Motosiklet Boyama

Konu, 'Chopper - Cruiser Kullanıcıları' kısmında Gökhan Yasdal tarafından paylaşıldı.

1. Gökhan Yasdal

Gökhan Yasdal Site Bağımlısı

Motosiklet:
    Suzuki
    Arkadaşlar;

Motosikletimi satıp bi drag star almayı planlıyordum bilenleriniz vardır. Şu sıra hazır kışa girerken otomobilimi değştirmek daha ağır bastı ve bir de motosiklet masrafı yapmayayım diye bir sezon daha erteledim bu kararımı.

Madem bu motosiklete bineceğiz bari biraz daha güvenli, biraz daha gösterişli hale getireyim dedim ve bir arkadaşımın oto tamir servisinin bir köşesinde başladım sökmeye benim çinli cruiser'i. Yıllardan beri nerede bir choper görsem gider incelerim. Geçtiğimiz yıllarda eşimle Antalya'da koyu mor parıl parıl bir shadov görmüştük. Eşimi 15 dk yanından ayıramamıştım. Hala bahseder o motosikletten. Şimdi hazır sökmüşken o hayalini gerçekleştireyim (aslında drag starı alınca yapıp evladiyelik kullanmak tı niyetim) ve motosikletimi koyu metalik mor'a boyatayım dedim.

Yarın fotoğrafları da eklerim sökme aşamalarının. Şimdi den başlığı açıp sizle paylaşayım istedim. Önce tek tek grenajlar ve çamurluk, depo vs. söktüm. İskeleti iyice bir temizledim benzinli bezle. Bu arada boyanacak parçalar zımparalandı. Çatlak bir yer vardı orası macunlandı vs. Gidip bir oto boyacısından renk beğendik. Motosiklet renk kataloğundan Suz 149 numaralı renk tam istediğim renkti. Metalik siyaha kaçan mor. Tüm motosikleti mora boyayınca çok düz olur diye endişem vardı. bir kaç gündür ne yapsam diye düşünürken yolda bir corvette gördüm. Tam ortasında arkaya kadar devam eden beyaz bir şerit vardı. Budur dedim. Derdim iboyacıya anlattım. Bu gün alt kata o bahsettiğim şeridi atacaklar. Yarında bantlayıp kalan kısmını fırında mora boyayacaklar.

Hazır bu işe girişmişken sele ve yaslanma minderimi de elden geçirdim. İş yerim modokoya çok yakın bir arkadaşımın muhasebesini yaptığı bir firmaya gidip seleyi kaplayıp kaplayamayacaklarını sordum. Sen renge karar ver diyince orda da aynı stili devam ettireyim dedim ve gidip koyu mor bir suni deri bulup geldim. Ortasına da beyaz bir deri. Motosikletin beyaz çizgisini devam ettireceğim. selede de aynı beyaz çizgi bu sefer deri olarak arkaya kadar gidecek.

Yarın onu da almış olurum koltukçudan. Şimdilik Allah utandırmasın diyeyim. Bakalım sonuç beklediğim gibi çıkacak mı. Eşimde az önce beni aradı, ürkerek, "Gökhan kapıda ne motor var ne araba", arabayı çalmışlar galiba dedi :) Yok motor bakımda arabayla gidip geliyorum dedim. Ona da sürpriz olacak. Akşam uğrayıp ilk katın güzel olup olmadığına bakacağım. Bir iki fotoğraf çeker eklerim buraya.

Sökmüşken daha önce ulaşamadığım bölgelerdeki civataları yenileyip gevşeme ihtimali olanlara rondela koyup tekrar sıktım. Tüm kablo bağlantılarının üzerinden siyah bant ile geçip sağlamlaştırdım. Süspansiyonları söküp ayarlarına baktım. (farklı boydaydılar :) ) Ayarladım. Gelişmeleri bu başlıkda paylaşırım.

