor alıyo, bunu da bulamayanlar var.. Aslında çok var! :D
    Biraz da böyle düşün ;)

Bu arada 650 ile başlamak?? Biz niye hep millete 125 tavsiye ediyoruz??! :D

Emre Özçelik bunu beğendi.
  4. Ekrem Kalafatoglu

Ekrem Kalafatoglu Moderator Yetkili Kişi

Motosiklet:
    Honda
    Bencede ehlıyetı almadan motoru almamalısın
    Ehliyeti alana kadarda koruma kıyafetlerını tamamlarsın
    Bu arada Rahmi hoca nasıl 650 lık bır motoru tavsıye etmıs anlayamadım Bencede 100 ile 150 cc lık bır motorla başlaman en doğrusu

5. denizhany5

denizhany5 Yeni Üye

Motosiklet:
    Vespa
    Çok haklısınız tabiki motoru alması bile inanılmaz büyük şans. sadece birkaç ay ne farkedecekki onun için diye sormuştum trafiğe falan çıkmacayacağımı motorun autodromda kalacağını söylemiştim zaten...

aynı soruyu bende sordum o motoruda işaretleyince olayın cc ile değil beygir ile alakası olduğunu yanlış bilindiğini söyledi eğitimimin sonunda 50 beygire kadar kullanabilirsin bu motor çok hata telafi eden bir motordur diye cevapladı.

6. Hakan.Ulukavak

Motosiklet:
    Honda
    O zaman koskaca hocadan daha mı iyi bilicez, demekki doğrusu buymuş?? Olaya bak dünya görüşüm sarsıldı, boşluktayım adeta şu anda :p

Yinede 50 beygir öyle az uz bi beygir değil, bilemiyorum.

7. denizhany5

denizhany5 Yeni Üye

Motosiklet:
    Vespa
    Zaten trafik onayımı ehliyetten değil Rahmi hocadan bekleyeceğim. O motor üstünden verecek bana eğitimi.

hatta şu örneği verdi sana önerdiğim motor 650cc 49 beygir benim kullandığım motor fazer 600cc 98 beygir :D

8. Hakan Çıtır

Hakan Çıtır Site Bağımlısı

Motosiklet:
    Kanuni
    İnanılır gibi deyil 17 yaş sadece 1-2 ders 50 bg başlangıç için şaşırdım rahmi hoca daha ii bilir ama ben hocayla sohbetlerimde 125 cc de başlamak daha az risk taşır ve daha çabuk öğrenirsin der hep yeni başlıyacaklara büyük cc makinerleri soranlarada başlangıç için direkt olarak ölürsün der en son geçen yılki fuarda bunları konuşmuştuk hatta şenol hocamda yanımızdaydı inanılır gibi deyil

9. Şafak

Şafak Aktif Üye

Motosiklet:
    Suzuki
    Arkadaşımız Rahmi Hocadan özel ders almış. Yani burada ikili bir ilişki var. Hocanın özel öğrencisi ile olan eğitim ve telkinleri ile genele verdiği mesajları karıştırmamak gerek bence. Hocaya yine sorsak; genele olan tavsiyesi 125-150cc olacak tahminimce. Ama burada bir özel eğitim durumu olmuş, hoca öğrenciyi tanımış, niteliklerini ve yeteneklerini görmüş ve benim anladığım kadarı ile "kendi kontrolü altında 50 beygire kadar bir motosiklet alabileceğini" belirtmiş. Çünkü arkadaş "motoru alıp hocanın eğitim alanında muhafaza edeceğini ve hocanın kontrolünde kendi motosikleti ile kapalı alan ve trafik eğitimlerine devam edeceğini. Bir süre yalnız trafiğe çıkamayacağını, bunun için hocanın onayını bekleyeceğini" söylemiş. O yüzden 600cc, 125cc olayına takılmamak lazım, çünkü hocanın bu spesifik durum hakkındaki gerçek düşüncelerini bilemeyiz kendi anlatmadıkça. Arkadaşta tam olarak aktaramamış zaten onun düşüncelerini. Çünkü onun sormak istediği konu başka. O da; "Babamı nasıl ikna ederim."

Ben kendi anladığımı yazdım tartışmaya yardımcı olmak adına yanlış anlaşılma olmasın.

denizhany5 bunu beğendi.
  10. Hakan.Ulukavak

Motosiklet:
    Honda
    Valla hocam kapalı alanda bir insan kaç km yapabilir, ne kadar tecrübe kazanabilir bilmiyorum. Dediğin gibi arkadaşın durumunu yeterli görmüş olabilir hoca. R1 le başlayıp kaza yapmayanlar da var sonuçta, biraz da kişisel beceri faktörü var tabii. Şahsen ben büyük motorla başlamadığım için memnunum ama, şu kafayla geriye baktığımda.

