Motosiklet Hakkında Tavsiyeler

Konu, 'Ne Almalıyım Nereden Almalıyım' kısmında ahmet.akyol tarafından paylaşıldı.

1. ahmet.akyol

ahmet.akyol Yeni Üye

Motosiklet:
    Henüz Yok
    Merhaba arkadaşlar.Elimde yaklaşık 3.500-4000 TL var.Az yakan, sorunsuz bir motor almayı düşünüyorum.Hız o kadar problem değil, 100-110 km yeterli.İstanbul içi ve zaman zaman şehir dışına çıkmayı düşünüyorum.Sürüşü rahat olmalı yani.
    1-B tipi ehliyetim var, A2 almak ne kadara mal olur ?
    2-2.el almak mantıklı mıdır ?
    3-Vergisi , cartı curtu ne kadar tutar ?
    4-Toplam herşeyiyle motor kullanmaya başlamak, motorun kendisiyle beraber ne kadar mal olur.
    5-Kolay öğrenilebilir mi ?
    6-Son olarak da tavsiye eder misiniz? Ederseniz motor tavsiyelerinizi bekliyorum.

Üniversite öğrencisiyim, ne kadar az yakıt o kadar iyi.

2. onur ekmekcı

onur ekmekcı Aktif Üye

Motosiklet:
    Honda
    Ahmet kardeş aramıza hoşgeldin açmadıysan yeni katılanlar bölümüne kendini tanıtan bir topik (konu) aç ki bizde sana yardımcı olalım...

Barış ve ahmet.akyol bunu beğendi.
  3. Birkant ÜNLÜ

Birkant ÜNLÜ Üye

Motosiklet:
    Henüz Yok
    nasıl bir motor tipi arıyorsun? ben racing arıyorum mesela. honda cbr 125 ler racing seven ve yeni başlayan birisi için bence çok doğru tercih.plaka işlemleri için 200 tl gibi bi tutar gözden çıkmalısın. ehliyet muhabbeti ise ben b + a2 ehliyeti 1 milyar 100 milyona almıştım herşeyiyle beraber. ordan hesapla işt. 2800 e temiz bir honda cbr 125 al 40.000 km yi geçmemiş olsun. birde motor alırken nelere dikkat edilmesi gerektiğini belirten yazılar var forumda onları oku. 2.800 motora gidicek. e 1200 lirada ekipmanalr tutar kasktır cekettir. bende motor olayına özeniyorum ama yeniyim. benim 2 haftalık araştırmalarım ve gözlemlerin doğrultusunda sana aktarabiliceklerim bunlar.

ahmet.akyol bunu beğendi.
  4. onur ekmekcı

onur ekmekcı Aktif Üye

Motosiklet:
    Honda
    Limitin 250 lik bir makina almaya yeter ancak benimde sana önerim 125 veya 150 cc bir motosiklet olur..Kalan parayıda ekipmanlara harcarsın..

Şimdi sorularını tecrübelerime göre cevaplayayım;

1-B sınıfı ehliyetin varmıış zaten bi motor sınavına gircen kursta A2 ehliyet için 20 soru sorcaklar zaten sana soru bankası verırler 50 soruluk calısman ıcın 20 sı ıcınden cıkar garanti....Kurs ücretine gelince ben 150 liraya yazılmıitım bayağı oluyor ehliyet yenileme falandı fişmandı 320 lira tutmuştu.

2-ikinci el almak yeni başlayan birisi için bence en doğrusu 2. eldir çünkü rahatça sıfır bir modele göre teknik aksam konusundada bilgi edinme şansı olur temiz bir 2. el almanı tavsiye ederim..

3-Vergisi modeline cc sine göre değişir ama 200 ü geçmez ondan emin ol bi araba gibi değildir yani..

4- Ben de 3 adet motosiklet var honda cbf 150 yamaha R1 birde suzuki gsx 1300rr hayabusa...Bende honda cbf 150 ile başladım 125 likler arasında bence her yönüyle artısı var yakıtı bir cbr 125 ve ybr 125 den daha düşük torku daha yüksek....

Şimdi forumdada araştırdıysan görürsün 3 adet marka önerilir yeni başlayacak arkadaşlara honda cbr 125, yamaha ybr 125 ve honda cbf 150... ben hepsini kullandım bu motosikletlerin sana izlenimlerimi kıyaslamalarımı söyleyeyim....

Cbf 150 hem yandan hemde önden bakınca kalın bir motosiklet kaba tabirle az yakar çok kaçar...

Fakat cbr 125 e baktığımızda yandan bakınca tam bir racing motosiklet ama önden baktığımızda çok ince bir ybr bile daha kalın geliyor gözüme önden bakınca...

Cbf 150 de aynı fiyatlara 2008 2009 model temizini bulabilirsin rahat...

Cbf 150 hem görüntü hem ağırlık hem çekiş gücü virajlardaki ergonomik yapısı sana o güveni ve zevki verecektir. Cbf 150 ile hem asfalt hemde toprak yollarda rahatça gezinti yapabilirsin buyüzden ben sana cbf 150 tavsiye ederim ömürlük bir makina düşünüyorsan....

ahmet.akyol bunu beğendi.