Birde renk değişimi ve ruhsat ile ilgili başka bir siteden alıntı yapayım.
    http://www.techturkey.com/forum/showthread.php?t=58453

burada da özetle renk değiştirince yapılması gereken bürokrasi anlatılıyor. 1-Tüv'e gidip ücretsiz tespit yaptırmanız gerekiyor. (Ek 1 belgesi ile)
    2- Boyacıdan araç plakası ve rengi olan bir fatura almanız gerekiyor.
    3- Ruhsatın bağlı olduğu değilde sizin kayıtlı olduğunuz yerin emniyetine gidip tek yaprak ruhsat değişimi yaptırmanız gerekiyor.

Tüm masraf 10 lira Ek-1 ve tek yaprak ruhsat parası imiş.

2. oktay.selvi

oktay.selvi Aktif Üye

Motosiklet:
    Yamaha
    Kolay gelsin.Keyifli bir proje olacak.Resimlerini bekliyoruz.

3. Goktug Uguz

Goktug Uguz Site Müdavimi

Motosiklet:
    BMW
    Motor boyamak istiyoruz da bizde boyacıdan yana olan memnuniyet veya memnuniyetsizliginizi bizimle paylasırsanız seviniriz.

4. Gökhan Yasdal

Motosiklet:
    Suzuki
    [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG]

Akşam uğradım yanlarına. Ortadan geçecek şeridi (beyazı) alta uyguladık beraber. Metalik bir boya aldım o iş için de. 2-3 kat atıp üzerine 2 kat vernik atıldı. Yarın sabah üstüne bant çekilecek ve geri kalan yerler iyice zımparalanacak. Sonra doğru fırın boyaya. Beyaz iyice kurusun diye akşamdan dükkanın içinde boyayıp kapıyı üstüne çekip çıktık. Moru riske atmamak için fırında boyayacağız. O da 2-3 kat atılıp sonra 3 kat verniklenecek. Yarın akşama montajı tamamlamayı düşünüyorum. Tüm çıkan civataları aynı yere koymayalım demiştim :) Uğraşıcaz biraz. Ama parça artırmadan bu işin altından kalkarım diye düşünüyorum. Hadi hayırlısı.

5. Erdal Özgüner

Erdal Özgüner Site Bağımlısı

Motosiklet:
    Yamaha
    Kolay gelsin Gökhan, zevkli bir uğraşa girmişsin, ama dragstar alma niyetindeysen niye masraf ediyorsun, astarı yüzünden pahalıya gelmesin:D merakla bitmiş halinin resimlerini bekliyorum.

6. Gökhan Yasdal

Motosiklet:
    Suzuki
    Arkadaşlar az önce uğradım yanlarına. Sabah gidip beyaz boyanın üzerine bant çekme işini bizzat kendim yaptım. Boyacıya bırakılmayacak kadar hassas bir işti. Çok da zahmetli oldu. Bombeli yüzeyde o bantı kenarlarda hava kabarcığı olmadan çekmek yarım saatten fazla vaktimizi aldı. Sabah bantı çektikten sonra kenarları zımparaladılar tekrar. Boyaya hazır hale getirdiler.

[​IMG] [​IMG]

Artık fırına hazırdı. Ancak fırından kötü haber geldi. İçeriye acil bir iş almışlar akşamdan önce boşaltamayacaklardı. Risk aldık ve dükkanda boyamaya karar verdik. Eğer parlaklıkta bir sıkıntı olursa bir hafta sonra pasta cila ile aynı kıvama getiririz garantisini de aldım ama. İş yerime çok yakın olduğundan ara ara kaçıp kontrol ettim. Boya süper olmuştu. Parlaklığı vs. süperdi. birazcık daha koyu bekliyordum tahminimden biraz açık kaldı ama farketmez yine de sonucu çok beğendim.