11. Şafak

Şafak Aktif Üye

Motosiklet:
    Suzuki
    Bana sorarsan bende başlayacağım zaman 125-150 cc bir makine alıp en az 20.000 km yapmayı düşünüyorum ama burada arkadaşın ifade edemediği özel bir durum var sanırım. Onu demek istedim.

12. denizhany5

denizhany5 Yeni Üye

Motosiklet:
    Vespa

Bende beklemiyordum açıkçası onu yazmasını. İlk binişimden sonra CBR125-250 CBF150-250 YBR125-250 Virago250-535 Intruder250 işaretledi. Aradan sonra viraj eğitimi yaptık döndüğümüzde f650 ve 2008 modeler kadar f650gs önerdi sorduğumda da 50 beygir ve altının uygun olduğunu söyledi . Hatta ben cruiser isteyerek gitmiştim oda biliyordu oyüzden virago ve intruder önerdi. Ama eğitimin sonunda cruiser yeteneğini köreltir ve viraj kabiliyeti yok dedi. f650 çok hata telafi eden rahat bir makinedir dedi. Benim kendi kendime dediğim bir şey yok yani.teşekkürler

13. Şafak

Şafak Aktif Üye

Motosiklet:
    Suzuki
    Estağfurullah. Tabiki kendi kendinize dediğiniz bişey olduğunu iddia etmedim ben. Hocanın bir bildiği vardır dedim. Hocaların hocasından eğitim alıyorsunuz tabiki o ne derse ona uyacaksınız. Umarım uzun yıllar keyifli ve güvenli sürüşler yaparsınız. Babanız konusuna gelince; sanırım biz size yardımcı olamıycaz. En azından ben olamam çünkü onu ikna edecek noktaları en iyi siz bilirsiniz, sizin babanız. Mesela ben babama bir koca dondurma kabında dondurma veriyorum, çikolata soslu, sonra istiyorum, "tamam" diyor :)
    Ama 2 ay bile gecikecek olsanız, geç olsun güç olmasın bence. Çokta kafanıza takmayın. Sonuçta izini koparmış eğitimlere başlamışsınız. İş bitmiş yani. Hayırlı olsun şimdiden :)

14. denizhany5

denizhany5 Yeni Üye

Motosiklet:
    Vespa

Doğru söylüyorsunuz :) Keşke eğitimi daha geç alsaydım. Motora bir kere bindikten sonra her gün istiyor insan. Maddi olanağım el verse her gün autodroma giderim herhalde :) Bencede biraz heyecan ile davrandım sakin sakin düşününce acelenin bir anlamı yok . Kendisi alacağını söylediki buda büyük şans benim için.

Şafak bunu beğendi.
  15. Önder Dikmen

Önder Dikmen Aktif Üye

Motosiklet:
    Kawasaki
    Zaten cevabı kendın vermıssın :) Motorun ustune bi kere cıkınca dayanamaz hergun gıdıp gelmeye başlarsın bı muddet sonrada motoru nasıl aldırırım dusuncelerının yerını bu motoru bıran evel trafıge nasıl cıkarırım alır.
    Güzel karar verdin,aceleye gerek yok,zaten motor sürecek adamın aceleyle işi olmaması gerek

16. Samet UZUN

Samet UZUN Üye

Motosiklet:
    Honda
    ben 26 yaşındayım kendi paramla alamıyorum biraz sabret yahu :)

17. Doğan PARILTI

Doğan PARILTI Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    demek 650cc 49 BG.. haaaaa...? :kötü:

18. Omer

Omer Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Kafanın karışmasına neden olan nedir.Doğan abi... 650 cc de 49 hp mi az geldi.

19. Doğan PARILTI

Doğan PARILTI Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    yok abi ben 150cc nin üstüne çıkmaya korkarken 50bg lik makinabaşlangıç için haddime olmayarak biraz çok gibi geldi sanki... acaba başlangıç motoru olarak cbf ybr tarihmi oluyor diye düşüdüm bir an,sonra düşündüm Rahmi hocanın vardır bir bildiği o benim için geçerli değildir diye kendi kendime bu işin mütalasını yapıyordum :D
    Honda 150cc bana şimdilik yeter,abi 2 çocuk var neme lazım allah muhafaza yani :harika:

Omer bunu beğendi.