[​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG]

Yüzeyde parlaklıkda vs hiç kusur yok. Yalnız bizim bantları kaldırırken sanırım bazı yerlerde çizginin keskinlği biraz pürüzlenmiş. Çok dikkat çekecek yerde yok ama yine de kusurlu bi uygulama oldu. Boyacıyı çift renk (bant çekilmesi gereken işler) uygulamalar için pek tavsiye edemem yani ama düz renk bir boya attıracaksanız maharetli ve işi bilen bir boyacı. Kendi dükkanını açalı fazla olmadığından uygun fiyatlı da yapıyor. Akşam 5 gibi gidip toplamaya başlayacağım. Hala toplar mıyım emin olamıyorum :) Hadi hayırlısı.

7. halidun kaya

halidun kaya Aktif Üye

Motosiklet:
    Hyosung
    gökhan güzel olmuş iki renk birbirini açmış mor metalik baya bir canlı duruyor çabuk toparlada hafta sonu yalovaya gel

8. Erol

Erol Admin Yetkili Kişi

Motosiklet:
    BMW
    Bitmiş halini çok merak ediyorum :)

9. Gökhan Yasdal

Motosiklet:
    Suzuki
    Dün akşam 6 dan 8'e kadar topladık ama yetişmedi :) Gidip koltukçudan seleyi teslim almam gerektiğinden yarım bıraktım. Birazdan devam etmeye gideceğim. Bu arada sele ve yaslanma minderi de süper olmuş. Öğlene tüm fotolar geliyor. Şimdilik yarı mamül fotoğrafları ...

10. Gökhan Yasdal

Motosiklet:
    Suzuki
    Nihayet.

Ben sonuçtan memnun kaldım. İçime sindi. İstediğim ton bir koyu olandı ama bu da çok güzel oldu. Atolyeden iş yerine gelene kadar ışıklarda her duran arabadan kafayı çıkarıp bakanlar vardı :)

11. Erdal Özgüner

Erdal Özgüner Site Bağımlısı

Motosiklet:
    Yamaha
    Gerçekten çok güzel görünüyor, emeğine sağlık Gökhan görenler hayranlıkla bakıyorlardır muhakkak. Benim motorada boydan boya bir şerit çeksem nasıl olur acaba. Resimli paylaşımın için teşekkürler.

12. öner coskuner

öner coskuner Site Müdavimi

Motosiklet:
    Suzuki
    Gercekten güzel görünüyor...emegine degmis...
    Fotograflar icin tesekkürler.:)

13. Onur Filiz

Onur Filiz Moderator Yetkili Kişi

Motosiklet:
    Hyosung, Mondial
    harika olmuş :) mor motosiklet :) dikkat çekiyor hadı gökhan hocam gezilerde senide aramızda görelım artık ;)

14. Niyazi

Niyazi Üye

Motosiklet:
    Yamaha
    Güle güle kullanın hocam gerçekten dikkat çekici olmuş.. :) Kazasız,belasız,çiziksiz sürüşler :p :)

15. Ziya Çerezci

Ziya Çerezci Site Müdavimi

Motosiklet:
    Yamaha
    Çok güzel olmuş kırmızıda durunca camı açıp soran sayısı artar :D

16. Ertunc.İlbeyli

Ertunc.İlbeyli Üye

Motosiklet:
    Honda
    Emeğine sağlık abi:) süper bi sonuç çıkmış..
    Artık motorunu boyamak isteyenler senin başını cok ağrıtırlar:)

17. yunusemre

yunusemre Üye

masallah ya cok guzel olmus

18. ahmet atay

ahmet atay Kıdemli Üye

Motosiklet:
    Yamaha
    hazır boyama demişken motorumun arkasına '' sebebim olursun senden bilirler'' yazdırdım :D

19. yunusemre

yunusemre Üye

aa iyi fikir bende hemen sunu yazdirayim : "araman icin illa hatali mi olmam lazim?"

20. Mümtaz Barış CİNGİZ

Mümtaz Barış CİNGİZ Üye

Motosiklet:
    Hyosung
    Gökhan abi tek kelimeyle harika ötesi olmuş :D Resmen bayıldım Allah nazardan saklasın!